Máte chytré hodinky nebo náramek? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 20.6.2018
- 36
Nositelná elektronika je na vzestupu a levné fitness náramky dnes pořídíte i v prodejnách některých obchodních řetězců, orientujících se primárně na potraviny. Jak se tento fakt promítl do naší čtenářské obce? To se pokusíme zjistit v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze. Budeme se ptát, zda máte chytré hodinky nebo náramek.
Nositelná elektronika dnes „frčí“
Nemůže být sporu o tom, že segment nositelné elektroniky zaznamenává rostoucí zájem veřejnosti. Náramky, počítající kroky, dnes nosí i lidé, kteří nemusí mít „poslední technické výstřelky“. Souvisí to i s poklesem cen. Zatímco v nedávné minulosti znamenalo pořízení chytré elektroniky na zápěstí investici v řádech přinejmenším několika tisícikorun, dnes můžete začít na necelých třech stovkách. Patrně nejoblíbenější Xiaomi MI Band 2 seženete za cenu začínající lehce pod 500 Kč. To je s ohledem na nabízené funkce (krokoměr, sledování spánku, měření tepu) a poměrně solidní kvalitu nabídka, která se neodmítá.
Hodinky nebo náramek si většina uživatelů pořizuje díky možnosti propojit takové zařízení s telefonem. Na zápěstí tak mohou sledovat notifikace z mobilu, případně na ně i nějakým způsobem reagovat. Další oblíbenou funkcí je sledování fyzických a sportovních aktivit, tedy funkce „activity trackeru“. Tato role se začala prosazovat na přelomu 20. a 21. století, nicméně k úplným počátkům se musíme vrátit trochu dál. Například sledování tepové frekvence pomocí jednoduchého nositelného zařízení se datuje až k roku 1981. Za „activity trackery“ lze považovat i nejrůznější cyklopočítače, jejichž éra začala v devadesátých letech a které sledovaly rychlost, trvání, vzdálenost a další hodnoty.
Chytrá zařízení na zápěstí
Samotná éra nositelných bezdrátově komunikujících zařízení však odstartovala až na začátku 21. století. Jde primárně o zásadně modernizované krokoměry, které kromě počítání kroků používají akcelerometry a výškoměry k výpočtu počtu kilometrů, grafu celkové fyzické aktivity, počítání vydané energie a v některých případech také sledování a grafů srdeční frekvence a kvality spánku. Některé novější modely se blíží americké definici lékařského monitoru.
Jedním z prvních výrobců, který se prosadil v segmentu chytrých náramků, byl Fitbit. Produkt této firmy, konkrétně Fitbit Flex, jsme před čtyřmi roky používali i v redakci SvětAndroida.cz, kdy jsme oceňovali především sociální interakci, motivující členy týmu k vyšší pohybové aktivitě. Právě sociální aspekt může být efektivním nástrojem ke zlepšování fyzické kondice.
Nahlédněme ještě do segmentu chytrých hodinek, kde je aktuálním „prodejním trhákem“ Xiaomi Amazfit Bip. Za cenu, začínající na 1600 Kč, nabídnou odolnost proti vodě i prachu a výdrž až 45 dní na jedno nabití. Silným argumentem pro jejich koupi je schopnost sledovat polohu pomocí družicových systémů GPS a Glonass. Díky tomu dokážou v aplikaci zobrazovat nejen počet kroků, ale i přesnou trasu a další parametry sportovního výkonu. Samozřejmě nechybí senzor tepu či upozornění na příchozí hovor, SMS a notifikace aplikací.
Na druhé straně cenového spektra jsou například hodinky Garmin D2 Bravo, které s cenovkou atakující 17 000 Kč míří mezi náročné zákazníky. Proti nejlevnějším modelům nabídnou navíc například teploměr, barometr, výškoměr, kompas, funkce pro piloty nebo podporu Wi-Fi.
Máte chytré hodinky nebo náramek?
Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Zní tak prostě, že ji asi nemá význam dále rozebírat: máte chytré hodinky nebo náramek? Odpovídejte jen z pohledu zařízení, která nejen vlastníte, ale i aktivně nosíte.
[gravityform id=“200″ title=“true“ description=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s konkrétním produktem. Dejte vědět, které chytré hodinky nebo náramek splňují vaše požadavky, čím vynikají a jaká mají slabá místa. Můžete se také zamyslet nad tím, kam se bude tento segment vyvíjet v blízké i vzdálenější budoucnosti.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jaký používáte launcher. Do středy 13. června, kdy jsme hlasování uzavírali, jsme přijali 323 odpovědí. Jednoznačným favoritem našich čtenářů je Nova Launcher, který získal 41 % hlasů. Druhá nejčastější odpověď, kterou zvolilo 34 % respondentů, zněla „Používám výchozí launcher od výrobce“. Výsledky, hodné zmínky, měl ještě Microsoft Launcher se 7 % a Google Launcher se 4 %.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (36)
Přidat komentář