Menu

Srovnání Google Music vs. Spotify: Pro kterou hudební službu se rozhodnout?

Pokud patříte mezi náročnější posluchače hudby, jistě jste stáli nebo stojíte před rozhodnutím, zda zvolit Spotify nebo Google Music. Obě platformy jsme pro vás podrobně otestovali – jak dopadlo srovnání Google Music vs. Spotify?

Cena mírně ve prospěch Google Music, rozdíl je však zanedbatelný

Rozhodujícím faktorem při aktivaci služeb bývá cena. Ta v tomto případě sice vychází lépe u Google Music (149 Kč), rozdíl je však pouhých 13 Kč za měsíc, tedy ve 156 Kč za rok. V obou případech je nutné k placenému účtu, u kterého si uživatel může užít veškeré služby, přiřadit platební kartu. Z té je každý měsíc strhávána daná částka – 149 Kč u Google Music a 162 Kč u Spotify.

V obou případech je uživatelům k dispozici zkušební 30denní verze, ve které se mohou sami rozhodnout, zda jim služba vyhovuje a dále si ji platit. Funguje to podobně jako u televizních služeb – i když si chcete vyzkoušet zkušební lhůtu, musíte nejprve zadat údaje k platební kartě a v případě nespokojenosti odběr zrušit před koncem zkušební doby. Jinak totiž poskytovatelé počítají s tím, že službu chcete dále používat, a po měsíci vám strhnou automaticky první splátku.

srovnání google music vs. spotify

Hudební knihovna – Google Music toho nabídne o něco více

Obě služby posluchačům nabídnou miliony skladeb a všechny známější hity. Pokud bychom ale chtěli jít dopodrobna, tak se Google Play Music pyšní knihovnou s 35 miliony skladeb, Spotify jich má o 5 milionů méně. Tato čísla však mohou být ošemetná, protože se klidně může stát, že i když má Spotify papírově méně skladeb, tak zde můžete najít vaši oblíbenou, přestože ji Google Music nemá. V praxi jsou pro nás obě služby vyrovnané a nabízely nám podobné skupiny i skladby. Pokud nejste extrémní fajnšmekr, který má oblibu v méně známých interpretech, tak byste neměl mít problém ani v jednom případě.

Při srovnání Google Music vs. Spotify nás také zajímalo, zda jde knihovnu obohatit i o vlastní skladby – mp3 soubory. Odpověď je prostá – obě službu tuto možnost nabízí, Google Music ale možná o něco jednodušeji. Vlastní hudbu lze přidat i přímo z paměti telefonu, což u Spotify tak snadno nelze. Musíte hudbu nahrát skrze aplikaci pro PC a vytvořit playlist. Je ale samozřejmě otázkou, kolik platících uživatelů bude mít potřebu streamování vlastních MP3 souborů, když má k dispozici miliony skladeb v knihovně.

google-music-library

Kvalita přehrávání – běžní posluchači nepoznají rozdíl

Nebude pro vás nejspíše překvapením, že ani jedna ze služeb si nemůže dovolit, aby byla kvalita přehrávání slabší než u konkurence. Obě služby pracují při nastavení nejvyšší kvality s datovým tokem 320 kbit/s, což je pro běžné uši a hlavně možnosti většiny mobilních telefonů dostatečná kvalita. Z osobní zkušenosti jsme žádný rozdíl kvality mezi přehráváním nezaznamenali a stejně tak můžeme s klidem říci, že kvalita je stejná jako u stažených MP3.

Spotify s Google Music si v tomto ohledu nemají co vyčítat a problém snad mohou mít jen fajnšmekři, kteří vyžadují kvalitnější formát než MP3 či OGG. Pro ty může být dobrou volbou služba Tidel, která přehrává v nejvyšší kvalitě pomocí bezztrátového kódování FLAC s datovým tokem až 1411 kbps.

3D render of a globe with headphones with glittery effect on black background

Aplikace – Google Music má hodně co dohánět

Prozatím byly v našich očích služby srovnatelné. V případě aplikace už to ale tak vyrovnané v našich očích není. A Google zde hodně ztrácí. V případě přehrávání v prohlížečích na počítači je situace vcelku vyrovnaná. Spotify ovšem nabízí pro Windows i Mac oficiální desktopovou aplikaci, která posouvá zážitek ještě o něco dále.

Synchronizace mezi zařízeními u Spotify na jedničku

V momentě, kdy spustíte hudbu v aplikaci Spotify na PC, je váš účet automaticky spojen i s aplikací v mobilním telefonu. Díky tomu můžete mobilním telefonem ovládat přehrávání na PC nebo plynule přecházet mezi zařízením, které má zrovna hudbu přehrávat. V praxi to pak funguje tak, že posloucháte na cestách hudbu v mobilním telefonu, dorazíte domů, zapnete PC s oficiální aplikací a pokračujete tam, kde jste na mobilu skončili. Stejně tak pokud vám běží na počítači v pozadí přehrávání ve Spotify a vy v posteli brouzdáte na mobilním telefonu, můžete hudbu ovládat z telefonu (nebo i chytrých hodinek), přestože zvuk bude vycházet z počítače.

Aplikace pro PC – oficiálně jedině pro Spotify

Stejně tak možnost mít Spotify jako nezávislou aplikaci na PC bereme jako velké plus. Google Music sice nabízí oficiální doplněk do Chromu, který pomůže třeba s ovládáním hudby pomocí multimediálních kláves, stále jste ale závislí na prohlížeči. Zatímco oficiální aplikace pro Spotify funguje skvěle, Google Music se může spolehnout jen na aplikaci třetích stran. Vyzkoušeli jsme Google Play Music Desktop Player, který existuje pro Mac, Windows i Linux. I když je prostředí aplikace povedené a problémy s přehráváním jsme neměli, aplikace spotřebovávala o poznání více baterie než Spotify. A to zrovna u notebooku hraje velkou roli.

spotify-aplikace-pro-desktop

Aplikace pro smartphone jsou vyrovnané

V tomto srovnání Google Music zachraňuje situaci – aplikace pro mobilní telefon je povedená. V tomto případě jsme nenarazili na problémy či nepohodlí ani u jedné z aplikací, výhodou Google Music je ale velmi snadná synchronizace hudby s chytrými hodinkami. Jinými slovy přes Google Music můžete skladby nahrát přímo do paměti hodinek a při sportu přehrávat hudbu přímo z nich bez nutnosti mobilního telefonu. To Spotify nenabízí.

Samotné prostředí aplikací nám nabízí obdobné možnosti a je spíše na vkusu uživatelů, která z aplikací sedne více. Obě aplikace fungovaly spolehlivě a stejně tak synchronizace. Pokud máte některý z playlistů uložen do paměti zařízení a přidáte do něj třeba z PC další skladbu, hned při prvním spuštění aplikace dojde ke stažení. A to u obou.

Rádio a hudba podle vkusu – situace opět vyrovnaná

Dnešní hudební služby většinou nesázejí úplně na to, že uživatelé přijdou, vyhledají své oblíbené skladby a poslouchají. Posluchači chtějí dnes něco více – chtějí, aby jim samotné služby servírovaly neznámé skladby podle jejich vkusu a pravidelně rozšiřovaly jejich knihovnu oblíbených skladeb. V tomto ohledu je opět srovnání Google Music vs. Spotify vyrovnané, každá služba ale vítězí trochu v něčem jiném.

Rádiové stanice – skladby, které vám sednou

Obě služby používají tzv. funkci Rádio. To nepředstavuje naladění rádiových stanic, které posloucháte například při jízdě autem, ale funkci, která vám navrhuje skladby podle vašeho vkusu a podobnosti s těmi, které jste označili jako “líbí se mi”. Díky tomu můžete objevovat neznámé skladby, které ladí vašemu vkusu. V obou případech je vhodné spustit rádio u nějaké vaší oblíbené skladby, protože se pak služba snaží hledat podobné písničky. Vaším úkolem je následně hudbu hodnotit líbí/nelíbí, aby mohl algoritmus zdokonalovat hudební výběr podle vkusu.

Výsledky jsou v obou případech rovnocenné a dokonce jsou nám při spuštění stejného rádia doporučovány kolikrát i totožné skladby. Nelze tedy říci, která aplikace dokáže lépe hledat hudbu podle vašeho vkusu, protože je to extrémně subjektivní.

Google Music hraje i podle vaší nálady a situace

Google se na rozdíl Spotify chlubí tím, že svým uživatelům nabízí hudbu podle toho, co zrovna dělají, jaký je čas, příležitost apod. V aplikaci je podle vašeho chování vždy k dispozici několik příležitostí, podle kterých Google Music skladby – například jízda autem, čiperné vstávání, soustředění na práci apod. V každé situaci máte zpravidla k dispozici na výběr několika vhodných žánrů. Upřímně – tato funkce je velmi příjemným zpestřením a rádi jsme ji používali. Bohužel po nějakém čase člověk zjistí, že dá stejně raději hudbě vlastního výběru či rádiu.

google-music-podle-nalady

Chcete pořádný rock nebo sladký pop? U Spotify to jde snáze

Často jsme měli velmi prostý požadavek –  máme rádi Rock, nabídni nám nějaké rádio, které bude hrát jen rockové skladby. U Spotify žádný problém, stačí prostě jen vybrat Rádio – Žánrové stanice – Rock a přehráváte. V seznamu Prozkoumat je k dispozici stejně tak řada rockových playlistů. V Google Music jsme podobnou možnost v aplikaci nenašli, stačilo ale zadat do hledání Rock a vybrat si nějakou rádiovou stanici.

spotify-rock google-music-rock

Závěr – srovnání Google Music vs. Spotify

V tomto srovnání Google Music vs. Spotify jsme se zaměřili na důležité aspekty, které budou jednotliví uživatelé řešit. Po konci srovnání již víme, že jsou obě služby velice vyrovnané. V našich očích je Spotify určeno pro náročnější uživatele, kteří vědí, jakou hudbu chtějí poslouchat a plánují přehrávání i na více zařízeních. Google Music je podle nás naopak určeno spíše nováčkům či méně náročným uživatelům, kteří si chtějí mnohdy nechat doporučovat hudbu i podle nálady a denní doby. Bonusem je ale podpora uložení skladeb do paměti chytrých hodinek.

Pokud bychom přesto měli striktně rozhodnout, kdo je ve srovnání Google Music vs. Spotify vítězem, bude to Spotify. Vyhrává u nás především dotaženější synchronizací i oficiální aplikací pro PC. Cenově vyjde Spotify sice o něco dráž, 13 Kč za měsíc však není rozhodující.

Souhlasíte s výsledkem srovnání Google Music vs. Spotify? Která služba vítězí u vás?

 

Komentáře

Lukáš Cír

11.11.2016 12:08

Co jsem přehlédl asi, nebo nebylo zmíněno je podpora rodinného předplatného. A zde nyní nebo do nedávna byl Google Music absolutně mimo. Spotify i Google Music má podporu sice 10 zařízení na jedno předplatné… Ale ne v ČR.

Spotify má na 6 ale je v ČR.

kromano

11.11.2016 12:17

Možná na místě zmínit také to, že aktuálně (myslím, že je to na 2 roky) O2 nezapočítává spotřebovaná data do datového balíčku (což je sakra znát, když “často” posloucháte a pohybujete se v řádech několika GB/měsíc). I z toho důvodu jsem se rozhodl Spotify před časem nainstalovat. O2 navíc při aktivaci přes ně dávalo 2 měsíce prémium členství zdarma.
Nedávno mi prémium skončilo a musím říct, že bez toho je Spotify v podstatě nepoužitelné. Hledal jsem a našel možnost “Spotify family”, díky kterému lze zapojit další “členy rodiny” (tuším do 5-ti členů) a tím se cena výrazně sníží. Plánuji tedy u Spotify zůstat a společně s manželkou, synovcem (oba Spotify využívají také) a synem fungovat v tomto family programu ;-)

Stanislav Ošmera

11.11.2016 12:33

A jak je to s nejakym prebuferovanim? Priklad: rano jsem doma na wifi, nasledne jedu metrem, tudiz jsem bez pripojeni, budu mit po celou dobu co poslouchat ( a. kdyz mam nejake desky oznacene jako oblibene b. kdyz zacnu poslouchat nejake “radio”.

coyd

11.11.2016 12:41

Stanislav Ošmera: U Spotify si jakykoli playlist, album, song muzes stahnout k sobe pro offline pouziti, takze nemusis byt online vubec

petr00732

11.11.2016 13:28

Stanislav Omšera: Google play music umožňuje stažení vlastních playlistů pro poslech offline. Dokonce umožňuje i stažení rádií pro poslech offline a jakmile jste na WiFi tak si dotáhne nové písničky, abyste měli opět co poslouchat.

Pokud máte nějaký Playlist v mobilu nastavený jako offline, můžete z počítače nebo jiného zařízení do něj přidávat písničky a ony se vám automaticky v mobilu uloží do playlistu jako offline.

coyd

11.11.2016 13:49

petr00732: a cele album to do offline neumi ? Spotify ano

Zmasterq

zmasterq 0

z aplikace
11.11.2016 14:37

momentálně používám gmusic stim že tam mam vlastních 30k pisnicek . jde az 50k .. A můžu si je stahnout kdykoli a kdekoli jedno co mobil nebo pc,na rádio a tak je tu podcast,kdybych měl o2 tak asi spotify

Zmasterq

zmasterq 0

z aplikace
11.11.2016 14:38

ještě dodám že třeba youradio mi přijde lepší.. nemusím hledat písničky a rovnou si hodím nějakou náladu natáhnu 2hodky a jedu ..

XCrow

XCrow 1

z aplikace
11.11.2016 14:53

Jedu na GMusic. Nemam predplaceno, ale udelal jsem si z toho svoji Music knihovnu. Mam tam nahrano jak svych x tisic tracku, tak koupeny pres GPlay. Oblibeny mam nastahovany do founu a kdyz chci neco dalsiho, jedu pres stream. Jediny co mi chybi je, moznost stazeni tracku/alba do telefonu opet ve formatu mp3 jako jde ve web verzi.

ja_som

11.11.2016 15:06

coyod zvláda aj celý album stiahnuť pre offline prehrávanie…
—–
Ja som prešiel zo Spotify na Hudbu Google. Je o niečo málo lacnejšie predplatné, ale pre mňa významnejší dôvod je, že Hudba prehráva skladby zaradom bez prestávky na načítanie. Počúvam hlavne sety, ktoré sú aj v Spotify aj v Hudbe rozdelené na jednotlivé skladby. Spotify medzi každou urobí krátku pauzu, asi pre načítanie skladby, Hudba ich prehráva plynule, ani neviem kedy prešla na ďalšiu skladbu…

Orbit09

11.11.2016 15:57

Mám Spotify za 40 Kč na měsíc, takže používám každý den, poslouchám to pořád :D

Uniona8

unions8 0

11.11.2016 16:01

Do Spotify si přeci nemůžu přidávat svou hudbu. Nebo mi někde něco uniklo?

mimar48

z aplikace
11.11.2016 16:40

Koupil jsem předplatné na Google Music, když u nás tato služba startovala a bylo to v akci. Platím tedy stále 129 Kč. Byl to pro mne tenkrát nádherný pocit, moct za ty peníze poslouchat kdykoliv a cokoliv mne jen napadlo.

U aplikace Google Music jsem si ale musel nepříjemně zvykat na ovládání, které mi přišlo dost neintuitivní.
Ostatně připadá mi takové divně kostrbaté stále, hlavně když potřebuji změnit playlist rychle, jednou rukou a bez poutání své plné pozornosti na tyto úkony.

Začal jsem si ale před víc jak rokem platit i Spotify. Hlavně právě proto, jaké nabízí skvělé playlisty podle žánru nebo nálady. Díky této službě jsem našel spousty výborných nových interpretů (nebo jen samotných skladeb), o kterých jsem neměl do té doby ponětí a které bych jinak neměl šanci najít. Tedy alespoň ne při mém současném životním stylu.

Takže Spotify mi do života přineslo víc nových hudebních zážitků, lépe se ovládá, je výborně provázané mezi founem a PC, …
Zato jsem na něm zatím “neprošťouch” nakupování hudby. To jsem po chvíli hledání vzdal a přešel jsem na Google Music, kde jsem to koupil snadno a rychle.
A důležitá věc – ceny hudby na Googlu mi přijdou velice přívětivé a už dost umělců, hlavně těch méně známých, jsem podpořil v jejich další tvorbě :)

Zato rádia a playlisty podle nálad a žánrů mě od Googlu zatím nějak nechytli za srdce, pokaždé jsem to po chvíli radši přepnul nebo nakonec i vypnul. A to i přes to, že seznam oblíbených skladeb mám výrazně větší právě na zde, na Googlu.

Shrnuto podtrženo – dokud to jde, platím si obě služby, obě mají něco do sebe. Ale pokud by přišlo na lámání chleba, spíš bych si podržel Spotify a pustil Google Music…

Uniona8

unions8 0

11.11.2016 17:00

Na Google music mi vyhovuje, že si můžu přidat do cloudu vlastní skladby. A konkrétně pro mě je hodně důležité, že můžu v Google Music měnit id tagy. A to i u obsahu, co je přímo od Googlu na serveru. Například změním u alba rok vydání na původní a nemám tam datum reedice. Nebo si u něčeho nemyslm, že je to dance a dám si tam raději ambient. To všechno mi pak pomáhá při brouzdání mou knihovnou. Tohle nabízí jen Google.

XCrow

XCrow 1

11.11.2016 17:48

Pravda, pravda. Nevim jak Spotify, ale ceny za track/album na GMusic jsou skvělý. Posloucham vesmes elektroniku a oproti treba Beatportu je to za hubicku:)

Zichy

Zichy 0

11.11.2016 21:10

Bude prosím srovnání spotify a dezzeru ?

Branislav

z aplikace
11.11.2016 21:35

Spotify, jednoznačne, doplněk chromu stáhne i mp3 lokálně do pc. Spotify v playstation ovládat mobilem pecka! Prostě pro náročné ☺️

Pospitch

11.11.2016 21:36

Ja pouzivam primarne Spotify, aplikace je super, aji propojeni s ostatnima aplikacema, moznost pridat dalsich 5 uctu do “rodiny” je taky dobrej bonus. Google Music na to proste nema a to jsem celkem fanousek Google. Na co ale pouzivam Google Music je nakup hudby, nakupuji tam celkem dost a ceny ma vetsinou lepsi nez konkurence.

Zdenek_mach

Zdenek Mach 0

12.11.2016 0:29

Ještě doplním takovou drobnost ovšem pro někoho podstatnou. Spotify má plnou podporu network přehrávačů. Dennon, Yamaha atd… Kontejner ve formátu OGG který využívá Spotify je kvalitativně výše než mp3 a to už při nízkém bitrate. Kdo tedy neposloucháte hudbu jen “jedním uchem” oceníte kvalitnější podání především na recieveru.

LosNegros

z aplikace
13.11.2016 21:04

Používám Spotify. Google mě přišlo moc krkolomné na ovládání, musel jsem si zvykat. To u Spotify není. Geniální záležitost je synchronizace mezi zařízeními. Mám starší telefon permanentně napojeny ne HiFi a ovládám ho telefonem co mám v ruce, taky Playstation funguje bezvadně. Výborná aplikace. Zvukově mě přijde Spotify o něco lepší než Google.
Předplatné rodina je výborná záležitost. Jedeme na tom celá rodina a potom je to v přepočtu na jednu osobu dost srandovní cena.
Shrnuto : jednoznačně Spotify

Zuntak

Zuntak 0

15.11.2016 21:11

Začal jsem na klasickém předplatné na Spotify, pak jsem ho asi po roce zrušil, abych zkusil GMusic. Tam mi ale vadila absence ofiko aplikace na PC, nemožnost pouhého “sledování” interpretů a celkově se mi nelíbil vzhled celé služby, přišlo mi to nepřehledné, takže jsem to záhy zrušil i tam. Tak jsem nějakou dobu nepoužíval žádnou službu až donedávna, když jsem objevil Spotify Family, které mě zase nalákalo a jsem teď spokojený – za nějakých cca 40 Kč měsíčně mám veškerou hudbu, co si zamanu! :) Jinak děkuji za info, že si mohu udělat na PC playlisty z vlastní hudby, to jsem netušil! ;)

RSS (komentáře k článku)