Menu

Proklepněte si domácí Wi-Fi s aplikací Wifi Analyzer

Potýkáte se u své domácí Wi-Fi sítě s problémy se stabilitou a/nebo rychlostí připojení? Prověřit ji můžete například nástrojem Wifi Analyzer od vývojářského studia Webprovider. V tomto článku vám ukážeme, co pomocí tohoto programu můžete zjistit.

Obsah článku

Co Wifi Analyzer slibuje?

Dle popisku v Obchodě Play Wifi Analyzer poskytuje užitečné informace o bezdrátových sítích kolem vás. Aplikace podporuje pásma 2,4 GHz a 5 GHz.

Jako hlavní funkce jsou jmenovány:

  • Pomáhá najít optimální umístění přijímače/vysílače.
  • Poskytuje informace o Wi-Fi kanálech.
  • Graficky zobrazuje sílu signálu v průběhu času.
  • Umí doporučit nejlepší kanál pro nový přístupový bod (Wi-Fi router).
  • Informace o šířce kanálu (20/40/80 MHz).
  • Wifi Heat Map – umí vytvořit mapu signálu bezdrátových sítí kolem vás.

Jak proklepnout domácí Wi-Fi?

Po spuštění se ocitnete na úvodní obrazovce, kde jsou ve formě grafů zobrazeny všechny Wi-Fi sítě, které váš telefon “vidí”. Výška vyjadřuje sílu signálu, šířka pak jeho šířku. Klepnutím do grafu zobrazíte seznam všech Wi-Fi na daném kanálu. V horní části okna pak lze přepínat mezi pásmem 2,4 GHz a 5 GHz (viz článek Jak zjistit, zda váš telefon podporuje 5GHz Wi-Fi síť?).

Do dalších sekcí se dostanete horizontálním odsunutím obrazovky. Hned v té následující směrem vpravo je seznam všech dostupných sítí, obsahující název sítě, MAC adresu, frekvenci, kanál, šířku písma, výrobce přístupového bodu a způsob zabezpečení. V grafické formě je pak prezentována síla signálu. Seznam lze řadit dle času prvního nalezení, síly signálu, podle názvu nebo rušení.

Další obrazovka vpravo ukazuje vývoj síly signálu v čase. Zde můžete sledovat, zda je kvalita konstantní, nebo jestli kolísá. Odhalíte tak i případné výpadky nebo rušení jinou bezdrátovou sítí. Konečně třetí obrazovka vpravo obsahuje nastavení, kde můžete volit jazyk (podporována je i čeština) a velikost písma, případně určit další parametry sledování Wi-Fi sítí.

Ideální kanál a teplotní mapa

Pokud se vrátíme na výchozí obrazovku a budeme se posouvat směrem doleva, najdeme jako první přehled obsazenosti kanálů. Ten využijete při hledání ideálního kanálu pro nový přístupový bod. Nejlepšího výsledku z hlediska kvality a rychlosti přenosů totiž dosáhnete, když Wi-Fi router bude komunikovat na co možná nejméně obsazeném (v ideálním případě úplně volném) kanálu. V přehledu jsou jednotlivé kanály hodnoceny formou hvězdiček – čím více hvězdiček, tím je kanál méně zarušený a tedy vhodný k použití. Doporučujeme ale tuto obrazovku sledovat několik minut, neboť situace se může kvůli řadě vlivů v průběhu času měnit.

Na poslední obrazovce je slibovaná “teplotní mapa”, na které si můžete nechat vykreslit kvalitu signálu zvolené bezdrátové sítě v prostoru. Nejprve v rozbalovací nabídce vyberete sledovanou síť, pak se budete pohybovat a klepnutím do mapy přibližně označovat svou pozici. Aplikace si poznamená sílu signálu v daném místě a postupně vytvoří “teplotní mapu”, vyjadřující sílu signálu v daném prostoru. To se může hodit například při hledání pozice vysílače (pokud je ukryt například v podhledu) či řešení potíží s připojením. Mapu pak můžete sdílet přes standardní systémové sdílení – tedy například odeslat e-mailem v podobě obrázku.

Resumé

Podobných “analyzátorů bezdrátových sítí” najdete pro Android celou řadu – například loni jsme recenzovali open source variantu takového nástroje. Důkladná analýza a následné správné nastavení vysílacího kanálu přitom může zásadně ovlivnit kvalitu připojení, tedy zejména stabilitu a rychlost všech připojovaných zařízení. Tento program poskytuje všechny funkce, jako jeho konkurenti. Liší se grafickým provedením a zásadním důvodem, proč o něm uvažovat, je schopnost vytvářet “teplotní mapy”, vyjadřující kvalitu signálu v prostoru.

Wifi Analyzer od Webprovider si během čtyř let stáhlo více než milion uživatelů a průměrná známka 4,3 svědčí o jejich převažující spokojenosti. Aplikace je nabízena zdarma, nicméně obsahuje reklamy. Pokud byste se jich chtěli zbavit, můžete si za 55 Kč pořídit placenou verzi Pro. Instalační balíček velký necelé 3 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 3.2 a vyšším.

Wifi Analyzer
Wifi Analyzer
Developer: Webprovider
Price: Free

Wifi Analyzer Pro
Wifi Analyzer Pro
Developer: Webprovider
Price: CZK 64.99

Pokud řešíte problém s domácí Wi-Fi, určitě doporučíme vaší pozornosti článek 10 tipů a triků, jak vylepšit Wi-Fi připojení.

Věnovali jste pozornost nastavení své domácí Wi-Fi?
 

Komentáře

Jiří Němec

22.8.2017 12:24

Taky vám někomu verze Pro startuje dole oříznutá tak že nejsou vidět čísla kanálů? Před nějakou delší dobou jsem to nahlásil vývojář, ale bohužel to zatím nebylo opraveno.

AdamH28

22.8.2017 15:50

Jiří Němec: Ano, taky, na Android 7. Bohužel to je nějaká nová featura, která se nedá odladit. Řešením by bylo překopat celou aplikaci na nový typ layoutu ala “navigation drawer”, tam by to možná fungovalo. Bohužel to by byla velká změna, která by mohla uživatele naštvat a poslat aplikaci ke dnu (na google play stačí i 1% nespokojených a je problém, a nezachrání to ani desítky procent spokojených).

Nevím proč, ale stačí kliknout na obrazovku a dojde k překreslení.

Já bych hádál, že to je bug v Androidu tak jako dříve například ve špatném poskytování informace o středovém kanálu pro 40Mhz wifi sítě.

RSS (komentáře k článku)