Menu

Další krok k odstranění 3,5mm jacku u telefonů: Qualcomm aptX Adaptive představen

Na veletrhu IFA se dostalo i na společnost Qualcomm. Ta představila nový kodek aptX Adaptive. Ten se zaměřuje na bezchybné přehrávání zvuku ve vysoké kvalitě pomocí Bluetooth. Zaměřen už je na dobu bez 3,5mm audio konektorů, jak ukazuje i infografika společnosti Qualcomm.

Kodek Qualcomm aptX Adaptive se přizpůsobuje obsahu

Hlavní rozdíl oproti starším kodekům aptX a aptX HD je v tom, že se přizpůsobuje přehrávanému obsahu, ať už je to hraní her, přehrávání videí nebo poslech oblíbených písniček na Spotify či jiné platformě. Od toho je odvozen i název Adaptive. Vytvořen je tak, aby uživatel nic nemusel řešit, podobně jako to je u drátových sluchátek.

S kodekem aptX Adaptive připojíte sluchátka k telefonu pomocí Bluetooth a rovnou dostanete vysokou kvalitu přehrávání bez chyb. Novinka je kompatibilní i se staršími standardy aptX a aptX HD. Odstraňování 3,5mm audio konektoru z telefonů bere mnoho uživatelů jako chybu, Qualcomm se ale snaží ukázat, že bezdrátová sluchátka jsou na tom stejně dobře, jako drátová.

qualcomm aptx adaptive kodek

A kdy se nového kodeku dočkáme? Velice pravděpodobně až u nového čipsetu Snapdragon 855, ten by se měl představit koncem prosince 2018, ale chytré telefony s tímto čipsetem dorazí až na jaře 2019.

Používáte bezdrátová sluchátka s podporou kodeku aptX?

Zdroj: gsmarena.com

 

Komentáře

Mikihans

mikihans 53

31.8.2018 21:16

Nějak mi není jasné, k čemu tam nějaké Adaptive a přizpůsobování obsahu je. Naopak od audio výstupu očekávám syrový výstup bez nějakých úprav a přizpůsobení.

Kulichoid

kulichoid 140

31.8.2018 23:14

Bezdrátová sluchátka mě začnou zajímat, až budou lehčí, taky levnější a dokáží se samy nabíjet.

Uni

uni -191

1.9.2018 7:51

kulichoid: LOL

Freferg

freferg 3

1.9.2018 9:27

“Zaměřen už je na dobu bez 3,5mm audio konektorů, jak ukazuje i infografika společnosti Qualcomm.”

:-D To mě dostalo. Dokud nepřijdou se sluchátky, které nebude potřeba nabíjet, tak mě nepřesvědčí o tom že 3,5mm jack je horší varianta.
Směju se těm, kteří chtějí doma internet řešit přes wifi a diví se, že přes 2 zdi mají mizerný signál. Prostě není nad kabelové připojení.

Skopek1

skopek1 4

2.9.2018 13:58

K čemu to přesně je? Bitrate kolísá mezi AptX a skoro AptX HD (toho nedosahuje, i když má mít lepší kopresní algoritmus), tedy max 486 kbps, zatímco v Androidu je již nativně nyní podporován úžasný kodek LDAC s až 990 kbps od Sony. No a již dávno nativně AAC s 256 kbps, jež tedy většinou stačí, pokud je zdroj Spotify, sází na něj i Bose, B&O, Apple…

Radeg

radeg 36

2.9.2018 20:00

@freferg:
Jasně, a telefon či tablet připojuješ taky kabelem, co? No, já taky, ale pouze k nabíječce.

MartinP

Martin Prokop 9

3.9.2018 9:41

Odvádění pozornosti od problému nabíjení a ceny.

Různé “šumáky,kchláky, rachtáky” v ceně od cca 3€ do 20€ posouvá to BT připojení do několik set procent výše. To znamená že ty nejmizernější pecky za 90,- ve verzi bluetooth stojí o několik set až tisíc víc a rozhodně nejsou kvalitnější produkcí zvuku.

Nemluvě o tom že za pár desítek měsíců budou na vyhození protože AKU v nich nikdo nevymění.

Chápu že výrobci by chtěli najednou opět vydělávat na příslušenství ale otázka jestli to za to negativní PR které to vytvoří stojí.

Uni

uni -191

3.9.2018 10:53

Martin Prokop: Tak upřímně spolu se stoupající oblibou streamingu rozhodně nestoupají nároky na kvalitu reprodukce:) Dnešní std. v podobě AptX resp. AAC prostě plně pokrývá potřebu většiny “128kbps mp3” uživatelů. Před deseti lety po kabelu, dnes po BT.

Sluchátka do několika tisíc tak jako tak nejsou ovlivňovány kvalitou připojení, ale svou konstrukcí. Nehledě na to, že svůj díl ceny si u “digitálních” sluchátek vezmou jiné funkce (ANC, senzory, ovládání,…) takže se nemůže jen neustále křičet “to nové za stejné peníze hraje hůře”.

RSS (komentáře k článku)