Menu

Máte chytré hodinky nebo náramek? (Víkendová hlasovačka)

Nositelná elektronika je na vzestupu a levné fitness náramky dnes pořídíte i v prodejnách některých obchodních řetězců, orientujících se primárně na potraviny. Jak se tento fakt promítl do naší čtenářské obce? To se pokusíme zjistit v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze. Budeme se ptát, zda máte chytré hodinky nebo náramek.

Nositelná elektronika dnes „frčí“

Nemůže být sporu o tom, že segment nositelné elektroniky zaznamenává rostoucí zájem veřejnosti. Náramky, počítající kroky, dnes nosí i lidé, kteří nemusí mít „poslední technické výstřelky“. Souvisí to i s poklesem cen. Zatímco v nedávné minulosti znamenalo pořízení chytré elektroniky na zápěstí investici v řádech přinejmenším několika tisícikorun, dnes můžete začít na necelých třech stovkách. Patrně nejoblíbenější Xiaomi MI Band 2 seženete za cenu začínající lehce pod 500 Kč. To je s ohledem na nabízené funkce (krokoměr, sledování spánku, měření tepu) a poměrně solidní kvalitu nabídka, která se neodmítá.

Jednoznačným hitem je Xiaomi Mi Band 2

Jednoznačným hitem je Xiaomi Mi Band 2

Hodinky nebo náramek si většina uživatelů pořizuje díky možnosti propojit takové zařízení s telefonem. Na zápěstí tak mohou sledovat notifikace z mobilu, případně na ně i nějakým způsobem reagovat. Další oblíbenou funkcí je sledování fyzických a sportovních aktivit, tedy funkce „activity trackeru“. Tato role se začala prosazovat na přelomu 20. a 21. století, nicméně k úplným počátkům se musíme vrátit trochu dál. Například sledování tepové frekvence pomocí jednoduchého nositelného zařízení se datuje až k roku 1981. Za „activity trackery“ lze považovat i nejrůznější cyklopočítače, jejichž éra začala v devadesátých letech a které sledovaly rychlost, trvání, vzdálenost a další hodnoty.

Chytrá zařízení na zápěstí

Samotná éra nositelných bezdrátově komunikujících zařízení však odstartovala až na začátku 21. století. Jde primárně o zásadně modernizované krokoměry, které kromě počítání kroků používají akcelerometry a výškoměry k výpočtu počtu kilometrů, grafu celkové fyzické aktivity, počítání vydané energie a v některých případech také sledování a grafů srdeční frekvence a kvality spánku. Některé novější modely se blíží americké definici lékařského monitoru.

Fitbit Flex byl v redakci velkým hitem

Fitbit Flex byl v redakci velkým hitem

Jedním z prvních výrobců, který se prosadil v segmentu chytrých náramků, byl Fitbit. Produkt této firmy, konkrétně Fitbit Flex, jsme před čtyřmi roky používali i v redakci SvětAndroida.cz, kdy jsme oceňovali především sociální interakci, motivující členy týmu k vyšší pohybové aktivitě. Právě sociální aspekt může být efektivním nástrojem ke zlepšování fyzické kondice.

Nahlédněme ještě do segmentu chytrých hodinek, kde je aktuálním „prodejním trhákem“ Xiaomi Amazfit Bip. Za cenu, začínající na 1600 Kč, nabídnou odolnost proti vodě i prachu a výdrž až 45 dní na jedno nabití. Silným argumentem pro jejich koupi je schopnost sledovat polohu pomocí družicových systémů GPS a Glonass. Díky tomu dokážou v aplikaci zobrazovat nejen počet kroků, ale i přesnou trasu a další parametry sportovního výkonu. Samozřejmě nechybí senzor tepu či upozornění na příchozí hovor, SMS a notifikace aplikací.

Chytré hodinky nebo náramek? Xiaomi Amazfit Bip jsou na pomezí

Chytré hodinky nebo náramek? Xiaomi Amazfit Bip jsou na pomezí

Na druhé straně cenového spektra jsou například hodinky Garmin D2 Bravo, které s cenovkou atakující 17 000 Kč míří mezi náročné zákazníky. Proti nejlevnějším modelům nabídnou navíc například teploměr, barometr, výškoměr, kompas, funkce pro piloty nebo podporu Wi-Fi.

Máte chytré hodinky nebo náramek?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Zní tak prostě, že ji asi nemá význam dále rozebírat: máte chytré hodinky nebo náramek? Odpovídejte jen z pohledu zařízení, která nejen vlastníte, ale i aktivně nosíte.

V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s konkrétním produktem. Dejte vědět, které chytré hodinky nebo náramek splňují vaše požadavky, čím vynikají a jaká mají slabá místa. Můžete se také zamyslet nad tím, kam se bude tento segment vyvíjet v blízké i vzdálenější budoucnosti.

Výsledky ankety

Výsledky ankety

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jaký používáte launcher. Do středy 13. června, kdy jsme hlasování uzavírali, jsme přijali 323 odpovědí. Jednoznačným favoritem našich čtenářů je Nova Launcher, který získal 41 % hlasů. Druhá nejčastější odpověď, kterou zvolilo 34 % respondentů, zněla „Používám výchozí launcher od výrobce“. Výsledky, hodné zmínky, měl ještě Microsoft Launcher se 7 % a Google Launcher se 4 %.

Jaký používáte launcher?

Jaký používáte launcher?

 

Komentáře

DeeJay.DEFFI

DeeJay.DEFFI 6

16.6.2018 8:09

Už dávno, kdysi Sony Smartwatch, pak Samsung Gear první generace, potom LG Watch Urbane a teď mám Huawei watch 2, ale do práce v autoservisu používám chytrý náramek od Číňanů za pár korun, jen kvůli hodinám a notifikacím, hodinky by asi dlouho nepřežily. Náramek s klidem po roce za těch pár korun hodím do koše a pořídím jiný.

Ipkisek666

ipkisek666 9

16.6.2018 8:56

Samsung gear fit 2 pro

Fenix125

Fenix125 2

16.6.2018 9:26

Momentálně používám už druhým rokem Xiaomi MI Band 2, zejména kvůli notifikacím.
Nicméně už teď se poohlížím po upgradu, počítám, že to bude Amazfit Bip

Brizak

Bříza 5

16.6.2018 9:49

Používám, k plné spokojenosti, Fénix 3 a teď jsem nově pořídil Amazfit Bip, z nichž chci udělat tracker pro psa. Zatím je ale testuju sám a jsem z nich poměrně příjemně překvapený. Hodil jsem do nich český font, aby mi korektně zobrazovaly notifikace, nainstaloval upravený Mi Fit, z nějž jdou exportovat aktivity a spokojenost.Bral jsem je v nějaké akci na Gearbestu za 55 dolců a za ty prachy nevidím jediný důvod, proč kupovat náramek s osekanou funkcionalitou, byť je o pár stovek levnější.

Wedro

Wedro -11

16.6.2018 10:15

Prave cakam na Huami Amazfit stratos 2, ktore som si objednal. Snad budu v pohode. Su to moje uplne prve smartvočky. Za tu cenu na vyskusanie si myslim ze v pohode.

Martin Cerveny

16.6.2018 10:20

Já jsem z Mi bandu 2 přešel na Amazfit Bip už jen kvůli použitelnému displeji, ale jako chytré hodinky to neoznačuju. Kvůli minimu funkcí to prostě jen trochu větší fitness náramek. Teď po pár týdnech nošení bych raději sáhl po plnohodnotných hodinkách. Jenže není pořádně z čeho vybírat. NFC platby s Google pay umí jen huawei watch 2, které nejsou vzhledově terno a výdrž mají na hraně použitelnosti. Samsungy jsou předražené a u nás použitelné nfc zatím nemají.To příjde až s dalším modelem a přechodem na android wear. A konkurence je buď moc velká nebo s mizernou výdrží.

Mahtiel

Mahtiel 59

16.6.2018 10:37

Osobně mám v šuplíku Xiaomi MiBand 2. Nosila jsem ho ráda, jen mne nebavilo ho pořád hledat po bytě nebo kupovat nové náramky. :D Můj papoušek je dokáže do cca 3 sekund vycvaknout, sundat z ruky a odletět s ním do kšá. :)

Uni

uni -191

16.6.2018 10:29

Martin Cerveny: Ty řeči o Samsung+AndroidWear jsou ukončeny, bylo to jen několik kusů v interním užívání, Samsung nemění kurz, stále Tizen. Zde čekat nemusíš.

Martin Cerveny

16.6.2018 11:00

uni: No nevím, ještě před dvěma dny převládaly spekulace o odkopnutí tizenu. Takže se uvidí koncem srpna jak to bude.

Pepik31

Josef Kubín 6

16.6.2018 11:05

Měl jsem rok Mi band 1, potom 2 roky Mi band 2 a nyní jsem přešel na Amazfit COR, aplikace a data stále v té samé aplikaci, výdrž 12 dní +, velký displej. Rozhodně doporučuji

Androider

Androider 1

16.6.2018 11:25

Mám chytré hodinky LG Watch style a jsem s nimi naprosto spokojen, život bez chytrých hodinek s android Wear si už nedokážu představit. Používám je každý den, píší s nimi SMS, prohlížím kalendář a fotky, zkrátka je používám téměř každý den a nedám na ně dopustit.

Kulichoid

kulichoid 140

16.6.2018 14:23

Myslím, že by nebyla od věci anketa, jaké funkce chytrého náramku využíváte. S možností více odpovědí. Náramky a hodinky jsou snad nejčastějším dárkem a jeden známý na chytrých hodinkách sleduje POUZE běžný čas. Víc nepotřebuje.

Huno

Huno 6

16.6.2018 15:45

Martin Cerveny: uni má pravdu, u samsungu na android wear čekat nemusíš, ani by to podle mne nedavalo smysl. Ty informace byli vyvráceni.

Radeg

radeg 35

16.6.2018 16:10

@Redakce:
Proč máte u přihlašování volbu “Přihlásit trvale”, když mně to trvale odhlašuje?

Tc

tc48 -3

16.6.2018 20:28

Mám MiBand2 a spíš je dobrý na notifikace a samozřejmě jako hodinky, i když na slunci na něm nejde nic přečíst.
Rovněž výdrž (20-30 dni) je celkem v pohodě. Člověk nad tím nemusí přemýšlet.
Jedna z mala věcí co mu lze vyčíst jsou nic moc náramky a jejich “opotřebení” při nutnosti MiBand2 vymáčknout při nabijeni

Enolka

Vis Maior 4

16.6.2018 21:35

Xiaomi Amazfit Pace a maximální spokojenost

Wortos

wortos 62

16.6.2018 22:25

Pebble 2 hr zatím pro mě nejlepší ale pokukuji po amazfit bip kvůli výdrže na baterii

S.kadlec81

s.kadlec81 -9

17.6.2018 7:09

Cca rok jsem používal Garmin Vivofit 2 a hned poté Xiaomi Mi Band 2 taky cca 1 rok. Je to absolutně nepřesné. Jen další krám o který se musí člověk starat, dobíjet a hlídat aby ho nikde neztratil. Jelikož mi několikrát spadnul z ruky při samovolném rozdělání pásku. Dal jsem to manželce a už s tím nechci mít nic společného. Výrobci se podle mě jen snazší zaujmout něčím novým na nasyceném trhu se smartfony a zatím podle mě nikdo nic extra nepředvedl. Přijde mi to osobně jako naprostá zbytečnost a vyhozený peníze. Ale bude to asi tím, že nejsem žádný fitness magor co běhá po lese a denně cvičí. Díky práci na to nemám čas a v té se náběhám a nadřu dost. Ale pokud se to někomu líbí a považuje to za důležitý to mít pověšený na těle tak proč ne.

Libb

Libb 82

17.6.2018 11:28

Něco bych sem napsal, ale protože se zde mažou komentáře, ušetřím si práci :\

Renek11

renek11 6

17.6.2018 12:13

Chlap by měl mít pořádný hodinky a né náramek (ten je trochu jak pro teplouše) a tak už několik let preferuju Gagmin řady Fénix. Betelný s dlouhou výdrží, spousty funkcí a vodotěsné do 100m

Poustevnak

poustevnak 6

17.6.2018 12:25

Největší problém s touto elektronikou je, že si výrobci myslí že to strašně moc potřebujeme a že to potřebujeme po dvou letech vyměnit za nové.
Měl jsem hodně hodinek a náramků počínaje levných noname z Číny (myšleno koupeno mnou z Číny) až po tuzemsky prodávané. U těch z Číny to skončilo na nekvalitě. Porucha nabíjení, prasklý display po větším tlaku (opření), konec baterie. U dovezených náramků z kamenných prodejen to krachlo zase na konec podpory s novější verzí androidu. Nyní mám první Gear Fit od Samsungu a i když mám S7, s updatem na Android 7 přestalo fungovat několik funkcí i aplikací třetích stran. Teď jen čekám co dalšího přestane fungovat s přechodem na android 8 :-/

Ale všeho všudy by mi stačily jen vibrační notifikace hovorů a sms (protože dělám v hlučném prostředí a mobil vibrovat necítím) a ukazatel času, když už je nosím na ruce.

Tuset

Tuset 0

17.6.2018 13:38

Mám Casio WSD F10 2126 s androidem 8.0 mam je necelé 2 roky a už byly 2x v opravě :-((
Takže spokojenost dost malá. Ale mohlo bejt i hůř . Když vzpomenu na tu peripetii dostat třy hodinky do ČR .

Milan4exa

Милан Швец 18

17.6.2018 16:39

Nejsem zaostalej, stačí mi digitální vodotěsný hodinky. Den, čas, datum a baterie na 2 roky. Na ostatní mám telefon v kapse.

Avenged

avenged avenged 17

17.6.2018 16:52

Mám přes dva roky Huawei wear jedničky a na to co po nich chci, což jsou notifikace na cokoliv, ovládání hudebního přehrávače, ovládání spotify, základní health info, počasí a handsfree v autě, plus kalendář, upomínky a občas vyzkoušet něco nového z aplikací, tak jsem spokojen, včetně OK guglu a placení. Na mizernou baterii už jsem si zvykl.

Policak

Ladislav Polický 10

17.6.2018 17:20

Používám Sony SW3 a musím říct, že mě po dlouhé době zase naučily nosit hodinky, dlouho jejich funkci zastával mobil v kapse. Ale mít na zápěstí kromě času i notifikace, aktuálni info o počasí apod dává smysl.

Tealc

Tealc -2

17.6.2018 17:28

MiBand 1, MiBand 2 a teď nově AmazFit Bip. A ještě Lemfo LEM6 :-) Nosím Lemfo a na druhé ruce AmazFit

KejPi

KejPi 0

17.6.2018 20:28

Mam Garmin Fenix 5 a jsem maximalne spokojeny. Vydrz na baterce přes 3 týdny, funkcni notifikace, čitelnost displeje a vymakany trekovaci funkce

Wladimir

Wladimir 2

17.6.2018 21:54

Samsung Gear S3 Frontier, spároval jsem to bez problémů se svým Nexus 6P, trochu jsem měl z Tizien obavu jak to bude spolupracovat s Android 8.1.0 a dost mě to odrazovalo od koupi, nadruhou stranu bytelnost a zpracování Samsungu byla na jedničku. Rozhodl jsem se koupit a vůbec nelituji. Už není cesty zpět, je to hrozně návykové a od teď mě chytré hodinky budou asi provázet až do smrti 😀

Skrisa

skrisa 0

18.6.2018 5:02

Jak psal Libb. Mazou se zde komentare, a to i kdyz jsou k veci, bez nadavek a urazeni kohokoli. Cili toto je muj posledni koment. Zdar

Mahtiel

Mahtiel 59

18.6.2018 8:39

Těžko říci, mně osobně zatím nic nesmazali, ale jednou jsem právě marně hledala nějaký koment od Libb. Ukázalo se mi, že něco okomentoval, ale když jsem to chtěla otevřít, tak to nic nenašlo…

Mimar48

Miroslav Maršál 7

19.6.2018 11:52

Solární pohon, rádiem řízený čas, odolnost proti vibracím a pádům, safírové sklo, vodotěsnost dostatečná pro potápění bez přístrojů. Nosím dennodenně a nestarám se jak je rok dlouhý. To jsou funkce, kterých si já osobně cením víc. Daň za notifikace a další chytré funkce se mi zdá v současné době stále ještě příliš vysoká a nehodlám ji platit.

Sitler

sitler 2

19.6.2018 18:10

Mel jsem Pebbly, ted nemam nic. Nejak neni v nabidce nic, co by mi vyhovalo v pomeru cena/vykon/vydrz.

Kalicek

Kalicek 0

20.6.2018 11:13

Taky o nich přemýšlím, ale musím se zeptat:
-proč je v hodinkách GPS atd., když už je to v telefonu, ale když nechám telefon doma protože mám tracker v hodinkách tak mi asi nebudou fungovat notifikace atd.
…nebo mi něco nedošlo?

Uni

uni -191

20.6.2018 13:37

Kalicek: Protože se dnes bez čísliček člověk ani nevy…e. REsp. mají potřebu lidi se furt někde chlubit “hele udělal jsem aktivitu”:/

Strny

strny -16

21.6.2018 12:35

kalicek: GPS v hodinkách ti nezdima baterií v telefonu. Telefon můžeš mít v batohu a na ruce máš přehled o uslych km, průměrné rychlosti, a dalších důležitých informací pro turistiku/ sport.
Navíc ti hodinky měří tepovou frekvenci. Když te někdo otravuje tak na displeji vidíš kdo. Takže se tomu můžeš věnovat nebo taky ne. pokud si telefon zapomeneš, nic se neděje. Trackovaci funkce fungují stále.

Standa245

standa245 0

24.6.2018 11:17

Jsem technický fanda,ale už jsem ve věku,kdy potřebuji brýle na čtení…a tam nastal problém, mít chytré hodinky a vytahovat brýle….to se rovnou podívám na mobil…..

RSS (komentáře k článku)