TOPlist

Samsung Galaxy Note7: Klenot s kouzelným perem (recenze)

Samsung Galaxy Note7

Je Samsung Galaxy Note7 více než jen větší S7 Edge? Má S-Pen vůbec smysl? Využijí uživatelé zakřivený displej? To se dozvíte v dnešní recenzi a testu této novinky.

Recenze Samsung Galaxy Note7 – obsah

Větší model Samsung Galaxy S7 Edge?

Ještě než zamíříme k telefonu, podívejme se do obsahu balení, ve kterém telefon dorazil. Je totiž trochu bohatší, než jsme zvyklí. Nechybí:

  • základní manuál a sponka pro vyndávání SIM,
  • USB-C kabel (USB-A koncovka do nabíječky či PC) a nabíječka QC,
  • sluchátka,
  • náhradní hroty do S-Pen a kleštičky pro výměnu,
  • redukce USB-C do MicroUSB, OTG redukce USB-A – USB-C.

Samsung Galaxy Note 7 - konstrukce, balení

Sklo, kam se jen podíváš

Nyní už ale k samotnému telefonu – Samsung se pokusil sjednotit letošní řadu a není tedy divu, že Samsung Galaxy Note7 zapadá konstrukcí do řady S7. Spekulace se vyplnily a novinka přišla opravdu jen s jednou variantou, která má zakřivený displej jako S7 Edge. Zaobleno je nejen krycí sklo a displej vpředu, ale i sklo na zádech. Boky telefonu lemuje kovový rámeček, který je v případě naší černé varianty rovněž tmavý.

Prostřední tlačítko si Samsung Galaxy Note 7 ponechal, je v něm opět ukryta čtečka otisků prstů. Po stranách jej doplňuje dvojice senzorových tlačítek, která se po stisknutí rozsvítí. Horní část ukrývá kromě standardní výbavy i barevnou notifikační diodu a nově senzor duhovky, kterému se budeme věnovat později. Rámečky okolo nejsou široké, díky čemuž je Galaxy Note 7 s 5,7″ displejem vcelku kompaktní.

Velice potěší odolnost proti vodě s certifikací IP68 – telefon přežije ponoření až do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut. Není nejlepší nápad telefon hned pokoušet vodním testům, na druhou stranu je pozitivní, že pokud se setká s vodou, přežije. Samsung Galaxy Note7 se bude prodávat ve 3 variantách – černé, stříbrné a modré.

Samsung Galaxy Note 7 - konstrukce, přední strana 3

Záda rovněž připomínají telefony řady S7 – zakřivené sklo (tentokrát Corning Gorilla Glass 5) a jen mírně vystouplá čočka fotoaparátu. Jelikož jsou celá záda ze skla, leštiči se mohou těšit. Otisky prstů ulpívají na skle celkem razantně. Menší změna se odehrála alespoň na spodní straně telefonu – přibyl moderní USB-C konektor a místo pro zásun stylusu S-Pen. Je zde i reproduktor, který je ale opět na místě, které si člověk zakrývá rukou při držení telefonu na šířku. Horní strana nabízí už jen zdířku pro SIM a paměťovou kartu.

Samsung Galaxy Note 7 - konstrukce, zadní strana

Držte jej pevně

Kvůli tomu, že je na přední i zadní straně sklo, se může stávat, že telefon z rukou vyklouzává. Je si potřeba dávat pozor a telefon držet pevně. To poslední, co by majitelé tohoto drahého smartphonu chtěli řešit, je prasklé sklo. Stejně jako u řady S7 jsou části telefonu zaobleny a v ruce sedí dobře. Nic neřeže. Hmotnost 169 gramů už je dost, u telefonu s konstrukcí ze skla, kovu a s 5,7″ displejem vcelku normální.

Na tlačítka pod displejem dosáhnete prstem snadno, snad jen to pro multitasking je nepříjemně nízko a občas jsme si jeho přístup kryli malíčkem, který podepíral telefon. Tlačítko napájení je skvěle po ruce, tlačítka hlasitosti jsou pak na druhé straně. K jejich přístupu využijeme většinou druhou ruku.

Samsung Galaxy Note 7 - konstrukce, přední strana 1

První pohled na Samsung Galaxy Note 7

První pohled na Samsung Galaxy Note 7

Video z aplikace

SuperAMOLED, jak se sluší a patří

Uživatelé si na syté barvy a skvělé podání černé barvy již zvykli a jen těžko by tedy Samsung svou strategii měnil. Samsung Galaxy Note 7 dostal 5,7″ SuperAMOLED displej s QuadHD rozlišením (1440 x 2560 pixelů), díky čemuž je jemnost luxusních 518 PPI. Kryt je nově tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass 5, které se nám v průběhu recenze nepodařilo poškrábat, přestože se na internetu objevila videa, že to jde snáze než u předchozích generací.

Podání barev je jako vždy výborné, ale neocení ho nejspíše ti, kteří upřednostňují věrné podání barev u IPS. Barvy lze ještě dodatečně upravit v nastavení, pokud by uživateli nevyhovovaly. Ze zkušenosti ale víme, že tento typ displeje naopak většina uživatelů ocení a i my v redakci SuperAMOLED chválíme.

Barvy jsou výborné, stejně tak pozorovací úhly i podání černé. Tradičně jen bílá barva nese nádech do žluta. Čitelnost na slunci je výborná a problém jsme neměli ani s přesností či citlivostí displeje. Gesto rozsvícení displeje poklepáním ale opět chybí.

Samsung Galaxy Note 7 - displej-1

Zakřivení displeje – stylovka, kterou neoceníme

Zatímco model Galaxy S7 dorazil ve dvou variantách („standardní“ a Edge), Samsung Galaxy Note7 už je jen jeden. Podobá se pak, jak již bylo vyřčeno, spíše modelu Edge, hlavně zakřivením skla. To vypadá skvěle a opravdu nás kombinace zakřiveného skla a displeje oslní. Jenže si tento výdobytek vybírá svou daň – stávalo se nám, že jsme telefon do druhé ruky při použití stylusu vzali tak, že se prsty dotýkaly displeje a ten je zaznamenal. Bylo to opravdu jen zřídka, ale bylo. Pokud vezmete Galaxy Note 7 do rukou a budete přehmaty testovat, většinou se nic nestane. Při delším používání na takové případy ale narazíte.

Je sice vidět, že software telefonu se snaží náhodné dotyky eliminovat a přišlo nám to již lepší než u S6/7 Edge, ale stále to není zatím 100%. U běžného telefonu bychom na to asi nekladli žádný důraz, bohužel Samsung Galaxy Note7 je spíše „pracovním“ telefonem a tam nám tento designový prvek nepřijde úplně trefný. Škoda, že nemají uživatelé opět na výběr mezi dvěma verzemi, pak by si každý mohl zvolit, co je mu bližší.

Samsung Galaxy Note 7 - konstrukce, displej

Always On Display – stálý přehled

Chybět samozřejmě nemůže letošní novinka ve stáji Samsung – svítící displej i při zamčeném telefonu. Ten zobrazí v minimalistické formě informace o času, baterii či zmeškaných událostech. Na výběr je i kalendář nebo vlastní obrázek. Do notifikací se pak mohou přidat i aplikace třetích stran, což je vítaná změna.

Displej nemusí svítit stále, můžete určit, v jakých hodinách bude tato funkce aktivní, aby v noci zbytečně nespotřebovávala energii. Na noc lze aktivovat jiný režim, který hodiny schová decentně do zahnuté části displeje. To spoří více energie, ale zároveň se důležité informace opět dozvíte.

Samsung Galaxy Note 7-displej, always on-1


Čtečka otisků prstů a duhovky

Začněme tím, co známe – senzorem otisků prstů. Ten je skryt v domácím tlačítku pod displejem – oceňujeme spíše řešení čtečky na zadní straně telefonu, ale je to dle preferencí uživatelů. Čtečka pracovala po dobu testu spolehlivě a uživatelé, kteří jsou na tento způsob odemykání zvyklí, problém mít rozhodně nebudou. Pojďme si to ještě shrnout:

  • odemknutí je snadné a rychlé,
  • na čtečku není potřeba nikterak tlačit, jde to lehce,
  • vlhký prst není rozpoznán,
  • drtivá většina pokusů o odemčení je úspěšná,
  • prst je rozpoznán z jakéhokoliv směru (nezáleží na natočení),
  • je nutné stisknout tlačítko napájení spolu s přiložením prstu.

Samsung Galaxy Note 7 - konstrukce, tlačítko

Skener duhovky – spíše jen bonus

Novinkou je možnost skenování duhovky, což by mělo být o stupeň bezpečnější než otisk prstu. Samotný skener funguje opravdu dobře a při správném zadání vašeho „otisku“ duhovky i spolehlivě a rychle. Odemčení se ale povede stále jen za předpokladu, že telefon správně namíříte k vašim očím. A to se vám ne vždy povede, proces odemčení je tedy delší než v případě otisků prstů. Musíme navíc zmáčknout nejen nějaké hardwarové tlačítko, ale ještě provést tah prstu po displeji, což je opět menší zdržení.

Potěší ale, že senzor lze používat i za úplné tmy. Osobně jsme měli aktivní jak zabezpečení otiskem, tak i duhovkou. Z hlediska bezpečnosti jsme si sice moc nepomohli, duhovku jsme ale mohli využít v případě, že jsme měli třeba vlhký či špinavý prst. Spíše než velkou výhodu tak cítíme tento senzor jako bonus, který uživatelé mohou, ale nemusí využívat. Nás nepřesvědčil zatím natolik, abychom jej využívali primárně místo otisků prstů.

Samsung Galaxy Note 7 - konstrukce, senzor duhovky

Tahoun jménem Exynos a špičkový zbytek výbavy

Společnost Samsung jde oproti svým konkurentům trochu jinou cestou, vyvíjí totiž vlastní procesory Exynos a dává je do vlajkových modelů. Tedy někdy. Samsung Galaxy Note7 dostal osmijádrový Exynos 8890, který je doplněn 4GB RAM a 64GB vnitřním úložištěm. Výkonu je dostatek, což potvrzuje i výsledek v AnTuTu – 92 945 bodů. Vyzkoušeli jsme i některé náročné herní tituly a Galaxy Note7 si poradil znamenitě. Zahřívá se především horní část telefonu, ani po delším hraní to ale není nic drastického.

Nezapomnělo se ani na podporu paměťových karet až do velikosti 256 GB, NFC, USB-OTG, barometr, snímač otisků prstů i moderní konektor USB-C. Baterie dosáhla kapacity 3500 mAh a dočkali jsme se i podpory bezdrátového nabíjení. Samozřejmostí je pak plná podpora LTE a českých pásem či nejnovější standardy Bluetooth 4.2 a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. GPS jsme podrobili pečlivě testu v Google Mapách i Sygic, vše podle očekávání – rychlý fix i dobrá přesnost.

[aps_product_sz id=“405047″]

Výdrž baterie – jako Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Note7 přichází s baterií jen o 100 mAh menší než u Galaxy S7 Edge, má ale o dvě desetiny palce větší displej. Výdrž je ale i tak srovnatelná. Baterie s kapacitou 3500 mAh dokáže udržet telefon i při náročnějším použití celý den (od cca 7 ráno do 22 večer) a na konci vám ještě zbude okolo 30-35 % baterie. To rozhodně není zázračná vyhlídka do dalšího dne, ale pokud nemáte možnost nabíjet, vydrží telefon ještě zhruba do poloviny druhého dne. Výdrž se tedy při intenzivnějším používání pohybuje okolo 1,5 dne.

Při takovém používání jsme měli stále aktivní datové přenosy, poslouchali několik hodin hudbu, fotili, brouzdali několik hodin na internetu či vyřídili spoustu e-mailů a zpráv. Pokud se člověk bude trochu hlídat, datové přenosy vypínat a obecně si odpustí náročnější operace, může se dostat i na výdrž 2 dny. Baterie u Galaxy Note 7 tedy pro nás není zklamáním, ale rozhodně nelze čekat zázraky. Dnes spíše průměr. Trochu pomůže, pokud deaktivujete nebo vhodně naplánujete režim Always-on. Jeho vypnutí může zajistit i několik hodin výdrže navíc.

Samsung si pro své uživatele připravil šetřící režimy, které lze i přesněji definovat – třeba snížit rozlišení displeje, zakázat běh aplikací na pozadí apod. To pomůže ušetřit další hodiny na jedno nabití, na druhou stranu se již omezujete o plný potenciál smartphonu.

Konečně USB-C i bezdrátové napájení

V případě telefonů řady S7 jsme se trochu pozastavovali nad tím, proč Samsung sáhl po MicroUSB konektoru. Samsung Galaxy Note7 však již přichází s USB-C konektorem a zachováno zůstalo i bezdrátové nabíjení. Nabíječka zvládne rychlonabíjení, mění napětí mezi 5 a 9 V (opět mimo standard USB-C nabíječek například z Nexusů). Při použití běžné 2A nabíječky s výstupem 5 V poškození nehrozí, telefon vám však ohlásí pomalé nabíjení.

Telefon byl s originální nabíječkou nabit z 15 % do 100 % za 1 hodinu a 23 minut.

Systém – na Nugát si ještě počkáme

Prostředí telefonu Samsung Galaxy Note7 pro nás není žádné překvapení – kdo se těšil již na nový Android 7, bude zklamán. Jihokorejská společnost setrvává u modelu Note7 na verzi 6.0.1, jako v případě řady S7. Prostředí je opět poznamenáno nadstavbou TouchWiz, která je ale v posledních vlajkových modelech vcelku povedená. Je odlehčenější a více než verze předtím se blíží čistému Androidu.

Tuto podobu jsme si již představili v recenzi S7 a vlastně jedinou podstatnou změnou jsou bonusy pro využívání stylusu S-Pen, kterému se budeme věnovat v následující kapitole. Nechybí ani šikovná vysouvací lišta na straně telefonu, kam lze ukrýt kontakty, zkratky či aplikace.

Zaměříme-li se na optimalizaci a rychlost prostředí, je na tom Samsung Galaxy Note 7 skvěle – systém je rychlý a plynulý. Samsung si zde za příkladnou optimalizaci zaslouží pochvalu.

S-Pen – bonus, za kterým se uživatelé ženou

Samsung Galaxy Note7 se může zdát jen jako větší model Galaxy S7 Edge. Unikátní je ale přítomností stylusu S-Pen, který charakterizuje celou řadu Galaxy Note. Novinka nabízí vylepšení samotného stylusu i nové funkce. V čem je vlastně celé kouzlo? Díky S-Penu můžete telefon ovládat přesněji a pohodlněji než prstem, navíc máte k dispozici řadu pomocníků.

Pohodlnější je například práce s textem, kdy lze stylusem snáze text vybírat. Samozřejmostí je pak rychlá tvorba poznámek či výřezů, což lze prstem jen obtížně. Nechybí ani rozpoznávání psaného textu, jedná se ale spíše o zajímavost, protože psaní na klávesnici je stále rychlejší. Nový stylus S-Pen rozpozná až 4096 úrovní tlaku, což je 2x více než Note 5. Jeho hrot je navíc užší a přesnější a potěší, že lze psát dokonce i pod vodou.

Zapracovalo se i na systému vysouvání – na S-Pen se naopak zatlačí, aby vyskočila jeho část, za kterou se pak snáze vytáhne. Do zařízení jej lze vložit bez ohledu na orientaci.

Samsung Galaxy Note 7 - konstrukce, S-Pen

A jaké jsou novinky?

Samsung Galaxy Note7 dostal několik softwarových novinek, které funkce S-Penu ještě vylepšují. Zmínit můžeme například mazání čar podržením tlačítka, možnost snímat celou webovou stránku do jednoho obrázku, přiblížení, minimalizace obrazovky, překlad přes Air-View či tvorba GIF obrázků z videa. Nechybí pak ani tradičně možnost rozdělit obrazovku na dvě části a v každé spustit jinou aplikaci. S-Pen lze pro rychlé psaní poznámek použít dokonce i na displeji s Always-on, nemusíte tedy ani odemykat telefon.

https://youtu.be/suNlwSP-a80


Zdařilý hudební přednes

Jako první se zaměříme na hlasitý reproduktor. Ten je poměrně hlasitý, jeho kvalita je ale spíše průměrná a rozhodně nečekejte žádné zázraky. Zklamalo nás ale opět jeho umístění na spodní straně telefonu v místě, které při držení přístroje na šířku zakrýváme. Spolehlivě si tak uživatelé budou zvuk tlumit při hraní či sledování filmu, což je trochu škoda.

Výstup do sluchátek je ale naproti tomu výborný – hlasitý i kvalitní. V kombinaci s kvalitními sluchátky Creative Aurvana In-Ear 2 Plus se jednalo opravdu o velmi dobrý hudební poslech. Samsung přidává i sluchátka, která nehrají na poměry většiny dodávaných sluchátek k telefonům špatně. Špunty nás spíše mile překvapily a tvoří velmi dobrý základ i pro méně náročné posluchače. Kdo chce ovšem z telefonu Samsung Galaxy Note7 vymáčknout maximum, vsadí na kvalitnější špunty.

Samsung Galaxy Note 7 - konstrukce, reproduktor

Fotoaparát – ten, který známe z Galaxy S7

Ani v případě fotoaparátu nejdeme do ničeho neznámého – jedná se o stejný snímač, jako je použit u telefonů řady S7. Rozlišení je sice „jen“ 12 MPx, za to ale nabídne velikost pixelů 1,4 µm a skvělou světelnost f/1.7. Nechybí ani podpora HDR, 4K videa, ostření pomocí 100 % pixelů či optická stabilizace obrazu. Video lze nahrávat ve 4K s 30 FPS, FullHD s 60 FPS nebo HD Slow Motion ve 240 snímcích za sekundu.

Aplikace pro fotografování je přehledná, jednoduchá, rychlá a přitom nabídne vše důležité – další režimy, nastavení parametrů, automatické HDR i Pro režim. Profesionální mód nabídne možnost měnit rychlost uzávěrky, ISO, vyvážení bílé, ostření a barvy.

A výsledná kvalita? Ta je stejně jako u řady S7 skvělá – fotografie vynikají podáním barev (ne tedy úplně věrným), ostrostí a i automatika si s nastavením expozice poradí ve většině případů velmi dobře. Pochválit musíme i snímky za zhoršených světelných podmínek, kde je Galaxy Note7 opravdu dobrý. Ve stejných šlépějích kráčí i natáčení videa. Samsung opět potvrdil, že v oblasti fotoaparátů mobilních telefonů je na špici.

Detailní test fotoaparátu z Galaxy S7.

Fotografie v originálním rozlišení ke stažení.

Horší světelné podmínky

https://youtu.be/TrAZ99UgpTE

https://youtu.be/h1sL60cq-NU

https://youtu.be/4XpB184U-5c

https://youtu.be/QO7wTq2IOv0

Závěr – najde si své uživatele

Samsung Galaxy Note7 se v českých obchodech prozatím neprodává, některé české obchody už jej ale mají zalistovaný. Cena je pak nasazena na 23 790 Kč, což je pro nás možná i překvapení – čekali bychom ji ze zkušeností z minula vyšší. Paradoxně si kvůli tomu Samsung konkuruje sám – o něco méně vybavený S7 Edge je totiž jen o tisícovku levnější. Note7 by se měl na pultech českých obchodů objevit 16. září.

Samotný přístroj kráčí ve šlépějích řady S7 a s modelem S7 Edge toho má hodně společného – výborný displej, výkonný hardware, skvělý fotoaparát, povedený design a zpracování s voděodolností i svižný systém s TouchWiz. Přibaluje ale navíc skener oční duhovky a jednu podstatnou věc – stylus S-Pen. Právě díky němu se stává Galaxy Note7 zajímavým modelem, protože jej odlišuje od zbytku trhu. A nutno podotknout, že pokud jsou uživatelé na S-Pen zvyklí nebo jej touží vyzkoušet, je Samsung Galaxy Note7 skvělou volbou.

Neduhy jsou obdobné jako u řady S7 – skleněné tělo si drží otisky prstů, navíc s vyšší hmotností může z ruky vyklouzávat. Nepochválíme ani reproduktor s jeho umístěním či absenci FM rádia nebo infraportu, který by za danou cenu mít mohl. A nakonec se dostáváme i k samotnému zakřivení displeje, které nám u „pracovního“ telefonu přišlo zbytečné a občasné přehmaty za to prostě nestojí. Samozřejmostí je pak i vyšší cena, která je sice pro nás spíše překvapením, i tak ale velkou investicí a v poměru cena/výkon nebude Note7 rozhodně vynikat.

Závěrečný verdikt: Samsung Galaxy Note7 je na první pohled převlečeným modelem S7 Edge a hlavně uživatelé tohoto smartphonu či modelu S7 nemají příliš důvodů upgradovat. Pokud ale patříte mezi uživatele dychtící po přesném stylusu, představuje Galaxy Note7 skvělou volbu. Vzhledem k tomu, že je jen o 1000 Kč dražší než S7 Edge, dá se označit i za výhodnější koupi. Pokud se však bez S-Penu i zakřiveného displeje obejdete, bohatě postačí model S7.

Klady

+ Vysoký výkon.
+ Vynikající fotoaparát.
+ Design a kvalita zpracování.
+ Skvělý displej.
+ IP68.
+ Výborný stylus S-Pen.
+ Rychlý systém plný doplňkových funkcí.
+ Vcelku kvalitní špunty a OTG redukce v balení.
+ Snímač oční duhovky i otisků prstů.
+ USB-C, bezdrátové nabíjení i rychlonabíječka.

Zápory

– Vyšší cena.
– Zakřivený displej spíše přítěží.
– Spíše průměrný reproduktor se špatným umístěním.
– Chybí FM rádio a infraport.
– Lapač otisků prstů.

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy Note7 děkujeme společnosti Samsung.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)