Menu

Retrica: foťte v retro stylu s 80 efekty a živým náhledem

Váš večer ve městě, obrázky z cest a úžasná jídla, která jste měli s vašimi přáteli, budou jistě na fotkách vypadat lépe díky některému z osmdesáti filtrů, jež můžete aplikovat na snímky pomocí aplikace Retrica.

Retrica: foťte v retro stylu s 80 efekty a živým náhledem

Retrica: foťte v retro stylu s 80 efekty a živým náhledem

V Obchodě Play najdete pěkně dlouhou řádku aplikací, jež pomocí filtrů dodají vašim fotografiím retro nádech. Většina z nich se ale orientuje na úpravy již pořízených snímků, zatímco Retrica aplikuje filtry v reálném čase do náhledu pořizované scény. Samozřejmě nemůže chybět možnost sdílení těchto fotek na sociální sítě a skrze další služby.

Co Retrica slibuje?

Popisek v Obchodě Play je poměrně stručný a na prvním místě zmiňuje možnost pořizování fotografií v retro stylu s osmdesáti exkluzivními filtry. Efekty lze přitom aplikovat ještě předtím, než pořídíte fotografii – již v náhledu pořizované scény uvidíte, jak bude vypadat výsledný snímek.

Aplikace Retrica

Aplikace Retrica

Aplikace Retrica

Aplikace Retrica

Aplikace Retrica

Aplikace Retrica

Podívejme se nyní na seznam hlavních vlastností a funkcí:

 • 80 retro grafických filtrů, zobrazovaných v reálném čase již v náhledu (z toho 25 filtrů je k dispozici až v placené verzi Pro).
 • Vinětace.
 • Rozmazání.
 • Samospoušť.
 • 22 různých koláží.
 • Široký výběr rámečků.
 • 14 log Retrica jako vodoznak s možností vypnutí v nastavení.

Jak Retrica funguje v praxi?

Program Retrica ve verzi 2.1.4 jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy SIII s alternativní ROMkou CyanogenMod 11.0 M9 (Android 4.4.4). Aplikace má jednoduché a snadno pochopitelné rozhraní, ve kterém největší prostor zabírá náhled pořizované scény. Ten je, jak jsme říkali již v úvodu, zobrazován s aplikovaným filtrem, takže skutečně na displeji vidíte, jak bude snímek vypadat.

největší prostor zabírá náhled pořizované scény

největší prostor zabírá náhled pořizované scény

Po pravé straně jsou dvě nástrojové lišty – blíže k okraji šedá, dále od kraje oranžová. V šedé liště jsou tato tlačítka:

 • Filters – výběr grafických filtrů, jež jsou pro lepší přehlednost roztříděné do kategorií. Efektů je opravdu hodně a můžeme konstatovat, že jsou nejsilnější stránkou této aplikace. Po zvolení efektu z nabídky se jeho název na chvilku zobrazí na displeji a okamžitě dojde k aplikaci do reálného obrazu. Posuvníkem je možné nastavit intenzitu filtru. Negativně hodnotíme, že veškeré operace probíhají v režimu na výšku, ačkoli jsme s telefonem pracovali na šířku.

  Výběr kategorie

  Výběr kategorie

  Volba filtru

  Volba filtru

  Aplikace filtru do obrazu

  Aplikace filtru do obrazu

  Aplikace filtru do obrazu

  Aplikace filtru do obrazu

 • Random – vybere a aplikuje náhodně zvolený grafický filtr. Ideální řešení pro nerozhodné a okamžiky, kdy netušíte, který efekt bude nejlépe vyhovovat, tak “naslepo” nějaký zkusíte.
 • Tlačítko spouště – jeho funkci patrně nemusíme vysvětlovat – samozřejmě slouží k pořízení fotografie. Hned po vyfotografování se zobrazí výsledek – fotku pak můžete smazat, nebo sdílet.

  Zobrazení náhledu

  Zobrazení náhledu

  Možnosti sdílení

  Možnosti sdílení

 • Album – vstup do galerie obrázků. Retrica nevolá aplikaci třetí strany, ale galerii si spravuje sama. Zobrazuje v ní pouze fotky, pořízené tímto programem, z hlediska funkcí se jedná o spíše primitivnější software, sloužící pouze k prohlížení, mazání a sdílení jednotlivých souborů. Neumí výběr a sdílení více souborů a nenabízí ani editační funkce.

  Prohlížení alba

  Prohlížení alba

  Prohlížení snímku

  Prohlížení snímku

V oranžovém panelu najdete pět tlačítek:

 • Samospoušť – s nastavením prodlevy od jedné do deseti sekund.
 • Rámeček kolem fotografie – na výběr jsou tři tloušťky (žádný, tenký, nebo tlustý) a dvě barvy (bílá a černá). Rámeček ovšem není promítán do živého náhledu – zobrazí se až ve výsledné fotce.

  Samospoušť

  Samospoušť

  Rámeček

  Rámeček

 • Změna hloubky ostrosti – prstem na obrazovce vyberete oblast, která má být ostrá, zbytek snímku bude působit rozmazaně.
 • Vinětace – zapnutí respektive vypnutí efektu vinětace.

  Hloubka ostrosti

  Hloubka ostrosti

  Vinětace

  Vinětace

 • Koláže fungují jednoduše – vyberete si vzor rozložení fotografií, poté se vrátíte zpět do režimu fotografování, kde aplikace formou náhledu ukazuje, který snímek koláže právě fotíte. Po získání odpovídajícího počtu obrázků sestaví Retrica výslednou koláž. Platí, že na jednu koláž lze aplikovat vždy jen jeden filtr a nastavení, což je trochu škoda. Pozor také na neotáčení obrazovky při výběru koláže – pokud vyberete obrázek se snímky na šířku, bude výsledkem koláž na výšku.

  Koláž 3:4

  Koláž 3:4

  Koláž 1:1

  Koláž 1:1

  Koláž s pruhy

  Koláž s pruhy

  Výsledný snímek

  Výsledný snímek

Po levé straně najdeme v rozích dvě tlačítka – horní slouží k přepínání mezi předním a zadním fotoaparátem telefonu/tabletu, spodní pro vstup do nastavení.

Možnosti nastavení jsou velice prosté – v podstatě v této sekci můžete:

 • upgradovat na verzi Pro, která stojí necelých 40 korun a přidává tři balíčky filtrů, obsahujících celkem 25 efektů, navíc odstraňuje reklamy,
 • zapnout/vypnout zobrazování náhledu po pořízení fotky,
 • zapnout/vypnout ukládání informace o poloze do EXIFu fotografie,
 • zapnout/vypnout vodoznak, případně vybrat jeho vzhled,
 • udělit hodnocení v Obchodě Play, sdílet odkaz na aplikaci, podívat se na facebookové stránky, do sekce nejčastějších dotazů, či poslat e-mail vývojáři.

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení

Po pořízení fotky počítejte s menší prodlevou (na SGS3 asi pět sekund) na zpracování a uložení obrázku.

Ukázkové snímky, pořízené programem Retrica

Resumé

Retrica má několik zajímavých vlastností, pro které stojí za to ji alespoň vyzkoušet. Tou první je široká škála velmi pěkných filtrů (ve verzi zdarma 55, v placené pak 80) s nastavitelnou intenzitou. Druhým lákadlem je aplikování filtru přímo do záběru snímané scény – pro uživatele bude jistě zajímavější a zábavnější pořizovat snímek s promítnutým filtrem, neboť má přímou kontrolu nad tím, jak bude vypadat výsledek.

Můžeme konstatovat, že filtr nijak výrazně nezpomalil rychlost překreslování scény při pohybu. Silnou stránkou je také jednoduchost programu, jdoucí až k opravdu minimalistickému pojetí. Nesporným kladem je dále cena – zdarma dostanete solidní zásobu filtrů a plnou funkčnost aplikace, což je lákavá nabídka.

Retrica je tak ideální aplikací pro příležitostné fotografy, kteří si rádi vyzkoušejí grafické filtry, případně sem tam hodlají vytvářet jednoduché koláže. Pokročilejší možná budou ohrnovat nos, neboť v grafických editorech dokážou dosáhnout stejných či lepších výsledků.

Slabší stránkou je integrovaná galerie, kterou lze ale úspěšně alternovat výchozí systémovou či jinou aplikací. Asi nejzásadnější výtka tak padá na vrub neotáčení obsahu obrazovky v některých sekcích, nicméně zde se může jednat o problém s konkrétní ROMkou či telefonem.

Aplikaci si dosud stáhlo více než padesát milionů uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,3 z pěti možných. Instalační balíček velký 16 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 2.2 a vyšším.

Komentáře

BazZkillah

z aplikace
21.8.2014 18:23

Super apka, nedávno jsem začal používat. Filtrů je tam sakra hodně!

LukaS

z aplikace
21.8.2014 22:27

hodně šikovný

Ondřej

Ondřej

22.8.2014 8:17

Proč to sakra potřebuje přístup k poloze?

ChillOuT

ChillOuT

z aplikace
22.8.2014 8:36

to Ondřej: Proč sakra nečtete celý článek? – “zapnout/vypnout ukládání informace o poloze do EXIFu fotografie” ;-)

europoint

europoint

22.8.2014 8:53

Z mého pohledu je velká škoda, že tento program dokáže pouze fotit s filtrem, ale nedokáže upravovat fotky pořízené jiným fotoaparátem. Několik filtrů v a této aplikaci se mi líbí a občas bych je i použil, ale raději mám fotku “tak jak je” a pak si ji případně upravím dle potřeby.

happyBOY78

22.8.2014 14:22

Nepodařilo se mi zjistit, jakou příchuť liquidu autor článku kouří :-)
A místo ego baterek by se jistě lépe vyjímal nějaký nerezový grip ;-)
To je však jediná kritika, děkuji za recenzi na zajímavou aplikaci.

Faktickyuzmezacinatestvat

Faktickyuzmezacinatestvat

23.8.2014 13:12

2 europoint: Pro Vás, stejně jako pro další normální lidi, jsou zde programy jako např. Aviary. Samozřejmě zdarma, bez reklamy a progresivního cpaní nápisu Retrica do pravého dolního rohu dle automatického nastavení. Existují i klony aplikace Aviary, avšak plné spyware a malware. Je pravda, že i Aviary se občas snaží prodat nějaké efekty, avšak neotravuje to a současně jich vždy nabídne dalších XY zdarma.

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

25.8.2014 16:12

Neznal jsem, ale na první dojem u mě získává body k dobru, takže chvíli v telefonu zůstane :)

simona

simona

20.11.2014 21:27

ja

simona

simona

20.11.2014 21:31

JA SIMONA

Jindra

Jindra

28.12.2014 17:38

Lze nějak zrušit zvuk při focení?

jana

24.1.2015 21:19

jak si to stahnu do mobilu?

lukkas

lukkas

10.2.2015 21:10

Ajoj

iveta

iveta

4.8.2015 11:37

Při focení do koláže se mi stalo, že se mi z toho udělal gif … při náhledu do galerie vznikl u fotokoláže “play symbol” a jde to pouze pustit. Je možné si takto pustit všechny fotokoláže? Jako gif? Nemůžu přijít na to jak. Dík za odpověď.

Jirka

Jirka

4.9.2015 9:17

Zdravim mam tuto apku a mam problém s ukládáním fotek něco vyfotim a uloží se jen bílé okno které když chci zobrazit tak po delším načítání mi napíše miniatura nelze zobrazit :( nevíte co stím???Díky můžete klidně na email jt.007@seznam.cz :) jinak už mam fotky které se dřív bezproblémů ukládaly

RSS (komentáře k článku)