Jaký používáte launcher? (Víkendová hlasovačka)

Jaký-používáte-launcher-(Ví

Když odemknete telefon s Androidem, ocitnete se na domovské obrazovce, obsluhované aplikací zvanou launcher. V tomto díle Víkendové hlasovačky a diskuze se podíváme na to, jaké programy jsou v této kategorii na pomyslném vrcholu. Budeme se tedy ptát, jaký používáte launcher.

Obsah článku

Co je vlastně launcher?

Obecně vzato můžeme říci, že launcher je aplikace, jejímž úkolem je poskytnout uživateli prostředí. Spouští se zpravidla společně se startem systému a jeho základní funkcí je spouštění dalších programů.

Základní součásti launcheru jsou zpravidla tři:

  • Seznam aplikací – ten je zpravidla prezentován pod samostatnou ikonou či gestem jako „rolovací“ obrazovka se zástupci programů. V některých launcherech si lze vybrat, zda se má seznam posouvat horizontálně, vertikálně, nebo po celých stránkách. Některé launchery (např. výchozí launcher MIUI) seznam aplikací nenabízejí a umísťují zástupce programů přímo na domovskou obrazovku, podobně jako iPhony.
  • Domovská obrazovka – obvykle se jedná o jednu nebo více „ploch“, na které si uživatel může umístit zástupce a widgety pro přístup k často používaným aplikacím a funkcím. Na pozadí domovské obrazovky lze zpravidla nastavit obrázek nebo živou tapetu. K rychlému přístupu slouží tlačítko Domů.
  • Dolní panel neboli dock – slouží k umístění (zpravidla čtyř, ale někdy i více) zástupců nejčastěji používaných aplikací, kteří jsou dostupní bez ohledu na to, na které domovské obrazovce se aktuálně nacházíte. Většinou je v tomto panelu také tlačítko pro vstup do seznamu aplikací.

 

Launcher tedy nijak neovlivňuje notifikační lištu, oznamovací oblast, nastavení, ovládací softwarová tlačítka, ani žádné další systémové prvky.

Co je alternativní launcher?

Na každém telefonu je hned po rozbalení z krabičky nainstalovaný nějaký launcher. Někteří výrobci používají svá vlastní řešení, jiní sázejí na produkty třetích stran. Může se samozřejmě stát, že vám výchozí launcher nebude vyhovovat – třeba proto, že nabízí málo možností, nepodporuje sady ikon, nebo umísťuje všechny nainstalované aplikace na domovskou obrazovku. Řešení je velmi jednoduché: stačí si nainstalovat jiný neboli alternativní launcher.

Instalace probíhá stejně, jako u jakékoli jiné aplikace. V Obchodě Play si vyberete launcher, nainstalujete, spustíte a nastavíte. Pokud jste s ním spokojeni, nastavíte si ho jako výchozí. V opačném případě není problém alternativní launcher standardní cestou odinstalovat a zkusit jiný, případně se vrátit k původnímu.

Instalace alternativního launcheru není zásahem do systému a nebudete k ní potřebovat práva roota. Launcher je aplikace, jako jakákoli jiná, takže si můžete nainstalovat více launcherů a třeba mezi nimi přepínat.

Jaký používáte launcher?

Když jsme si vysvětlili, co je a není launcher, přejděme k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze, která zní: jaký používáte launcher? Pokud vlastníte více zařízení s Androidem s různými launchery, hlasujte podle toho, které používáte nejčastěji.

V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, proč používáte právě ten launcher, pro který jste hlasovali. Zkuste i ostatní přesvědčit o jeho největších výhodách a představte zajímavé funkce, jimiž oplývá!

Výsledek ankety k 13. červnu 2018 Výsledek ankety k 13. červnu 2018

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda potřebujete voděodolný mobil. Celkem odpovědělo 164 čtenářů a nutno říci, že výsledky nás možná trochu překvapily. Tedy přinejmenším když jsme vzali v úvahu fakt, jak se výrobci snaží nabízet voděodolné telefony.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Největší skupina, čítající 43 % respondentů, odolnost proti vodě při nákupu nového telefonu vůbec neřeší. Dalších 26 % hlasujících bere na tento parametr ohled, ale není pro ně jedním z hlavních kritérií. Pro 17 % čtenářů je voděodolnost chytrého telefonu důležitá a pro dalších 13 % pak naprosto zásadní.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)