Nova Launcher přinese zkratky aplikací z Nougatu i na starší Androidy

nova-launcher-zkratky-aplikaci-z-nougatu_ico

Zkratky aplikací z Androidu 7.1 Nougat už jste patrně přinejmenším na obrázku nebo videu viděli. Jedná se o malé plovoucí nabídky, poskytující rychlý přístup k vybraným funkcím. V tuto chvíli jsou k dispozici jen na telefonech Google Pixel a Nexusech 6P a 5X s vývojářským náhledem Androidu 7.1. V dohledné době si ale budete moci zkratky aplikací z Nougatu vyzkoušet v praxi možná i vy. Vývojáři patrně nejpopulárnějšího alternativního launcheru Nova Launcher je totiž testují v betě připravované verze 5.0.

K podpoře je sice nezbytné aplikační rozhraní (API) Androidu 7.1, které zpřístupňuje zkratky aplikacím třetích stran. Jedná se o další rozšíření vedle dosavadních standardních ikon a takzvaných aktivit, které již v Nova Launcheru a dalších programech tohoto typu jsou řadu let. Vývojáři v příspěvku na sociální síti Google+ že přinejmenším některé ze zkratek pro Android 7.1 budou k dispozici na zařízeních se systémem Android 5.1 a 6.0. Samozřejmě primárně záleží na tom, kdy tuto funkci zakomponují vývojáři jednotlivých aplikací. Některé programy od Googlu již samozřejmě zkratky aplikací z Nougatu podporují. S touto funkcionalitou přišel v uplynulém měsíci také méně známý Action Launcher, takže můžeme předpokládat její postupné rozšíření i do dalších launcherů.

Další novinka beta verze Nova Launcheru spadá spíše do kategorie kosmetických změn. Standardní vyhledávací panel Google, který je ve výchozím nastavení zobrazován na úvodní obrazovce, nyní může obsahovat widget počasí. O této funkci jsme psali ve článku Vyhledávací panel aplikace Google dostává přívěšek v podobě widgetu.

Novinky v Nova Launcheru 5.0 beta 7:

  • Podpora zkratek aplikací z Androidu 7.1.
  • Zpětný port některých zkratek na Android 5.1 a 6.0.
  • Přidána možnost zobrazování počasí pod vyhledávacím panelem.
  • Opravy a optimalizace.

Kde získat Nova Launcher, který umí zkratky aplikací z Nougatu?

Pokud chcete testovat poslední beta verzi Nova Launcheru 5.0, stačí se zaregistrovat na oficiální stránce v Obchodě Play. Pokud aplikaci Nova Launcher již máte v zařízení nainstalovanou, brzy obdržíte aktualizaci s testovací verzí. Jestliže Nova Launcher nainstalovaný nemáte, nejprve si ho stáhněte z Obchodu Play. Poté obdržíte aktualizaci s testovací verzí. Dodání aktualizace na testovací verzi může trvat několik hodin.

Druhou možností je stažení instalačního balíčku z alternativního zdroje APKMirror či přímo ze stránek TeslaCoil software. V takovém případě je však nutné povolit v systémovém nastavení instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran. Instalační balíček je velký jen 7,2 MB, použít ho lze na Androidu 4.1 a vyšším, nicméně zkratky aplikací z Nougatu budou fungovat až od Androidu 5.1 výše.

Počítejte však s tím, že se jedná o beta verzi, která může být (a dle některých testujících opravdu je) nestabilní a může obsahovat chyby. Potěšujícím faktem je, že obě zmiňované novinky mají být dostupné ve verzi zdarma.

Nova Launcher
Nova Launcher

Zdroje: androidpolice.com, plus.google.com, androidauthority.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)