Používáte bezdrátové nabíjení? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 2.7.2019
- 27
Obecně se dá říci, že dnešní telefony lze nabíjet dvěma způsoby: klasicky nabíječkou s kabelem a konektorem microUSB či USB-C, nebo bezdrátově, zpravidla položením na podložku. V uplynulých letech bylo bezdrátové nabíjení hitem, nicméně v současnosti to vypadá, jako by zájem (přinejmenším ten mediální) opadal. Jak jsou na tom naši čtenáři? Používáte bezdrátové nabíjení, nebo se raději spoléháte na kabel? Právě na to se budeme ptát v rámci tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze.
Obsah článku
- Bezdrátové nabíjení obecně
- Dlouhá historie
- Výhody a nevýhody bezdrátového nabíjení
- Anketní otázka
- Hlasovačka z minulého týdne
Bezdrátové nabíjení obecně
Bezdrátové nebo též indukční nabíjení využívá k přenosu energie mezi dvěma objekty (telefonem a nabíječkou) elektromagnetické pole. Energie se přenáší prostřednictvím indukce k zařízení, které ji pak může použít k nabíjení baterií nebo provozu přístroje.
Bezdrátové nabíječky používají indukční cívku k vytvoření střídavého elektromagnetického pole uvnitř nabíjecí základny. Druhá indukční cívka v přenosném zařízení přebírá energii z elektromagnetického pole a převádí ji zpět na elektrický proudu, kterým dobíjí baterii.
How Does Wireless Charging Work? || Crude Wireless Energy Transfer Circuit
Pokud chcete vědět, jak bezdrátové nabíjení funguje a jak ho přidat do jakéhokoliv telefonu, doporučujeme náš podrobný článek z roku 2015.
Dlouhá historie
Ačkoli mnozí uživatelé zaznamenali bezdrátový přenos energie jako novinku posledních několika let, ve skutečnosti má za sebou hodně dlouhou historii. Myšlenky na bezdrátový přenos energie sahají až do roku 1831 kdy Michael Faraday objevil elektromagnetickou indukci.
V roce 1864 James Clerk Maxwell zjistil existenci elektromagnetických vln. V roce 1900 se Nikola Tesla pustil do velkého projektu tzv. Wardenclyffské věže, která měla umožňovat bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti.
V šedesátých letech minulého století se výzkum věnoval především použití mikrovln pro přenos energie. William C. Brown vyrobil přístroj zvaný „rectenna“, který přijímal rádiové frekvence a přeměňoval je ve stejnosměrný proud. Zásadním problémem však byla velmi nízká efektivita.
Není bez zajímavosti, že první praktické nasazení bezdrátového nabíjení bylo použito roku 1978 k nabíjení elektrického vozidla. O dva roky později našla tato technologie uplatnění při nabíjení elektrických autobusů v Kalifornii, Francii a Německu.
Zásadní pro prosazení indukčního nabíjení v domácnostech je tok 2006, kdy se podařilo přenášet relativně velké množství energie na vzdálenost několika metrů. O dva roky později vzniká konsorcium Wireless Power Consortium (WPC), které má za cíl sjednotit standardy bezdrátového nabíjení. V segmentu chytrých telefonů se bezdrátové nabíjení objevuje od roku 2012.
Výhody a nevýhody bezdrátového nabíjení
Podívejme se nyní v bodech, jaké výhody bezdrátové nabíjení vlastně přináší:
- Nedochází ke kontaktu konektorů, čímž se snižuje riziko elektrických poruch, jako je například zkrat.
- Odpadá připojování a odpojování zařízení a připojovací kabel tak nepodléhá opotřebení.
- Pohodlné nabíjení – stačí jen položit zařízení na podložku.
Co patří k nevýhodám?
- Pomalejší nabíjení – díky nižší účinnosti se zařízení nabíjí delší dobu, pokud je napájeno stejným výkonem.
- Vyšší cena – indukční nabíjení vyžaduje elektroniku a cívky v zařízení i nabíječce, což zvyšuje složitost a výrobní náklady.
- Snížená možnost manipulace – s telefonem, připojeným kabelem, můžete nadále pracovat, zatímco při bezdrátovém nabíjení musí ležet na podložce.
- Kompatibilita – ne všechna zařízení jsou kompatibilní s různými indukčními nabíječkami.
Používáte bezdrátové nabíjení?
Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze, která zní: používáte bezdrátové nabíjení? Pokud máte více telefonů, hlasujte podle toho, který používáte nejvíce.
[gravityform id=“203″ title=“true“ description=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s bezdrátovým nabíjením. Napište nám, v čem je dle vašeho mínění lepší než klasické nabíjení, a kde naopak pokulhává!
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, na jaké novinky Androidu P se těšíte. Tentokrát bylo možné vybrat více možností najednou, takže součet nedává 100 %.
Jednoznačně nejočekávanější novinkou je slibované chytřejší využívání baterie, pro které hlasovalo 68 % ze 105 účastníků. S velkým odstupem je pak se 34 % navigace v rámci budov, za kterou těsně následuje ovládání gesty se 31 %. Naopak nejméně očekávaná je podpora výřezu obrazovky, pro kterou hlasovalo jen 6 % respondentů.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (27)
Přidat komentář