Menu

Trest za prodávání dat uživatelů Nejjasnější Svítilny? Jen “klepnutí přes prsty”!

V prosinci jsme v rámci článku Nenechte se špehovat svým Androidem! aneb Proč sledovat oprávnění aplikací? v kapitole “Baterka, která tajně sdílela polohu uživatelů”, zmiňovali případ prodávání dat uživatelů aplikace Brightest Flashlight (v české mutaci Nejjasnější Svítilna Zdarma). Aplikace tak svému vývojáři vydělávala peníze nejen cestou zobrazení reklamních proužků, ale také sběrem osobních dat. Získaná data, obsahující informace o poloze a identifikační údaje zařízení, pak byly odesílány autorovi, který je za úplatu předával třetím stranám. Jednalo se přitom o poměrně velký objem dat – aplikaci si do té doby stáhlo více než padesát milionů uživatelů z celého světa!

Nejjasnější Svítilna Zdarma

Nejjasnější Svítilna Zdarma

Případ dostala na stůl Federal Trade Commission (FTC) – nezávislá agentura vlády Spojených států, jejímž posláním je ochrana spotřebitele, eliminace a prevence nekalosoutěžních obchodních praktik. Komise po několika měsících vyšetřování stížnosti a vyjednávání vydala konečný verdikt. Pokud očekáváte vysokou pokutu a nucené odstranění aplikace z Obchodu Play, pravděpodobně nebudete s výsledkem spokojeni.

FTC v podstatě pouze vydala rozhodnutí, podle kterého má autor přestat s prodejem dat. Za ukázku bezzubosti rozsudku je považována pasáž, ve které FTC nařizuje vývojářskému studiu GoldenShores Technologies, LLC a jeho zakladateli Eriku M. Geidlovi, aby přestal zkreslovat informace o tom, co firma dělá se shromážděnými geolokačními údaji. Dále je nutné “jasně a zřetelně” informovat uživatele o tom, jak aplikace shromažďuje tato data. GoldenShores také bude muset odstranit veškeré dosud shromážděné informace o poloze a zařízeních.

Federal Trade Commission (FTC)

Federal Trade Commission (FTC)

Obrat “jasně a zřetelně” naznačuje, že Federal Trade Commission nepovažuje zmínku o sběru dat v licenční smlouvě pro uživatele za dostačující. Uživatelé by měli být informováni před započetím takového jednání nebo přenosu jakýchkoli dat o poloze. Jinými slovy: aplikace bude muset zobrazit varovnou zprávu, že bude shromažďovat osobní údaje.

Jedinou pasáží rozhodnutí, která se nějakým způsobem vývojářů reálně dotkne, je požadavek na smazání dosud získaných dat. Společnost musí také v příštích deseti letech uchovávat a vést záznamy o všech dokumentech vztahujících se k aplikaci, včetně případných budoucích podmínek použití nebo licenční smlouvy s koncovým uživatelem atd. Příštích pět let všichni současní a budoucí ředitelé i zaměstnanci musí získat kopii rozhodnutí FTC a Federal Trade Commission musí být informována o všech změnách v GoldenShores Technologies, LLC , včetně prodeje nebo uzavření.

Bohužel nežijeme v pohádkovém světě, takže morální poselství tohoto malého příběhu zní: ne vždy vyhraje dobro nad zlem a “ten zlý” dostane svůj zasloužený trest. Přinejmenším na základě tohoto rozhodnutí se může zdát, že je v pořádku vydělávat peníze nelegálně tak dlouho, dokud nebudete chyceni.

Zdroj: Android Authority.

 

Komentáře

kreckomorce

z aplikace
18.4.2014 12:06

A ostatní vesele sledují dál…

Michal

Michal

18.4.2014 12:27

Zdar všem androiďákům,

přesně toto mám vždy na mysli, když se podivuji prokazatelné hlouposti mnoha uživatelů app. na GPlay, kteří recenzují app. např. “Výborná apka, doporučuji všem” apod. Následně v komparaci s počtem, závažností a stupiditou mnoha oprávnění, které app. a její instalace vyžaduje, se výslovně jedná o hazard min. s osobními daty. Při výmluvách vývojářů, proč je třeba tohoto či onoho oprávnění, je mi na zvracení, jelikož se až na velice řídké výjimky jedná o zcela dementní důvody.

Pro kohokoliv : Pakliže zjistím, že mé osobní údaje a citlivá data budou kýmkoliv jakkoliv zneužita či s nimi bude nakládáno v rozporu s přísl. legislativou či mým výslovným souhlasem, všichni be výjimky ponesou zásadní a závažné důsledky, které budou zcela mimo rozsah jejich chápání!!!!
Nepodceňujte shora uvedené, žádná cesta či možnost zpětné nápravy je nemožná!!!

Děkuji za pochopení.

Michal

Michal

18.4.2014 12:29

Doplňuji, že IT technologie a Ti, co jich zneužívají, nejsou v žádném př. pro mě anonymní!!!

RUMcajz

RUMcajz

18.4.2014 13:14

Celé mi to přijde trochu nahlavu, autor aplikace vyvázl naprosto vpohodě. Ale jak si někdo stáhne placenou app z warezu tak to se můžou federálové posr&t

Michal

Michal

z aplikace
18.4.2014 13:19

Vzhledem k verdiktu bychom se asi meli ptat, komu vsemu ze firma opravdu ta data prodavala.

Trent

trent 0

z aplikace
18.4.2014 13:23

Miso říct, že poslední věta je opravdu výrok, se který se nedá rozporovat. Pokud dělám něco nekalého, dělám to obvykle do doby, než mě chytí.

XCrow

XCrow 1

z aplikace
18.4.2014 13:35

Je to porad dokola. Prodavame proste svoje soukromi za moznost vyuzivat neco “zdarma”. Rozdil je jen v tom, ze nekteri to uvedou v podminkach nekteri ne a nekteri to kamufluji za kdejakou potrebnou funkci aplikace. Tady se se tak nestalo a ruku na srdce, kolik lidi upozorneni opravdu cte. Bohuzel “kseft” s osobnima informacema je bych rek dneska beznou praxi.

Anpin

Anpin

18.4.2014 13:59

Ale oni jim ani nic nemůžou udělat za sběr dat. Uživatel jim to při instalaci odsouhlasil. Co potřebujeme je možnost přímo ze systému selektivně povolit či zakázat oprávnění během instalace.

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

z aplikace
18.4.2014 14:44

První vlaštovka :)

uni

uni

18.4.2014 14:52

Anpin: Není nutné během instalace, to ani často nevyplyne, pro dané povolení vyžaduje a třeba s tím souhlasíš. Spíše během užívání, jak je to u vyspělých OS, např. na iOS se tě apka/sytém zeptá, zda povolit přístup k galerii, poloze, notifikacím. A když si svítilna řekne o polohu při rožnutí, tak je asi něco divně.

Trip

Trip 0

z aplikace
18.4.2014 14:54

FTC je odběratelem těhto dat, takže to v pohodě projde.

bzum

bzum

18.4.2014 17:32

Stačí napsat do názvu aplikace, že je to ta nejlepší z nejlepších a hned to plno lidí stáhne, nedivil bych se, kdyby byla aplikace s názvem nejlepší zdíleč osobních dat na světě, pošle vaše data jen těm nejlepším, tak by byla také mezi těmi nejstahovanějšími. Prostě všichni chtějí mít jen to nejlepší :-) PProtože, když se to někde píše, tak to tak určitě je.

Honzaaaaaaaaaa

z aplikace
18.4.2014 21:28

no já teda nevim. Znám pár lidí co tuto appku mají a nikoho z nich nevykradli, nezabili, a nikdo je na základě těchto “citlivých“ dat nevydíral. Kdyby ste se to teď nedozvěděli, tak dál v klidu stahujete.
Paranoikům zdar!

GMD

GMD

z aplikace
18.4.2014 23:35

Honzaaa: tady ale vubec nejde o to, ze by je nekdo sledoval a kvuli tomu napriklad vykradl. Jedna se tu o to, ze nekdo ma data o tom kde se prave nachazis a je ciste na nem k cemu je vyuziva a bez tveho vedomi. Me tohle spehovani docela vadí. Kdyz si zpetne uvedomis, ze jde o tisíce lidí, jedna se o BIG DATA, ktera ma k dispozici neznámá osoba/korporace. Slysel jsi uz nekdy vetu: “Velky bratr te vidí?” Neco si o tom zjisti,nevis jestli je to vyuzito pro to, aby korporace vedeli kde chodis a kde pro tebe maji postavit lepsi chodniky nebo je to treba pro to, aby meli informace o tom kudy lide nejvice chodi a kde je treba vhodné vystavit reklamní letáky, bilboardy apod.

filip

filip

z aplikace
19.4.2014 9:23

xprivacy + root = problem vyresen

kubik6

kubik6

21.4.2014 8:27

Upřímně řečeno povolení jsem nikdy nečetl a nehodlám s tím začínat.
Zrovna ale přístup k poloze mi celkem vadí, a proto jsem ho všem aplikacím, které ho evidentně nepotřebují zakázal.

Dano

Dano

22.4.2014 12:10

Tak napriklad posledny hit medzi logickymi rychlikmi – 2048 – som naintaloval az verziu, ktora nevyzaduje ZIADNE dodatocne povolenia. Ak je viac verzii jednej apky ci hry, vzdy si vyberam tu, ktora toho chce najmenej, alebo nic, respektive nic, co by nemala vyzadovat (naco screensaveru GPS suradnice, ci pristup ku kontaktom a podobne).

Veni

Veni

30.5.2014 20:08

Che a divíte se? Pro to (a nejen proto) mi smartphone nesmí do domu, natož do kapsy. Pokud si chci posvítit, vezmu si pořádnou svítilnu, ideálně moji starou dobrou taktiku Nitecore, u té mi nehrozí, že by někdo sledoval, na co si svítímkud mě tedy už dávno nečtou myšlenky přes plomby v hubě ;) )

Klabouch

Klabouch

16.6.2014 21:18

Tady souhlas s venim, tohle je prasárna nejhrubšího zrna. Nepoužíval jsem ji a používat nehodlám – a říkám si – dál na telefonu tak maximálně luštit sudoku nebo hrát staré hry. Svítilna jedině klasická do ruky….

Igor Count

Igor Count

30.7.2014 22:58

Svítilna na mobilu je vždycky jen nouzové řešení. Taky bych se přiklonil k tomu koupit si něco do ruky či na čelo a ruku na srdce – staré dobré dumbphony se silně podsvíceným displayem, kdeže ty časy 3310 jsou ;)

Vašek

Vašek

29.9.2014 15:10

Nazdar chlapy, já bych to s tím svícením pomocí apky v telefonu až takovou prasárnou nenazíval. Prostě čas nezastavíš, vývoj jde do předu člověk tak nějak musí držet krok, nebo prostě může používat starou dobrou 5110. Já osobně na svícení používám NItecore kvalitní svítilnu, ale manželka si telefonem v noci svítí na malýho, když se jí v postýlce vzbudí a je spokojená…

Petr

Petr

27.11.2014 20:55

Já osobně co se týká svícení dávám přednost kvaltním svítilnám nebo baterkám, ale v podstatě souhlasím i s Vaškem, že tahle aplikace není až tak děsivá. A co se týká svícení, tak chodím po práci běhat a tak používám čelovku Nitecore HC50 a doma máme od stejné firmy jěště svítilnu když náhodou nejde elektřina tak se ze 2 kousky kvalitního příručního světla hodí. A hlavně už je máme obě několik let, dovezl mi je tchán z USA a slouží obě bez jediné chybičky…

Kamil

Kamil

14.5.2015 21:42

Já jsem byl za aplikaci svítilna v telefonu rád (používám tu co byla v telefonu rovnou od Samsungu), využil jsem ji, když se mi svítilna Nitecore rozbila :(

RSS (komentáře k článku)