WifiHeatmap: zmapujte si pokrytí signálem Wi-Fi

WifiHeatmap-zmapujte-si-pokrytí-signálem-Wi-Fi

Pokrývá váš bezdrátový router opravdu každé zákoutí vašeho bytu či domu? Proč se v ložnici rozpadá připojení, a v obýváku se datové přenosy zpomalují? Odpovědi na tyto otázky vám může poskytnout relativně nová aplikace WifiHeatmap, která dokáže zmapovat pokrytí signálem Wi-Fi.

Co WifiHeatmap slibuje?

Popisek v Obchodě Play je poměrně stručný. Kromě postupu, jak provádět měření, říká vlastně jen to, že pracuje s podklady Map Google. V nich si načtete letecký snímek objektu a následně ho projdete a prstem označíte jednotlivá místa. Aplikace provede měření síly signálu a zaznamená ho pomocí barevné stupnice. Vytvoří tak jakousi „teplotní mapu“, kde jednotlivé barvy vyjadřují úroveň signálu bezdrátové sítě.

Jak měřit pokrytí signálem Wi-Fi

Odpověď na otázku z podnadpisu je v podstatě velmi jednoduchá. Při prvním spuštění je vhodné povolit aplikaci přístup k informacím o poloze. Snadněji tak najde objekt, ve kterém chcete měřit pokrytí signálem Wi-Fi.

Pokud se určení polohy povede, načte se letecký snímek dané budovy v Mapách Google. Ten si v dalším kroku můžete ještě přiblížit a otočit podle potřeby, protože samotné Mapy podporují jen určitou úroveň přiblížení, která u menších objektů nemusí být dostačující. V ideálním případě byste měli dosáhnout stavu, kdy obrázek budovy pokrývá celý displej.

Pak budete procházet dům nebo objekt a prstem označovat místo, kde se aktuálně nacházíte. Aplikace tedy nepoužívá GPS – v zastřešených objektech by to stejně nedávalo smysl – ale spoléhá se na zadávání pozice uživatelem. Po klepnutí je na uložené pozici zaznamenána úroveň signálu bezdrátové sítě, ke které je zařízení připojeno. Samozřejmě čím pečlivěji objekt projdete a čím více měření provedete, tím bude výsledná mapa přesnější.

Po ukončení byste měli mít obrázek objektu s překryvnou vrstvou, vyjadřující úroveň signálu v různých místech. Nejslabší hodnota je vyjadřována modrou barvou, následuje zelená, žlutá, oranžová a nejsilněji pokrytá místa mají barvu červenou. Díky mapě můžete odhalit například zdi, které zásadně tlumí signál, nebo lokalizovat skrytý bezdrátový vysílač, umístěný typicky v montovaném podhledu. Nejhůře pokrytá místa pak můžete osadit Wi-Fi opakovačem, nebo řešit jiným způsobem.

Mapu lze uložit pod zadaným názvem, kromě kterého se ukládá také datum a čas měření. Výsledky lze sdílet jako obrázek ve formátu PNG, prohlížet a mazat.

Resumé

Jedná se o jednoduchý nástroj pro měření pokrytí signálem Wi-Fi v rámci uzavřených objektů, kde není možné využít lokalizace pomocí GPS. Jednoduchý nápad, kdy uživatel sám označuje místo, kde se právě nachází, sice vyžaduje určitou míru pečlivosti a trpělivosti, nicméně je to patrně nejjednodušší způsob jak za těchto podmínek dosáhnout uspokojivých výsledků. Aplikaci oceníte zejména při detekci problémů s bezdrátovou sítí, případně při lokalizaci Wi-Fi routeru.

Aplikace je jednoduchá, má moderní a snadno pochopitelné rozhraní, k dokonalosti jí chybí snad jen lokalizace do češtiny. Po dvou týdnech v Obchodě Play si aplikaci stáhlo více než tisíc uživatelů a převažující kladné hodnocení vyjadřuje známka 4,0. Instalační balíček velký 4 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 5.0 a vyšším. Zbývá dodat, že WifiHeatmap je k dispozici zdarma, neobsahuje reklamy ani nákupy v aplikaci.

WifiHeatmap
WifiHeatmap

Pokud se chcete podívat na to, jaká zařízení se nacházejí ve vaší síti, doporučujeme použít nástroj IP Tools. Jestliže vás zajímá, zda vaše bezdrátová síť nekoliduje s jinou Wi-Fi, případně jaký kanál by byl v daném místě nejvhodnější, pomůže vám Wifi Analyzer.

Řešili jste někdy nějaké problémy s Wi-Fi?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)