Menu

Používáte bezdrátové nabíjení? (Víkendová hlasovačka)

Obecně se dá říci, že dnešní telefony lze nabíjet dvěma způsoby: klasicky nabíječkou s kabelem a konektorem microUSB či USB-C, nebo bezdrátově, zpravidla položením na podložku. V uplynulých letech bylo bezdrátové nabíjení hitem, nicméně v současnosti to vypadá, jako by zájem (přinejmenším ten mediální) opadal. Jak jsou na tom naši čtenáři? Používáte bezdrátové nabíjení, nebo se raději spoléháte na kabel? Právě na to se budeme ptát v rámci tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Bezdrátové nabíjení obecně

Bezdrátové nebo též indukční nabíjení využívá k přenosu energie mezi dvěma objekty (telefonem a nabíječkou) elektromagnetické pole. Energie se přenáší prostřednictvím indukce k zařízení, které ji pak může použít k nabíjení baterií nebo provozu přístroje.

Bezdrátové nabíječky používají indukční cívku k vytvoření střídavého elektromagnetického pole uvnitř nabíjecí základny. Druhá indukční cívka v přenosném zařízení přebírá energii z elektromagnetického pole a převádí ji zpět na elektrický proudu, kterým dobíjí baterii.

Pokud chcete vědět, jak bezdrátové nabíjení funguje a jak ho přidat do jakéhokoliv telefonu, doporučujeme náš podrobný článek z roku 2015.

Dlouhá historie

Ačkoli mnozí uživatelé zaznamenali bezdrátový přenos energie jako novinku posledních několika let, ve skutečnosti má za sebou hodně dlouhou historii. Myšlenky na bezdrátový přenos energie sahají až do roku 1831 kdy Michael Faraday objevil elektromagnetickou indukci.

V roce 1831 Michael Faraday objevil elektromagnetickou indukci

V roce 1831 Michael Faraday objevil elektromagnetickou indukci

V roce 1864 James Clerk Maxwell zjistil existenci elektromagnetických vln. V roce 1900 se Nikola Tesla pustil do velkého projektu tzv. Wardenclyffské věže, která měla umožňovat bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti.

V šedesátých letech minulého století se výzkum věnoval především použití mikrovln pro přenos energie. William C. Brown vyrobil přístroj zvaný „rectenna“, který přijímal rádiové frekvence a přeměňoval je ve stejnosměrný proud. Zásadním problémem však byla velmi nízká efektivita.

Teslova Wardenclyffská věž

Teslova Wardenclyffská věž

Není bez zajímavosti, že první praktické nasazení bezdrátového nabíjení bylo použito roku 1978 k nabíjení elektrického vozidla. O dva roky později našla tato technologie uplatnění při nabíjení elektrických autobusů v Kalifornii, Francii a Německu.

Zásadní pro prosazení indukčního nabíjení v domácnostech je tok 2006, kdy se podařilo přenášet relativně velké množství energie na vzdálenost několika metrů. O dva roky později vzniká konsorcium Wireless Power Consortium (WPC), které má za cíl sjednotit standardy bezdrátového nabíjení. V segmentu chytrých telefonů se bezdrátové nabíjení objevuje od roku 2012.

Výhody a nevýhody bezdrátového nabíjení

Podívejme se nyní v bodech, jaké výhody bezdrátové nabíjení vlastně přináší:

  • Nedochází ke kontaktu konektorů, čímž se snižuje riziko elektrických poruch, jako je například zkrat.
  • Odpadá připojování a odpojování zařízení a připojovací kabel tak nepodléhá opotřebení.
  • Pohodlné nabíjení – stačí jen položit zařízení na podložku.

 

Používáte bezdrátové nabíjení?

Používáte bezdrátové nabíjení?

Co patří k nevýhodám?

  • Pomalejší nabíjení – díky nižší účinnosti se zařízení nabíjí delší dobu, pokud je napájeno stejným výkonem.
  • Vyšší cena – indukční nabíjení vyžaduje elektroniku a cívky v zařízení i nabíječce, což zvyšuje složitost a výrobní náklady.
  • Snížená možnost manipulace – s telefonem, připojeným kabelem, můžete nadále pracovat, zatímco při bezdrátovém nabíjení musí ležet na podložce.
  • Kompatibilita – ne všechna zařízení jsou kompatibilní s různými indukčními nabíječkami.

Používáte bezdrátové nabíjení?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze, která zní: používáte bezdrátové nabíjení? Pokud máte více telefonů, hlasujte podle toho, který používáte nejvíce.

--->Pro hlasování je potřeba se přihlásit!<---


V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s bezdrátovým nabíjením. Napište nám, v čem je dle vašeho mínění lepší než klasické nabíjení, a kde naopak pokulhává!

Výsledky ankety k 11. 7. 2018 10:00

Výsledky ankety k 11. 7. 2018 10:00

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, na jaké novinky Androidu P se těšíte. Tentokrát bylo možné vybrat více možností najednou, takže součet nedává 100 %.

Na jaké novinky Androidu P se těšíte?

Na jaké novinky Androidu P se těšíte?

Jednoznačně nejočekávanější novinkou je slibované chytřejší využívání baterie, pro které hlasovalo 68 % ze 105 účastníků. S velkým odstupem je pak se 34 % navigace v rámci budov, za kterou těsně následuje ovládání gesty se 31 %. Naopak nejméně očekávaná je podpora výřezu obrazovky, pro kterou hlasovalo jen 6 % respondentů.

 

Komentáře

J.Svoboda

J.Svoboda 0

7.7.2018 8:06

Pouzivam z 90 % bezdratove nabijeni.

Larokod134

Larokod134 -3

7.7.2018 8:30

I podle tohoto článku je bezdrátové nabíjení nesmysl. Jediná výhoda je, že se vám neopotřebovává kabel. Ale je to dražší, nemůžu s telefinem nic dělat. A co se týče té pohodlnosti, doufám že nikdo na tom není tak špatně aby byl líný strčit kabel do zásuvky.

Radim_hanousek

Radim Hanousek -22

7.7.2018 8:43

Smysl to urcite ma ;) Mam doma dva kousky a zas takova investice to neni. Otevri Ebay atd. Najdi si bezdrat IO podlozku/ nabijecku a IO civku na konkretni typ a model. U me nabijim okolo 700mA coz je jeste dobre. Pres noc se to nabije uplne v klidu a neladuji to FASTem coz nelikviduje tak tolik baterii. Ono kdyby si kazdej udelal par testu v proudech, tak zjisti ze z klasicke nabijecky nekdy ani tech 700mA nekteri nedaji… (Bud omezeni nabijecky nebo kabelaze nebo samotneho Noname fonu)

Mart.Fish

Mart.Fish 0

7.7.2018 8:55

Používám vlastně jen bezdrátové nabíjení a ani mi moc nevadí delší doba nabíjení. Je to o komfortu. Dnes stojí nabíječky pár korun a tak mám po domácnosti rozmístěné hned tři, jednu v autě a jednu v práci. Stačí položit a nabíjí se :-)

Zalmista

Zalmista -7

7.7.2018 8:56

To bych na tom musel být hodně zle abych nedokázal strčit cimrpléna do ďéry :D musel bych se sám před sebou být tak líny a pohodlný abych používal bezdrát. Krom toho jak píše Larokod položíš a nemůžeš s telefonem manipulovat. Sice to na s8 mám, ale za mě je to jen čistě tahák na lidi. Bohužel chybí větší revoluce přijít s něčím novým a pak dělají z blbostí typu bezdrát nebo čtečka něco bez čeho uživatel nemůže existovat :D

Mart.Fish

Mart.Fish 0

7.7.2018 9:00

Škoda, že jsi tuto technologii ještě ani nevyzkoušel:-(

Deathman

Deathman 0

7.7.2018 9:21

Nabijim bezdratove pouze v noci, kdy stejne tel. nepouzivam. Pres den posledni dobou uz v jen powerbank..

DeeJay.DEFFI

DeeJay.DEFFI 6

7.7.2018 9:23

Bezdrátové nabíjení není jen o lenosti zastrčit kabel do telefonu, jak tady čtu. Pracuji v autoservisu kde hrozí že mi telefon vypadne z kapsy a podobně. Takže mám na stole bezdrátovou nabíječku, kam prostě jen telefon odložím když dělám něco u čeho hrozí nebezpečí že bych jej mohl poškodit nebo by mi mohl vypadnout. Telefon se v klidu nabíjí a zbytečně nelikviduji nabíjecí konektor. U sebe mám bluetooth handsfree, aby se zákazníci dovolal. Když potřebuji dobít rychle, samozřejmě použiju kabel. Nevím jak jsou na tom s životností a mechanickou odolností usb-c, zatím jsem se s problémem nesetkal, ale u starších telefonů jsem dost často viděl polofunkční micro usb, kde byl občas problém telefon donutit alespoň k tomu aby začal nabíjet. O komunikaci s pc nemluvě.

Libb

Libb 77

7.7.2018 9:23

Na noc jedině Qi, přes den tak napůl. V autě kabel, protože tam Qi prostě nemám a navíc by to asi nestíhalo, Waze umí být pěkně nenažrané.
Obecně, když už nabíjím přes den, nejspíš mně něco sežralo baterku a chci to mít rychle za sebou.
Ohledně manipulace, na kabelu je zase radost, když vám někdo zavolá… :)

Ještě k té lenosti: mám problémy s páteří a věřte, že je rozdíl, když telefon jednou rukou zvednu a zase položím na nabíječku, a nebo když je na kabelu a já se musím otočit, abych ho odpojil. Ale to asi někdo, kde (ještě) nemá výhřez plotýnky asi nedocení…

Rymocze

Adam Rymarczyk -1

7.7.2018 9:33

Zdravím, jen pro zajímavost. Používám do auta nabíječku od xiaomi a tento wireless držák, kterej je fakt výbornej. Nebudu vkládat odkaz, je to z Aliexpressu Baseus Car Mount Qi Wireless Charger
A při používání Wazu mi neklesá :-)

Cpt.Dom99

Cpt.Dom99 4

7.7.2018 10:16

Používal bych bezdrátové nabíjení, bohužel můj telefon tutu funkci nemá. (Huawei P20 Pro)

Radeg

radeg 41

7.7.2018 11:16

Já jen žasnu nad tím, jak se všude apeluje na ekologii, šetření energiemi a bůh ví co ještě a tady se protlačuje bezdrátové nabíjení s mizernou účinnosti oproti klasickému nabíjení kabelem.

Igoreso

Igoreso 0

7.7.2018 11:34

U trech poslednich telefonu mi vzdy odesel microUSB konektro kuli castemu nabijeni. Celej den jezdim na navigaci,pak jdu k zakaznikovi,zase navigace a to i 7-10x za den. Konektor to proste nedaval :(
Ted mam v aute bezdrat nabijecku ktera mi telefon udrzuje (5w) a doma nocni nabijeni (5w) a diky tomu prakticky bezdratove rychlonabijeni(10w) co mam u Pc nepouzivam,baterie je stale 60-100%.

Kulichoid

kulichoid 149

7.7.2018 12:09

Libb:
Máte problém se otočit pro nabíječku, ale auto řídíte. Máte zajímavou páteř. :-)

BladeCZE

BladeCZE 11

7.7.2018 13:02

Nepoužívám – nemám :D Kdybych měl, tak bych jej nejspíš používal víc. Už jen proto že mám PC case která má navrchu Qi nabíjecí plochu

Bicista

bicista 61

7.7.2018 13:21

Bezdrat je pro ty co mohou foun behem nabijeni nechat lezet. Takze nepouzivam, potrebuji i v prubehu nabijeni s mobilem manipulovat, telefonovat, mailovat, hrat hry, sledovat video atp. Takze kabel je pro me nejlepsi volba.

Wortos

wortos 70

7.7.2018 13:28

Já bezdrátově nabíjení nepoužívám.. ale udivuje mě že někteří tady píšou že nabíji i několikrát za den :-O nabíjím telefon jen od 40 do 85 procent baterky a v pohode mi vydrží od rana do rana těch 45 procent co používám.. A to telefon využívám dost .. galaxy s8

Rossi14

Rossi14 0

7.7.2018 14:44

Musím se přiznat, že až na pár vyjímek kdy je využita power banka, jiné než bezdrátové nabíjení nepoužívám. Jednu bezdrátovou nabíječku (na stojato) mám na pracovním stole a druhá je zabudovaná přímo v desce regálu (tvoří jeho součást) kam si telefon odkládám – je to opravdu návykové ….

DeeJay.DEFFI

DeeJay.DEFFI 6

7.7.2018 15:32

wortos

A jak používáš ten telefon? Já mám s8+ a 24h při cca 20-30 hovorech denně, nějaký IM a internet rozhodně nevydrží ani ze 100% na 0.

Wortos

wortos 70

7.7.2018 15:54

DeeJay.DEFFI no tolik hovoru nemam .. ale pouzivam ho na media a internet takze takovych 1hod hrani online hry clash royale + 3hodiny internet a youtube a tak 30-50 min hovoru sem tam sms nebo Viber .. musim priznat ze data zapinam vyjmecne jedu porad na wifi a mam neustale pripojeny naramek .. mam vypnuty bloatware nepouzivam Always on displej ani Edge zkratky vypnuty bixby .. ale nemam zapnutou usporu baterie

Cesnek2121

Cesnek2121 6

7.7.2018 16:25

Já ho používal roky na tel. Lumia, ale to byly jednodenní telefony mimo 1520, která měla strašně pomalé nabíjení přes kebel – 5 hodin. Dneska mám Mate 10 Pro s takovou vydrží a rychlostí nabíjení, že když ho zapomenu dát večer nabít, tak ho za ranní snidani nabiju na celý den a kus. Takovou rychlost bezdrátové nabíjení nenabízí a tak mi nechybí ani po letech používání na Lumia 1520, 930, 950

Blayen

blayen 4

8.7.2018 17:06

Pres noc na kabelu, jinak pres den v kanclu na bezdrat nabijecce – porat plne nabito. Zvednout telefon z bezdratu je pohodlnejsi nez odpojovat kabel.. a v aute to samy – bezdratova magneticka nabijecka – prilozim a nabiji. V poho zvlada i waze a jeste prikrmuje.. s7 edge a pitaka qi mount..

Fenix125

Fenix125 2

9.7.2018 5:00

Bohužel můj telefon (P10), bezdrátové nabíjení nepodporuje.
Myslím, že bezdrátové nabíjení je šetrné ke konektoru, který se neopotřebovává.

Kapenka

kapenka 2

9.7.2018 13:40

bez bezdrátu už ani nekupuji mobil. Je to nezbytná vlastnost mych mobilu za posledních 5 let. Kdo ma něco proti te technologii pravděpodobně nikdy ji nepoužil. PS skvělé nabíječky za dobrou cenu umí třeba Itian…

Avenged

avenged avenged 18

10.7.2018 16:52

Bezdrat mě neoslovil, na kabelu je rychlonabijeni opravdu rychlonabijeni, a stejně jsem při nabíjení bezdrátově každou chvíli mobil zvedal, protože ještě tohle a ještě tamto, někdo píše, další notifikace atd.

RadekB

RadekB 2

11.7.2018 12:36

Používám většinou bezdrátové nabíjení. Nepotřebuju mít mobil 24 h denně v ruce. Na noc ho položím do nabíječky, ráno je nabitý a vydrží většinou do dalšího nabíjení. Pokud ho náhodou používám víc, v práci mám klasickou nabíječku, resp USB kabel, a nabíjím z portu PC.

Cardi

cardi -375

14.7.2018 8:16

Nejlepsi komedie je ze zde ma vic jak polovina lidi nejakeho posahaneho cinana co tohle neumi a hlasujou :D dobra sranda :D

RSS (komentáře k článku)