Recenze Xiaomi Mi Band 2: Povedený krokoměr pro masy

Xiaomi Mi Band 2-náhled

Dnes již legendární krokoměr Xiaomi Mi Band dostává plnohodnotné pokračování a novou generaci – Xiaomi Mi Band 2. Novinku jsme otestovali a srovnali se starší generací. Jak recenze Xiaomi Mi Band 2 dopadla?

Obsah recenze

Tradiční balení alá Xiaomi

Balení produktů Xiaomi poznáte na první pohled – tvrdý papír, žádné omalovánky, jen logo Mi. Do recenze Xiaomi Mi Band 2 nám dorazily hned dva kousky od českých společností Beryko a Xiaomimobile. Obě balení i produkty jsou totožné, rozdíl je pouze v tom, že spolu s krokoměrem od Xiaomimobile dorazil i stručný český návod, který nám pomůže v rychlém seznámení s produktem a nabídne i QR kód pro stažení aplikace. V balení se nachází krokoměr (jádro), USB kolébka pro nabíjení a návod.

Xiaomi Mi Band 2 - obsah balení

Větší a s displejem

Jádro krokoměru povyrostlo a rozdíl je patrný hned na první pohled. Jádro je delší, širší i tlustší. Narostla i celková váha krokoměru, i když 2 gramy člověk jen těžko pozná. Nejdůležitější změnou je 0,42″ OLED displej, který je skryt v černém pozadí. Přibylo také ovládací tlačítko, které krokoměr probouzí a přepíná mezi režimy. Pásek je o něco širší a má mírně pozměněn systém zapínání. Systém zůstává stejný, jeho tuhost je ale subjektivně o něco menší. V průběhu testu se nám ale stalo pouze jednou, že jsme o něco zavadili a náramek se sám rozepnul.

Xiaomi Mi Band 2-konstrukce, zepředu

Samotné jádro je vodotěsné s certifikací IP67 – Xiaomi MiBand 2 se vody nebojí, lze jej potopit do metrové hloubky po dobu 30 minut. V průběhu recenze jsme jej z ruky ani nemuseli sundavat, sprchu, koupel a běžné mytí rukou přežije bez újmy. Teoreticky by mohl stejně jako první generace přežít i plavání bez újmy, výrobce vám však tuto jistotu nezaručí. Nabíjení probíhá stejně jako u předchozí generace – i zde jsou na jádře nabíjecí piny a krokoměr stačí vsunout do přiložené USB kolébky. Spodní strana znovu patří senzoru srdečního tepu.

Silikonový náramek je příjemný a krokoměr na ruce netlačil. Ani při vyšších teplotách se nám pod ním ruka nepotí, což je pozitivní. Jelikož narostla velikost i hmotnost, na ruce náramek cítíte o něco více než starší  generaci. Po troše zvyku se z něj ale stane parťák, o kterém nebudete ani vědět.

Xiaomi Mi Band 2-konstrukce, pásek

Xiaomi Mi Band 2 – představení

Xiaomi Mi Band 2 - představení

Displej – slunce není jeho přítel

Recenze Xiaomi Mi Band 2 nám ukázala, že právě displej je věcí, která u první generace chyběla. Jedná se sice o maličkost, ale neustálý přehled o přesném počtu kroků, čase či srdečním tepu je šikovný. Trojice LED diod u starší generace byla mnohdy nedostačující. Displej je pouze jednořádkový a slouží opravdu pouze k zobrazení několika údajů (zpravidla jedno číslo). V případě notifikací se bohužel nedozvíme, kdo nám volá, kdo a co píše apod. Pouze se zobrazí ikona události. I tak je to ale posun kupředu.

Xiaomi Mi Band 2 - konstrukce-1

Co vše dokáže displej zobrazit:

  • čas,
  • ušlé kroky,
  • tepovou frekvenci,
  • spálené kalorie (nutno povolit v aplikaci),
  • uraženou vzdálenost (nutno povolit v aplikaci),
  • zbývají baterii (nutno povolit v aplikaci).

Horší je to s viditelností na přímém slunci – pokud opravdu slunce svítí přímo na displej, je mnohdy obtížné údaje přečíst. Zde jsme čekali lepší výsledek, jelikož se nejedná ani o vícebarevný displej. Bohužel.

Xiaomi Mi Band 2-displej

Konektivita – konečně bez problémů

V případě první generace (Mi Band i Mi Band 1S) se občas stávalo, že se náramek nepodařilo na poprvé spárovat, případně nešla data synchronizovat. V případě druhé generace jsme na tento problém nenarazili, a to ani v kombinaci s telefonem, kde první verze dělala problémy. Potěšující je také fakt, že se dnes aplikace Mi Fit nachází přímo v Google Play. Uživatelé musí ale počítat s tím, že k jejímu běhu je nutný Xiaomi účet. Spárování proběhlo rychle a snadno, stačilo pouze následovat pokyny na obrazovce.

Xiaomi Mi Band 2 je možné používat s libovolným telefonem s Bluetooth 4.0 a Android 4.4+. Dnes už funguje Xiaomi příslušenství i s konkurenční platformou iOS 7.0 a novější. Uživatelé přístrojů s Windows Phone mají zatím smůlu.

Recenze Xiaomi Mi Band 2

Baterie a výdrž – stále velké plus

Xiaomi Mi Band a výdrž, to je již od počátků hlavní zbraní. Ještě před samotným vydáním krokoměru společnost Xiaomi slibovala, že bude výdrž podobná první generaci. Přestože má Xiaomi Mi Band 2 pouze 70mAh baterii a ještě navíc disponuje displejem, stále se uživatelé dokážou při každodenním aktivním používání dostat na výdrž okolo 20 dní. V našem případě recenze Xiaomi Mi Band 2 to bude ještě o nějaký ten den více a při běžném používání je možné dosáhnout i měsíční výdrže. A to je skvělé.

Nabíjení pak probíhá stejně jako u předchozí generace – náramek stačí vyndat z jádra a připojit do USB kolébky. Tu je možné následně zapojit do USB počítače, nabíječky pro mobilní telefon nebo klidně do powerbanky. O průběhu nabíjení nově informuje přímo displej.

Xiaomi Mi Band 2 - aplikace, baterie

Aplikace Mi Fit – stálé změny

Uživatelé fitness náramků Mi Band jsou občas z aplikace Mi Fit od Xiaomi nešťastní – aktualizace mnohdy přinesou nové problémy a starší funkce mizí. Není to tak dlouho, co aplikace prodělala velkou aktualizaci, která kompletně změnila prostředí aplikace. Delší dobu postrádáme funkci inteligentního buzení, která dokáže analyzovat spánek a probudit vás v ideální čas (v nastaveném rozmezí). Tato funkce ale i v průběhu recenze Xiaomi Mi Band 2 v aplikaci stále chyběla. Aplikace na Google Play je v angličtině, ale stále zůstává možnost stáhnout českou verzi z miuios.cz (jedná se ale o starší verzi než na Google Play).

Samotné prostředí aplikace je jednoduché a hned po spuštění se dozvíme počet ušlých kroků, uraženou vzdálenost, spálené kalorie a záznam o spánku. Lze samozřejmě prohlížet i detailněji statistiky za poslední dny či třeba “skóre” za týden či měsíc. Důležité je tedy navolit denní cíl (počet kroků), vaši váhu, výšku, věk a umístění náramku (pravá/levá ruka). Údaje lze synchronizovat do služby Google Fit.

Aplikace umožní i zapínat upozornění na příchozí notifikace – v případě volání, SMS, budíku či dalších aplikací. Velké využití displeje ale nečekejte – zobrazí se jen ikonka události, žádné telefonní číslo či text zprávy. Šikovná může být funkce na upozornění nečinnosti – náramek zavibruje, pokud se hodinu nehýbete. Samozřejmě lze toto upozornění omezit jen na určité hodiny, aby vás náramek nebudil. Stále zůstává, že lze náramkem odemykat mobilní telefon, pokud je poblíž.


Záznam aktivit a spánku – mírný posun vpřed

Fitness náramky přepočítávají vaši denní aktivitu na kroky, takže výsledné číslo nepředstavuje skutečné kroky. Číslo je vždy vyšší, protože krokoměr “zachytává” i jiné pohyby ruky. Většinou lze tak brát číslo pouze orientačně a spíše se soustředit na rozdíly aktivity mezi jednotlivými dny. Není podstatné, zda jste v daný den ušli skutečně tolik kroků, ale zda byla vaše aktivita vyšší či nižší než předchozí den.

Všeobecně patří Xiaomi Mi Band k přesnějším krokoměrům, a to i přes jeho nízkou cenu. Srovnávali jsme měření u modelů Xiaomi Mi Band a Xiaomi Mi Band 2. Druhá generace ukázala na konci dne většinou o 1-2 tisíce kroků méně (při plnění cíle okolo 10-15 tisíc kroků) a byla o něco přesnější. Zdá se, že je více imunní od náhodných pohybů, což je rozhodně pozitivní. Čísla sice budou s novou generací o něco menší, máte ale jistotu, že více odpovídají vašemu skutečnému pohybu. Vibrace se nám zdají o něco silnější než u první generace, což může být mnohdy klíčové – první generace nás občas neprobudila ze spánku, druhá vždy.

Pozitivní zůstává, že o počtu ušlých kroků a své denní aktivitě máte přehled i bez mobilního telefonu. Stejným způsobem lze měřit a zobrazit srdeční tep – stačí tlačítkem přejít na danou obrazovku. Hodnoty jsou zde hodně orientační a neměli byste jim příliš věřit. Může to ale posloužit jako určité vodítko (stále vyšší tep apod.). Měření spánku probíhá znovu zcela automaticky – začátek i konec spánku lze ale případně ručně doladit (například pokud víte, že jste dlouho leželi nehybně při vědomí). Naměřené hodnoty jsou velmi podobné první generaci a odpovídají údajům z jiných krokoměrů či aplikací (Sleep as Android).

Xiaomi Mi Band 2-konstrukce, na ruce

Závěr – recenze Xiaomi Mi Band 2

Druhá generace krokoměru Xiaomi Mi Band lze zakoupit i na českém trhu, zatím je ale dodávaných kusů málo a zpravidla se ihned vykoupí. Čeští zákazníci si tak musí většinou několik dní počkat. Cena se pak pohybuje okolo 1 500 Kč, což je o poznání více než současná cena první generace (500 Kč Mi Band, 900 Kč Mi Band 1S). Na druhou stranu, na českém trhu startoval kdysi Mi Band na částce 1300 Kč a je zaručeno, že cena bude časem klesat. A to výrazně.

Jak tedy recenze Xiaomi Mi Band 2 dopadla? Druhá generace krokoměru Xiaomi Mi Band kráčí ve šlépějích předchůdců, vylepšuje přesnost měření, přidává displej a stále si zachovává výbornou výdrž na jedno nabití. Celkově na nás Xiaomi Mi Band 2 nechal velmi dobrý dojem, stejně jako první generace. Jelikož ale Mi Band 2 stále nemá podporu GPS a neporadí si ani s jinými sporty, jedná se spíše o šikovný doplněk pro běžné uživatele. Sportovci by se měli porozhlédnout jinde, což ale není chyba zařízení. Xiaomi Mi Band 2 je zkrátka pro masy.

Negativ není příliš – displej rozhodně vítáme, při slunečném počasí je ale jeho viditelnost špatná a komplikuje to i fakt, že na něm velmi ulpívají otisky. Náramek je o něco rozměrnější a designově nám více sedla starší generace, ale to je subjektivní. Negativem je nyní i cena, která neodpovídá přidané hodnotě oproti předchozí generaci (1S). Je potřeba si ale uvědomit, že v době recenze Xiaomi Mi Band 2 prodeje teprve startují, a jsme přesvědčeni, že za nějaký ten měsíc může klesnout o stokoruny.

Pokud pokukujete po Xiaomi Mi Band 3, tak zde jsme jej důkladně otestovali

Klady

+ Kvalitní zpracování, povedený design a vodotěsná konstrukce (IP67)
+ Skvělá výdrž na jedno nabití (20 dní provozu)
+ Jednoduchá a přehledná aplikace s podporou Google Fit
+ Displej se zobrazením důležitých informací
+ Senzor srdečního tepu
+ Přesnější záznam než u předchozí generace
+ Silnější vibrace než u předchozí generace

Zápory

– Vyšší počáteční cena
– Horší čitelnost displeje a ulpívání otisků

Za zapůjčení krokoměru do recenze Xiaomi Mi Band 2 děkujeme společnostem Beryko a Xiaomimobile, kde lze fitness náramek zakoupit.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)