Menu

Odkud posloucháte streamovanou hudbu? (Hlasovačka)

Ač se to ještě před několika lety zdálo trochu jako sci-fi, je dnes poměrně běžné sledovat videa a poslouchat hudbu „z Internetu“. Jak jsou na tom naši čtenáři: mají sbírku „cédéček“, plné úložiště „empétrojek“, nebo preferují streamovanou hudbu? Na to se pokusíme odpovědět v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Prehistorie streamování

George O. Squier

George O. Squier

Bude to znít možná až neuvěřitelně, ale historie streamování sahá až do roku 1922, kdy si penzionovaný generál George O. Squier nechal patentovat techniku přenosu hudby přes elektrické vedení. Starší ročníky si možná vzpomenou na takzvaný „rozhlas po drátě“, což byl systém pro šíření rozhlasového vysílání pomocí kabelového rozvodu bez použití radiového přenosu.

Další pokrok v tomto segmentu přinesla až osmdesátá a devadesátá léta minulého století. V té době počítače postupně získávaly výkon, díky kterému byly schopné zpracovávat, zobrazovat či přehrávat multimédia. Současně s postupně klesající cenou počítačů se tyto stroje dostávaly do domácností, kde sloužily nejen k práci, ale i zábavě.

Počítačové sítě, včetně Internetu, však byly v počátcích omezené z hlediska rychlosti a stability. Na streamovaný obsah ani zdaleka nestačily, proto většina konzumace hudby a videa spočívala v jeho stažení, uložení na lokální disk a následném přehrání. Časté bylo také šíření na v té době populárních optických médiích.

20. století: Real Player a jeho vzestup i pád

Zásadní je v tomto směru přelom 20. a 21. století, kdy rychlost připojení ke světové síti rostla, navíc došlo k rostoucímu využívání standardních síťových protokolů a formátů. První interpretem, jehož koncert byl přenášen živě po Internetu, byla 24. června 1993 kapela Severe Tire Damage. Video mělo na dnešní dobu směšně nízké rozlišení 152 x 76 obrazových bodů. Kvalita zvuku odpovídala „v nejlepším případě špatnému telefonnímu hovoru“.

Kapela Severe Tire Damage

Kapela Severe Tire Damage

V segmentu streamování začal boj, a to především mezi společnostmi Microsoft a Real Networks. Druhá zmíněná zabodovala v roce 1995 zvukovým přenosem baseballového zápasu mezi Yankees a Seattle Mariners. Byl to dobrý začátek a v roce 2000 tak více než 85 % streamovaného obsahu na Internetu bylo realizováno ve formátu Real Media.

Později však začal tento formát upadat. Svůj podíl na tom mělo hned několik faktorů – v první řadě to byl neúspěch obchodního modelu společnosti. Neméně zásadní vliv na odklon od této platformy měl přehrávač Real Player, který instaloval řadu procesů na pozadí a vnucoval se jako výchozí přehrávač pro veškerý multimediální obsah. Tím ztratil mnoho do té doby spokojených uživatelů.

Přehrávač Real Player dominoval na počátku roku 2000

Přehrávač Real Player dominoval na počátku roku 2000

Počátek 21. století: první housle hraje Microsoft

Microsoft si samozřejmě nemohl nechat ujet vlak a pro přehrávání hudby a videí přinesl svůj vlastní přehrávač Windows Media Player. To se ukázalo jako prozíravý krok – od počátku roku 2000 až do roku 2007 byl Windows Media nejrozšířenějším formátem na Internetu a většině firemních intranetů. Ačkoli ani přehrávač, ani samotný formát nebyl dokonalý (například k přehrávání na Macintoshích byl potřeba plugin), přinesl redmondskému gigantovi nesporné první místo.

Microsoft si nemohl nechat ujet vlak

Microsoft si nemohl nechat ujet vlak

Jenže ve stejném období začal na webu takový malý „boom“. Do té doby statické webové stránky začal oživovat Flash. Kapacita internetových linek už stačila na víc než přenos prostých textových souborů, doplněných malými obrázky a doba si žádala multimediální prezentace. Do Flashe se často převáděly celé webové prezentace, což značně komplikovalo práci vyhledávačům.

Ačkoli měl Flash vlastní video komponentu, počáteční kodeky nabízely špatnou kvalitu videa a problematickou synchronizaci obrazu a zvuku. To se změnilo, když společnost Macromedia v roce 2005 licencovala kodek On2 VP6.

Další roky 21. století: Flash dominuje všemu

Nový kodek umožnil implementovat do webových prezentací video v konkurenceschopné kvalitě. Ostatně dodnes mnoho „lechtivých stránek“ používá právě tuto technologii. Jednoduchá implementace Flashe přetáhla Microsoftu většinu poskytovatelů obsahu a v roce 2010 klesl jeho podíl na trhu do jednociferných čísel. Nepomohlo ani uvedení vlastní technologie Silverlight, ale ta nikdy nedosáhla penetrace potřebné k přesvědčení uživatelů.

V segmentu videa byl pak zásadní rok 2010, kdy Apple přišel s první generací svého tabletu iPad. Ta Flash jednoduše nepodporovala a pozornost se tak nasměrovala na technologii HTML 5, se kterou se setkáváme dodnes. O dva roky později skončil Flash také na Androidu, respektive v Obchodě Play.

Léty ostřílení uživatelé si možná vzpomenou na to, že i YouTube původně běžel na Flashi, aby roku 2016 ukončil jeho podporu a spolehl se jen na HTML 5. Podobný osud potkal o rok dříve sociální síť Facebook.

Poslech hudby na Androidu

Stejně, jako v začátcích Internetu bylo nepředstavitelné, že bychom jednou tímto způsobem konzumovali multimediální obsah, také mobilní připojení ve svých počátcích rozhodně neslibovalo možnost poslechu hudby či dokonce sledování videa. Ani dnes ještě není všude dostatečně rychlé a stabilní internetové připojení, případně uživatele brzdí „v rozletu“ omezení přenesených dat ze strany operátorů.

Odkud poslouchat streamovanou hudbu? Google Music vs. Spotify: Pro kterou hudební službu se rozhodnout?

Odkud poslouchat streamovanou hudbu? Google Music vs. Spotify: Pro kterou hudební službu se rozhodnout?

Přesto existuje celá řada silných hráčů, z nichž někteří působí i na našem trhu. Například před dvěma roky jsme porovnávali Google Music a Spotify, přičemž už v té době měly obě služby co nabídnout. Od roku 2011 například funguje česká služba MusicJet, která po pěti letech absolvovala restart a dnes nabízí především lokální interprety. Zapomenout bychom neměli na Deezer, Rdio, Tidal, Apple Music, SoundCloud či Amazon Music. Částečně lze pro poslech hudby využít YouTube, ovšem u nás zatím jen s videem.

Odkud posloucháte streamovanou hudbu?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Zní jednoduše: odkud posloucháte streamovanou hudbu? Volit tentokrát můžete více než jednu možnost.

--->Pro hlasování je potřeba se přihlásit!<---


V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti se streamováním hudby. Napište nám, která služba nabízí nejvíc zajímavé muziky či nejzajímavější ceny. Zkuste ostatním čtenářům vysvětlit, v čem spočívají výhody streamované hudby proti lokálně uloženým souborům či koupeným „cédéčkům“.

Výsledky ankety k 25. 7. 2018 15:00

Výsledky ankety k 25. 7. 2018 15:00

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali na poměrně ožehavou otázku: obětovali byste přední fotoaparát za tenčí rámečky?

Obětovali byste přední fotoaparát výměnou za tenčí rámečky?

Obětovali byste přední fotoaparát výměnou za tenčí rámečky?

Zapojilo se nadprůměrných 233 čtenářů a téměř polovina (přesně 48 %) odpověděla kladně. Proti nim stojí 28 % respondentů, kteří by se předního foťáku nevzdali – ať už proto, že ho používají k focení selfies nebo odemykání telefonu. Zbylé pětině hlasujících je tato otázka lhostejná.

 

Komentáře

Maladava

David Symon 5

21.7.2018 8:59

Spotify

Mahtiel

Mahtiel 61

21.7.2018 9:11

Většinou YouTube, na původním Redmi Note 4 s rootem a Magiskem mám modul YouTube Vanced, kdy hudba běží na pozadí, bez reklam. Nyní mám na zkoušku telefon Huawei p20 lite, jakože fajn, ale zatím bez rootu a Huawei snad za několik dní znemožní odemykat bootloader.

Jinak dotaz ohledně té p20: při uzamčené obrazovce mi pořádně nefunguje BT přenos hudby do sluchátek s BT 4.0 a repráčku s BT 4.2. Prostě když poslouchám hudbu přes můj oblíbený Neutron, tak většinou za chvíli po vypnutí displeje se hudba zastaví. U Redmi Note 4 to jde bez problémů.

Carda

Carda -3

21.7.2018 9:18

Tyhle služby jsou drahý a žerou data já si radši zaplním paměť v mobilu Mp3rojkama a mám klid proč by jinak výrobci dělali velký paměťový varianty mobilů když by se všechno řešilo streamem.

Imaster

Petr Šťastný 20

21.7.2018 9:36

Hudba google play, mám tam nahrané vlastní MP3, od starých Olympiců, Katapultů, Abraxasů, až po filmovou hudbu.

Mahtiel

Mahtiel 61

21.7.2018 9:37

@Carda stream si můžeš pustit i na WiFi, pochopitelně.

Karle

karle40 49

21.7.2018 9:39

Chybí položka “Hudbu neposlouchám”. Abych se přiznal, tak ve svém věku už mám radši klid a ticho. :-) Takže jsem vybral alespoň poslední možnost, protože platí také..

Vorel_vorel

Vorel Vorel -45

21.7.2018 10:07

Někdo platí za hudbu ??

Zdenek1981

Zdenek1981 0

21.7.2018 10:08

Většinou z postele.

Tladtbogt

tladtbogt -47

21.7.2018 10:15

Písníčky nestreamuji. Písničku si stáhnu, a poslouchám. Kdo by taky za nefunkční služby jako je spotify a itunes platil. Nejlepší je stáhnout si písničky zadarmo na internetu.

Mmm

Mmm 0

21.7.2018 10:26

Nemám neomezený internet. Proto si raději na WiFi stáhnu několik písniček a poslouchám offline.

Carda

Carda -3

21.7.2018 10:45

Mahtiel: Jasně ze můžeš ale wifi není všude a stejně tak mobilní data nemáš tolik protože operátoři no a co se týče stažení offline z nějaké služby to sice můžeš ale stejně za to platíš no a taková mp3rojka se dá stáhnout všude a v mobilu si to uspořádáš jak chceš ty a ne jak to chce ta služba.

Mahtiel

Mahtiel 61

21.7.2018 10:55

Carda třeba z YouTube si můžeš stáhnout i hudbu offline, pokud bys chtěl. Existují různé downloadery. Osobně je nepoužívám. A streamovanou hudbu poslouchám pouze na WiFi z YouTube, takže za to neplatím. Jinak třeba na YouTube jsou věci, které jinak pořádně neseženeš (osobně poslouchám koncerty soundtrackové hudby nebo třeba relaxační hudbu)

Ja_som

ja som 10

21.7.2018 11:43

Spotify, v skupine ma Premium vyjde len na 1.5€ mesačne. Neviem o akej nefunkčnej službe tu padol koment, so Spotify žiadny problém a nájdem tam všetko, čo počúvam. Internet v mobile mám, 10GB mesačne (cez leto “nekonečno” za nezmenenú cenu :) ), ak idem niekam, kde je problém so signálom, tak si hudbu stiahnem na počúvanie offline.

Ddevilsunn

Ddevilsunn 1

21.7.2018 11:59

Mahtiel. Když trochu projdeš Google tak člověk co má na starosti huafan stránky někde postnul odkaz na upravené YouTube pro přehrávání na pozadí i bez rootu

Pepapa

Josef Dittrych 8

21.7.2018 13:08

Ddevilsunn

Jo OGYouTube.apk + OG happy funguje skvěle 😁 Já používám Spotify mod sreamování zadarmo neumí jen stahovat muziku a sreamování není na nejvyšší kvalitu.

David021

David021 22

21.7.2018 13:46

Mahtiel, Ddevilsunn:

Opravdu jsou upravené verze YouTube, a nepotřebuješ k tomu Root. :DD

Já osobně používám YouTube Red (stáhl jsem to z Aptoidu) a jede úplně bez problémů.

OG YouTube neznám. Ale jak říkám, YouTube Red je super. ;)

David021

David021 22

21.7.2018 14:06

Josef Dittrych:
Vyzkoušel jsem teď ten OG YouTube a musím říct, že jsem nenašel novější verzi, než 12.10, což je dost stará verze a používat ji fakt nechci. Nefunguje tam ani přesouvání videa o 10 vteřin po dvojitém poklepání. Bonus sice je stahování videí, nebo si video přehrát v malém okně a dělat při tom něco jiného, ale tyhle dvě funkce bych stejně nevyužil.
Chtěl jsem se zeptat, jestli je tato verze bez reklam, protože já to nemůžu nijak zjistit.
(Neptejte se proč, ale sám nevím, proč nemám reklamy ani na normálním YouTube :DD)

Ale na druhou stranu je to dost povedené a kdybych našel novější verzi YouTube tak na to možná přejdu.

Takže ne díky, ale zůstanu u toho upraveného YouTube Red, který funguje skvěle. Je to bez reklam, a videa jsou přehrávat na pozadí. Stahovat hudbu (nebo videa) sice není možné, ale to nepotřebuji.

David021

David021 22

21.7.2018 14:16

Aha. Tak to přetáčení videa v tom OG YouTube funguje. :D
Ale jen pomocí swipnutí, nikoli pomocí dvojitého poklepání.

No, každopádně i tak zůstávám u upraveného YouTube Red, kvůli toho, že už jsem si na ten nový vzhled YouTube zvykl a kvůli přetáčení videa (které používám dost často) na dvojité poklepání.

Tc

tc48 -1

21.7.2018 14:58

Spotify, ale chybí mi tam spousta skupin co poslouchám :( Někdy je tam jedno album, někdy ani jedna písnička. Takze další rok už to kupovat asi nebudu. Proto mám třeba v autě mám flashku s MP3

Loko

loko 7

21.7.2018 15:40

Mě se líbí jako alternativní aplikace na youtube “NewPipe”
Protože Open source, přehrávání na pozadí, bez reklam, atd.

Faldicek

Faldicek 0

21.7.2018 15:44

Používám Hudbu google a plně mi to vyhovuje, najdu tam vše co poslouchám, většinou ihned v den v vydání, s daty problém nemám…

Radeg

radeg 33

21.7.2018 20:26

Poslouchám živé rádio, nejraději.
Vedle hudby se dozvím i co se děje kolem mně (znám lidi co žijou v bublině a je s nimi peklo) a když si nejdete stanici tak i hudba vyhovuje.

Ddevilsunn

Ddevilsunn 1

21.7.2018 20:08

David 21. Ohledně aktualizaci nevím ale přišlo mi že se mi to aktualizuje zároveň s normálním YouTube. Každopádně mě posun funguje přes double tap úplně normálně.

Ddevilsunn

Ddevilsunn 1

21.7.2018 20:15

Dokonce i historie videí je u upravené aplikace a standardní YouTube aplikace stejná……mám v telefonu defakto YouTube dvakrát. Jeden origo který je v rámci systémových aplikaci a nejde odinstalovat a druhou která má zmíněné přehrávání na pozadí atd a přímo v aplikaci nejde poznat která je která.

David021

David021 22

21.7.2018 22:16

Ddevilsunn:
No, tak ohledně aktualizací mi to připadá jako blbost. :D
Zvlášť, když se ti nemůže aktualizovat appka nainstalována mimo Google Play..

No, každopádně k těm dvoum verzím YouTube.
Sice ti ta jedna origo odinstalovat nepůjde, ale nějak si zjisti, jak ji alespoň deaktivuješ. To by mělo jít snad všude na androidu..
Já třeba mám MIUI a i tak to šlo, i když to nastavení bylo schované. Ale jak říkám deaktivovat to jde…
Nesnesl bych, kdybych měl vidět 2 stejně appky v telefonu,kdyz tu jednu nepoužívám. :D

Leeborg

Leeborg 1

21.7.2018 23:16

Mahtiel: Huawei se snaží už delší dobu šetřit baterii i volnou RAM a aplikace na uzamčené obrazovce odstřeluje. Bohužel to s každou verzí EMUI přejmenovávají, takže i mě dalo trochu práce to najít (přeskočil jsem z Huawei P7 na Honor View 10).
V nastavení si najdi Baterie – Spuštění, tady je třeba najít Neutron, kliknout na něj a nastavit Spustit na pozadí. V podstatě stačí jen kliknout na OK.
K tomu je tu ještě nastavení samotného Androidu (jestli se nepletu). Nastavení – Aplikace a oznámení – Aplikace – kliknout dole na ozubené kolečko – Speciální přístup – Ignorovat optimalizace baterie – vybrat všechny aplikace – vybrat Neutron – Povolit.
Jedno z těch dvou nastavení by mělo tvůj problém vyřešit.

Mahtiel

Mahtiel 61

21.7.2018 23:22

Ddevilsunn díky moc, jsem nevěděla, že YouTube Vanced je i pro non root zařízení. Instalováno a jede. :)

Mahtiel

Mahtiel 61

21.7.2018 23:30

Leeborg taky moc děkuji, nastaveno. :)

Kulichoid

kulichoid 148

21.7.2018 23:47

Jelikož mám už z dřívějších dob asi jeden terabajt empétrojek, je pro mě nejsnažší si pár giga přetáhnout na paměťovku. Obzvlášť, když poslouchám i takovou hudbu, která doposud na žádném streamu není.

PhotoET

photoET 3

22.7.2018 10:38

Streamovanou hudbu poslouchám z Tidalu, je kvalitní, na PC využiji i HiRes MQA. Je výborný i na hledání nové hudby. Mám ovšem i svoji sbírku nahrávek na NAS od MP3 320 až po HiRes 24/96, někdy i víc. Občas kupuji na HD Tracks, nebo Supraphon online. Pro offline mám to nej i na kartách v mobilu, nebo přehrávači Shanling, Fiio. Vysoké rozlišení vyyžaduje patřičný hardware, proto DAC Chord Mojo, Pro-Ject, sluchátka Beyerdynamic, Sennheiser, Grado, Audio-Technica, požívám podle použití a a zvukové nálady :-)

Ddevilsunn

Ddevilsunn 1

22.7.2018 12:29

David 21. Používám next launcher a YouTube který používám mám v doku. Do komplet seznamu aplikaci lezu úplně minimálně. Ohledně těch aktualizaci… Máš asi pravdu nicméně mi v tom YouTube vanced nic nechybí a plusy zatím převažují. Každopádně jede obojí pod jedním účtem takže informace jsou sdílený.

David021

David021 22

22.7.2018 13:01

Ddevilsunn:
Tak, jestli ti to nevadí, tak ok. Ale jak říkám, stačí si to najít, jak to deaktivovat. Mě k tomu stačila appka QuickShortCutMarker. :D

No, každopádně.. Teď pro všechny:
Vysvětlí mi sakra někdo, proč nemám na svém YouTube účtě nikde reklamy? To dosud nechápu. :D Nic neplatím a prostě reklamy nemám. Jak na webu, tak na mobilu.

MAK

MAK 2

23.7.2018 19:17

Z NASky…(LMS server) drive pc serveru. vlastne uz 18 let streamuju hudbu po domove, casem v praci, na chalupe a do mobilnich zarizeni. Od zacatku nakupuju playery od slimdevices, pozdeji logitechu :(. V poslednich letech uz jen z ebaye, protoze logitech tu divizi uplne hloupe pohrbil. Vyhovuje mi vlastni zprava muziky, moznost streamovat hires bezztratove nahravky, moznost si pridat mezi zdroje i Tidal ci spotify. Zatim jsem nenasel zadneho rozumneho nastupce, nejblize tomu je asi sonos, ale stale je to proti slimdevices playerum slabe. Strasne rad bych nasel nahradu tehle slepe vetve, ale zatim mne nic nepresvedcilo. Libi ae mi pohodli ovladat hudbu dalkacem na displeyi playeru, syncovani prehravani ve vice mistnostech, poslech kdekoli na svete, podpora novych audioformatu atd…

P1azer

P1azer 17

25.7.2018 10:24

Spotify Family, když se to rozpočítá na “členy rodiny :D “, tak to není tolik peněz. V autě si taky pouštím rádio, ale když pak člověk jede někam služebně déle, než třeba hodinu, tak např. Evropa 2 jede furt stejný písničky do kola. Na spotify mám tolik možností, celkem dobrý jsou žánrový rádia – navíc žádné otravné reklamy atp.

JirkaSirka

31.7.2018 18:15

P1azer – co delas za praci, ze jezdis na sluzebk?

RSS (komentáře k článku)