TOPlist

Srovnání Google Music vs. Spotify: Pro kterou hudební službu se rozhodnout?

spotify-vs-google-music-1

Pokud patříte mezi náročnější posluchače hudby, jistě jste stáli nebo stojíte před rozhodnutím, zda zvolit Spotify nebo Google Music. Obě platformy jsme pro vás podrobně otestovali – jak dopadlo srovnání Google Music vs. Spotify?

Cena mírně ve prospěch Google Music, rozdíl je však zanedbatelný

Rozhodujícím faktorem při aktivaci služeb bývá cena. Ta v tomto případě sice vychází lépe u Google Music (149 Kč), rozdíl je však pouhých 13 Kč za měsíc, tedy ve 156 Kč za rok. V obou případech je nutné k placenému účtu, u kterého si uživatel může užít veškeré služby, přiřadit platební kartu. Z té je každý měsíc strhávána daná částka – 149 Kč u Google Music a 162 Kč u Spotify.

V obou případech je uživatelům k dispozici zkušební 30denní verze, ve které se mohou sami rozhodnout, zda jim služba vyhovuje a dále si ji platit. Funguje to podobně jako u televizních služeb – i když si chcete vyzkoušet zkušební lhůtu, musíte nejprve zadat údaje k platební kartě a v případě nespokojenosti odběr zrušit před koncem zkušební doby. Jinak totiž poskytovatelé počítají s tím, že službu chcete dále používat, a po měsíci vám strhnou automaticky první splátku.

srovnání google music vs. spotify

Hudební knihovna – Google Music toho nabídne o něco více

Obě služby posluchačům nabídnou miliony skladeb a všechny známější hity. Pokud bychom ale chtěli jít dopodrobna, tak se Google Play Music pyšní knihovnou s 35 miliony skladeb, Spotify jich má o 5 milionů méně. Tato čísla však mohou být ošemetná, protože se klidně může stát, že i když má Spotify papírově méně skladeb, tak zde můžete najít vaši oblíbenou, přestože ji Google Music nemá. V praxi jsou pro nás obě služby vyrovnané a nabízely nám podobné skupiny i skladby. Pokud nejste extrémní fajnšmekr, který má oblibu v méně známých interpretech, tak byste neměl mít problém ani v jednom případě.

Při srovnání Google Music vs. Spotify nás také zajímalo, zda jde knihovnu obohatit i o vlastní skladby – mp3 soubory. Odpověď je prostá – obě službu tuto možnost nabízí, Google Music ale možná o něco jednodušeji. Vlastní hudbu lze přidat i přímo z paměti telefonu, což u Spotify tak snadno nelze. Musíte hudbu nahrát skrze aplikaci pro PC a vytvořit playlist. Je ale samozřejmě otázkou, kolik platících uživatelů bude mít potřebu streamování vlastních MP3 souborů, když má k dispozici miliony skladeb v knihovně.

google-music-library

Kvalita přehrávání – běžní posluchači nepoznají rozdíl

Nebude pro vás nejspíše překvapením, že ani jedna ze služeb si nemůže dovolit, aby byla kvalita přehrávání slabší než u konkurence. Obě služby pracují při nastavení nejvyšší kvality s datovým tokem 320 kbit/s, což je pro běžné uši a hlavně možnosti většiny mobilních telefonů dostatečná kvalita. Z osobní zkušenosti jsme žádný rozdíl kvality mezi přehráváním nezaznamenali a stejně tak můžeme s klidem říci, že kvalita je stejná jako u stažených MP3.

Spotify s Google Music si v tomto ohledu nemají co vyčítat a problém snad mohou mít jen fajnšmekři, kteří vyžadují kvalitnější formát než MP3 či OGG. Pro ty může být dobrou volbou služba Tidel, která přehrává v nejvyšší kvalitě pomocí bezztrátového kódování FLAC s datovým tokem až 1411 kbps.

3D render of a globe with headphones with glittery effect on black background

Aplikace – Google Music má hodně co dohánět

Prozatím byly v našich očích služby srovnatelné. V případě aplikace už to ale tak vyrovnané v našich očích není. A Google zde hodně ztrácí. V případě přehrávání v prohlížečích na počítači je situace vcelku vyrovnaná. Spotify ovšem nabízí pro Windows i Mac oficiální desktopovou aplikaci, která posouvá zážitek ještě o něco dále.

Synchronizace mezi zařízeními u Spotify na jedničku

V momentě, kdy spustíte hudbu v aplikaci Spotify na PC, je váš účet automaticky spojen i s aplikací v mobilním telefonu. Díky tomu můžete mobilním telefonem ovládat přehrávání na PC nebo plynule přecházet mezi zařízením, které má zrovna hudbu přehrávat. V praxi to pak funguje tak, že posloucháte na cestách hudbu v mobilním telefonu, dorazíte domů, zapnete PC s oficiální aplikací a pokračujete tam, kde jste na mobilu skončili. Stejně tak pokud vám běží na počítači v pozadí přehrávání ve Spotify a vy v posteli brouzdáte na mobilním telefonu, můžete hudbu ovládat z telefonu (nebo i chytrých hodinek), přestože zvuk bude vycházet z počítače.

Aplikace pro PC – oficiálně jedině pro Spotify

Stejně tak možnost mít Spotify jako nezávislou aplikaci na PC bereme jako velké plus. Google Music sice nabízí oficiální doplněk do Chromu, který pomůže třeba s ovládáním hudby pomocí multimediálních kláves, stále jste ale závislí na prohlížeči. Zatímco oficiální aplikace pro Spotify funguje skvěle, Google Music se může spolehnout jen na aplikaci třetích stran. Vyzkoušeli jsme Google Play Music Desktop Player, který existuje pro Mac, Windows i Linux. I když je prostředí aplikace povedené a problémy s přehráváním jsme neměli, aplikace spotřebovávala o poznání více baterie než Spotify. A to zrovna u notebooku hraje velkou roli.

spotify-aplikace-pro-desktop

Aplikace pro smartphone jsou vyrovnané

V tomto srovnání Google Music zachraňuje situaci – aplikace pro mobilní telefon je povedená. V tomto případě jsme nenarazili na problémy či nepohodlí ani u jedné z aplikací, výhodou Google Music je ale velmi snadná synchronizace hudby s chytrými hodinkami. Jinými slovy přes Google Music můžete skladby nahrát přímo do paměti hodinek a při sportu přehrávat hudbu přímo z nich bez nutnosti mobilního telefonu. To Spotify nenabízí.

Samotné prostředí aplikací nám nabízí obdobné možnosti a je spíše na vkusu uživatelů, která z aplikací sedne více. Obě aplikace fungovaly spolehlivě a stejně tak synchronizace. Pokud máte některý z playlistů uložen do paměti zařízení a přidáte do něj třeba z PC další skladbu, hned při prvním spuštění aplikace dojde ke stažení. A to u obou.

Rádio a hudba podle vkusu – situace opět vyrovnaná

Dnešní hudební služby většinou nesázejí úplně na to, že uživatelé přijdou, vyhledají své oblíbené skladby a poslouchají. Posluchači chtějí dnes něco více – chtějí, aby jim samotné služby servírovaly neznámé skladby podle jejich vkusu a pravidelně rozšiřovaly jejich knihovnu oblíbených skladeb. V tomto ohledu je opět srovnání Google Music vs. Spotify vyrovnané, každá služba ale vítězí trochu v něčem jiném.

Rádiové stanice – skladby, které vám sednou

Obě služby používají tzv. funkci Rádio. To nepředstavuje naladění rádiových stanic, které posloucháte například při jízdě autem, ale funkci, která vám navrhuje skladby podle vašeho vkusu a podobnosti s těmi, které jste označili jako „líbí se mi“. Díky tomu můžete objevovat neznámé skladby, které ladí vašemu vkusu. V obou případech je vhodné spustit rádio u nějaké vaší oblíbené skladby, protože se pak služba snaží hledat podobné písničky. Vaším úkolem je následně hudbu hodnotit líbí/nelíbí, aby mohl algoritmus zdokonalovat hudební výběr podle vkusu.

Výsledky jsou v obou případech rovnocenné a dokonce jsou nám při spuštění stejného rádia doporučovány kolikrát i totožné skladby. Nelze tedy říci, která aplikace dokáže lépe hledat hudbu podle vašeho vkusu, protože je to extrémně subjektivní.

Google Music hraje i podle vaší nálady a situace

Google se na rozdíl Spotify chlubí tím, že svým uživatelům nabízí hudbu podle toho, co zrovna dělají, jaký je čas, příležitost apod. V aplikaci je podle vašeho chování vždy k dispozici několik příležitostí, podle kterých Google Music skladby – například jízda autem, čiperné vstávání, soustředění na práci apod. V každé situaci máte zpravidla k dispozici na výběr několika vhodných žánrů. Upřímně – tato funkce je velmi příjemným zpestřením a rádi jsme ji používali. Bohužel po nějakém čase člověk zjistí, že dá stejně raději hudbě vlastního výběru či rádiu.

google-music-podle-nalady

Chcete pořádný rock nebo sladký pop? U Spotify to jde snáze

Často jsme měli velmi prostý požadavek –  máme rádi Rock, nabídni nám nějaké rádio, které bude hrát jen rockové skladby. U Spotify žádný problém, stačí prostě jen vybrat Rádio – Žánrové stanice – Rock a přehráváte. V seznamu Prozkoumat je k dispozici stejně tak řada rockových playlistů. V Google Music jsme podobnou možnost v aplikaci nenašli, stačilo ale zadat do hledání Rock a vybrat si nějakou rádiovou stanici.

spotify-rock

Závěr – srovnání Google Music vs. Spotify

V tomto srovnání Google Music vs. Spotify jsme se zaměřili na důležité aspekty, které budou jednotliví uživatelé řešit. Po konci srovnání již víme, že jsou obě služby velice vyrovnané. V našich očích je Spotify určeno pro náročnější uživatele, kteří vědí, jakou hudbu chtějí poslouchat a plánují přehrávání i na více zařízeních. Google Music je podle nás naopak určeno spíše nováčkům či méně náročným uživatelům, kteří si chtějí mnohdy nechat doporučovat hudbu i podle nálady a denní doby. Bonusem je ale podpora uložení skladeb do paměti chytrých hodinek.

Pokud bychom přesto měli striktně rozhodnout, kdo je ve srovnání Google Music vs. Spotify vítězem, bude to Spotify. Vyhrává u nás především dotaženější synchronizací i oficiální aplikací pro PC. Cenově vyjde Spotify sice o něco dráž, 13 Kč za měsíc však není rozhodující.

Souhlasíte s výsledkem srovnání Google Music vs. Spotify? Která služba vítězí u vás?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)