Obětovali byste přední fotoaparát za tenčí rámečky? (Hlasovačka)

Obětovali-byste-přední-foto

Současným trendem ve vývoji chytrých telefonů je snaha o co nejlepší poměr velikosti obrazovky vůči tělu. Zmenšuje se prostor pod a nad displejem, ztenčují se rámečky po stranách, zaoblují se hrany obrazovek. Kam až může tento trend zajít? Obětovali byste přední fotoaparát výměnou za tenčí rámečky? Na to se budeme ptát v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Boj o nejtenčí rámečky

Položíte-li vedle sebe starší a aktuální model telefonu nějakého známého výrobce, patrně první, co vás při pohledu na přední stranu zaujme, bude prostor nad a pod obrazovkou. Pokud se například podíváte na Samsung Galaxy S5 z roku 2014, bude 5,1″ displej zabírat jen necelých 70 % čelní plochy. V případě letošního Galaxy S9 zabírá obrazovka bezmála 84 % plochy. Tomuto posunu však bylo nutné obětovat nejen boční rámečky, ale především tlačítka pod displejem, včetně hardwarového Domů, které bylo signifikantním rysem telefonů Samsung.

Důvody, proč výrobci tak vehementně bojují za minimalizaci rámečků, jsou v podstatě dva. Ten první je estetický – telefony „s výraznou bradou“ už prostě „nefrčí“. Druhý je praktický – díky tenčím rámečkům mohou nové generace nabídnout větší obrazovku, aniž by došlo k zásadnímu zvětšení celého zařízení.

Přímo ukázkovým praktickým příkladem je mezigenerační rozdíl mezi Samsungem Galaxy S7 Edge a Samsungem Galaxy S8. Model z roku 2016 měl ještě tlačítka pod obrazovkou a s 5,5″ obrazovkou měřil 150,9 x 72,6 x 7,7 milimetrů. O rok mladší Galaxy S8 má displej větší o celé 0,3″, ale jeho celkové rozměry se zmenšily na 148,9 x 68,1 x 8 milimetrů. Poměr obrazovky k čelní ploše vzrostl z 76 % na 84 % a zákazník tak dostal v o něco menším těle podstatně větší displej.

Zbavili jsme se tlačítek, co dál?

Kvůli tlačítkům pod obrazovkou měly telefony (z dnešního pohledu) nevzhlednou „bradu“. Tu se povedlo eliminovat vypuštěním tlačítek a jejich nahrazením softwarovou alternativou na displeji. Jenže to některým výrobcům nestačí, neboť chtějí nabídnou zákazníkům ještě větší obrazovky v co nejkompaktnějším těle.

Většina výrobců se letos vydala cestou výřezu obrazovky (anglicky označovaného jako „notch“), ve kterém je umístěn přední fotoaparát a obvyklé senzory. Tímto způsobem dochází k optickému zmenšení horního rámečku, řada uživatelů však vnímá toto provedení jako neestetické. I proto někteří výrobci (např. Huawei P20) nabízejí možnost skrytí výřezu softwarovou cestou, což ale poněkud popírá smysl tohoto provedení.

Skrytí výřezu obrazovky na Huawei P20 Skrytí výřezu obrazovky na Huawei P20

Průkopníkem (téměř) „bezrámečkových“ telefonů bez výřezu obrazovky je Xiaomi, které tento trend realizuje prostřednictvím modelové řady Mi Mix. Snaha o co nejtenčí rámeček nad obrazovkou vedla k přesunu předního fotoaparátu do pravého dolního rohu zařízení. Dolní rámeček je tak o něco silnější a poměr obrazovky k čelní straně se u modelu Mi Mix 2s pohybuje kolem 82 %.

Xiaomi Mi Mix 2s má přední fotoaparát v pravém dolním rohu Xiaomi Mi Mix 2s má přední fotoaparát v pravém dolním rohu

Přední fotoaparát je z pohledu umístění do rámečku zařízení poměrně problematickou komponentou, neboť přeci jen vyžaduje určitý „životní prostor“. Výrobci tedy hledají cestu, jak ho „odsunout“ z předního panelu jinam. Průkopníkem nového trendu se stal telefon Vivo NEX S, který nemá přední fotoaparát ani v rámečku, ale v modulu, který se vysouvá z horní hrany. I díky tomu je poměr obrazovku k tělu telefonu neuvěřitelných 91,24 procent. Stejnou cestou se hodlá letos vydat i Xiaomi se svým připravovaným modelem Mi Mix 3.

Vivo Concept Smartphone – Apex

Vivo Concept Smartphone - Apex

Je více než pravděpodobné, že výřezy obrazovky jsou jen přechodným řešením, než se výrobcům povede najít nějakou lepší cestu. Na mysl se ale vkládá skoro až kacířská myšlenka: když je přední fotoaparát jednou ze zásadních překážek ve ztenčování rámečků, nebylo by nejjednodušší ho úplně vypustit?

Obětovali byste přední fotoaparát výměnou za tenčí rámečky? Obětovali byste přední fotoaparát výměnou za tenčí rámečky?

Obětovali byste přední fotoaparát výměnou za tenčí rámečky?

Tolik neoblíbený výřez obrazovky je určitým kompromisem mezi tenkým rámečkem a přítomností předního fotoaparátu, ale nebyli by zákazníci ochotni oželet přední foťák výměnou za „bezrámečkový“ telefon? Tímto dilematem se budeme zabývat v aktuální Hlasovačce. Otázka pro toto kolo tedy zní: obětovali byste přední fotoaparát výměnou za tenčí rámečky a absenci výřezu?

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete zamyslet nad stávajícím vývojem v rámci honby za co nejtenčí rámečky a co nejvyšší poměr obrazovky k tělu. Které řešení je podle vás zajímavé? Co si myslíte o výřezech obrazovky? Je budoucnost ve vysouvacích fotoaparátech?

Výsledky ankety k 18. 7. 14:30 Výsledky ankety k 18. 7. 14:30

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, jestli používáte bezdrátové nabíjení. Výsledky byly pro nás poměrně překvapivé, neboť nejsilnější skupina, čítající 64 % ze 166 respondentů uvedla, že bezdrátové nabíjení vůbec nepoužívá.

Používáte bezdrátové nabíjení? Používáte bezdrátové nabíjení?

30 % používá jak klasické, tak bezdrátové nabíjení – přibližně půl napůl ve prospěch jednoho či druhého. Pouhých 7 % používá k nabíjení svého telefonu pouze bezdrátové nabíjení.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)