Menu

Potřebujete voděodolný mobil? (Víkendová hlasovačka)

Konkurence v segmentu chytrých telefonů je značná, takže výrobce, který chce u zákazníků uspět, musí nabídnout „něco navíc“. Jedním z faktorů, které mohou hrát roli při rozhodování, je odolnost proti prachu, vodě, případně dalším vlivům. Potřebují však zákazníci voděodolný mobil? Na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Mobilní telefony v náročných podmínkách

Chytré telefony se staly našimi společníky v nejrůznějších situacích. Používáme je doma, v zaměstnání, na výletech, během dovolené i při outdoorových aktivitách. Ocitají se tak v rozličných podmínkách a čelí rizikům v podobě pádu, zanesení nečistotami nebo kontaktu s vodou. Původně takové věci výrobci moc neřešili a bylo pouze na opatrnosti uživatele, aby svůj telefon nevystavil nebezpečí. Postupem času však v rámci konkurenčního boje začali odolnost svých zařízení řešit.

Příkladem budiž výrobce těžké techniky Caterpillar, který už v roce 2012 přišel na trh s telefonem CAT B1O. Tento „dotykáč“ byl bez problémů schopen přežít pád na zem a ponoření do metrové hloubky. Stále se však jednalo spíše o minoritní záležitost, určenou pro úzkou skupinu zákazníků.

Caterpillar CAT B10

Caterpillar CAT B10

Prvním velkým hráčem na poli chytrých telefonů, který oficiálně deklaroval odolnost proti vodě jako jednu z hlavních vlastností, byla v roce 2013 japonská společnost Sony. Její vlajková loď Xperia Z, kterou jsme recenzovali, nabízela odolnost proti prachu a vodě dle standardu IP57. Podle oficiální specifikace tedy zvládala ponoření do hloubky jednoho metru po dobu až 30 minut. Na této vlastnosti Japonci vystavěli část své marketingové kampaně, ve které „Xperia zet“ čelila vodě bez ztráty květinky.

Odpovědí největšího hráče byl v roce 2013 outdoorový telefon Samsung Galaxy S4 Active s certifikací IP67. Nicméně jako oficiální vlastnost vlajkové lodě deklaroval jihokorejský gigant voděodolnost až o rok později u Samsungu Galaxy S5, který taktéž splnil certifikaci IP67. Jistým paradoxem je, že následující generace Galaxy S6 oficiální certifikaci neměla, od sedmé generace však byly voděodolné všechny vlajkové lodě Samsungu.

Pro některé výrobce nebyla odolnost proti vodě prioritou, takže například oblíbený čínský OnePlus ji oficiálně deklaroval až u letošní verze 6. Předchozí modely 5 a 5T jsou sice údajně také částečně odolné, nicméně tato vlastnost nebyla nikdy prezentována. Apple proti konkurenci s Androidem zaspal a přinesl certifikaci IP67 až v roce 2016 s iPhonem 7.

Který voděodolný mobil byl první?

V předchozí kapitole jsme mluvili pouze o chytrých, respektive dotekových telefonech. Jenže těmi historie mobilů ani zdaleka nezačala. Už v roce 2005, tedy sedm let před Caterpillarem, spatřil světlo světa voděodolný mobil Casio Canu 502S. Na svou dobu se jednalo o poměrně revoluční zařízení – „véčko“ se dvěma displeji, rozměry 103 x 52 x 29 milimetrů a hmotností 105 gramů.

První voděodolný mobil Casio Canu 502S

První voděodolný mobil Casio Canu 502S

Pro zajímavost vnitřní barevný displej poskytoval obraz v rozlišení 240 x 320 obrazových bodů a uměl zobrazovat 262 tisíc barev. Na svou dobu měl doslova obrovskou interní paměť, která byla schopna pojmout až 128 MB (ano, nespletli jsme se – megabajtů) dat. Úložiště sloužilo jak pro ukládání fotek, které mohl uživatel pořídit 2Mpx fotoaparátem, tak v té době velmi populárních „empétrojek“. Kromě oficiálně deklarované voděodolnosti se výrobce chlubil také zvýšenou odolností proti nárazu.

V roce 2006 následoval Sony Ericsson SO902iWP+, vybavený QVGA displejem a slotem pro paměťové karty. Ujet vlak si nenechal ani největší hráč té doby – finská Nokia postavila proti vodě svůj model 5500 Sport s operačním systémem Symbian. Tehdejšího leadera trhu logicky postupně následovali ostatní výrobci, takže voděodolných telefonů byla před Caterpillarem a Xperií Z docela slušná řádka.

Nokia 5500 Sport

Nokia 5500 Sport

Jak se označuje odolnost proti vodě?

Tématu značení odolnosti proti vodě jsme se podrobně věnovali v loňském roce ve článku Jak se značí odolnost proti vodě a prachu a co znamenají čísla za „IP“? Ve zkratce můžeme říci, že první číslice znamená úroveň odolnosti proti prachu (respektive proti průniku částic do zařízení).

Druhé číslo značí odolnost proti vodě a má následující hodnotu:

 • 0 – žádná ochrana proti vodě.
 • 1 – deklaruje odolnost proti volně padajícím kapkám vody pro zařízení umístěné ve svislé poloze.
 • 2 – deklaruje odolnost proti volně padajícím kapkám vody i když je zařízení nakloněno proti svislici o 15 stupňů.
 • 3 – deklaruje odolnost proti rozprášený kapkám vody v úhlu až 60 stupňů od svislice. Zkouška se provádí umístěním zařízení do proudu kapek, rozptýlených rozprašovací tryskou, po dobu pěti minut.
 • 4 – deklaruje odolnost proti stříkající vodě z jakéhokoli směru. Test se provádí po dobu deseti minut.
 • 5 – deklaruje odolnost proti proudu vody z jakéhokoli směru pod tlakem až 30 kPa. Takové zařízení je tedy teoreticky možné umývat proudem mírně tekoucí vody.
 • 6 – deklaruje odolnost proti silnějšímu proudu vody, přicházejícímu z jakéhokoli směru pod tlakem až 100 kPa.
 • 6K – deklaruje odolnost proti silnému proudu vody, přicházejícímu z jakéhokoli směru pod tlakem až 1000 kPa.
 • 7 – deklaruje odolnost proti průniku vody při ponoření zařízení do hloubky jednoho metru po dobu až 30 minut.
 • 8 – zařízení je vhodné pro nepřetržité ponoření do vody za podmínek, které stanoví výrobce. Obecně je udávána hloubka ponoru až tři metry.
 • 9K – deklaruje ochranu proti vodě, stříkající pod vysokým tlakem. Takové zařízení by mělo přestát proud vody pod tlakem až 10 MPa po dobu dvou minut ze čtyř úhlů.

 

Zdroj: wikipedia.org.

Potřebujete voděodolný mobil?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní: potřebujete voděodolný mobil? Svou odpověď volte podle toho, zda budete při výběru svého příštího telefonu přikládat alespoň nějakou váhu skutečnosti, zda je odolný proti vodě.

V komentářích pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s voděodolnými telefony. Už jste nějaký utopili? Nebo jste naopak měli možnost ocenit, že telefon nabízí ochranu proti tomuto živlu?

Výsledky ankety k 6. 6. 2018 9:30

Výsledky ankety k 6. 6. 2018 9:30

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, jestli nakupujete v Obchodě Play. Ze 171 obdržených odpovědí vyplývá, že jen 16 % respondentů v Obchodě Play nenakupuje – čtvrtina z toho proto, že z nějakého důvodu nemůže, tři čtvrtiny proto, že nechtějí.

Nejsilnější skupina, čítající 56 % hlasujících, nakupuje v Obchodě Play občas – tedy v průměru méně než jednou měsíčně. Pětina nakupuje aplikace průměrně jednou za měsíc, sedm procent pak dokonce ještě častěji.

Nakupujete aplikace v Obchodě Play?

Nakupujete aplikace v Obchodě Play?

Výsledky nasvědčují tomu, že možnost jednoduchého zakoupení aplikace a příznivé ceny motivují uživatele k tomu, aby investovali do softwaru. Zejména ve srovnání se světem počítačů je 83 % platících zákazníků skutečně skvělým výsledkem.

 

Komentáře

Minomu

minomu 0

2.6.2018 9:03

Můj první dotykáč byl po tlačítkových Nokiích odolná Motorola Defy+. Rozhodoval jsem se tehdy (2013) mezi ním a Sony Xperia activ (také odolná). V mém okolí je většina dotykáčů poničená (rozbitý display, utopený atd.), odolnost je pro mě zcela zásadní. Teď mám odolný Blacview BV7000Pro a hledám podobný pro děti. Nabídka je dost bídná.

Radon

radon 12

2.6.2018 9:59

Odolnost proti desti by mela byt standardem vyzadovanym zakonem a trestanym odnetim svobody na 5-15 let!😄

TonyKuba

TonyKuba 15

2.6.2018 10:22

Od doby kdy prodejci a servisy při reklamaci mobilu se vymlouvají na oxidaci vnitřku telefonu aby nemuseli reklamaci uznat, kupuji zásadně mobily vodě odolné.

V6ak

v6ak 27

2.6.2018 10:24

Teoreticky tomu dávám váhu, je to vlastnost, za kterou bych byl ochoten si něco připlatit.

Prakticky to jde do pozadí a ustupuje to jiným kritériím. Telefon jen tak neutopím a na rizikovější chvíle mám voděodolný obal.

Ale pokud třeba BlackBerry vydá voděodolný telefon s klávesnicí, dá se o tom uvažovat.

Strny

strny -16

2.6.2018 11:00

Motorola DEFY (2010)! úžasný stroj! Pravidelně jsem jí mydlil v umyvadle pod tekoucí vodou :D Od té doby jsem vodě odolný telefon neměl.
Většinou jen nano úprava, která má zabránit usazení vody na elektronice při polití, zmoknutí.

Každopádně je IP68 plus.

Vonbronin

von Bronin 4

2.6.2018 11:25

Naprosto zásadní parametr. Několikrát mi spadl do záchodu.

Mimar48

Miroslav Maršál 7

2.6.2018 13:24

Taky naprosto zásadní parametr. Po té, co mi opakovaně začaly zlobit mobily, jsem nakonec vydedukoval, že to je častým pobytem ve vlhkém prostředí. Dva jsem navíc přímo odepsal pádem do vody.
Od té doby, co používám mobily s vysokým IP krytím, mám klid…

Mercenary

Miroslav Pelej 6

2.6.2018 13:55

Tak toto vůbec neřeším, mám jiné vlastnosti které mají prioritu.

Cardi

cardi -314

2.6.2018 14:34

Mobil bez Ip už nikdy

Hurvajs.Spejblu

Hurvajs.Spejblu 9

2.6.2018 15:42

Potom co jsem po pár pivech spadnul do bazénu i s mobilem v kapse už jedině vodotěsný mobil. :-)

Was3k

Vašek Švecexternista 7

2.6.2018 16:50

Osobně voděodolnost beru jako příjemný bonus ale s jazýčkem pomyslných vah při výběru telefonu by mém případě nejspíš nepohla. Možná s to ale změní až utopím svůj první telefon :)

Maxfli

maxfli 2

2.6.2018 18:31

Mám S8+ a ještě jsem ho nenamočil.

Kulichoid

kulichoid 139

2.6.2018 21:45

Odolnost telefonu by se mi hodila, ale odrazuje mě vyšší hmotnost, byť je to logické.

Jirkacek

Jirkacek 0

2.6.2018 22:24

Casio canu samozřejmě nebyl první voděodolný telefon. Zkuste pátrat dál.

Jirkar

Jiří Raur 5

2.6.2018 22:37

První skoro chytrý telefon Nokia E52 mi postupně odešel po telefonování v dešti. Od té doby si dávám pozor a na dešti nevolám. Také jsem přestal nosit mobil v kapse od košile, když jsem ho jednou vyndal celý opocený. Nano úpravu také vítám.

Poustevnak

poustevnak 6

2.6.2018 23:56

Když jsem kupoval Galaxy S7, vodotesosti nebo pro slabší povahy jen voděodolnosti jsem dával velkou váhu. Hned jsem ho taky řádně vyzkoušel na koupališti a záběry pěkné. Ale ovládání pod vodou nesikovne. Display nereaguje a i po použití HW tlačítka se stejně nahrávání vypíná. I když spustíte nahrávání nad vodou a ponorite ho. Pak mi prasklo sklo na zádech a vodotěsnosti jsem už nevěřil. Tak jsem další léto pouzival vodotěsné pouzdro. Letos už mám GoPro, tak mobil trápit nebudu a u příštího modelu už to nebude taková priorita.

Abkraka_a

AlešA 6

3.6.2018 7:18

Telefon má nejvíce bakterií… Sem tam hodím s7/s9+ do vody se savem na vydesinfikovani.denne bo maji jarem po práci… Telefon je casto od barvy, betonu a jiných nečistot, takže ho i casto meju v ředidlem S7 to vydržela 2 roky pak odešla baterka. Klasicky se vybil a nesel zapnout i pri nabijeni bylo furt 0%,Takže reklamace kterou Al uznala.Tak snad každodenní 2 mytí nezanechal žádné stopy. Vrátily plnou částku = takže přímá výměna za s9+

Wortos

wortos 63

3.6.2018 9:35

AlešA to jako vazně? to opravdu mijete mobil kazdy den jarem 😂 ja se neodvazim svoji s8 vystavit vode neverim ze se s nim nic nestane kazdopadne je to velke plus ip68 kdybych treba zmoknul takze kupuju mobily jen s ip certifikaci

Uni

uni -190

3.6.2018 10:25

Významný parametr. Kdo se chce balit s telefonem do mikrotenu do cyklodresu nebo i obyč pocení v kapse při teplejších dnech či u ucha při telefonátu pokud není po ruce headset.
On je to vlastně poměrně zásadní parametr 😁

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

3.6.2018 10:57

Mám doma telefon s odolností vodě i bez. Neberu to jako nutnost (nechovam se k telefonu jako prase), ale určitě to potěší.

Pancho159

3

3.6.2018 12:33

Já bych ocenil vodotěsnost (vodě odolnost) hlavně při použití mobilu venku, třeba v dešti. Jako nutnost to ale nepovažuji, většinou si poradím i bez toho, jde jen o komfort a pocit “že telefonu to neublíží”

Mahtiel

Mahtiel 60

4.6.2018 1:10

Osobně voděodolnost mobilu nepotřebuji, zatím jsem žádný neutopila ani se pravidelně nepohybuji ve vlhkém prostředí apod… Voděodolnost řeším zatím spíše u výrobků typu sonický zubní kartáček, fitness náramek apod., ale třeba ho v budoucnu budu v případě mobilu řešit taky. :)

BTW bratr jednou zničil mobil na horské túře v Tatrách. Propučel mu při slejváku batoh a mobil vzal za své, kdyby měl voděodolný mobil, tak ten by to s největší pravděpodobností dal. :)

Uni

uni -190

4.6.2018 7:54

Mahtiel: Vlhké prostředí je už samotná kapsa nebo potící se tvář, takže pohybuješ😉

Bicista

bicista 59

4.6.2018 14:44

Vadi mi ze ze vodoodelny mobil je unibody, bez vymeny baterie. Jako by zada nemohla byt na tesneni a po obvodu zad klidne 20 sroubku. Myslim ze i dsignove by se dalo hezky udelat a kdyz ne, kazdej mame mobil beztak v nejakym futralu.

Tidkiuni

tidkiuni 4

5.6.2018 13:57

Od té doby co jsem před 3 lety utopil v 10cm nejdříve Sony xperia z1 a pak z3compact, vím, že dávat telefon pod vodu je totální hovadina, natož s ním fotit pod vodou bez dalšího obalu byť za 1$ z Ali.

Od Sony jsem odešel, a u nejnovějších Samsungu s tím počítám, chci vodotěsnosti, ale beru ji pouze jako pojistku při dešti, potu, nechtěném pádu do vody apod.

Jelikož je celá tato odolnost závislá na několika malých a časem styřelých těsnění, už neriskuji.

Uni

uni -190

5.6.2018 14:21

tidkiuni: Ono je to trochu jinak. Sony používalo nevhodný design pro snahu o vodotěsnost, sendvič. Tedy, lepené vrstvy k sobě. Které se samozřejmě rozklíží užíváním (ohýbání, kroucení,…) tak teplem (roztažnost apod.). Takže ano, ty telefony byly out of box vodotěsné, v praxi nikoli. Špatný design, na který upozorňuji už několik let.

Stm01

stm01 12

5.6.2018 22:08

Nevyžaduju odolnost, ikdyž jsem jeden telefon s odolností měl a to Samsung XCover 2.Dělal jsem s ním fakt kusy. Nosil ho párkrát na koupaliště a točil pd vodou, fotil. Lidi koukali, že mám mobil ve vodě. Problém toho telefonu byl, že byl šíleně pomalý, málo paměti atd. Za půl roku šel z domu. Dříve moc na výběr nebylo, dneska se to zlepšilo, ale stále to pro mě není priorita. Spíše baterie a výdrž na kolo při záznmu trasy atd.

Abkraka_a

AlešA 6

14.7.2018 9:17

Ja měnil baterku na s7 i s8, stačí jen horkovsna pistole kus plastu a za 5min je to hotové, jen lepidlo schne 8h ALE to secvaknu 6 klipsnama

RSS (komentáře k článku)