Menu

Konkurent Androidu Sailfish OS poběží na telefonech Sony Xperia

sailfish-os-sony-xperia-ico
Konkurent Androidu Sailfish OS poběží na telefonech Sony Xperia
Ohodnoťte článek

Finská společnost Jolla v pondělí na veletrhu Mobile World Congress oznámila, že její otevřený operační systém Sailfish OS v dohledné době oficiálně zamíří na zařízení Sony Xperia. Firma s japonským výrobcem spolupracuje na programu „Open Devices“. První port systému, založený na Linuxu, běží na telefonu Xperia X, který lze vidět na právě probíhající barcelonské výstavě.

K ostrému vypuštění Sailfish OS na telefonech Sony Xperia by mělo dojít v průběhu druhého čtvrtletí roku 2017, tedy nejpozději do konce června. Není náhodou, že si Jolla vybrala právě Sony, neboť tato značka měla vždy chvályhodnou politiku otevřených zařízení. Spolupráce je v tomto směru dalším důkazem. Spojení představuje novou příležitost pro partnery a komunitu kolem tohoto alternativního operačního systému.

Sailfish OS na telefonech Sony

Sami Pienimäki, generální ředitel společnosti Jolla, komentoval: „Sony Mobile si po celém světě získala důvěru svou prémiovou značkou a kvalitou. Věříme, že zařízení Xperia jsou pro mnohé zákazníky a členy komunity skvělou volbou. Jsme rádi, že spolu se společností Sony Mobile můžeme poskytovat našim zákazníkům hardwarové řešení a nabídnout komunitě zařízení, která navážou na Jolla C z loňského roku.“

Konkurent Androidu Sailfish OS

Konkurent Androidu Sailfish OS

V další zprávě pak Jolla zveřejnila informace o podpisu dohody s nejmenovaným čínským konsorciem. Cílem má být lokální operační systém, založený na Sailfish OS, určený speciálně pro čínský trh. Toto konsorcium hodlá investovat do dalšího rozvoje tohoto produktu 250 milionů amerických dolarů. Informace přichází jen pár měsíců poté, co se Jolla Sailfish stala prvním mobilním operačním systémem, který získal certifikaci pro vládní využití v Rusku.

Obě informace dohromady naznačují, že telefony Sony Xperia by mohly být brzy oficiálními vlajkovými loděmi Sailfish OS. Jejich cílem bude stát se životaschopným konkurentem Androidu, a to zejména na velkých trzích v Rusku a Číně. Jistě bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine, a zda tato alternativa alespoň mírně naruší dominantní pozici Androidu.

Stejně jako Android je i Sailfish OS založený na vlastním linuxovém jádře. Na rozdíl od dalších alternativních operačních systémů těží z kompatibility s aplikacemi pro Android. Tím se liší od dosavadních neúspěšných alternativ, jako je třeba Mozilla Firefox OS. Jolla v minulosti vydala několik zařízení s tímto systémem, ale nyní nenabízí žádné smartphony na své platformě.

Myslíte, že má Sailfish OS po spojení se Sony větší šanci uspět?

Zdroje: xperiablog.netjolla.comandroidauthority.com.

Komentáře

kulichoid

kulichoid

z aplikace
2.3.2017 22:58

Zásadní otázka: Proč mít Sailfish místo Androida? Ke změně potřebuji extra důvod.

Martin Král

Martin Král

z aplikace
3.3.2017 0:22

Tento OS podle mého názoru zanikne tak rychle jak příjde,nebo si do xperie flashnou ROM s androidem xD

mm

mm

z aplikace
3.3.2017 7:03

aspon se nekdo snazi o zmenu android uz je ohrany

ufo

ufo

z aplikace
3.3.2017 7:28

mm: mozna je ohrany pro tebe , a i kdyby byl ohrany podle tebe tak hlavne ze je OK

coyd

coyd

3.3.2017 7:58

Proc by mel nekdo prechazet na system s nulovou podporou vyvojaru SW atd.. to uz tu jednou bylo s windows mobile a za nim stal sam velky mrkvosoft. Nejaka Jola a jeji Sailfish je imho ztrata casu a penez. A ruku na srdce, urcite nebude tem system bezchybny a bezproblemovy aby byl duvod to vubec zkouset

kuba7712

kuba7712

3.3.2017 8:45

Před rokem jsem zkoušel Sailfish na Nexus 4 a půl roce už se mi nechtělo přecházet zpět na Android (7) se zastaralým ovládáním a (podle mě) horším GUI. Když mi nějaká aplikace či hra chybí, použiji holt tu z Androidu. Styl ovládání, stabilita, skutečný multitasking, hezčí GUI, to jsou pro mě důvody proč Sailfish OS.

Johnnie

Johnnie

3.3.2017 9:22

Když fungují aplikace, jak potřebuji, je mi fuk, na jakém OS to běží.

coyd

coyd

3.3.2017 9:45

@kuba7712: Na tom teda bezi klasicke androidi apk aplikace ?

AsciiWolf

AsciiWolf

z aplikace
3.3.2017 13:16

coyd: Ano, běží.

10

10

10.9.2017 10:48

Sony drzim place, odrazia sa od dna. Maju prve eso v kapse (Russia) a pracuju na druhom (China).

RSS (komentáře k článku)