TOPlist

Obchod Play: Velký průvodce aneb Vše, co byste měli vědět

obchod_play_ico

Na Obchod Play dříve či později narazí každý uživatel operačního systému Android – nejčastěji v momentě, kdy se rozhodne instalovat nové aplikace. Z oficiálního repozitáře ale během let vyrostla doslova knihovna, plná obsahu: knížek, hudby a videí. Orientovat se ve stále širší nabídce je čím dál obtížnější, k čemuž přispívá i skutečnost, že Google kromě prostého vyhledávání nenabízí žádné další možnosti filtrování či řazení položek v seznamech. Pojďme se podívat na to, co v aplikaci Obchod Play najdete, jakož i na několik triků, které jste možná neznali.

Ikonu aplikace Obchod Play jistě nemusíme představovat Ikonu aplikace Obchod Play jistě nemusíme představovat

Co je Obchod Play?

Obchod Play je jedním ze základních kamenů ekosystému Googlu a důležitou součástí operačního systému Android. Je k dispozici prakticky na všech zařízeních s Androidem a s pomocí služby Play Services řeší celou řadu věcí a problémů. Obchod Play je také knihovna obsahu, v počátcích až do roku 2012 nazývaná jako Android Market, která se z repozitáře aplikací rozrostla o nabídku elektronických knih, filmů, hudby a televizních pořadů. V podstatě vše, co můžete stáhnout či zakoupit do svého zařízení s Androidem, najdete v Obchodě Play.

Obchod Play nabízí aplikace, filmy, knihy a hudbu Obchod Play nabízí aplikace, filmy, knihy a hudbu

Obchod Play tedy slouží jako zdroj aplikací pro platformu Android, stejně jako elektronický obchod s multimediálním obsahem. Protože ale dosah Obchodu přesáhl z Androidu i na jiné systémy, přejmenoval Google z původního „Android Market“ svou službu na „Google Play.“ Například videa z nabídky filmů a televizních pořadů mohou sledovat i uživatelé konkurenčního systému iOS, zatímco sekce s hudbou je přístupná i na počítačích prostřednictvím prohlížeče Chrome, ve kterém je k dispozici většina obsahu, s výjimkou aplikací.

Konkurenční platforma má přitom poměrně nepříjemné omezení – uživatelé „jablečných produktů“ jsou vázáni na aplikaci iTunes, takže nemají šanci konzumovat obsah bez zařízení se systémem iOS. Proti tomu Obchod Play je výrazně volnější, nicméně uživatelé naráží na řadu regionálních omezení – zatímco v USA jsou dostupné všechny sekce, televizní pořady jsou k dispozici pouze v pěti zemích a placený obsah Kiosku jen v sedmi.

Obchod Play se aktuálně skládá z těchto šesti sekcí, jež jsou dostupné jak z mobilního telefonu či tabletu, tak i z počítače:

  • Aplikace
  • Hry
  • Filmy a televizní pořady
  • Hudba
  • Knihy
  • Kiosek

V některých zemích (v Česku a na Slovensku ale nikoli) je také k dispozici sekce Zařízení, kde je možné zakoupit vybrané produkty řady Nexus a příslušenství.

V Česku a na Slovensku Obchod Play nenabízí zakoupení zařízení V Česku a na Slovensku Obchod Play nenabízí zakoupení zařízení

Aplikace

Sekce s aplikacemi je jednou z nejdůležitějších součástí Obchodu Play, nicméně nedá se říci, že by byla zrovna přehledná. Na výchozí stránce naleznete doslova přehršel programů s různě velkými ikonami, takže bude patrně chvilku trvat, než se dostanete, kam jste chtěli.

Jestliže používáte sociální síť Google+, měli byste v nabídce vidět programy používané a doporučované vašimi přáteli či lidmi, které máte v kruzích.

Patrně nejsnadnější cesta od startu k cíli, tedy k nalezení kýženého programu, vede přes vyhledávání. Pokud tedy víte, co hledáte, stačí zadat název do příslušného textového pole a počkat si na výsledky. Jedním z největších nedostatků Obchodu Play je absence třídění a filtrování. Nemůžete tak například omezit výsledky jen na bezplatné programy, nebo je řadit podle počtu stažení, velikosti, či uživatelského hodnocení.

Aplikaci můžete přímo z výsledků nainstalovat, nebo se podívat na další podrobnosti. Dozvíte se například, kolik uživatelů si ji stáhlo, jaké má hodnocení (používá se pětibodový systém, kde pět hvězdiček je maximum a jedna minimum), do jaké sekce spadá a kdo z vašich přátel dal programu hodnocení +1.

Pokud se rozhodnete program instalovat, stačí klepnout na zelené tlačítko Instalovat. Následně se zobrazí přehled oprávnění, která aplikace vyžaduje ke svému fungování. Rozhodně mu věnujte náležitou pozornost a přemýšlejte, zda jsou požadavky relevantní tomu, co program nabízí. Co myslíte: potřebuje svítilna (aplikace, rozsvěcející LED fotoaparátu) přístup ke kontaktům? Určitě ne! Přesto si takový program nainstalovaly miliony uživatelů, jejichž data byla následně prodána dalším stranám (viz článek Trest za prodávání dat uživatelů Nejjasnější Svítilny? Jen „klepnutí přes prsty“!). Tématu, proč byste měli věnovat náležitou pozornost požadovaným oprávněním, jsme se podrobně věnovali ve článcích Nenechte se špehovat svým Androidem! aneb Proč sledovat oprávnění aplikací? a Na co si dát pozor u požadovaných oprávnění při instalaci aplikací?.

Velkou pozornost věnujte oprávnění Nákupy v aplikaci, které nyní musí autoři uvádět, pokud jejich program nabízí možnost zakoupení nějakého dalšího obsahu či služby – například předmětů do hry, otevření dalších úrovní, předplatného služby apod. Tímto způsobem je možné utratit desítky, ale třeba i tisíce korun. Samozřejmě ne vždy jsou nákupu v aplikaci špatné – často lze skrze ně odemknout prémiové funkce nebo pořídit plnou verzi programu. Pokud ale autor deklaruje program jako „zdarma“ a následně požaduje po uživateli, aby vynaložil finanční prostředky, není to zcela čistá praktika.

Pokud usoudíte, že požadovaná práva jsou v souladu s tím, co aplikace nabízí, klepněte na tlačítko Přijmout, čímž zahájíte stažení instalačního balíčku a jeho následnou instalaci.

Vrátíme-li se nyní na úvodní obrazovku sekce Aplikace, pak po levé straně najdeme záložku Kategorie. Zde jsou programy roztříděné do několika desítek sekcí, přičemž po otevření sekce lze přepínat mezi několika pohledy:

  • Nejprodávanější.
  • Nejoblíbenější aplikace.
  • Nejziskovější.
  • Nejprodávanější novinky.
  • Nejoblíbenější nové aplikace.
  • Populární.

Mělo by se jednat o způsob, jak oddělit zrno od plev, nicméně k dokonalosti ještě nějaký ten schůdek chybí. Google například nijak nevysvětluje, podle čeho zařazuje programy do sekce Populární, takže ji můžete, ale nemusíte brát zcela vážně.

Hry

Sekce Her se podobá sekci Aplikace. Není divu – co jiného, než aplikace, vlastně hry jsou? Opět je možné dívat se na nabídku z několika pohledů, procházet kategorie, nebo použít vyhledávání. Jednou z výhod her pořízených skrze Obchod Play, je ukládání postupu ve hře do cloudu (pouze pokud to hra sama o sobě podporuje). Není tak problém ani po výměně telefonu pokračovat tam, kde jste skončili.

Počítejte s tím, že kromě placených her nabízí Obchod Play i takové, které jsou sice zdarma, nicméně obsahují nákupy v aplikaci. Pokud utrácet nechcete, většinou her projdete pomaleji, než v případě, kdy nebudete váhat nad každou utracenou korunou.

Popisy her se nijak zásadně neliší od popisů aplikací – najdete zde tedy informace o počtu stažení, známku, popis a hodnocení z hlediska doporučeného věku hráče, které je v mobilní aplikaci v horní části obrazovky pod názvem vývojářského studia či jménem vývojáře.

Filmy

Přemýšlíte, co s načatým večerem? Co se třeba podívat na nějaký pěkný film? Právě od toho je tu sekce Filmy, která se opět nijak radikálně neliší od ostatních sekcí. Na úvodní stránce najdete výběr snímků, které by vás mohly zaujmout.

Vlevo je obrazovka s kategoriemi, ve kterých je možné prohlížet nejprodávanější a nově vydané filmy.

Kromě žánrů lze filmy vypisovat také podle studií – na výběr jsou renomovaná jména, jako Warner Bross, Sony, Paramount, Disney či 20th Century Fox. Bohužel ani v tomto pohledu není možné jednotlivé tituly jakkoli řadit nebo třídit.

Popisky filmů jsou velmi podobné popisům aplikací či her, doporučujeme jim ale věnovat náležitou pozornost, neboť po klepnutí na odkaz Další informace můžete zjistit, v jakých jazycích je zvuková stopa a titulky.

Filmy si můžete zakoupit, nebo půjčit. V případě zakoupení si film můžete přehrát, kolikrát chcete bez jakýchkoli dalších omezení. Pokud si film půjčíte, ušetříte zpravidla více než polovinu ceny, ale jeho zhlédnutí je nutné zahájit do 30 dnů od nákupu a máte na něj 48 hodin. Vypůjčené filmy a pořady lze mít v jednu chvíli stažené jen do jednoho zařízení. Chcete-li video streamovat nebo stáhnout do jiného zařízení, je třeba jej z předchozího zařízení nejprve odstranit.

Subjektivně ale musíme konstatovat, že ceny filmů v nabídce Obchod Play rozhodně nelze označit jako lidové.

Hudba

Sekce Hudba se v Obchodě Play poněkud liší od všech ostatních. Jedním z důvodů je skutečnost, že Google nabízí předplatné pro streamování hudby z této obrovské databáze. Jestliže chcete tuto službu otestovat, možná vás zaujme nabídka vyzkoušení po dobu třiceti dnů zdarma. Po skončení zkušebního období činí poplatek 149 korun za měsíc. Libovolnou skladbu, album nebo seznam skladeb lze stáhnout do zařízení a poslouchat bez nutnosti připojení k Internetu. Navíc si do knihovny můžete zdarma nahrát až padesát tisíc skladeb a streamovat je do počítače či telefonu.

 

Obchod Play nabízí poslech hudby skrz webový prohlížeč Obchod Play nabízí poslech hudby skrz webový prohlížeč

Ostatní části této sekce jsou shodné s tím, co jsme již viděli: na domovské stránce je připraven výběr skladeb a interpretů, které by vás mohly zaujmout. Opět nechybí třídění podle žánrů s následnou možností prohlížení nejlepších alb, novinek, či nejlepších skladeb.

U jednotlivých písniček či alb je opět připraveno hodnocení a uveden žánr. Tlačítkem Podobné se dostanete k výběru podobných interpretů či skladeb. V případě alb lze poslouchat krátké ukázky, kupovat jednotlivé skladby, nebo za zvýhodněnou cenu pořídit celé album. Zakoupené písně se následně zařadí do vaší knihovny, odkud je můžete kdykoli poslouchat.

Knihy

V době, kdy Obchod Play s knihami na našem trhu začínal, zde byl jen omezený počet českých titulů. Nabídka se ale postupně rozšiřuje, takže dnes si na své přijdou i náročnější čtenáři, preferující český jazyk. Stejně, jako v předchozích případech, najdete na domovské stránce přehlídku doporučených titulů. Ani tentokrát nechybí třídění do kategorií s přehledem nejprodávanějších a nejnovějších titulů.

Také popisky knížek jsou obdobné, jako v ostatních sekcích Obchodu Play: uvidíte zde název knížky, jméno autora, hodnocení, žánr a tlačítko pro vyhledání podobných knih. V podrobných informacích zjistíte počet stránek, ISBN a samozřejmě to nejdůležitější: jazyk, ve kterém je knížka k dispozici. Abyste nekupovali zajíce v pytli, bývá připraveno několik prvních stránek, které si můžete prolistovat zdarma.

Zakoupené knihy se automaticky přidávají do knihovny, ze které je můžete číst na kterémkoli zařízení, přihlášeném pod vašim účtem: na počítači, tabletu, telefonu, ….. Do knihovny Obchodu Play lze také nahrávat vlastní knížky, přičemž podporovány jsou formáty PDF a EPUB. Více na toto téma se dočtete v oficiální nápovědě Nahrávání a čtení dokumentů (PDF, EPUB).

Obchod Play: nahrané a zakoupené knihy lze číst například na počítači Obchod Play: nahrané a zakoupené knihy lze číst například na počítači

Další sekce mobilní aplikace

Moje aplikace

Sekce Moje aplikace bude patrně jednou z těch nejnavštěvovanějších v Obchodě Play. Ocitnete se tu například v případě, kdy některý z aktualizovaných programů požaduje rozšíření oprávnění, což je záležitost, které byste s ohledem na bezpečnost svou a svých dat měli věnovat velkou pozornost.

V sekci Moje aplikace najdete všechny nainstalované programy, přičemž nejvýše jsou umístěny ty, jež vyžadují aktualizaci. Následuje výpis posledních aktualizovaných aplikací a abecedně seřazený seznam všech nainstalovaných programů. Přímo z aplikace Obchod Play lze jakoukoli aplikaci otevřít, nebo odinstalovat (více způsobů odinstalace naleznete v našem článku Odinstalace v malíčku aneb Čtyři způsoby, jak odstranit aplikaci z Androidu).

Můj seznam přání

Líbí se vám nějaká aplikace, písnička, film nebo knížka, ale její cena vám připadá příliš vysoká? Pak si ji můžete zařadit na svůj seznam přání, což provedete klepnutím na tlačítko záložky se symbolem „plus“. Takto zvolené položky najdete poté v sekci Můj seznam přání.

V tomto přehledu snadno a rychle najdete položky, které byste si chtěli pořídit. Bohužel chybí tak základní funkce, jako je upozornění na snížení ceny, což de facto dělá ze seznamu přání jen obyčejný seznam, ve kterém si ceny musíte sledovat sami. Přesto ale může najít své využití – například si sem můžete ukládat programy, které chcete otestovat, až budete mít čas. Pisálkové mohou tuto sekci použít pro uložení aplikací, které chtějí v budoucnu recenzovat.

Obchod Play nabízí Můj seznam přání i ve webové verzi Obchod Play nabízí Můj seznam přání i ve webové verzi

Bohužel v tomto směru má Obchod Play ještě hodně věcí na zlepšování. Uznejte sami: nebylo by fajn, kdybyste svůj seznam přání mohli zveřejnit a vaší přátelé či příbuzní by vám aplikaci, film, knížku či jiný obsah koupili třeba k narozeninám? Bohužel ani jedno, ani druhé zatím sekce Můj seznam přání neumí. A to je škoda, protože se zde skrývá významný komerční potenciál.

Lidé

Obchod Play je poměrně dostatečně orientován i na sociální vazby. Pokud vás tedy zajímá, jaké aplikace hodnotili vaši přátelé, podívejte se v postranním panelu do nabídky Lidé. Uvidíte tu seznam aplikací, kterým lidé, jež máte ve svých kruzích, udělili hodnocení hvězdičkami, „plus jedničkou“, případně napsali komentář. Jestliže používáte sociální síť Google+, pak se hodnocení lidí z vašich kruhů zobrazí i ve výpisu konkrétní aplikace na prvních místech.

Můj účet

V této sekci lze nastavovat platební metody, což vás bude zajímat v okamžiku, kdy budete chtít kupovat placený obsah v Obchodě Play, včetně nákupů v aplikacích. Obchod Play podporuje dvě cesty: platební kartu, nebo placení přes mobilního operátora (to je ale nutné nejprve nastavit u poskytovatele služeb). Pokud budete přidávat ke svému účtu platební kartu, ujistěte se ve své bance, že má povolené internetové transakce!

Kromě toho si v sekci Můj účet můžete také prohlédnout historii svých (placených) objednávek.

Uplatnit kód

Dárkové karty Google zatím na našem trhu nenabízí. V podstatě se dá říci, že fungují podobně, jako předplacenky mobilních operátorů: v obchodě si tedy za určitou sumu zakoupíte kartičku, seškrábete a dozvíte se jednorázový kód, který zadáte právě do této sekce. Následně vám bude na konto přičtena odpovídající finanční částka, za kterou můžete v Obchodě Play nakupovat.

Dárkové karty Google Dárkové karty Google

Je to ideální řešení pro ty, jež nechtějí zadávat údaje o své platební kartě, stejně jako dobrý způsob, jak skalnímu geekovi věnovat dárek, který určitě ocení, stylem „tady máš peníze a kup si za ně, co chceš.“ Pokud tedy například dítě chce nakupovat v nějaké hře, mohou mu rodiče pořídit omezený kredit, který může potomek vyčerpat.

Zadání kódu Zadání kódu

Zatím se tento systém používá téměř výhradně pro dárkové karty, ale mechanismus může být využit i jinému poskytovateli k nabídce dalšího obsahu. Například pokud si koupíte film na Blu-Ray, mohl by k němu vydatel nabídnout jako bonus jeho digitální verzi. Platforma tu je, ale čeká se na její praktické využití.

Nastavení

Aplikace sama o sobě poskytuje relativně málo možností nastavení.

  • Automatické aktualizace – zde si může uživatel vybrat, zda se mají nainstalované aplikace aktualizovat automaticky, či vůbec, případně toto chování omezit jen na připojení přes Wi-Fi.
  • Přidat ikonu na plochu – tato volba přidá ikonu nově nainstalovaných programů nejen do seznamu aplikací (kam je přidávána vždy), ale také na domovskou obrazovku.
  • Vymazat místní historii vyhledávání – smaže vyhledávání, provedená z daného zařízení.
  • Oznámení – Dostupné aktualizace – zobrazí upozornění v případě, že jsou dostupné aktualizace pro nainstalované programy.
  • Oznámení – Automatické aktualizace aplikací – zobrazí v notifikacích informace o proběhlých aktualizacích.
  • Rodičovská kontrola – tuto možnost využijete, pokud se zařízením pracují děti. Kvůli zabezpečení před zvídavými potomky je tato sekce zabezpečena PINem. V nastavení je potom možné omezovat aplikace a hry podle věku, případně ze sekce Hudba vyeliminovat takzvané „explicitní skladby.“
  • Požadovat ověření při nákupech – tato volba ovlivňuje, jak bude Obchod Play požadovat heslo k účtu Google při nákupech. Možnosti jsou tři: buď bude heslo požadovat vždy, nebo jen po 30 minutách, nebo nikdy. V případě, kdy zařízení půjčujete dětem, rozhodně doporučujeme nějakým způsobem přístup k platbám zabezpečit.

Tipy a triky

  1. Spravujte svá zařízení přes web. Webová aplikace Obchod Play, dostupná na adrese https://play.google.com/, nabízí celou řadu možností, které nejsou k dispozici v aplikaci pro Android. Jednou z poskytovaných funkcí je přehled a správa všech zařízení, spojených s vaším účtem Google. Chcete-li zobrazit seznam všech vašich zařízení, klepněte na ikonu s ozubeným kolem v pravém horním rohu a z nabídky zvolte Nastavení. Zobrazí se seznam všech připojených telefonů a tabletů. Zatržítkem Zobrazit v nabídkách ovlivníte, zda na dané zařízení bude možné vzdáleně instalovat aplikace z webového Obchodu Play. Po klepnutí na tlačítko Upravit můžete měnit název zařízení. Bohužel nelze již nepoužívaná zařízení zcela smazat.
  2. Správa e-mailových preferencí a oznámení. Ve spodní části obrazovky Nastavení uvidíte dvě zaškrtávací políčka, skrze která můžete aktivovat či deaktivovat zasílání informací o novinkách a e-mailová oznámení, pokud vývojář aplikace zareaguje na vaši recenzi/komentář v Obchodě Play.
  3. Zkontrolujte si své nákupy. V mobilní verzi tuto možnost najdete v sekci Můj účet. Webová verze má přehled vašich objednávek pod nastavením a stejně pojmenovanou položkou Můj účet. Kromě možnosti přidání platební metody je níže seznam všech provedených nákupů, který je možné filtrovat podle kategorie (aplikace a hry/filmy/hudba/knihy). Seznam objednávek poskytuje podrobnosti o veškerém obsahu, který jste zakoupili nebo stáhli, včetně názvu, ceny, data transakce, typu a stavu.
  4. Chraňte své výdaje heslem! Rozhodně je dobrý nápad chránit heslem k účtu Google své nákupy, zejména v případě, že vaše zařízení může používat více osob (včetně dětí). Chcete-li povolit ochranu nákupů v Obchodě Play heslem, otevřete aplikaci zařízení, přejděte do Nastavení a v sekci Požadovat ověření při nákupech zvolte buď Pro všechny nákupy na Google Play v tomto zařízení, nebo alespoň Každých 30 minut. Po zapnutí této ochrany budete vyzváni k zadání hesla kdykoli se je rozhodnete zakoupit nějaký obsah.
  5. Zapněte si automatické aktualizace aplikací. Automatické aktualizace všech nainstalovaných programů jsou jednou z velkých výhod operačního systému Android. Uživatel tak nemusí sledovat na webu vývojáře ani jinde, zda nebyla vydána nová verze – o vše se stará Obchod Play. Automatická aktualizace pak zajišťuje stažení a instalaci nové verze bez nutnosti interakce s uživatelem (ta je vyžadována je v případě, kdy nová verze aplikace požaduje vyšší práva, než měla starší verze). Tuto možnost můžete zapnout/vypnout v Nastavení aktivací/deaktivací volby Automatické aktualizace aplikací.
  6. Automatické přidání ikony na domovskou obrazovku. Jestliže chcete, aby každá nově nainstalovaná aplikace měla svou ikonu na ploše/domovské obrazovce, aktivujte v Nastavení volbu Přidat ikonu na plochu. Pokud často stahujete nové aplikace, může být toto nastavení poněkud kontraproduktivní, nicméně smazání ikony je na většině launcherů velmi snadné a rychlé.
  7. Filtrování obsahu pro děti. Nechcete, aby se vaše malá ratolest vyžívala v krvavých jatkách, jež jsou nedílnou součástí některých her? Pak můžete použít rodičovský filtr, který najdete v Nastavení jako položku Rodičovská kontrola. Po aktivaci této funkce a zadání PINu můžete zvolit, pro jakou věkovou kategorii má být zobrazován obsah. Aplikace a hry nad vámi zvolený věk prostě dítko v Obchodě Play neuvidí. Další informace můžete nalézt v oficiální nápovědě na stránce Nastavení rodičovské kontroly na Google Play.
  8. Najděte si aplikace a pošlete je do přístroje z webu. Někdy je jednodušší hledat aplikace, hry nebo multimédia pomocí webového prohlížeče, než z mobilní aplikace. Pokud používáte telefon či tablet se systémem Android, můžete přímo z webové aplikace Obchod Play rychle a snadno odesílat aplikace a obsah na konkrétní zařízení. Pro tyto účely stačí na stránce s aplikací klepnout na tlačítko Nainstalovat či Koupit a následně vybrat přístroj, na který chcete program instalovat. Pokud si chcete stáhnout aplikaci do více zařízení, stačí celý proces opakovat a z nabídky si vybrat jiný přístroj.
  9. Odstraňte nepoužívaná zařízení z nabídky. Při instalaci aplikací přes webovou verzi Obchodu Play možná narazíte na situaci, kdy v nabídce cílových zařízení uvidíte telefony a tablety, které již nepoužíváte. V nabídce tak pouze překážejí. V takovém případě je situace snadná – stačí klepnout na ikonu s ozubeným kolem, z nabídky vybrat Nastavení a u přístrojů, které nechcete zobrazovat, odstranit zatržítko Zobrazit v nabídkách.
  10. Vyfiltrujte si aplikace optimalizované pro tablety. Vyhledání aplikací, které jsou určeny pro tablety, je poměrně jednoduché díky nové sekci Navrženo pro tablety. Pro přístup k této možnosti otevřete Obchod Play na tabletu, zvolte nějakou sekci a klepněte na možnost Navrženo pro tablety v horní části stránky.

Vychází ze článků 10 Google Play tips and tricks every Android user should know a Ultimate Guide to Google Play.

Chcete přispět k tvorbě návodu pro běžné uživatele a navíc vyhrát každý měsíc Nexus 6? Staňte se Mobile Masterem a natočte jednoduchý třeba na Google Play.

logo-mobile-master-04-360x131-360x131

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)