Menu

Je rozmanitost Androidu kladem, či záporem?

Mobilní operační systémy Android a iOS se v mnoha směrech podobají, ale také se v řadě věcí liší. Jedním z nejpatrnějších rozdílů je vzhled. Zatímco iOS vypadá na všech telefonech úplně stejně, Android je u každého výrobce jiný. Pokud si pořídíte Google Pixel, dostanete Android v jeho nejkrystaličtější podobě – tedy v té, ve které ho stvořil samotný vyhledávací gigant. Jestliže ale sáhnete po telefonech Xiaomi či Samsung, budete mít podstatně upravenou verzi, která je na první i druhý pohled hodně odlišná. Je rozmanitost Androidu kladem, či záporem? Proč má systém Android tolik tváří?

iOS vypadá na všech telefonech úplně stejně

iOS vypadá na všech telefonech úplně stejně

Začněme takříkajíc od lesa: z hlediska hardwarové výbavy jsou mnohé telefony prakticky identické. Výrobci je tedy od sebe musí v očích zákazníků odlišit a nejčastěji tak činí jejich designem. V nejvyšší třídě dominuje jako materiál sklo, často se objevuje kov, naopak nejlevnější kousky bývají vyrobeny z plastu. Jenže bez softwaru by takový telefon byl jen kusem nefunkční elektroniky. Základem je tedy operační systém – v tomto případě Android. Protože mobily jsou relativně malé a jejich napájení obstarává baterie s omezenou kapacitou, je jednou z hlavních snah tvůrců operačního systému energetická nenáročnost.

Co je vlastně Android?

Slovo Android se používá v několika různých významech: Android je značka, Android je operační systém a Android je zdrojový kód. Hlavním smyslem systému je zajistit fungování hardwaru a poskytnout prostředí pro běh aplikací. V základní výbavě je i jednoduché a stále zdokonalované uživatelské prostředí, přizpůsobené pro dotekové ovládání.

Jenže pokud si stáhnete Android v jeho čisté podobě a pokusíte se ho nainstalovat na nějaké zařízení, pravděpodobně neuspějete. Důvodem jsou ovladače. Podobně, jako Windows, potřebuje i Android ovladače jednotlivých hardwarových součástí – například fotoaparátu, modulů Wi-Fi či Bluetooth, čtečky otisků prstů a dalších. Právě zde poprvé vstupuje do hry výrobce, který musí zajistit podporu svého hardwaru integrací ovladačů.

Tím se dostáváme k zásadní odlišnosti mezi iOS a Androidem. V případě iOS je Apple jak výrobcem zařízení, tak i operačního systému. Zdrojové kódy si tedy nechává pro sebe, neposkytuje je nikomu dalšímu a o podporu hardwaru se stará sám. Telefony s Androidem produkuje několik stovek výrobců z celého světa. Využívají toho, že Android je otevřenou platformou, kterou si mohou upravit k obrazu svému. Pokud tedy nějaký výrobce poskládá telefon například z procesoru MediaTek, displeje od Samsungu a fotoaparátu od Sony, stačí, aby zahrnul do systému odpovídající ovladače, a všechno bude fungovat, jak má. Výhodou je to i v případech oficiálně nepodporovaného hardwaru – například Samsung přes vlastní ovladač podporoval čtečku otisků daleko dříve než samotný Android. Rozmanitost Androidu tedy začíná u podpory hardwaru.

Samsung podporoval čtečku otisků dřív než Android

Samsung podporoval čtečku otisků dřív než Android

Systém Android pod lupou

Android má v podstatě dvě hlavní části: operační systém a aplikace. Od výrobců telefonů by nebylo příliš moudré zásadně zasahovat do samotného systému. Důležitým faktorem je totiž kompatibilita, zejména schopnost podpory milionů aplikací třetích stran. O telefon, na který by nešlo instalovat žádné programy, by zákazníci určitě nestáli. Základem je v tomto případě aplikační rámec, o který se stará samotný Google.

Kde se ale výrobci realizují, je vzhled a celkový dojem ze systému. To je věc, kterou určitě nemusíme vysvětlovat nikomu, kdo měl v ruce alespoň pár zařízení různých značek. Žádné dva Androidy (ve smyslu telefonů s Androidem) nejsou stejné. Dokonce i stejné modely se mohou lišit v závislosti na trhu a regionu, pro který jsou určeny, nebo podle operátora, který je prodává. Například Samsung Galaxy S7 existuje celkem ve více než třiceti verzích, které jsou sice hardwarově shodné, ale liší se softwarem, který většinou není vzájemně zaměnitelný.

Rozmanitost Androidu je skvělá, ale podpora aplikací důležitější

Rozmanitost Androidu je skvělá, ale podpora aplikací důležitější

Výrobci software upravují z několika důvodů. Tím první je snaha nabídnout zákazníkům něco navíc. Například v modelové řadě Samsung Galaxy Note najdou zákazníci několik programů, podporujících speciální funkce chytrého pera S Pen. Podobně v dalších telefonech Galaxy naleznete třeba aplikaci S Health, spolupracující například se snímačem tepové frekvence.

Úpravy uživatelského prostředí jsou také jedním ze způsobů, jak si udržet stávající zákazníky. Pokud si například někdo zvykne na MIUI od Xiaomi, budou mu jiná prostředí připadat neohrabaná, nelogická či nepochopitelná. Lze pak předpokládat, že uživatel zvyklý na “vychytávky” daného výrobce bude chtít s větší pravděpodobností tu samou značku.

Vlastní úpravy nejen v rozhraní

Úpravy však nespočívají jen v přidávání aplikací. Řada výrobců staví nad Androidem vlastní rozhraní – takzvanou nadstavbu. V případě Samsungu je to TouchWiz, který není jen změněným launcherem, ani grafickým tématem. Jedná se o vlastní, kompletně přepracované uživatelské rozhraní. Jeho cílem je poskytnout uživateli lepší komfort ovládání, případně další přidané funkce. Výrobce tedy bere jako základ software poskytovaný Googlem a upraví ho podle svých představ, aby lépe vyhovoval jejím potřebám.

Jak se jmenují nadstavby jednotlivých výrobců?

  • HTC Sense
  • Huawei EMUI
  • LG UX
  • Samsung TouchWiz
  • Sony Xperia UI

 

HTC má nadstavbu Sense

HTC má nadstavbu Sense

Existují však části kódu Android, které výrobci nemění (nebo nemohou měnit), protože společnost Google vyžaduje, aby byly zachovány. Výrobce do nich tedy nesmí zasahovat, pokud chce používat aplikace Google včetně Obchodu Play. O aktualizace a údržbu těchto částí se tedy stará vyhledávací gigant, ale velká část operačního systému je ponechána pod taktovkou výrobce, který ho tak může optimalizovat pro konkrétní hardware.

Důležitou fází je v tomto případě optimalizace, která je časově náročná a obtížná. Google průběžně optimalizuje kód Androidu na úrovni nezávislé na hardwaru. Výsledkem jsou úspornější postupy, které jsou přínosem pro každé zařízení se systémem Android. Neméně zásadní je ale optimalizace ze strany výrobce. Pokud nevyladí svou část kódu k dokonalosti, budou si uživatelé stěžovat na pomalou odezvu, což bylo zejména v minulosti poměrně časté. Systémy s nadstavbou byly viditelně línější než čistý Android, což byl jeden z důvodů úspěchu modelové řady Google Nexus.

Rozmanitost Androidu je plusem i mínusem

Pokusme se nyní na otázku z nadpisu odpovědět v několika větách. Android má tolik tváří, protože jednotliví výrobci mají možnost upravovat si systém podle svých představ. Může jít o neviditelné drobnosti, jako je přidání ovladače specifického hardwaru, stejně jako o kompletní “překopání” vzhledu i chování. Výrobce může přidat aplikace, které dovolí zákazníkovi vytěžit z jeho telefonu maximum. Podobně může upravit rozhraní tak, aby poskytlo více funkcí jednodušší cestou.

Zda je to dobře, nebo ne, je samozřejmě otázkou do diskuze. Na jedné straně uživatelé iPhonů mají výhodu, že ať vezmou do ruky jakýkoli telefon, setkají se s jim dobře známým rozhraním. Unifikace je sice výhodou, ale stejně tak jí může být i rozmanitost. Pokud se vám iOS od Applu nelíbí, nemáte šanci najít si jiný telefon s přijatelnějším prostředí. Jestliže vám ale nevyhovuje Android v podání Xiaomi, možná vám bude lépe sedět ten od Sony, Samsungu, OnePlus či přímo od Googlu.

Vnímáte rozmanitost Androidu jako výhodu, nebo nevýhodu?
 

Komentáře

Sitler

sitler 2

21.7.2017 17:04

Pro vývojáře je to noční můra.

DeathValley

21.7.2017 17:38

Jenze Android je pro uzivatele, kterym maji vyvojari slouzit. Takze jedine vyhoda.

Red74cze

RedRose 6

23.7.2017 21:47

vzdy se to bude potencionalnim zakaznikum prezentovat jako vyhoda a moznost vyberu, ale pro vyvojare je to asi peklo na zemi a samotnemu androidu to taky nejspis jen brzdi kvalitnejsi vyvoj…

tux

24.7.2017 10:04

Na druhou stranu, kdyby tady byl jeden stejny android v par zarizenich, tak si myslim ze by android nikdy nedosahl takoveho rozsireni, a dnes by to byla dvojice ios a symbian, a mozna jeste hloupe tlacitkove telefony. Pro vyvojare je jeste vetsi peklo delat aplikace pro system ktery pouzivaji jednotky procent lidi. A to rikam jako vyvojar…

Uni

uni -225

24.7.2017 10:45

tux: Ale houby. Celá ta “rozmanitost” od výrobců zařízení jsou jen vendor lock-in věci, nic víc. Navyknout na svůj styl a udržovat kontinuitu nákupu. Je to ale složitější, Google resp. AOSP není stavěn za účelem UX, takže toho výrobci chtě nechtě musí dost prgat sami, pokud nechtějí zaostat za vývojem (prakticky prezentováno jen Applem).
Nikde přeci není psáno, že když by jsi koupil “ten samý Android” od jednoho z tisíce výrobců (ve smyslu shodné UI), že si jej nemůžeš uzpůsobit, samozřejmě že můžeš, viz nekonečný výběr launcherů v Play. Takže celé to štěpení je jen a pouze brzda pro platformu. Proto je tam kde je, sice má nahoněné pct podílu na trhu, ale prachy se točí jinde že.

tux

24.7.2017 11:20

uni: Placas nesmysly, stejne jako na vsech forech.
1.Jiny launcher nebo nadstavba neni vendor lock-in. Pokud chces pochopit vyznam slova vendor lock-in tak se podivej na Apple. Fakt je s podivem ze o vendor locku v androidu mluvi nejvetsi milovnik jabka:) Neznam nikoho komu by cinil problem prejit napr. od Sony k OnePlus apod.
2. Mas mnoho vyrobcu kteri Google android nebo AOSP ohnou minimalne, uprava ikonek, pridaji par gest nebo nastaveni. A ne proto ze musi neco doprogramovavat, ale proto ze se chteji nejak odlisit od stovky jinych vyrobu.
3. Pokud je pro tebe AOSP nebo android v podani Googlu tak nepouzitelnej, tak si na chvilku predstav ze bude vsude prave tenhle android. Jak to pomuze ke kvalite a rozsireni?
4. Kazdy android si muzes prizpusobit, ale naprosta vetsina uzivatelu system pouziva tak jak prijde, nemeni launchere, nerootuje. Chce to mit vsechno na zlatem podnosu od vyrobce. A je to pochopitelne.
5. Prachy se netoci jinde proto ze je rozmanity. WP/WM, BB, jolla, firefox OS,ubuntu touch byly vsude stejne a jak jim to pomohlo? Jaky maji podil a kolik prachu vydelavaji?
Ano, idealne pro vyvojare by bylo, kdyby android byl vsude stejny a mel takovy podil jako ted. Ale to proste nejde. Uberes na rozmanitosti a vyberu->klesne podil->bude vice roztrousenych naprosto rozdilnych systemu. A vyvojar tak nebude muset delat pro 2 systemy ktere mu pokryji 99% trhu, ale treba 3 nebo 5. Vyhoda? BTW kolik aplikaci si napsal ze se vyjadrujes?

Uni

uni -225

24.7.2017 11:40

tux:
1. Samozřejmě to je vnedor lock-in. Ochota BFU se užit znovu a znovu logiku výrobce, grafické symboly apod. je mizivá, vcelku logicky.
2. Máš mnoho výrobců, kteří doprogramovávají prostě pro to, že AOSP zaostává. Největším představitelem je Samsung (kde se toho pak dost dostane do AOSP). Ale i např. Sony.
3. Pomůže tak, že “out of box” jsi seznámen s vlastnostmi systému, pomůže to tak, že updaty nebudou bržděny úpravou kvůli lock-inům.
4. Ano, to je téma:)
5. Nula, dělali to očividně blbě. To že jsi jiný přeci negarantuje, že budeš úspěšný.

Proč bych musel aplikace psát? Nemohu je třeba “jen” produkovat, testovat, používat abych věděl, co a jak? To jako že autům rozumí jen ten, který je navrhuje? Co je to za pitomej názor?:O

SeppWinkler

SeppWinkler 17

24.7.2017 12:11

Chápem, že existujú určité odlišnosti medzi PC a mobilnými zariadeniami, ale… Ale tá výhovorka ohľadne tisícov výrobcov je chabá a jednoducho, z pohľadu ospravedlnenia nedostatkov Androidu pred používateľmi neobstojí. Aj výrobcov notebookov sú tisíce, majú rôzny HW (od rôznych výrobcov) a napriek tomu úroveň štandardizácie umožňuje, že keď MS aktualizuje Windows, systém v týchto zariadeniach sa aktualizuje. Android dopláca na zlé rozhodnutia z jeho začiatkov a tieto stále tlačí pred sebou.

Uni

uni -225

24.7.2017 13:11

SeppWinkler: Copak výrobců laptopů resp. PC, ale HW, kterých je nekonečná řada, kombinací miliarda a přesto nám co měsíc přistanou aktualizace, které (až na výjimky) nijak neohrožují stabilitu platformy. Prostě to jde, ne že ne. Tohle prostě drbou výrobci samotní, Google to neukočíroval.

tux

24.7.2017 13:47

uni:
1. Uff, nastuduj si co znamena vendor lock-in, zmena grafickeho symbolu to neni, proboha. Podivej se na nejake statistiky, stalost uzivatelu k jedne znacce je prave u androidu mala, diky absenci vendor lock-inu, je to porad jeden OS. Podivej se na libovolne forum, kde si lide vybiraji novy smartphone, vetsina uzivatelu androidu pri vyberu zahrnuje nekolik znacek, neomezuje se na jedinu znacku jenom proto ze jiz zna graficke symboly nebo system ovladani, ktery je mimochodem v podstate vsude stejny.
2. No vidis, to je ta rozmanitost ktera je temou clanku:) Nekomu prave nevyhovuju rozsahle zmeny Samsungu. Predstav si ze android by vsude vypadal jako TouchWiz. Mnohych by proste odradil, i mne, pro tebe by to mozna byla vyhoda.Sony ma naopak velice lehkou upravu.
3. Seznamen s vlastnostmi byt muzes to ale neznamena ze te neodradi. Ja treba vim jak se ovlada a vypada WM, ale proste mne nelaka, ani presto ze uz znam jeho graficke symboly a ovladani.
S aktualizaci souhlasim ze je problem.
4. Omyl, nepochopil si tema, rozmnanitost nespociva v tom ze si kazdy muze stahnout 20 launcheru a nebo si jinak upravit android k obrazu svemu. Navic si protirecis, kdyz v bode1 rikas ze pro uzivatele je jiz zmena gr. symbolu nepredstavitelny problem, nevim jak takovej uzivatel je vubec schopnej si stahnout vyhovujici launcer:D
5. No ocividne je jedno, jestli je system otevreny nebo uzavreny, rozmanity nebo unifikovany. Tvuj argument s penezi proto vubec neni relevantni, jak si sam sebe dokazal:)

A proc bys musel aplikaci psat? Protoze muj 1.prispevek byla reakce na to co to znamena pro vyvojare, ne ze pro BFU je lepsi 1 nemenny system aby ho nezmatly graficke symboly:)
A to ze umim ridit auto jeste neznamena ze vim jak ho spravne navhrnout, muzu jenom rict jake by se mi libilo. Stejne jako ty ted resis jenom jine gr. symboly…

Uni

uni -225

24.7.2017 13:58

tux:
1. Uf, vendor lock-in a efekt lock-inu jsou dvě odlišné věci, co to zase plácáš. Mnoho lidí si koupí znovu Samsung prostě jen pro to, že ta ikona internetu je stejná. Jsi úplně odtržený od reality. A mimochodem, ti co diskutují na fórech jsou ti, co jsou více znalí téma, ale to je minoritní skupina, majorita rozhodně nejde před koupí nového přístroje plkat na fóra.
2. Ale uvědom si (bože, co je to za děcko), že hromada lidí absolutně netuší, jak vypadá Android, resp. AOSP. Kde by na to narazila? Vezmi si situaci u nás, Huawei/Honor, Samsung, Sony,…. ti všichni ti AOSP prakticky zakryjí vlastní nástavbou. Od voleb po hlavní obrazovku. Zase, jsi úplně out.
3. Zase neznalost téma, nepochopení. Znáš pořekadlo “Pokrok v mezích zákona”. Ano, uživatel chce nový přístroj, ale ne že potřebuje barevnější ikony, ale něco se rozbilo, chce lepší fotky, větší displej apod. Ale nechce koukat na přeskinovaný OS. Proč myslíš, že Apple do OSX prakticky nedrbe nebo kdo drbne (MS) tak hezky rychle couvá….;)
4. Plácáš (opět nesmysly), zbytečně eskaluješ výrazivo a lítáš od mantinelu k mantinelu. Over.
5. Over.

Nerozumím, proč musím být tvou logikou kodér, abych mohl relevantně komentovat téma vývoje aplikace pro platformy. Máš hrozně zjednodušený pohled na svět. A přesně, i přes to, že jsi auto nenavrhoval můžeš být relevantní k tomu říci, zda je vůz kvalitní nebo ne. Přesto, že jsi např. “jen” uživatel.

tux

24.7.2017 14:04

SeppWinkler:
Nevim jestli ‘výhovorka’ mela byt reakce na mne. To si spatne pochopil, aktualuzace jsou samozrejme nejvetsi problem androidu. Ale proste to nevidim tak cernobilo, ze dalsi uzavreny system by byla spasa pro vyvojare i uzivatele.
Klidne by sme skoncili v situacii ze by tady bylo nekolik systemu s podilem kolem 10%, kdyby android nemohl tak lisit. A to by pro vyvojare bylo teprve peklo:(
Tvuj priklad s notebookmi a PC – porad tam je stejny system, ruzny je jenom HW. A takovou dominanci na mobilech tezko dnes dosahnes s jednim, stejnym systemem.
uni, tady je pravy vendor lock-in diky uzavrenym MS formatum, ktere se pouzivaji i oficialne v uradech, biznisu, skolach atd. I kdyz se ti WIndows nelibi, nemas velkou sanci ho nahradit.
Na mobilech to neplati.

Uni

uni -225

24.7.2017 14:25

tux: Tak jasně, GUI je spíše takový “soft vendor lock-in”, ale funkční. Na borce typu nVidia (viz lock-in monitory s G-Sync) to rozhodně nemá:) Nicméně Windowsy můžeš užívat komplet nezávisle na MS, můžeš komplet provozovat kód-formáty, kterému Windows nerozumí, jen s pomocí adekvátních aplikací. Viz hry že:)

tux

24.7.2017 14:36

uni: Trpis nejakou poruchou?
1. Vem si libovolne statistiky, dokazuji ze se opet pletes, migrace mezi vyrobci je docela velka.
A na forech prave cekaji rady ty kteri tomu nerozumi. Pokud si umis sam vybrat telefon, nebudes se ptat na foru co si mas koupit, nebo jo? Nebo si myslis ze BFU neni ani schopen se zaregistrovat na foru? Je zajimave ze tady placas jak se nekdo drzi znacky jenom protoze jiz zna ikonky, ale kdyby byla stejna tema u iphonu, tak to bys obratil logiku, a duvody by byly hlubsi.
2.To ale prece nemusi vedet co znamena AOSP! Jsou lidi kteri po jedne zkusenosti treba s Asusem nebi Samsungem (nic proti tem znackam nemam, jenom priklad) se k te znacce nevrati. A ani ‘stejna ikona internetu’ je nezachrani. A to nemusi vubec vedet jak vypada android v Pixelu. Proste si v obchode vyzkousi jinou znacku, a to jak se nazyva nadstavba nebo jak vypada AOSP je opravdu nemusi trapit. BTW jako decko se tady ocividne prezentujes ty kdyz tolik resis ikony a dal nevidis
3. Reagujes mimo temu.
4. Ocividne si necetl clanek, tak jenom urazis.
5. Placas nesmysly.

“Nerozumím, proč musím být tvou logikou kodér, abych mohl relevantně komentovat téma vývoje aplikace pro platformy”

Proc? Protoze to pak dopadne presne jak tvoje placani tady. Vubec si nekomentoval ‘téma vývoje aplikace pro platformy”, ale jenom z pohledu BFU ktery chce stejnou ikonu vsude protoze jenom tak bude schopny ovladat system.
A to jiste byl docela odsun od me pointy, ze kdyz chybi rozmanitost v ramci jednoho systemu, tak bude rozmanitost mezi systemy, t.j. mnoho ruznych systemu, Co zni sice hezky, ale pro vyvojare je to peklo. A ten tvuj BFU by teprve mel problem migrovat mezi 10 systemy ktere by se nelisili jenom ikonkou;)

tux

24.7.2017 14:44

uni: “Tak jasně, GUI je spíše takový “soft vendor lock-in”, ale funkčni”
Nevymyslej si trerminy, to se neda cist:)

“Nicméně Windowsy můžeš užívat komplet nezávisle na MS,”
Spis jsem mylel obracene, kdyz NEchci uzivat Windowsy, a pritom MS formaty jsou vsude vyzadovany. To na PC a notebocich prave nemuzes, aplikace ti nepomuze, OpenOffice nebo LibreOffice nema 100% kompatibilitu…Tohle je jasne vendor lock-in a ne jenom pro BFU. Na mobilech to neni problem, kdyz obsah vetsinou konzumujes.

Uni

uni -225

24.7.2017 14:46

tux:
1. Představa, že je Samsung mnoho let jedničkou na základě neustále migrujících uživatelů (resp. se obměňujících) je samozřejmě naprostý nesmysl. Ano, u ostatního se to mele rozhodně více (viz stoupající Huawei/Honor, který bere zákazníky desítkám jiným relativně relevantních výrobců).
2-5. Unavující, over.

Kde jsi přišel na to, že jsem BFU? Pro vývojáře není primárním peklem rozmanitost systému (ačkoli zásahy zrovna toho Samsungu jsou často opravdu přítěží), ale nejednotnost API, tedy verze systému. To je primární problém. Protože se vývojář do nekonečna musí “sr**” s miriádou různých API s rozličnými chybami, správy úložišť, právy k API,….. Tady tkví síla iOS a toho, že skrz něj teče tolik peněz, protože je to funkční platforma. Od výrobce, přes vývojáře po uživatele. A všechno stojí a padá na tom, že to má “jednotné” (přes 80pct) API, takže dává smysl na to vyvíjet, pro drtivou většinu vývojářů, které se chce tímhle živit je iOS primární platforma.

tux

24.7.2017 15:19

1.” Představa, že je Samsung mnoho let jedničkou na základě neustále migrujících uživatelů (resp. se obměňujících) je samozřejmě naprostý nesmysl.”
Jiste mnohem realnejsi je predstava ze si uzivatele zvykli na ikonky Samsungu a ted maji problem prejit jinde:D Jiste vis ze vernost uzivatelu Applu je jeste vetsi. Jsi schopen za tim videt stejny duvod, t.j. uzivate ios jsou zvykli na stejne ikonky?:D
2-5 Souhlas, neprinasis nic nove.

Jses BFU, vsude resis jenom ikony, zadnej znalosti vyvojare. Sony ma stejne API jako AOSP, dulezita je verze/level API dana verzi androidu. A kdyz programujes, stanovis min API level, t.j. verze androidu kterou budes podporovat. Nemas milion API, jenom proto ze mas jine ikony, Neprogramujes tak ze ted delas verzi pro TouchWiz, ted pro AOSP, pak pro Sony, protoze kazda nadstavba by ti nabizela jine API. Uz vim proc ses soustredil jenom na ikonky, tomu jeste rozumis

Ano, Apple to ma jednoduchsi, o tom zadna. Ale to neni tema, ackoli uni bez Applu je jako ryba bez vody :D Ale kolik vyvojaru by chtelo vyvijet kdyby tady bylo 10 systemu s podilem kolem tech 10%?
Tobe to ale muze byt jedno, kdyz neprogramujes a iphone ani nepouzivas:D:D:D

Uni

uni -225

24.7.2017 15:33

tux:
1. Nemám sil, plácáš nesmysly. Kdyby ses aspoň rozhlédl kolem sebe, když už jsi jen teoretik:(

Chlapče, ty ale netušíš, kde všude zasahuje TouchWiz (resp. dnes Experience) resp. zásahy výrobců…to je pak těžké. Proto si nerozumíme, protože jen plkáš o něčem, co sis možná někde předečetl a obávám se, že ani to ne….

Proč furt motáš další a další systémy? Téma je roztříštěnost toho jednoho.

tux

24.7.2017 15:37

uni:
Jeste jeden dukaz ze rozmanitost je prece jenom vyhoda, jses i ty:D Misto toho aby jsi si koupil milovany iphone, tak ses rozhodl radeji pro lenovo:D Co kdyby byl vsude podle tebe nepouzitelny AOSP?

Uni

uni -225

24.7.2017 15:51

tux: Tak já na tom Lenovu provozoval CyanogenMod a Nova Launcher, celá role Lenova pro mě byla v sestavení přístroje a existence prodejního kanálu:) A provozoval jsem na tom OS o dvě generace novější (resp. měl jsem možnost), než jak rozhodlo Lenovo:)

Tak to je jen teoretická otázka, protože tam nejsme. Za a) tu máme distribuci s Google Apps (a tedy certifikací), b) tu máme přístroje s balastem od výrobce. Pokud přejdeme na trhu, kde Google nepůsobé (např. Čína), jsou tam stovky výrobců, které tam mají narvaný AOSP. Jenže je to také specifický trh, je to celé za národním banánem a provozují lokální služby/obsah. Defakto je pro ně podstatné jen tam dostat z místního Store WeChat, který supluje všechno možné. Pro nás s penetrací např. Google/MS služeb je AOSP prakticky nepoužitelný, ten je opravdu v nedostatečném stavu. Od toho tam máme ten Google a výrobce, aby dodat co je třeba (např. dekodér zvuku nebo podporu file systému). Ale nepotřebujeme od nich přemalovávat ikony nebo duplikovat komplet výbavu či nahrnout bloatware:) Od toho tam máme Store (jak je to např. u Apple).

tux

24.7.2017 17:52

@uni:
“Proč furt motáš další a další systémy? Téma je roztříštěnost toho jednoho.”
Zamysli se nad duvodem roztristenosti. Kazdy ma jine predstavy o idealnim systemu, z toho prameni ta roztristenost. Ty chces neco jako CyanogenMod, nekdo radeji TouchWiz, nebo Experience, aby jsi neprskal, atd. Tak to vyrobci nabizeji. Tvuj problem je ze mas klapky na ocich a nevidis souvislosti, jsou to vsechno spojene nadoby. Kdyby android nebyl tak otevreny, aby umoznil rozmanitost a pokryl ruzne pozadavky, tak by vznikli jine systemy. Jendoduche. A pak je otazka co je pro vyvojare lepsi – mit spoustu ruznych systemu s malym podilem nebo jeden dominantni, i kdyz ‘roztristeny’. Protoze ideal ‘jeden OS na par zarizenich s obrovsym podilem’ je sice pro vyvjare hezka predstava, ale obavam se ze to je utopie. A doufam ze diskuse je o realnem svete:)

Kdyby nebyl AOSP open-source, co je duvod takove rozmanitosti, tak nemas ani CyanogenMod ktery by jsi si nainstaloval na to Lenovo. Proc nejsi spokojen s verzi od Lenova? Na co neco jine? Problem je ze vetsina lidi, tak jako ty, by chtela jednotny, vsude stejny android, ale aby vypadal presne podle jejich predstav. Kazdy clovek ma ale jine predstsavy o idelnim systemu, a jsme opet na zacatku:D

“Pro nás s penetrací např. Google/MS služeb je AOSP prakticky nepoužitelný, ten je opravdu v nedostatečném stavu.”
Vubec nechapes co je AOSP, AOSP nema byt hotovy system ktery si nainstalujes, ovladace nejsou open-source, tudiz nemohou byt v AOSP. Stejne tak MS a Google sluzby nejsou otevrene. Spousta (vetsina) dulezitych aplikaci jsou uzavrene. Ani v cine nemas nikde AOSP, vzdy tam musi vyrobce pridat alespon ovladace, vetsinou i nejaky cinsky store a par dalsi aplikaci. Uz to pak jako celek neni open-source. A rozhodne to neni AOSP. Obavam se ale ze si opet mimo misu a temou neni AOSP a jeho rozmanitost. AOSP je vzdy AOSP, nelisi se podle vyrobce.

Promin ale opravdu je diskuse s tebou hodne obtizna protoze si neznaly BFU.

Uni

uni -225

25.7.2017 9:30

tux: Zmínka o klapkách sedí, ale ve spojitosti se špatnou osobou. To já tobě dokola vysvětluji, jak se věci mají.

Lenovo pro svou vlajkovou loď připravilo jediný major update (a to jen doháněl aktuální stav), takže pro to. CM měl něco, co nemělo Stock ROM, Stock ROM mělo něco, co neměl CM. Tak jako tak jsi musel obě verze OS upravit ke svém potřebám či zvykům. Nicméně pointa věci je, nefunkční aktualizační politika Androidu jako takového (AOSP).

Samozřejmě že musíš přidat ovladače, však to děláme od dob DOSu, někdo ještě dříve…:) Asi nechápeš, co je to AOSP, to není firmware nebo ROM pro dané zařízení, je to OS, které nainstaluješ na zařízení, kde musíš dát mezi vrstvu pro komunikaci s daným HW. Tak jako např. u Windows.

A i závěr je trefný, ale opět na nesprávnou osobu. Drsný.

RSS (komentáře k článku)