Motorola potápí uživatele: 220 dnů starý smartphone nedostane Android 6!

motorola x aktualizace android 6

Motorola, zdá se, bere slogan letošního modelu „méně je více“ poněkud doslovně. Rozhodla se totiž neaktualizovat své přístroje Moto X (2014) a Moto E (2015) na nejnovější verzi Androidu. Přitom samotný Moto E byl na trh uveden teprve v únoru tohoto roku a v marketingovém videu je smartphonu nižšší cenové kategorie otevřeně slibován přístup k posledním updatům.

Motorola – prázdná marketingová slova

Marketingový manažer v úryvku hrdě sděluje: „Ačkoli jiné chytré telefony v této cenové relaci uživatelům upgrady systému obvykle nenabízí, my na vás myslíme a ujistíme se, aby i po koupi držel váš smartphone krok s nejnovějšími aktualizacemi.“

Moto E (2nd Gen.): Official Demo

Moto E (2nd Gen.): Official Demo

Zatím se Moto E dočkal pouze jedné aktualizace, a to z Androidu 5 na 5.1, kde se loňský model také zastaví. Je to podraz vůči zákazníkům, kteří možná i kvůli slibovaným updatům investovali právě do tohoto modelu, který je hitem v nižší cenové relaci se stále obstojnými specifikacemi. Motorola si zakládá na příslibu rychlých aktualizací systému a zážitku téměř čistého Androidu, v čele s Lenovem jde ale na celou věc špatně a početnou fanouškovskou základnu svým neférovým jednáním jistě nepotěší.

Update nedostane ani loňská vlajková loď

Těžko říct, co je více překvapující – Motorola se také rozhodla neaktualizovat teprve loňskou vlajkovou loď Moto X. Je to nejen krok, který odradí budoucí kupce následujících modelů i stávající zákazníky, ale celá věc také škodí pověsti Androidu jako takového. Tuzemští uživatelé mají v tomto ohledu štěstí – aktualizace bude nedostupná pouze pro USA modely.

motorola aktualizace android 6

Android se v poslední době snaží řešit roztříštěnost systému přesouváním defaultních aplikací do Play Store, aby proběhla celá aktualizace softwaru co možná nejrychleji. Pověst velmi pomalých nebo žádných updatů se ale nikdy jako komunita nezbavíme, pokud bude zařízení staré pouze 220 dnů – navíc s přislíbenými aktualizacemi – nemilosrdně vyškrtnuto ze seznamu.

Cesta do pekel kvůli Lenovu?

Od doby, co Motorolu koupilo Lenovo, se filozofie celé společnosti mění. Motorola je mezi uživateli oblíbená kromě téměř čistého Android vzhledu právě pro své rychlé aktualizace. Po vydání verze systému Lollipop se vlajková loď Moto X a řada Moto G dočkaly updatu už po dvou měsících. To je rychlost, kterou překonal jen Google se svými přístroji Nexus.

motorola moto E android 6

Obrat událostí ve firmě je velice smutný a hlavně neférový vůči uživatelům. Pověst Motoroly určitě v několika budoucích měsících utrpí a důvěru, kterou společnost získala spoluprácí s Googlem na loňském Nexus 6, budete získávat zpátky jen těžko. Zákazníkům nezbude nic jiného, než skvělý hardware za aktraktivní cenu spolu s jistotou, že se nezaseknete na zastaralé verzi Androidu, hledat jinde.

Celý seznam aktualizovaných Motorola zařízení:

 • 2015 Moto X Pure Edition (3rd gen)
 • 2015 Moto X Style (3rd gen)
 • 2015 Moto X Play
 • 2015 Moto G (3rd gen)
 • 2014 Moto X Pure Edition v USA (2nd gen)
 • 2014 Moto X v Jižní Americe, Evropě a Asii (2nd gen)
 • 2014 Moto G a Moto G s 4G LTE2 (2nd gen)
 • DROID Turbo
 • 2014 Moto MAXX
 • 2014 Moto Turbo
 • Nexus 6

Zdroj: AndroidGuys

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)