Linux pro Samsung zařízení se dá stahovat: Vyzkoušejte Ubuntu ještě dnes

linux na galaxy samsung dex

Včera odstartovala betaverze funkce Linux na DeX, což by se dalo jednoduše přeložit jako podpora plnohodnotných Linux distribucí pro Samsung telefony a tablety. Překvapivé je to, že testování není nějak omezené, takže si Linux může vyzkoušet kdokoliv s podporovaným zařízením.

Vyzkoušejte si Linux pro Samsung zařízení

Už před rokem jsme se poprvé mohli setkat s informací o tom, že se chystá podpora Linux distribucí na Samsung zařízení. A to pomocí Samsung DeX. DeX se v poslední době hodně vylepšil, například již není potřeba speciální dok, ale pouze USB-C na HDMI kabel.

Dlouho byl však kolem podpory Linuxu klid. Až minulý týden korejská společnost oznámila, že na Galaxy Note 9 a Galaxy Tab S4 vyjde 12. listopadu betaverze. A to pouze pro několik vybraných států. Nakonec se ale ukázalo, že stačí stáhnout APK soubor a může si každý vyzkoušet Linux. Základní APK soubor má jen několik MB. Stahovat jej můžete z APKMirror.com. Přes něj si následně instalujete linuxové distribuce.

Neoficiálně by měly jít spustit všechny možné distribuce. Přímo Samsung spolupracuje s Ubuntu, v aplikaci si můžete stáhnout upravenou verzi. Má velikost 3,6 GB. Celý proces jsme vyzkoušeli na redakčním Samsung Galaxy Note 9 a vše bez větších problémů funguje.

[SDC18] Linux on DeX Will Make It Easier for Developers to Code on the Go

[SDC18] Linux on DeX Will Make It Easier for Developers to Code on the Go

Spuštění Linuxu probíhá přímo přes Samsung DeX, nemusíte mít přitom k telefonu zapojenou myš nebo klávesnici. Stačí pouze telefon, který dokáže simulovat touchpad i klávesnici. Následně v Ubuntu jsme spustili bez větších problémů Firefox a připojili se k internetu. Brzy se můžete těšit na podrobnější test této hodně zajímavé funkce.

Vyzkoušíte si Linux na Samsung Galaxy zařízeních? Přijde vám to jako užitečná funkce?

Zdroj: androidpolice.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)