Menu

Používáte hlasového asistenta? (Víkendová hlasovačka)

Hlasoví asistenti se pomalu ale jistě stávají součástí našich životů. Jejich cílem je usnadnit uživateli některé činnosti, které bylo dosud nutné zadávat na klávesnici nebo na obrazovce. Jak jsou na tom naši čtenáři? Používáte hlasového asistenta? Právě na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Co je hlasový asistent

Virtuální asistent je ve své podstatě aplikace, poskytující nějaké služby. Funguje v interaktivním režimu, kdy na základě pokynu od uživatele buď najde odpověď na otázku, nebo vykoná zadaný úkol.

Největší vzestup v tomto segmentu nastal v loňském roce, kdy vstoupila na trh řada nových produktů a ty stávající se dočkaly značných vylepšení. Například ve Spojených státech je na špičce Siri od Applu (34 %), následovaná Asistentem Google (19 %), Alexou od Amazonu (6 %) a Cortanou od Microsoftu (4 %).

Jaké podoby má hlasový asistent?

Nejčastěji se s hlasovým asistentem potkáte v podobě aplikace na mobilním telefonu. Uživatelé zařízení Apple ho mohou aktivovat hlasovým příkazem „Hey, Siri“, příznivci Androidu pak pokynem „OK, Google“. Microsoft se snaží svou Cortanu prosazovat hlavně v segmentu osobních počítačů, Amazon vsadil primárně na chytré reproduktory.

Amazon sází na chytré reproduktory Echo

Amazon sází na chytré reproduktory Echo

Chytré reproduktory jsou v současnosti zajímavým segmentem i pro Google, v jehož portfoliu najdete produkty Home a Home Mini. Apple se v této části trhu zkouší prosadit reproduktory Homepod a Microsoft údajně spolupracuje na takovém produktu s Xiaomi.

Okénko do historie

Možná vás to překvapí, stejně jako nás, ale počátky schopnosti ovládat zařízení hlasem spadají až do šedesátých let minulého století. Konkrétně byl prvním přístrojem, umožňujícím digitální rozpoznávání řeči, počítač IBM Shoebox, který byl představen široké veřejnosti na světovém veletrhu v Seattlu v roce 1962.

Počítač IBM Shoebox

Počítač IBM Shoebox

Dalšího mezníku ve vývoji technologie rozpoznávání hlasu bylo dosaženo v sedmdesátých letech na univerzitě Carnegie Mellon v Pensylvánii. Nástroj Harpy podporoval asi tisíc slov, což odpovídá slovní zásobě tříletého dítěte.

Asi o deset let později vyvinula stejná skupina vědců systém, který dokázal díky technologii Skrytý Markovův model analyzovat nejen jednotlivá slova, ale celé slovní sekvence. První virtuální asistenti, kteří používali software pro rozpoznávání řeči, byli následně využívání především v medicíně, kde sloužili k diktování lékařských zpráv.

V roce 1981, nabídla společnost IBM osobní počítač, který byl schopen rozpoznat 16 slov a číslice 0 až 9 diktované hlasem.

Hlasový asistent v mobilním telefonu

Prvním moderním digitálním virtuálním asistentem v chytrém telefonu byla Siri, která byla představen jako klíčová vlastnost iPhonu 4S 4. října 2011. Teprve od tři roky později následovala Cortana od Microsoftu a až v roce 2016 Asistent Google.

Asistent Google byl původně součástí komunikační aplikace Google Allo a chytrého reproduktoru Google Home. Po období, kdy byl exkluzivně k dispozici jen na smartphonech Pixel a Pixel XL, začal být v únoru 2017 nasazován i na další zařízení Androidem, včetně výrobků třetích stran.

V dubnu 2017 byly schopnosti Asistenta rozšířeny. Díky tomu podporuje nejrůznější zařízení včetně automobilů a chytrých domácích spotřebičů. Funkce mohou také vylepšit vývojáři třetích stran.

Uživatelé komunikují s Asistentem Google především hlasem, ačkoli podporováno je i zadání z klávesnice. Asistent je schopen vyhledávat informace na internetu, plánovat události, nastavovat budíky, upravovat nastavení hardwaru zařízení a zobrazovat informace z účtu Google.

Vyhledávací gigant také oznámil, že Asistent bude schopen identifikovat objekty a shromažďovat vizuální informace prostřednictvím fotoaparátu zařízení, podporovat nákup produktů a zasílání peněz.

Používáte hlasového asistenta?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: používáte hlasového asistenta? Za „používání“ pro účely hlasování považujme alespoň jednu hlasovou interakci týdně. Nemusí se nutně jednat o hlasového asistenta od Googlu!

Výsledky ankety k 27. 6. 2018
V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s hlasovými asistenty. Který je podle vás nejlepší a co všechno nabízí? K čemu používáte hlasového asistenta nejčastěji?

Používáte hlasového asistenta?

Používáte hlasového asistenta?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda máte chytré hodinky nebo náramek. Ze 270 respondentů odpovědělo 40 % čtenářů, že mají chytré hodinky. Předpokládali jsme, že s ohledem na nižší cenu budou favoritem náramky, ty však obsadily až druhé místo se 27 % hlasů. 11 % hlasujících pak uvedlo, že vlastní chytré hodinky i náramek. Jen pětina hlasujících nemá ani hodinky, ani náramek, a dokonce ani žádnou jinou nositelnou elektroniku.

Máte chytré hodinky nebo náramek

Máte chytré hodinky nebo náramek

 

Komentáře

AdamChovanec

AdamChovanec -42

23.6.2018 8:17

Nevím, jestli to je jenom u mne nebo i u všech ostatních, ale já google asistenta v mobilu nemám. Když řeknu “Ok Google” a pak se ho zeptám, jaké je počasí, tak on mi tu větu, co jsem mu řekl vyhledá na google chromu. Jediné, co pak umí je spustit nějakou aplikaci. Např. když řeknu “Ok Google” a řeknu např. spusť kalkulačku, tak mi spustí kalkulačku…

Cardi

cardi -324

23.6.2018 8:35

AdamChovanec: ne normálně mi řekne jaké bude počasí, to je rukama

Mahtiel

Mahtiel 59

23.6.2018 9:18

Párkrát jsem vyzkoušela Cortanu na mobilních telefonech s Windows, ale to je všechno. Zatím si vystačím bez hlasové asistence, ale třeba v budoucnu se to změní…

Mmm

Mmm 0

23.6.2018 12:20

Párkrát sem to zkusil,ale nějak mě to nenadchlo. Nevím, ale přijde mi jednodušší si nastavit budík pár klikama na displeji, než mluvit do telefonu a čekat na to, jestli sem tu frázi řekl správně. Stejně, jako se ptát, jaké je venku počasí, když to vidím hned jak se zapne displej. Navíc ani neumím moc dobře anglicky, takže si s asistentem ani nepokecám.

Luap

Luap 15

23.6.2018 13:47

V autě, na vytáčení hovorů používam aplikaci Google – nic lepšího.
V kombinaci s Nova Launcher to jde z každédomovské obrazovky…

Pak ještě využívám diktování hlasem… je to nejrychlejší zadávání textu. V autě výhoda že nemusím držet mobil v ruce…

V6ak

v6ak 27

23.6.2018 13:45

cardi: Jako mnohem pravděpodobnější mi přijde hypotéza, že se u @AdamChovanec nespustí Google Assistant, ale něco jiného, možná Google Now.

Můžete si myslet, že Google Assistant nějakými senzory zkoumá ruku a podle toho reaguje každému jinak (Vašimi slovy: „to je rukama“), ale zní to už poněkud konspiračně a neprojde to přes Occamovu břitvu.

Nyny

Michal Kočí 0

23.6.2018 15:18

AdamChovanec: Mám S8+ a chová se mi to úplně stejně. Vyslovím “OK Google” a pak ať řeknu cokoli, tak to jen vyhledá ve vyhledávači.

Mahtiel

Mahtiel 59

23.6.2018 15:48

Zrovna jsem na Redmi Note 4 vyzkoušela několik příkazů jako zavolej XXX, jaké je počasí v Brně, alexandr malý, Miloš Zeman. Telefon zavolal dotyčnému, ukázal počasí, u dvou dalších vyslovil první větu z Wikipedie…

Marek.P

Marek.P -1

23.6.2018 18:15

Zajímavá je aplikace clarasys, která je v češtině a reaguje ne české návrhy.

Plague

Plague 5

23.6.2018 18:29

Používám hlavně v laboratoři – mám rukavice, tak když potřebuju nastavit časovač, jen “OK Google, set timer …” nebo najít teplotu varu …

Poustevnak

poustevnak 6

24.6.2018 0:04

Když Google Now začal tak nějak pracovat česky, fungoval mi pěkně. Jen bylo třeba vědět jak na něj. Pak jsem preinstaloval mobil a chtělo to při prvním spuštění naučit se odemne 3x “OK, google”. To se mi nikdy nepodařilo a pak ta volba byla zašedlá (neaktivní) i po další reinstalaci. Fungovalo mi jen po kliknutí na mikrofon (app Google, Mapy)
Až asi před měsícem (jestli byla nějaká aktualizace Bo co) mi to opět začalo fungovat. Jen s rozdílem že při akci “poslouchám” to už neudělá žádný zvuk, jako před tím. Což je krapet na škodu, když třeba řídíte tak neuslyšíte jestli asistent na vaše “ok google” zareagoval.
Tak ho teď asi zase začnu používat.

Kulichoid

kulichoid 139

24.6.2018 0:32

Asistenti jsou na můj vkus příliš pomalí. Počasí, budík, Google….vše mám jako ikonu na displeji a otevřu to jediným kliknutím. Ohledně asistenta zpracování mého hlasu a čekání na odpověď trvá a to mě tak nebaví.

Tladtbogt

tladtbogt -32

24.6.2018 12:56

Zkoušel jsem to, ale vždy to udělalo něco jiného než jsem chtěl.

Carach

Tomáš Pavlík 0

24.6.2018 16:52

Pro Google Asistenta musíte i nainstalovat příslušnou aplikaci.. To jen pro zdejší, promiňte mi ten výraz, negramoty. Navíc je tuším zapotřebí mít telefon nastavený v anglickém jazyce.

Libb

Libb 82

24.6.2018 17:26

Chytrém reproduktoru… ještě že myslíte na hodinky, které tu byly mnohem dřív.

Cardi

cardi -324

24.6.2018 19:51

Michal Kočí: zajímavé já mám S8+ taky asistent mi odpoví:) rikam rukama

1111martin

Martin Pluhař -5

24.6.2018 19:56

Dobrý den, chtěl bych jen říct že YouTube už spustil anonymní režim. :)

Freferg

freferg 3

25.6.2018 15:11

Nainstaloval jsem android auto, abych v autě mohl musí hledání na displeji, použít hlas. Bohužel to nefunguje tak jak bych potřeboval. Rozeznává to pouze angličtinu, mluví to na mě česky, ale i tak je občas problém najít ten správný příkaz a když jsem dohledal na internetu, které příkazy mají fungovat, tak některé nefungují. Je zde problém také při vytáčení. Nerozumí to našemu skloňování. Když jsem chtěl volat Novákovi, tak mi to neustále vytáčelo Nováková

V6ak

v6ak 27

25.6.2018 21:26

České názvy a česká jména jsou dnes problém, i pokud umíte anglicky dobře. Někdy jsem odhadnul, jak jméno zkomolit, aby tomu rozuměl (základ je odstranit diakritiku), jindy ne. Dobrá zpráva ale je, že by se to mělo tento rok změnit – má přijít podpora češtiny.

Problémům se skloňováním nerozumín. Když mluvím anglicky, tak ta jména nepotřebuju zkloňovat, řeknu jen „call Novak“, ne „call Novakovi“. A česky to zatím nerozumí.

RSS (komentáře k článku)