Používáte zkratky aplikací? (Víkendová hlasovačka)

Používáte-zkratky-aplikací

Zkratky aplikací (App Shortcuts) jsou relativně mladou funkcí, kterou Google implementoval do Androidu 7.1, oficiálně představeného v říjnu 2016. Jak se prosadily mezi uživateli tohoto operačního systému? To se pokusíme zjistit v rámci tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Pohled zpátky

Zkratky aplikací se původně ukázaly v jednom z vývojářských sestavení Android 7.0 Nougat. Následně byly z nějakého důvodu odstraněny a oficiálně byly zařazeny až do API 25, tedy do Androidu 7.1.

Zpočátku zkratky fungovaly jen v Google Launcheru, až následně přidali podporu vývojáři launcherů a dalších aplikací. Například v listopadu přidal tuto „vychytávku“ populární Nova Launcher, který ji přinesl i na starší verze Androidu. Další následovali později – v lednu 2017 přidal podporu zkratek Shazam a o měsíc později Action Launcher. Další si dali na čas – komunikátor WhatsApp přidal zkratky v červenci 2017 a například Sony je ve svém Xperia Launcheru začala podporovat až v září.

Podporu zkratek přinesl například Nova Launcher Podporu zkratek přinesl například Nova Launcher

Jak zkratky aplikací používat?

Nejprve se podíváme ze strany aplikací, následně na používání uživateli. Google v oficiální nápovědě pro vývojáře popisuje funkci následovně: „Pokud se aplikace zaměřuje na platformu Android 7.1 (API 25) nebo vyšší, můžete definovat zkratky pro konkrétní akce v aplikaci. Tyto zkratky lze zobrazit v podporovaném launcheru. Zkratky umožňují uživatelům rychle spustit běžné nebo doporučené úlohy v rámci vaší aplikace. Každá zkratka odkazuje na jeden nebo více záměrů, z nichž každý spouští určitou akci v aplikaci, když uživatel zvolí zástupce.“

Příklady akcí, které můžete použít jako zkratky, jsou následující:

  • Navigace uživatelů do určitého místa v mapové aplikaci.
  • Odeslání zprávy kamarádovi v komunikační aplikaci.
  • Přehrání další epizody televizního pořadu v multimediální aplikaci.
  • Načítání posledního uloženého stavu ve hře.

 

Existují tři typy zkratek: statické, dynamické a „připojené“. Každá aplikace může mít definováno maximálně pět zkratek. Zásadní a pro fungování je však naprosto nezbytná podpora launcheru.

Tři typy zkratek Tři typy zkratek

Vyvolání nabídky zkratek je jednoduché: stačí podržet prst na ikoně, jako byste ji chtěli přesunout. Poté se objeví plovoucí nabídka se zkratkami. Zkratky fungují jak na domovské obrazovce, tak i v seznamu aplikací.

Používáte zkratky aplikací?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze, kde se ptáme: používáte zkratky aplikací?

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete zamyslet nad tím, jaké jsou hlavní výhody zkratek a popsat k čemu je nejčastěji používáte. Jestliže je nepoužíváte, napište nám důvody, proč vás nezaujaly.

Výsledky ankety k 1. srpnu 2018 14:30 Výsledky ankety k 1. srpnu 2018 14:30

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, odkud posloucháte streamovanou hudbu. Otázka vyvolala poměrně velký zájem čtenářů, a nakonec na ni odpovědělo 252 respondentů. Začněme tím, že 21 % hlasujících streamovanou hudbu vůbec neposlouchá.

Odkud posloucháte streamovanou hudbu Odkud posloucháte streamovanou hudbu

Nejsilnější skupina, čítající 46 % respondentů, používá k poslechu streamované hudby Spotify. Následuje poslech z YouTube se 39 % a Hudba Google Play s 15 %. K méně častým volbám patří se 7 % SoundCloud, 3 % má Deezer a po 2 % Apple Music a Tidal.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)