Menu

Odinstalace v malíčku aneb Čtyři způsoby, jak odstranit aplikaci z Androidu [návod]

odinstalace_ico

V Obchodě Play najdete nespočet zajímavých aplikací, které můžete nainstalovat do svého chytrého telefonu či tabletu s Androidem. Z hlediska počtu programů jste omezeni pouze velikostí interní paměti, respektive paměťové karty. Časem se tak můžete dostat do situace, kdy budete mít v zařízení desítky, možná i stovky aplikací, přičemž většinu z nich vlastně ani nepotřebujete či nepoužíváte. Takové programy v lepším případě pouze zabírají prostor, v horším spotřebovávají systémové prostředky – zatěžují procesor a obsazují operační paměť rezidentními procesy.

Pokud tedy chcete uvolnit prostor v přístroji a zbavit se zbytečných aplikací, můžete použít jeden ze čtyř způsobů, které si popíšeme v následujících odstavcích. Všechny cesty vedou ke stejnému výsledku, což především pro začátečníky může být poněkud matoucí. Je tedy jen na vás, kterou z níže uvedených metod vyhodnotíte jako nejsnadnější a budete ji používat.

Čtyři možné způsoby odinstalace

Odinstalace ze seznamu aplikací

Tento způsob je jednoznačně nejjednodušší a nejrychlejší, nicméně ne na všech zařízeních funguje. Záleží totiž na použitém launcheru (aplikaci, která se stará o domovskou obrazovku a seznam nainstalovaných programů), takže pokud váš mobil či tablet tuto “vychytávku” nenabízí, můžete to vyřešit instalací alternativy třetí strany.

Patrně nejjednodušší provedení spočívá v otevření seznamu aplikací, dlouhém podržení ikony programu, kterého se chcete zbavit, a jejím přetažením nad ikonu odpadkového koše, která se objeví zpravidla nahoře či dole. Takto je to například provedeno v čistém Androidu 5.1 Lollipop na našem redakčním Nexusu 7.

Někteří výrobci zařízení implementují vlastní způsob odinstalace ze seznamu – například hardwarovým tlačítkem pro vyvolání nabídky, nebo přes postranní menu přepnete seznam aplikací do režimu odinstalace. Klepnutím na ikonu pak zahájíte odstranění požadovaného programu. Následující obrázky ukazují, jak to funguje na telefonech Sony.

Pokud by vám tento způsob nevyhovoval, můžete si nainstalovat alternativní launcher s jiným provedením odinstalace – například velice populární Nova Launcher umí odinstalovat program po přetažení jeho ikony k levému hornímu rohu displeje.


Odinstalace přes systémové nastavení

Druhá cesta vede přes systémové nastavení, ve kterém přejdete do sekce Aplikace. Zde si následně vyberete program, kterého se chcete zbavit, a klepnete na něj. Na další obrazovce pak klepnete na tlačítko Odinstalovat a potvrdíte svůj záměr.

Tento způsob je sice o něco zdlouhavější, ale můžete se jím zbavit i aplikací, které nemají ikonu v seznamu nainstalovaných programů. Navíc můžete zjistit další užitečné informace o aplikaci – například její velikost a další údaje.


Odinstalace přes Obchod Play

Tuto metodu pokročilí uživatelé označí patrně jako “drbání přes hlavu”, nicméně cílem tohoto článku je představit všechny možné způsoby, takže na tento nesmíme zapomenout. Pokud tedy otevřete Obchod Play, naleznete zde v postranní nabídce (kterou vyvoláte klepnutím na tlačítko v pravém horním rohu či tahem prstu zleva doprava) sekci Moje aplikace a v ní všechny programy, které jste si stáhli. Můžete je aktualizovat, otevřít, nebo také odinstalovat. K poslední možnosti se dostanete klepnutím na položku a následně stiskem tlačítka Odinstalovat.


Odinstalace pomocí speciálního nástroje

Poslední cesta vede přes aplikaci, kterou si stáhnete z Obchodu Play. Možností je celá řada a nabídka široká – od programů, jež mají odinstalaci jako hlavní a jedinou náplň své práce, až po komplexní balíky s mnoha dalšími funkcemi. Jedním z důvodů, proč byste se mohli rozhodnout pro takový nástroj, je schopnost odinstalace více aplikací najednou – nicméně i v takovém případě budete muset odebrání jednotlivých programů potvrdit zvlášť.

Jednou z mnoha možností je Easy Uninstaller, který nabízí tyto funkce:

 • Odstraňování aplikací.
 • Dávková odinstalace.
 • Sledování používání aplikací.
 • Seznam všech nainstalovaných aplikací.
 • Zobrazuje název aplikace, verzi, čas aktualizace, velikost.
 • Vyhledávání podle názvu aplikace.
 • Různé možnosti třídění – podle jména, velikosti a data poslední aktualizace či instalace.
 • Sdílení a spouštění programů.
 • Vyhledávání v Obchodě Play.
 • Podpora Androidu verze 1.6 až 4.x.
 • Podpora přesunu aplikací na paměťovou kartu.
 • Historie (odpadkový koš).

Aplikace má sice poněkud zastarale působící rozhraní, nicméně svůj úkol plní na jedničku a proti výchozím systémovým možnostem nabízí výrazně širší paletu funkcí. V seznamu jednoduše označíte aplikace k odstranění a poté stisknete zelené tlačítko Odinstaluj. Android pak bude požadovat potvrzení požadavku pro každou zvolenou aplikaci.

A jak odinstalováváte aplikace ze svého Androidu vy? Používáte některý ze čtyř výše prezentovaných způsobů, nebo jdete ještě nějakou jinou cestou? Podělte se o své zkušenosti a názory v diskuzi pod tímto článkem!

 

Komentáře

Pyrat

z aplikace
17.4.2015 12:17

Root uninstaler pro Titanium backup pro co je lepší

lip-lip

lip-lip

z aplikace
17.4.2015 12:18

jako vážně ?

awakened

awakened

17.4.2015 12:19

SD Maid Pro.

Palo

Palo

17.4.2015 12:20

Vidim ze uz nie je o com pisat :)

Trip

Trip 0

z aplikace
17.4.2015 12:23

?

Hunt

Hunt

z aplikace
17.4.2015 12:27

Wtf?

Jarda

Jarda

z aplikace
17.4.2015 12:38

To za chvíli budou psát o tom, jak zapnout telefon :D

Petr

Petr

z aplikace
17.4.2015 12:40

@Palo, Jarda, …:
Na nabídku stát se redaktorem jste reagovali jak?

Petr

Petr

z aplikace
17.4.2015 12:41

@Parat:
Ty jseš vůl!
Všichni mají root.

tlumočník

tlumočník

17.4.2015 12:45

Používám odinstalaci přes Obchod Play. Nejsem pokročilý, nedrbu se přes hlavu.

TMDX

TMDX

17.4.2015 12:55

Titanium Backup pro odstranění Gapps a dalších programů v nadstavbě.

DoMiNo

z aplikace
17.4.2015 13:23

podle mě dobrý článek! ne všichni uživatele jsou profici jako diskutéři zde a někomu se to určitě hodí… já jedu pres systém v androidu 5.1

Fill

Fill

z aplikace
17.4.2015 13:30

Petr: všichni ne, ale každý normální člověk ano

indigo

z aplikace
17.4.2015 13:33

Jedna z prvních věcí, co se člověk naučí při vlastnictví Android zařízení je nainstalovat aplikaci a odinstalovat jí… Nevidím důvod mít na tohle další aplikaci, která jen zabírá místo

k8

k8

17.4.2015 13:40

To myslíte vážně? :-) Nebyl by třeba článek o tom, jak na mobilu zjistit, kolik je hodin?

baron

baron

17.4.2015 13:49

Já to částečně chápu, některé aplikaci i po odinstalování za sebou neco nachají. Jestli to je důvod k instalaci nečeho co to hlídá? U mě ne, u někoho kdoto dělá často asi ano

s3icc0

s3icc0

17.4.2015 13:58

sice mám telefon plnej root hovadinek, ale odinstalaci provádím tím uplně nejobyčejnějším způsobem přes nabídku aplikací (teda samozřejmě systémový věci mažu pomocí TiBu)

s3icc0

s3icc0

17.4.2015 14:00

boot recovery -> format /data & format /system je jistota :-D

prorok

prorok

17.4.2015 14:05

toKB: ano myslí to vážně, pouze tvúj příspěvek je nah@vn@.
Já jsem si zvyknul odinstalovávat aplikace přes systémové nastavení Aplikace.
Nejvíce se mi osvědčil tento postup:
– jdu do Nastavení-Správce aplikací,
-vyberu příslušnou aplikaci,kterou chci odinstalovat a vynuceně ji zastavím
-potom zvolím Vymazat data (někdy jsou větší než samotná aplikace)
-teprve poté zvolím odinstalovat.
Protože rád zkouším nové aplikace,měl jsem ze začátku kdy jsem používal odinstalaci
ze seznamu aplikací často plnou paměť a brzy nešly instalovat větší aplikace.
Od té doby co používám výše uvedený návod se to mnohokrát zlepšilo a paměť tak rychle neubývá.

Pyrat

z aplikace
17.4.2015 14:16

Petr: co si jako dovolujes? Ty dobytku nic s tebou nemám tak nebuď drzi

Dano

Dano

17.4.2015 14:27

To sú zasa komentáre… Náhodou je článok dobre spracovaný,všetky možnosti vysvetlené. Nie každý má tak prelúskaný telefón že to všetko vie… Keď už je tu taká kopa odborníkov dám otázku. Najradšej odinštalovávam apky v systémovom nastavení a to dokonca tak že pred tým ju ukončím,vymažem všetky dáta (cache aj údaje) a až potom odinštalujem nech v systéme zostane po nej čo najmenej bordelu. Myslíte že je to zbytočné a systém to maže pri odinštalácii aj tak sám?

hardhouse.trip

hardhouse.trip

17.4.2015 14:35

Já to odinstalovávám přes Clean Master, protože ten, na rozdíl od všech postupů co tu popsala redakce, alespoň po programech po odinstalaci maže prázdné složky a zbytkové soubory

anonforever550

anonforever550

17.4.2015 14:46

A nešel by udělat článek, jak odinstalovat systémové android aplikace bez práv root? :D To by mě zajímalo xD. Chci se zbavit google aplikací :D.

Highway

Highway

17.4.2015 14:57

Doporučuji také před odinstalací vymazat cache a data aplikace, může se stát, že pak zůstane v telefonu datové zombie.
Dotaz: Existuje nějaky postup jak odinstalovat aplikace, u kterých místo tlačítka Odinstalovat existuje pouze Odinstalovat aktualizace?

Dano

Dano

17.4.2015 15:07

Highway – toto sa stáva iba pri systémových apkách a tých čo sú predinštalované v systéme. Dokáže ich odinštalovať hociaký pokročilý správca aplikácií ale je potrebný root ak sa nemýlim.

Petr

Petr

z aplikace
17.4.2015 15:17

@Pyrat:
Tak to můžu být klidný, protože drzi nejsem a drzý tím pádem můžu být nadále.

@Fill:
Hlevně, že Ty jsi normálni.

teofilix

teofilix

17.4.2015 15:20

Odinstalovat aplikací snad zvládne každý ne :D :D Mě by spíš zajímalo jestli se dá nějak vyčistit seznam aplikací a her, co jsem za celou dobu kdy instaloval nebo zda se skutečně nedá nějak odstranit zařízení ze seznamu mých zařízení. Co jsem našel, tak se dá jen deaktivovat nebo nějak skrýt, ale úplně smazat nejde??? Stejně tak ten seznam a aplikací i her???

teofilix

teofilix

17.4.2015 15:25

Nechte toho Petra být je to marný prostě někteří lidi jsou prudiči od přírody a s tím nic nenaděláme a tohle věčné urážení k ničemu nevede.

Otec

z aplikace
17.4.2015 17:50

Super článek, děkuji, konečně to neustále nebudu muset vysvětlovat svému 89 letému dědovi jak na to. Dostane odkaz na článek jako u ostatních pro někoho běžných věcí.

Jarpet

z aplikace
17.4.2015 18:00

Teofilix :
nech Petra být, nic špatného nenapsal. Zato Tebe je tu poslední dobou nějak moc… mravokárče.

Já používám na odinstalaci placenou apku. Potom si to ale prekontruluju ve správci souborů jestli po sobě nic nezanechal, třeba prázdnou složku a vše mažu.

fasoly

fasoly

17.4.2015 20:06

mam trochu jinej problem. snad mi poradite. mam fon z usa v aj a v nem play store. a chtel bych obchod play. umi i cj(cyan..), ale to hodlam zrusit, zabira to 2/3 pameti. at delam co delam, vzdycky me to navede do storu. co s tim? dik.

luu

luu

17.4.2015 20:23

Chybi vam tam zakladni zpusob a nastroj pro android.Adb konzole.Pokud nemate root a chcete odinstalovat app s flagem system muzete se s vami zminovanymi klikatky vyfotit,v pripade nekterych problemu kdy potrebujete uninstal instal u telefonu kde nenajedete do systemu rovnez.na udajne aspon minimalne odbornej web chabota nezminit nejsilnejsi androidi nastroj.

Samone

Samone

17.4.2015 23:44

Jdi do správce aplikací a vyvolej dialog “informace o aplikaci” a klikej:
1) Vynutit ukončení
2) Vymazat mezipaměť
3) Vymazat data
4) Odinstalovat

Hotovo vyřízeno čisto…

uživatel

uživatel

11.9.2015 12:46

Před rokem si kámoš (54 let) koupil tableta. Tohle jsou návody pro takové osoby, takže nehaňte. Stále mi občas volá, přijede nebo se sejdem v hospodě a ukazuju mu, co s tím. Už umí (od)instalovat, mejly přijmout, odeslat. Poslat soubor mejlem, BT apod. Něco si napsat ve WPS (kingsoftoffice). Občas nadává, že to na něj valím. Je to na něj moc.
Dělal jsem i pro něj takoé návody, videa, jako prezentaci, strávil jsem tím dost hodin. Screnshoty a do nich popisky, pak je srovnat za sebou, nic nevynechat. Videa byla jednodušší, tápnout a nahrát činnost na tabletu včetně mluveného slova.
I takový jednoduchý návod napsat jako článek zabere čas.

35

1.12.2016 19:07

nevite nekdo zda mohu bezproblemu odinstalovat dm-crypt z androidu 5 lolipop,

Zdenda89

zdenda8972 0

28.7.2017 21:35

dobrý den, prosím jak zrušit, vymazat z centra aktualizací-family protection-1.5.135.1, nemohu se toho zbavit. děkuji!!! mám mobil lg D605

RSS (komentáře k článku)