Potřebujete voděodolný mobil? (Víkendová hlasovačka)

Potřebujete-voděodolný-mobi

Konkurence v segmentu chytrých telefonů je značná, takže výrobce, který chce u zákazníků uspět, musí nabídnout „něco navíc“. Jedním z faktorů, které mohou hrát roli při rozhodování, je odolnost proti prachu, vodě, případně dalším vlivům. Potřebují však zákazníci voděodolný mobil? Na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Mobilní telefony v náročných podmínkách

Chytré telefony se staly našimi společníky v nejrůznějších situacích. Používáme je doma, v zaměstnání, na výletech, během dovolené i při outdoorových aktivitách. Ocitají se tak v rozličných podmínkách a čelí rizikům v podobě pádu, zanesení nečistotami nebo kontaktu s vodou. Původně takové věci výrobci moc neřešili a bylo pouze na opatrnosti uživatele, aby svůj telefon nevystavil nebezpečí. Postupem času však v rámci konkurenčního boje začali odolnost svých zařízení řešit.

Příkladem budiž výrobce těžké techniky Caterpillar, který už v roce 2012 přišel na trh s telefonem CAT B1O. Tento „dotykáč“ byl bez problémů schopen přežít pád na zem a ponoření do metrové hloubky. Stále se však jednalo spíše o minoritní záležitost, určenou pro úzkou skupinu zákazníků.

Prvním velkým hráčem na poli chytrých telefonů, který oficiálně deklaroval odolnost proti vodě jako jednu z hlavních vlastností, byla v roce 2013 japonská společnost Sony. Její vlajková loď Xperia Z, kterou jsme recenzovali, nabízela odolnost proti prachu a vodě dle standardu IP57. Podle oficiální specifikace tedy zvládala ponoření do hloubky jednoho metru po dobu až 30 minut. Na této vlastnosti Japonci vystavěli část své marketingové kampaně, ve které „Xperia zet“ čelila vodě bez ztráty květinky.

Xperia Z – Sony Xperimentations – slowmotion III

Xperia Z - Sony Xperimentations - slowmotion III

Odpovědí největšího hráče byl v roce 2013 outdoorový telefon Samsung Galaxy S4 Active s certifikací IP67. Nicméně jako oficiální vlastnost vlajkové lodě deklaroval jihokorejský gigant voděodolnost až o rok později u Samsungu Galaxy S5, který taktéž splnil certifikaci IP67. Jistým paradoxem je, že následující generace Galaxy S6 oficiální certifikaci neměla, od sedmé generace však byly voděodolné všechny vlajkové lodě Samsungu.

Ultimate Samsung Galaxy S5 Water Test!

Ultimate Samsung Galaxy S5 Water Test!

Pro některé výrobce nebyla odolnost proti vodě prioritou, takže například oblíbený čínský OnePlus ji oficiálně deklaroval až u letošní verze 6. Předchozí modely 5 a 5T jsou sice údajně také částečně odolné, nicméně tato vlastnost nebyla nikdy prezentována. Apple proti konkurenci s Androidem zaspal a přinesl certifikaci IP67 až v roce 2016 s iPhonem 7.

Který voděodolný mobil byl první?

V předchozí kapitole jsme mluvili pouze o chytrých, respektive dotekových telefonech. Jenže těmi historie mobilů ani zdaleka nezačala. Už v roce 2005, tedy sedm let před Caterpillarem, spatřil světlo světa voděodolný mobil Casio Canu 502S. Na svou dobu se jednalo o poměrně revoluční zařízení – „véčko“ se dvěma displeji, rozměry 103 x 52 x 29 milimetrů a hmotností 105 gramů.

První voděodolný mobil Casio Canu 502S První voděodolný mobil Casio Canu 502S

Pro zajímavost vnitřní barevný displej poskytoval obraz v rozlišení 240 x 320 obrazových bodů a uměl zobrazovat 262 tisíc barev. Na svou dobu měl doslova obrovskou interní paměť, která byla schopna pojmout až 128 MB (ano, nespletli jsme se – megabajtů) dat. Úložiště sloužilo jak pro ukládání fotek, které mohl uživatel pořídit 2Mpx fotoaparátem, tak v té době velmi populárních „empétrojek“. Kromě oficiálně deklarované voděodolnosti se výrobce chlubil také zvýšenou odolností proti nárazu.

V roce 2006 následoval Sony Ericsson SO902iWP+, vybavený QVGA displejem a slotem pro paměťové karty. Ujet vlak si nenechal ani největší hráč té doby – finská Nokia postavila proti vodě svůj model 5500 Sport s operačním systémem Symbian. Tehdejšího leadera trhu logicky postupně následovali ostatní výrobci, takže voděodolných telefonů byla před Caterpillarem a Xperií Z docela slušná řádka.

Jak se označuje odolnost proti vodě?

Tématu značení odolnosti proti vodě jsme se podrobně věnovali v loňském roce ve článku Jak se značí odolnost proti vodě a prachu a co znamenají čísla za „IP“? Ve zkratce můžeme říci, že první číslice znamená úroveň odolnosti proti prachu (respektive proti průniku částic do zařízení).

Druhé číslo značí odolnost proti vodě a má následující hodnotu:

 • 0 – žádná ochrana proti vodě.
 • 1 – deklaruje odolnost proti volně padajícím kapkám vody pro zařízení umístěné ve svislé poloze.
 • 2 – deklaruje odolnost proti volně padajícím kapkám vody i když je zařízení nakloněno proti svislici o 15 stupňů.
 • 3 – deklaruje odolnost proti rozprášený kapkám vody v úhlu až 60 stupňů od svislice. Zkouška se provádí umístěním zařízení do proudu kapek, rozptýlených rozprašovací tryskou, po dobu pěti minut.
 • 4 – deklaruje odolnost proti stříkající vodě z jakéhokoli směru. Test se provádí po dobu deseti minut.
 • 5 – deklaruje odolnost proti proudu vody z jakéhokoli směru pod tlakem až 30 kPa. Takové zařízení je tedy teoreticky možné umývat proudem mírně tekoucí vody.
 • 6 – deklaruje odolnost proti silnějšímu proudu vody, přicházejícímu z jakéhokoli směru pod tlakem až 100 kPa.
 • 6K – deklaruje odolnost proti silnému proudu vody, přicházejícímu z jakéhokoli směru pod tlakem až 1000 kPa.
 • 7 – deklaruje odolnost proti průniku vody při ponoření zařízení do hloubky jednoho metru po dobu až 30 minut.
 • 8 – zařízení je vhodné pro nepřetržité ponoření do vody za podmínek, které stanoví výrobce. Obecně je udávána hloubka ponoru až tři metry.
 • 9K – deklaruje ochranu proti vodě, stříkající pod vysokým tlakem. Takové zařízení by mělo přestát proud vody pod tlakem až 10 MPa po dobu dvou minut ze čtyř úhlů.

 

Zdroj: wikipedia.org.

Potřebujete voděodolný mobil?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní: potřebujete voděodolný mobil? Svou odpověď volte podle toho, zda budete při výběru svého příštího telefonu přikládat alespoň nějakou váhu skutečnosti, zda je odolný proti vodě.

V komentářích pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s voděodolnými telefony. Už jste nějaký utopili? Nebo jste naopak měli možnost ocenit, že telefon nabízí ochranu proti tomuto živlu?

Výsledky ankety k 6. 6. 2018 9:30 Výsledky ankety k 6. 6. 2018 9:30

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, jestli nakupujete v Obchodě Play. Ze 171 obdržených odpovědí vyplývá, že jen 16 % respondentů v Obchodě Play nenakupuje – čtvrtina z toho proto, že z nějakého důvodu nemůže, tři čtvrtiny proto, že nechtějí.

Nejsilnější skupina, čítající 56 % hlasujících, nakupuje v Obchodě Play občas – tedy v průměru méně než jednou měsíčně. Pětina nakupuje aplikace průměrně jednou za měsíc, sedm procent pak dokonce ještě častěji.

Nakupujete aplikace v Obchodě Play? Nakupujete aplikace v Obchodě Play?

Výsledky nasvědčují tomu, že možnost jednoduchého zakoupení aplikace a příznivé ceny motivují uživatele k tomu, aby investovali do softwaru. Zejména ve srovnání se světem počítačů je 83 % platících zákazníků skutečně skvělým výsledkem.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)