TOPlist

Fototest Huawei P9 vs. Samsung Galaxy S7: souboj nejlepších fotomobilů

Huawei P9 vs. SGS7 titulka

Společnost Huawei minulý týden představila zbrusu novou generaci svého TOP modelu v podobě telefonu Huawei P9. Jedním z hlavních lákadel této novinky má přitom být duální fotoaparát, na kterém výrobce spolupracoval se známou fotografickou značkou Leica. Rozhodli jsme se tedy na fotografické schopnosti novinky zaměřit a podrobit jej důkladnějšímu testu a srovnání s konkurencí. A že Huawei P9 rozhodně nehodláme šetřit, za soupeře jsme mu vybrali těžkou váhu v podobě telefonu Samsung Galaxy S7, který patří mezi mobily k fotografické špičce.

Špičkový hardware na prvním místě

Oba soupeři nabídnou vynikající hardwarovou nejen v oblasti výkonu, ale i fotoaparátu, jejich přístup k focení se však poněkud různí. Začněme třeba novým Huawei P9. Ten nabízí duální fotoaparát s rozlišením 12 MPx. Jeden snímač je pouze monochromatický (černobílý) a zachytí tak pouze černobílou fotografii,  druhý snímač pak snímku dodá barvy. Díky této metodě nabídne Huawei P9 na poměry fotomobilů velmi dobrou hloubku ostrosti.

U zrcadlovek se změny hloubky ostrosti dosahuje  změnou velikosti clony, díky čemuž dojde ke zploštění scény či naopak zvýraznění zaostřeného objektu a značnému rozmazání pozadí. Huawei P9 obsahuje speciální režim malé hloubky ostrosti, který dvojici fotoaparátů využívá na maximum. U tohoto režimu si můžete nastavit nejen, kam má fotoaparát ostřit, ale především pak zmíněnou velikost clony, a to v rozsahu F0.95 až F16. Tyto hodnoty pak lze měnit i po pořízení snímku. Musíte si však dát pozor, kdy tento režim používáte. Je totiž určen pouze pro objekty do vzdálenosti 2 metrů.

Názorná ukázka toho, jak mohou hrátky s otvorem clony ovlivnit výsledný snímek. Jedná se o stejné fotografie ovšem s použitím krajních hodnot clony, jaké Huawei P9 umožňuje.

Světelnost objektivů je v tomto případě f/2.2 a v zaostření fotoaparátům pomáhá fázová detekce obrazu spolu s laserovým ostřením. Přítomno je také dvoutónové LED přisvícení, obejít se naopak musíme bez optické stabilizace obrazu – Huawei tvrdí, že jeho použití není zapotřebí. Zda je to pravda, vám prozradíme již za chvíli. Příjemným detailem je pak fakt, že i přes malou tloušťku zařízení nevystupují fotoaparáty nad povrch zad.

[aps_product_sz id=“389439″]

Ani fotoaparát v telefonu Samsung Galaxy S7 se nemá za co stydět, byť se zde na první pohled jedná o podstatně běžnější sestavu s jedním snímačem. Takzvaný DualPixel snímač v Galaxy S7 nabídne rovněž rozlišení 12 MPx a technologii fázové detekce obrazu, oproti Huaweii však disponuje také optickou stabilizací obrazu. Další papírovou hodnotou, kde má Galaxy S7 navrch, je pak světelnost objektivu f/1.7. Snímač v Galaxy S7 je unikátní svou schopností ostřit 100% všech obrazových bodů, díky čemuž je zaostřování velmi rychlé a přesné. Oproti svému soupeři však tento telefon nenabídne zaostřování pomoci laseru nebo dvoutónové LED přisvícení.

[aps_product_sz id=“382661″]

Z pohledu fotografické vybavenosti patří oba soupeři mezi současnou mobilní elitu a také proto, že každý z nich vsází na poněkud odlišný přístup k fotografování, můžeme očekávat velmi vyrovnaný duel.

Aplikace fotoaparátu

Oba dnešní soupeři nabízí na první pohled propracované fotoaplikace s řadou funkcí a režimů. Oba tak můžeme pochválit například za povedené manuální režimy. Obě aplikace se tváří poměrně uživatelsky přívětivě, nicméně v případě Huaweie je potřeba, aby byl fotograf trochu hračička a pořádně si prošel veškerá nastavení a režimy, které telefon nabízí. Oproti tomu u Samsungu se soustředí především na jednoduchost spojenou s automatikou a vše je zde přizpůsobeno k tomu, aby uživatel pouze spustil fotoaparát a pak už jen mačkal spoušť. Samsung dokonce nabízí funkci automatického HDR, které funguje až překvapivě dobře.

U Huaweie pak vidíme mezery především v jeho automatice, která daný hardware nevyužívá úplně na 100 %, k dispozici však máme zatím pouze „rewiev unit“, prodejní verze telefonu tak může přijít s řadou vylepšení.

Oba telefony byly až překvapivě velmi vyrovnané v ostření, které probíhalo na obou stranách velmi rychle a přesně.

Podmínky testu

Soupeře jsme testovali v automatickém režimu a oběma telefonům tak nastolili rovné podmínky, plně automatický režim navíc v praxi koncový uživatel využije stejně nejčastěji. Až na výjimky byly snímky pořízeny takzvaně „z ruky“, každý snímek byl oběma telefony pořízen hned několikrát a následně jsme vybrali na obou stranách ten nejlepší.

Huawei na rozdíl od svého kolegy obsahuje režim malé hloubky ostrosti pro fotografování blízkých objektů, který naplno využívá duální fotoaparát. Přítomen je také noční režim s extra dlouhým časem expozice. V našem srovnání naleznete i snímky pořízené za pomoci režimu malé hloubky ostrosti a nočního režimu, vždy jsou však označeny a ve většině případů i doplněny o fotografii pořízenou na automat.

Fotogalerie

Všechny zde zmenšené fotografie byly dodatečně zmenšeny, pokud si chcete prohlédnout veškeré snímky bez jakýchkoli úprav, stáhněte si je v jednom archivu.

Fotografie za dobrých světelných podmínek

Dobré světelné podmínky + využití režimu malé hloubky ostrosti

Zhoršené světelné podmínky

Fotografie za špatných světelných podmínek

Pro někoho může být poměrně překvapivé, že Samsung Galaxy S7 nedisponuje klasickým nočním režimem, který by bylo možno v nabídce fotoaplikace aktivovat. Není to však tak, že by telefon vůbec nenabízel noční režim, Samsung se tuto funkci totiž rozhodl zabudovat do automatického režimu. Telefon tak sám vyhodnotí focenou scénu a světelné podmínky, v případě nutnosti sám automaticky zapne noční režim.

Při fotografování v noci tak u Samsungu prakticky ani nepoznáte, že se fotoaparát nachází v nočním režimu, a s telefonem zvládnete fotit i v ruce. Oproti tomu Huawei P9 nočním režimem disponuje, ten má však extrémně dlouhý expoziční čas (až 25 s), a tak je prakticky nutné jej použít ve spojení se stativem.

Následující série fotografií byla pořízena ze stativu, vzhledem k rozdílným povahám nočních režimů u Samsungu a Huaweie byly z P9 pořízeny dva snímky – jeden v nočním režimu a druhý na automatiku. Samsung byl vždy nastaven na automatický režim.

Fotografie pořízení s využitím LED přisvícení.

Fotografie ve velmi špatném světle, pořízené „z ruky“.

Fotorežimy a filtry

Jednou ze specialit telefonu Huawei P9 a jeho fotoaparátu jsou pak takzvané „filmové režimy“. Vedle standardního režimu, ve kterém jsme pořizovali všechny srovnávací fotografie, zde nalezneme ještě dva speciální režimy přímo od Leicy – živé barvy a hladké barvy. Tyto dva režimy si pohrávají zejména se saturací, jasem a kontrastem fotografie. Nejedná se však o úplně běžný fotografické režimy či filtry. Aktivovat je lze v nastavení fotoaparátu a tyto volby jsou nadřazené klasickým režimům jako například HDR, panorama nebo malování světlem a zrovna tak i fotofiltrům, které fotoaplikace Huawei P9 také obsahuje.

Samsung Galaxy S7 sice nenabízí přímý ekvivalent pro tyto režimy, obsahuje však celou řadu filtrů. Samsung navíc ve svém obchodě s aplikacemi nabízí možnost doinstalovat další filtry a celkově jich tak můžete v telefonu mít nepřeberné množství. U Samsungu jsme tak vybrali 2 filtry, které se nejvíce blíží Leica režimům u Huawei P9.

Černobílý přídavek z Huawei P9

Jak jsme již zmínili, jeden z fotoaparátů Huawei P9 je monochromatický a barvy do výsledného snímku dodává až druhý snímač. Huawei pak umožňuje pořizovat černobílé snímky s využitím pouze zmíněného monochromatického snímače, byl by tedy hřích nevyzkoušet, jak vypadají černobílé fotografie z telefonu Huawei P9. Samsung Galaxy S7 k našemu překvapení nenabízí žádný režim, ve kterém by bylo možné pořizovat pouze černobíle snímky, a tak bohužel tentokrát musíme srovnání oželet.

Video

Huawei P9 ztrácí na svého soupeře v oblasti natáčení videa. Maximálně FullHD rozlišení je na dnešní vlajkovou loď opravdu málo. Alespoň že Huawei nabízí maximální snímkovací frekvenci 60 FPS. Ovšem i při stejných podmínkách – tedy záznamu FullHD 60 FPS videa – si lépe vede Samsung, jenž při pořizování videozáznamu využívá optickou stabilizaci. Oproti Huaweii je video z Galaxy S7 stabilnější a plynulejší.

https://www.youtube.com/watch?v=e-U9NJIAyG4

https://www.youtube.com/watch?v=QO_dtXEFu5A

Přísný verdikt profi fotografa

Pořízené fotografie podrobil zkoumání také náš dvorní grafik a fotograf v jedné osobě, Tomáš Očadlý. Jeho verdikt zní následovně:

Tomáš Očadlý, fotograf

U Samsungu jde vidět, že v základu aplikuje hodně úprav, což ale běžnému uživateli nevadí a v některých situacích může být naopak výhodou. U doostření jsou občas velmi znatelné deformace hran a zvýšený šum v pozadí, což zbytečně kazí celkový dojem. Taky jsem si všiml, že u makro fotografií lze vidět rozdvojení hran některých objektů, jakoby fotka byla špatně složena z více fotek (kvůli HDR?). Doostřování se negativně podepsalo i na nočních snímcích, kdy vystoupilo více šumu. Z náhodných fotografií lze soudit, že ani jeden telefon nefunguje 100% při vyvažování barev. Někdy má věrnější barvy Samsung, někdy Huawei. Kdybych se na to díval z pohledu laika a fotografie promíchal, tak nemám šanci poznat, co fotil který telefon. Rozdíly jsou opravdu spíše kosmetické.

V mých očích však vítězí Huawei P9 i přesto, že si neporadí v nočních podmínkách tak dobře jako Samsung. U Samsungu jsem očekával opět špičkové fotografie, ale trochu mě zklamaly některé neduhy. Jestli je Samsung opraví v následujících aktualizacích, určitě se opět stane nejlepším fotoaparátem v telefonech. Huawei ale překvapil a jsem rád, že nežene úpravy fotek do extrémů jako Samsung.

P9 vlevo, S7 vpravo - dodatečné ostření "řeže" hranici mezi větvičkou a nebem P9 vlevo, S7 vpravo – dodatečné ostření „řeže“ hranici mezi větvičkou a nebem

Závěr

Rozseknout náš fototest a určit jednoznačného vítěze není vůbec snadné. Oba soupeři totiž bezesporu patří v oblasti fotografování k naprosté špičce mezi mobilními telefony. Ve finále tak bude záležet hodně na tom, co konkrétně hodláte s daným telefonem fotit a jaký typ uživatele jste. Chcete pouze vytáhnout telefon z kapsy a rovnou mačkat spoušť, abyste vyfotili, co vás napadne? Pak je pro vás jednoznačnou volbou Samsung Galaxy S7. Pokud ale naopak patříte mezi hračičky, kteří vždy nemají svou zrcadlovku po ruce a rádi si vyhrají i s fotkou z mobilního telefonu, je pro vás lepší volbou Huawei P9.

U snímků za dobrých i mírně zhoršených světelných podmínek byly výkony obou telefonů poměrně vyrovnané. Někde nabídne více detailů Samsung, jinde pro změnu Huawei. Samsung si umí lépe poradit s protisvětlem, ale zkušené oko na fotografiích odhalí softwarové úpravy a digitální šum. U Huaweie zase musíme vyzdvihnout hloubku ostrosti, kterou oceníte zejména při pořizování makro fotografií. S nočními fotografiemi se jednoznačně lépe popral Samsung, se kterým tak pořídíte poměrně dobrý snímek i bez stativu. Samsung pak dominuje také v oblasti natáčení videa, a to nejen možností pořizovat až 4k videozáznam, ale zejména přítomností optické stabilizace.

A jak náš fototest vidíte vy? Vyhrál Samsung Galaxy S7 nebo Huawei P9?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)