Menu

Používáte zkratky aplikací? (Víkendová hlasovačka)

Zkratky aplikací (App Shortcuts) jsou relativně mladou funkcí, kterou Google implementoval do Androidu 7.1, oficiálně představeného v říjnu 2016. Jak se prosadily mezi uživateli tohoto operačního systému? To se pokusíme zjistit v rámci tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Pohled zpátky

Zkratky aplikací se původně ukázaly v jednom z vývojářských sestavení Android 7.0 Nougat. Následně byly z nějakého důvodu odstraněny a oficiálně byly zařazeny až do API 25, tedy do Androidu 7.1.

Zpočátku zkratky fungovaly jen v Google Launcheru, až následně přidali podporu vývojáři launcherů a dalších aplikací. Například v listopadu přidal tuto „vychytávku“ populární Nova Launcher, který ji přinesl i na starší verze Androidu. Další následovali později – v lednu 2017 přidal podporu zkratek Shazam a o měsíc později Action Launcher. Další si dali na čas – komunikátor WhatsApp přidal zkratky v červenci 2017 a například Sony je ve svém Xperia Launcheru začala podporovat až v září.

Podporu zkratek přinesl například Nova Launcher

Podporu zkratek přinesl například Nova Launcher

Jak zkratky aplikací používat?

Nejprve se podíváme ze strany aplikací, následně na používání uživateli. Google v oficiální nápovědě pro vývojáře popisuje funkci následovně: „Pokud se aplikace zaměřuje na platformu Android 7.1 (API 25) nebo vyšší, můžete definovat zkratky pro konkrétní akce v aplikaci. Tyto zkratky lze zobrazit v podporovaném launcheru. Zkratky umožňují uživatelům rychle spustit běžné nebo doporučené úlohy v rámci vaší aplikace. Každá zkratka odkazuje na jeden nebo více záměrů, z nichž každý spouští určitou akci v aplikaci, když uživatel zvolí zástupce.“

Příklady akcí, které můžete použít jako zkratky, jsou následující:

  • Navigace uživatelů do určitého místa v mapové aplikaci.
  • Odeslání zprávy kamarádovi v komunikační aplikaci.
  • Přehrání další epizody televizního pořadu v multimediální aplikaci.
  • Načítání posledního uloženého stavu ve hře.

 

Existují tři typy zkratek: statické, dynamické a „připojené“. Každá aplikace může mít definováno maximálně pět zkratek. Zásadní a pro fungování je však naprosto nezbytná podpora launcheru.

Tři typy zkratek

Tři typy zkratek

Vyvolání nabídky zkratek je jednoduché: stačí podržet prst na ikoně, jako byste ji chtěli přesunout. Poté se objeví plovoucí nabídka se zkratkami. Zkratky fungují jak na domovské obrazovce, tak i v seznamu aplikací.

Používáte zkratky aplikací?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze, kde se ptáme: používáte zkratky aplikací?

--->Pro hlasování je potřeba se přihlásit!<---


V diskuzi pod článkem se můžete zamyslet nad tím, jaké jsou hlavní výhody zkratek a popsat k čemu je nejčastěji používáte. Jestliže je nepoužíváte, napište nám důvody, proč vás nezaujaly.

Výsledky ankety k 1. srpnu 2018 14:30

Výsledky ankety k 1. srpnu 2018 14:30

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, odkud posloucháte streamovanou hudbu. Otázka vyvolala poměrně velký zájem čtenářů, a nakonec na ni odpovědělo 252 respondentů. Začněme tím, že 21 % hlasujících streamovanou hudbu vůbec neposlouchá.

Odkud posloucháte streamovanou hudbu

Odkud posloucháte streamovanou hudbu

Nejsilnější skupina, čítající 46 % respondentů, používá k poslechu streamované hudby Spotify. Následuje poslech z YouTube se 39 % a Hudba Google Play s 15 %. K méně častým volbám patří se 7 % SoundCloud, 3 % má Deezer a po 2 % Apple Music a Tidal.

 

Komentáře

Vitcenek

vitcenek13 1

28.7.2018 8:15

Mohu je používat, ale nevidím k tomu důvod.

Avenged

avenged avenged 17

28.7.2018 11:52

Jen některé, u ostatních to nabídne např. akci, kterou nechci, nebo nepotřebuji.

Vonbronin

von Bronin 11

28.7.2018 12:04

Za mě je rychlejší klasická cesta. Ikona se musí podržet, což mě zdržuje nebo mi to nabídne něco, co nepotřebuji. Nenašel jsem důvod zkratky používat. Spíše využívám výhod launcheru, kdy dvojité kliknutí nebo tažení přes ikonu vyvolá další funkci nebo otevře jinou aplikaci. (Smartlauncher, Nova atd.)

Soyer

Soyer 0

29.7.2018 12:35

výborná funkce u Nova launcheru je navolení jedné funkce (variabilita voleb je celkem vysoká) při tažení ikonou. Nova Launcher to umí jen směrem nahoru (škoda), Apex nahoru i dolu. Používám např. při zástupcích kontaktů na ploše..kliknutím se mi zobrazí kontakt se všemi podrobnostmi, tažením rovnou vytáčím. Možností je hodně.

Kutead

kutead 6

29.7.2018 18:34

Aktuálně snad jen jedu a tou je u Play “Moje aplikace” kvůli aktualizacím :)

Lukas2

Lukas2 0

30.7.2018 9:54

Já teda vůbec, otevření aplikace mi přijde rychlejší a jednodušší. Navíc nemusím přemýšlet která aplikace to podporuje a která ne

SeppWinkler

SeppWinkler 17

31.7.2018 9:42

Používal by som, ale keďže môj telefón “zamrzol” na Androide 5.1 tak nemôžem. Ale zdá sa mi to šikovné a ergonomické.

RSS (komentáře k článku)