Pařba na víkend #285. Vzpomínáte na Lemmings?

Tipy na Android hry - Lemmings

V dnešní Pařbě na nás čekají lumíci z Lemmings, aktuálně nejpopulárnější hra z Google Play Twist Hit!, a výborná naučná hra Alphabear 2. Plus si samozřejmě představíme ještě další dvě hry. Tak hurá na to!

Alphabear 2 – Procvičte si při hraní angličtinu

V předešlé Pařbě #284 jsme si představili naučnou hru Baikoh, která vám umožnila procvičovat slovíčka z cizího jazyka. Dnes na ní navážeme podobnou hrou Alphabear 2. I zde si procvičíme cizí slovíčka. Většina asi zvolí angličtinu, ale jinak hra nabídne ještě dalších sedm jazyků. Čeština mezi nimi bohužel chybí. Trochu nečekaně zde najdeme i jednoduchou příběhovou kampaň.

Hra je rozdělena na tahy, kdy každý tah končí vytvořeným slovem z nabízených písmen. Písmena jsou rozsypána na herní ploše, která se postupně zvětšuje. Dále si každé písmeno nese svůj číselný index, jenž určuje počet zbývajících tahů. S každým odehraným kolem se číslo sníží, přičemž pokud dorazí až k nule, písmeno „zkamení“ a už nelze odehrát. K tomu připočtěte velký počet drobných variací, které ovlivňují hratelnost. Některé úrovně jsou omezeny časem, další mají omezenou abecedu, případně rozdílné bodování od normálu.

Alphabear 2 preview

Alphabear 2 preview

Jak název napovídá – ústředním tématem jsou zde méďové. Tomu odpovídají i další herní předměty. Hlavní energií je tak například med. Celé grafické zpracování je na vysoké úrovni a hra obsahuje nečekané množství animací. Alphabear 2 obsahuje reklamy i rozsáhlý prémiový obchod, nicméně do poloviny druhé kapitoly byl postup hrou bezproblémový a reklamy se objevovaly minimálně. Dá se ale čekat, že se s dalším postupem hrou, bude intenzita reklamních zobrazení zvyšovat. Reklamy lze deaktivovat za 140 Kč. Alphabear 2 vyšel na Google Play 4. září 2018, přičemž o něco dříve hra vyšla na iOS. Na Androidu hru dosud stáhlo přes sto tisíc hráčů a obdržela zde výborné hodnocení 4,7*.

Alphabear: Words Across Time
Alphabear: Words Across Time

Forbidden Valley – dobrodružný příběh

V této hře se ujmete kontroly nad osudem archeologa Adama, jenž se rozhodl v sibiřské divočině najít mýtické „Údolí“. Příběh se odehrává v sibiřském pohoří Altaj, takže vaším primárním úkolem zde bude vůbec přežít. Forbidden Valley je herním stylem vizuální novela. Akční hratelnost nečekejte – většinu času zde budete číst text. Pokud chcete vidět akci, budete muset zapojit vlastní fantazii.

Občas je hratelnost okořeněna nějakou jednoduchou hádankou. Obecně za zmínku nestojí, protože všechny hádanky byly velice jednoduché. Nicméně musíme zdůraznit, že celou hru jsme zatím kompletně nedohráli. Forbidden Valley prý obsahuje přes 400 stránek textu, takže kompletní dohrání nějaký ten čas zabere. Bohužel to ale znamená, že čeština není přítomná a ani ji nemůžeme očekávat do budoucna.

Forbidden Valley – Official Story Trailer (English subtitles) 12+

Forbidden Valley - Official Story Trailer (English subtitles) 12+

Grafika je přítomná pouze v podobě kreslených pozadí. Kresba je jednoduchá, ale drží si svůj styl, takže ji hodnotíme kladně. Mírnou kaňkou je občasný nesoulad toho, co popisuje text a přiložené kresby. Například text popisuje vrak automobilu bez dveří, zatímco přiložený obrázek ukazuje automobil včetně dveří. Maličkost, víme. Přesto škoda, že si tyto situace vývojáři nepohlídali. Forbidden Valley na Androidu vyšla před rokem – 17. března 2018. Anglický jazyk ale do hry dorazil teprve v březnu 2019. Za tu hra zaznamenala přes půl miliónu stažení, přičemž si drží excelentní hodnocení 4,9*.

Forbidden Valley
Forbidden Valley

Heart Box – Plný logických rébusů

Pokud rádi řešíte logické hádanky, tak vás může zaujmout Heart Box. Jedná o logickou hru, ve které musí robot Robby posbírat všechna srdce a zároveň skončit na předem určeném místě. Robbyho neovládáte přímo. Hra obsahuje jednoduchou fyziku a Robbyho je nutné do cíle doslova dostrkat nebo došoupat.

Heart Box nabídne velké množství úrovní, přičemž každá nabídne čtyři odlišné herní módy. Klasický, časově omezený, ve třetím odrážíte boxerské rukavice a v posledním se potýkáte s oválným míčem z amerického fotbalu. Po dokončení všech úrovní, navíc získáte přístup do editoru vlastních úrovní. Vytvořené úrovně lze poté sdílet pomocí QR kódu.

Heart Box game trailer 2019 (android, ios, windows) #heartboxmobile

Heart Box game trailer 2019 (android, ios, windows) #heartboxmobile

Grafika je jednoduchá a nese styl animovaného seriálu pro děti. Označili bychom ji za dostatečnou, ale rozhodně nikoliv krásnou. To ale u tohoto typu hry určitě nevadí. Co ale docela vadí jsou poměrně agresivní reklamy. Naštěstí se jich lze zbavit za 30 Kč. Hra vyšla již 22. prosince 2016. Za tu dobu ji stáhl již více než jeden milión hráčů. Celkové hodnocení je také dobrých 4,6*.

Heart Box: physics puzzle game
Heart Box: physics puzzle game

Lemmings – Zachráníte natroublé lumíky?

Starší hráči si určitě vzpomenou na sérii Lemmings. Záchrana hloupých lumíků se stala herní klasikou. A jak to s klasickými značkami bývá – dříve či později někoho napadne udělat i mobilní variantu. A hle – v prosinci loňského roku začali lumíci umírat i na obrazovkách našich telefonů. Což nezní špatně, protože herní koncept Lemmings se na dotykové obrazovky docela i hodí. Jak to dopadlo? Koncept zůstal nezměněn – na mapě se objeví skupina lumíků a vy jim musíte pomoci bezpečně do cíle. Jenže lumíci jsou hloupí a klidně si to napochodují na ozubené kolo rozjeté cirkulárky. Musíte se tedy osobně postarat, že lumíci úroveň překonají bezpečně. Můžete jim nakázat postavit schody, zakázat vstup, provrtat zeď, případně zajistit pád z výšky pomocí deštníku atd. Problém je, že každá akce stojí energii. Té můžete mít maximálně 60 kusů, přičemž se doplňuje s uplynulým časem, nebo za reálné peníze. Hrát tedy vždy můžete jen minimálně.

To by nebyl takový problém, jenže tento systém monetizace ovlivnil i herní design. Hra vám nechce dát prostor k tomu, abyste měli čas promyslet si herní postup. Naopak vás chce donutit jednat impulzivně, hrát ve stylu pokus omyl a vyplýtvat vaši energii. Po vstupu do herní úrovně, lze sice hru pozastavit, ale obrazovka se překryje neprůhledným menu. Je to z toho důvodu, abyste navštívili prémiový obchod a zakoupili energii. Například neomezenou energii za 160 Kč na 2 hodiny. Čtete správně – ne na měsíc, týden nebo den, ale dvě hodiny hraní. To je jedna z nejhůře nastavených cen v herním obchodu, které jsme viděli.

Lemmings – Launch Trailer

Lemmings - Launch Trailer

Jinak Lemmings disponují kvalitní zpracováním. Grafika je jednoduchá, ale vypadá pěkně. Animace jsou slušné, úrovní je dostatek. Ale ta monetizace je neúprosná. A úvodní nepřeskočitelný tutoriál je též poněkud úmorný. Lemmings nejsou špatnou hrou. Naopak – pokud hrajete v krátkých intervalech, tak vás systém energie nebude příliš omezovat a hru si užijete. Pokud chcete hrát více, tak budete muset do peněženky sáhnout docela hluboko. Lemmings na Android dorazili 17. prosince 2018. Za tu doby přesáhli milión stažení a drží si hodnocení 4,3*. Existuje též i verze pro mobilní zařízení od Applu.

Lemmings
Lemmings

Twist Hit! – aktuální hit z Google Play

Twist Hit! na Androidu vyšel teprve nedávno a jedná se aktuálně o nejoblíbenější hru v mnoha oblastech včetně České republiky. Co tato hra skrývá? Námět popisuje ochranu stromů. Hráč má hraním chránit stromy. Ve hře se stromy skutečně objeví a lze je hraním odemykat a sbírat, nicméně samotné hratelnosti se nijak nedotýkají.

Herní mechanismus je extrémně primitivní. Dotykem obrazovky vyšlete paprsek, který postupně zaplňuje kruh, jenž znázorňuje kmen stromu. Kolem kmene rotují v časovém intervalu překážky, které se nesmí dotknout vašeho paprsku. Pokud se dotknou, prohráli jste. Naopak když zaplníte všechny kruhy, tak jste uspěli. A tak dále, stále dokola. Náročnost se sice časem malinko zvyšuje, ale Twist Hit! se stejně žádnou výzvou nestane. Jde o velice nenáročnou hru.

Twist Hit! – Gameplay Trailer (iOS, Android)

Twist Hit! - Gameplay Trailer (iOS, Android)

Grafika je krásná a jde asi o jediný aspekt hry, který si zaslouží vypíchnout. Naopak nejhorším aspektem jsou reklamy. Hra je jimi doslova prošpikována skrz naskrz, přičemž jde o dlouhá videa, často ve dvojici za sebou. Snadno se tak stane, že více sledujete reklamy, než vlastně hrajete. Reklamy jdou za 55 Kč vypnout. Twist Hit! Se na telefonech objevil 26. března 2019, zaznamenal přes deset miliónů stažení a nese si hodnocení 4,6*.

Twist Hit!
Twist Hit!

Pařba na víkend (další tipy na Android hry):

Nainstalovali jste některou z dnešních her? Dejte vědět v komentářích.

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)