Pařba na víkend #286. Hry, které vás přesvědčí, že v jednoduchosti je síla

Faraway - Tipy Android hry

Tento týden jsme pro vás vybrali pětici her, které se vás pokusí přesvědčit, že v jednoduchosti je síla. Tyto hry spojuje jednoduchý herní princip, jenž je však pořádně vypilován. V této Pařbě tak na vás čeká Faraway 4, Alto’s Odyssey nebo Orbia. Plus další hry odhalíte z článku.

Faraway 4: Ancient Escape – Starověk plný logických hádanek

Herní série Faraway patří mezi ty nejlepší únikové hry na mobilních zařízeních. Čtvrtý díl není výjimkou. O co v této hře jde? Cílem je vždy najít runový symbol, který otevře portál do další úrovně. Po cestě na vás přitom čekají rozeseté logické hádanky, jenž musíte k dalšímu postupu pokořit. Něco jako takový odlehčený The Witness, který možná znáte z PC nebo konzolí. Faraway 4 se odehrává ve starověkých kulisách. Váš pohyb po světě je omezen na skoky mezi lokacemi. Akorát škoda, že i pouhé rozhlížení do stran je omezené. Hra tak v některých fází působí poněkud klaustrofobně.

Faraway 4 disponuje nádhernou low poly grafikou, takže je prostě škoda, že hra vám místní svět více nepřiblíží. Takhle se hra většinu času soustředí jen na hádanky a svět okolo působí jako prázdná kulisa. Tohle je místo, na kterém by vývojáři v budoucnu mohli více zapracovat. Vzhledem k malým herním úrovním a jejich linearitě, je vyloučené, abyste se ztratili. To znamená, že celá hra pádí velice rychle kupředu, protože náročnost hádanek je taktéž velice nízká.

Faraway 4: Ancient Escape – Trailer

Faraway 4: Ancient Escape - Trailer

Zdarma ve Faraway 4 dostanete jen 9 úrovní, přičemž dalších devět poté budete moci zakoupit za 90 Kč. Nákup zároveň odstraní ze hry i reklamy, jenž se vždy zobrazí po dokončení herního levelu. Obecně jsme první devět úrovní dokončili zhruba za půl hodiny, takže dlouhodobou hratelnost zde nehledejte. Ale rozhodně bychom i tak hru doporučili vyzkoušet. Faraway 4 se na telefonech objevil 28. listopadu 2018, zaznamenal přes pětset tisíc stažení, přičemž si drží solidní hodnocení 4,5*.

Faraway 4: Ancient Escape
Faraway 4: Ancient Escape

Push – Stisknou či nestisknout, to je oč tu běží

Rádi mačkáte tlačítka? Logická hříčka Push vám jich přinese tolik, že vás budou bolet prsty. V Push totiž máte za úkol stisknout všechna tlačítka v úrovni. To ovšem není jen tak, protože je musíte stisknout v určitém pořadí. Postupem hrou začnou přibývat nová tlačítka, ty se zároveň začnou objevovat na více místech najednou, až se setkáte s tlačítky, které jde sepnout jen pomocí pohyblivé krychle… Jo, máte se na co těšit.

Provedení hry je minimalistické. Jak po grafické stránce, tak po té obsahové. Zapomeňte na body, žebříčky nebo časový limit. Nic takového ve hře nenajdete. Push nemá vlastně ani typické menu. V úvodní obrazovce se můžete pohybovat mezi dokončenými úrovněmi a vypnout hudbu a zvuky. A to je zároveň vše.

“PUSH”

"PUSH"

Jednoduchost Push má však i pozitivní stránku. Hra neobsahuje žádný prémiový obchod ani reklamy. Je tomu tak i z toho důvodu, že se jedná o placenou hru. Push si před stažením řekne o 20 Kč. Hra je dostupná i na zařízeních od Applu a na Steamu. Push se dostal na Android 17. října 2017. Od té doby si ho tam zahrálo přes sto tisíc hráčů, kteří udělili finální hodnocení 4,5*.


Orbia – Když potřebuješ zabít pět minut

V minulé Pařbě #285 jsme psali o aktuálně nejpopulárnější hře Twist Hit!. Její princip byl velice primitivní – hráč stisknutím obrazovky vyslal paprsek, který se musel vyhnout rotujícím překážkám. Dnešní Orbia má herní princip velice podobný, ale zároveň nese hned několik herních prvků navíc. Orbia působí mnohem komplexnějším dojmem, nese hlubší hratelnost a zpracováním nám přišla obecně kvalitnější.

Cílem hry je přeskakovat mezi vyznačenými body. Kolem nich se ale pohybují nepřátelé, kterých se nesmíte dotknout. Své skoky tedy musíte pečlivě plánovat, abyste se protivníkům vyhnuli. Ono to nevypadá, ale nepřátelé se zde pohybují velice variabilně. U Twist Hit! se blokující útvary pohybovaly dost monotónně. To zde neplatí – Orbia je v tomto ohledu na míle daleko a vyjma úvodních úrovní, hraní představuje i solidní výzvu. Najdeme tu i více herních světů, přičemž v každém z nich se nepřátelé pohybují jinak. K tomu hru ozvláštňují odemykatelné hlavní postavy s rozdílnými vlastnostmi a mnoho různých speciálních schopností, které při hře můžete sebrat.

Orbia – Preview

Orbia - Preview

Orbia by každému měla vydržet velice dlouho, protože každý z nabízených světů obsahuje stovky úrovní (aktuálně hra nabídne přes 1800 úrovní). Grafika je jednoduchá, ale působí velice milým dojmem. Hra obsahuje reklamy, které při našem hraní byly zakomponovány v akceptovatelné míře. Zde akorát dodáme, že intenzita jejich zobrazení bude určitě s postupem hrou stále stoupat. Avšak za 80 Kč se jich lze zbavit. Orbia na Android dorazila 11. dubna 2018. Za tu dobu přesáhla milión stažení, přičemž si drží výborné hodnocení 4,7*.

Orbia: Tap and Relax
Orbia: Tap and Relax

Alto’s Odyssey – Sjedeš písečnou dunu?

Kanadští vývojáři ze studia Snowman vědí, jak vytvořit hru s okouzlující grafikou. Z přiložených obrázků na nás přímo dýchá okouzlující atmosféra zdejšího světa. Alto’s Odyssey patří do žánru tzv. endless runners a navazuje na předešlou hru Alto’s Adventure. Mobilní obchody jsou tímto typem her doslova přehlceny. Přesto mezi nimi Alto’s Odyssey vyčnívá, protože patří k tomu nejlepšímu z tohoto žánru.

V hlavní roli najdeme snowboardistu Alta, který sjíždí nekonečné písečné duny. V nich jsou rozeseté bonusové zlaťáky, které se vyplatí sbírat a spousta překážek, kterým je naopak se radno vyhnout. Zároveň lze do dlouhých skoků zahrnout jednoduché akrobatické prvky, které zrychlí vaši jízdu. Hra nabídne sadu misí s úkoly, jenž musíte splnit případně se můžete nezávazně projet v zen módu. Trať je procedurálně generovaná, takže se nemusíte bát, že vás hraní rychle omrzí. Vyzdvihnout musíme hudbu, která je opravdu výborná.

Alto’s Odyssey – Android Release Trailer

Alto's Odyssey - Android Release Trailer

Za nasbírané herní zlaťáky následně můžete odemknout nové předměty a vylepšovat schopnosti svého jezdce. Pokud se vám zlaťáky nechtějí sbírat hraním, můžete je zakoupit v prémiovém obchodu za reálné peníze. S postupem hrou se začnou ve hře objevovat reklamy. Za 60 Kč se jich lze zbavit. Alto’s Odyssey vyšel nejprve na iOS, přičemž 25. července 2018 se dočkali vydání i uživatelé Androidu. Hra zde přesáhla pět miliónů stažení a obdržela hodnocení 4,7*.

Alto's Odyssey
Alto's Odyssey

Polygrams – Puzzlíky má každý rád

Ne každý má rád hry ve kterých rozhoduje hbitost prstů a rychlost reakcí. Někdo prostě preferuje pomalé tempo, kdy ho hra do ničeho nenutí. Polygrams tuto vlastnost splňují, protože jde vlastně o obyčejnou puzzle hru. Hlavní náplní hry správě složit nabízené herní útvary do vyznačeného herního pole. Na výběr je šest podkategorií herní útvarů, přičemž každá kategorie nabídne stovky herních úrovních. Těch v Polygrams najdete celkem 2975. Většinu z nich můžete hrát od začátku, takže pokud jsou pro vás úvodní levely příliš jednoduché, klidně můžete skočit ihned do těch těžších.

Postupem hrou sbíráte královské koruny. S jejich pomocí odemknete další bonusové úrovně. Grafické zpracování je jednoduché, ale plně dostačující tomuto typu hry. Polygrams obsahuje reklamy, nicméně se jich lze zbavit za pouhých 24 Kč. Polygrams není revoluční ani originální hrou, ale zároveň si své místo v Google Play zaslouží. Hra na Androidu vyšla před rokem – 21. května 2018. Za tu dobu ji stáhlo přes milión hráčů, kteří Polygrams udělili slušné hodnocení 4,6*.

Polygrams - Tangram Puzzles
Polygrams - Tangram Puzzles

Pařba na víkend (další tipy na Android hry):

Nainstalovali jste některou z dnešních her? Dejte vědět v komentářích.

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)