Menu

Jak nabíjíte telefon? (Víkendová hlasovačka)

Dnešní chytré telefony vydrží na jedno nabití zpravidla jeden, maximálně dva dny. Celkem logicky tak vyžadují relativně časté doplňování energie. Tu lze získat z několika typů zdrojů, takže dávno neplatí, že kvůli nabíjení musíte být v dosahu 220V zásuvky. Jak nabíjíte telefon vy? To bude téma pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku


Nejtradičnějším způsobem nabíjení mobilního telefonu je pochopitelně připojení k nabíječce, zapojené do elektrické sítě. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, v průběhu uplynulých let došlo v tomto segmentu k poměrně zásadním vývojovým změnám. Proti prvním mobilům, které měly oddělený nabíjecí (zpravidla praktický kulatý) a datový konektor mají dnešní smartphony obě funkce sdružené do jedné zdířky. Nabíječky také bývají “rozebíratelné” – skládají se ze samotného adaptéru a nabíjecího/datového kabelu, který lze použít také například pro nabíjení z USB portu počítače či notebooku. Poměrně dlouho byl i díky iniciativě Evropské unie standardem konektor microUSB, který však v posledních letech postupně nahrazuje USB-C s celou řadou výhod.

Porovnání konektorů microUSB a USB-C

Porovnání konektorů microUSB a USB-C

Nabíječky a jejich zrychlování

Zásadním vývojem prošly také samotné nabíječky, které musí držet krok s rostoucí kapacitou akumulátorů. Trendem současnosti jsou takzvané rychlonabíječky, pracující zpravidla s vyšším výstupním napětím a/nebo proudem. Zatím posledním „výkřikem techniky“ je v tomto směru technologie Quick Charge 3.0, u které Qualcomm slibuje až o 40 % rychlejší nabíjení ve srovnání s první generací.

Rychlé nabíjení Quick Charge 3.0 ve srovnání s 2.0 a běžnou nabíječkou

Rychlé nabíjení Quick Charge 3.0 ve srovnání s 2.0 a běžnou nabíječkou

Vývoj jde ale i dalšími směry – například čínská vlajková loď OnePlus 5 se z nuly na 50 % dokáže s nabíječkou Dash, využívající vyšší proud, dostat za 23 minut, na 100 % pak za 1 hodinu a 25 minut. Na obzoru jsou však i další zajímavé technologie – například FlashBattery by měla zvládnout plné nabití telefonu do pěti minut. Uživatele by tak nemusela trápit nízká kapacita akumulátoru, neboť by ji mohl doplnit za velmi krátkou dobu.

Zkuste to bez drátů!

Posledních několik let se snaží klasickým nabíječkám konkurovat bezdrátové nabíjení. Zpravidla funguje v provedení podložky, na které prostě položíte telefon, a on si začne odebírat energii. Úplně bez drátů to samozřejmě nejde – podložka je připojena k elektrické síti. Odpadá ale nutnost manipulace s konektorem nabíječky.

Bezdrátové nabíjení podporují například vybrané modely Samsungu

Bezdrátové nabíjení podporují například vybrané modely Samsungu

Bezdrátové nabíječky fungují na principu elektromagnetické indukce mezi dvěma cívkami. Pokud je podložka připojena ke zdroji, vytváří cívka magnetické pole. V mobilním telefonu je pak druhou cívkou indukován střídavý elektrický proud, který je následně usměrněn a přiveden do baterie. Ve srovnání s dnešními rychlonabíječkami jsou však ty bezdrátové citelně pomalejší. Je pak na každém, zda je pro něj lepší o něco pohodlnější proces “připojení”, nebo čas, za který bude telefon připraven sloužit.

V roce 2015, kdy jsme se tématu bezdrátových nabíječek věnovali v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze, používalo bezdrátovou nabíječku jako primární způsob nabíjení 28 % čtenářů. Největší skupina, čítající 40 % respondentů, měla telefon, který bezdrátové nabíjení nepodporoval.

Powerbanky

Velkým hitem posledních let se staly powerbanky či powerpacky. Z technologického hlediska se jedná o akumulátor, do kterého si “uložíte” energii z elektrické sítě. V případě potřeby pak standardním kabelem (powerbanky mívají na vstupu microUSB a na výstupu obvyklý USB) telefon nabijete prakticky kdekoli. O rozmach externích přenosných baterií se do velké míry paradoxně zasloužila hra – konkrétně Pokémon Go, na jejíž náročnost dnešní telefony s bateriemi dimenzovanými na nepříliš náročné použití prostě nestačily. Powerbanky také slaví úspěch u uživatelů, kteří se často vyskytují mimo dosah elektrické sítě, například u těch, kdož preferují outdoorové aktivity.

Velké oblibě se těší powerbanky Xiaomi. A jak nabíjíte telefon vy?

Velké oblibě se těší powerbanky Xiaomi. A jak nabíjíte telefon vy?

Při výběru dobré powerbanky je vhodné držet se několika základních pravidel. Určitě není dobré hledět jen na cenu – podezřele levné produkty zpravidla ani zdaleka nesplňují deklarované parametry. Důležité je sledovat kapacitu – čím vyšší hodnotu výrobce deklaruje, tím vícekrát zvládne powerbanka telefon nabít. Dalším zásadním faktorem pak je výstupní proud – 2A nabije telefon (zhruba) dvakrát rychleji než 1 A, takže pokud má powerbanka nabíjet zařízení například při běžící navigaci, určitě to lépe zvládne ta s vyšším proudem.

Nabíječky do auta a jiné způsoby

Pokud často cestujete autem, je situace o něco jednodušší. Nabíječky do auta se jednoduše “zapíchnou” do zásuvky zapalovače. Dnes již jsou běžná provedení se dvěma či více USB porty, díky kterým lze nabíjet více než jedno zařízení. Důležitým údajem je, stejně jako u powerbank, výstupní proud. Pokud máte na výběr, určitě doporučíme nabíječku s proudem alespoň 2 A, která zvládne nabíjet většinu telefonů i při spuštěné navigaci. Značkové produkty pořídíte již za necelé tři stokoruny, neznačkové jsou sice levnější, ale často neplní deklarované parametry. Pokud chcete s výběrem poradit, můžete se podívat na tři tipy, které připravil Honza Dolejš.

Nabíječka do auta

Nabíječka do auta

Způsobů, jak nabíjet chytrý telefon, je ještě celá řada. Zajímavý je například “kotlík” BioLite CampStove, získávající elektrickou energii z hořících větviček, či podobné řešení PowerPot V. Zajímavé jsou také solární nabíječky – například PocketPower se vejde do kapsy a The Savior můžete instalovat třeba na batoh. Nevýhodou těchto nabíječek je však nutnost slunečného počasí a relativně malá účinnost.

Jak nabíjíte telefon?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Chceme od vás vědět, jak nabíjíte svůj telefon. Zvolit můžete více možností, nicméně v rámci zachování objektivity vybírejte jen ty varianty, které používáte alespoň jednou za měsíc.

V komentářích pod článkem se můžete podrobněji rozepsat o způsobu, jak nabíjíte telefon. Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti – ať už s rychlým či bezdrátovým nabíjením, nebo třeba tipem na kvalitní nabíječku do auta.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda a jak používáte mobil během řízení auta. Na výběr bylo více možností a výsledky dopadly následovně:

  • Největší skupina – konkrétně 46 % – používá telefon k hovorům přes handsfree, tedy tak, jak to vyžaduje zákon.
  • Téměř třetina, tedy přesně 32 % hlasujících, se přiznala k tomu, že během řízení nastavuje navigaci.
  • 22 % respondentů telefon během řízení vůbec nepoužívá.
  • 18 % hlasujících uvedlo, že během řízení čte textovou komunikaci či oznámení.
  • 13 % otázku neřeší, neboť nemá auto.
  • 11 % čtenářů uvedlo, že během řízení telefonuje bez handsfree.
  • Stejně tak 11 % na telefonu při řízení píše.
Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

 

Komentáře

mercenary

30.9.2017 8:10

Co je to za stupidní otázku

cardi

30.9.2017 8:20

bezdrat jedine

DeathValley

30.9.2017 8:20

Chybi tam odpoved: mix vseho. Podle toho, kde jsem a jaka nabijecka je po ruce (doma, v praci, v aute, u PC atd…). Takze hlasovani na nic.

pupik.62

30.9.2017 8:35

Valley. Souhlas.

Lubasss30

30.9.2017 8:46

Opravdu stupidní otázka. Je jasné že v autě nabíjím autonabíječkou, v terénu powerbankou atd ..
Prostě každá nabíječka má svoje určení, nevím proč bych si měl doma nabíjet telefon powerbankou :D
Tahle hlasovačka za každou cenu je FAIL.

Renek11

renek11 5

30.9.2017 8:54

Lubasss30, mercenary
Tak na tu podle vás stupidní otázku neodpovídejte a nesnažte se tu ze sebe dělat machra.
Kritizovat práci zdejších redaktorů je hrozně jednoduchý. Díky idi*tům jako jste vy končí i fóra o mobilech a diskuze v nich.

Já nejvíc nabíjím z USB portu u PC jelikož tam trávím nejvíc času a pak už je to jen směska ostatních variant, ale ty využívám minimálně, jelikož mi výdrž baterie stačí bohatě.

Ondrej

30.9.2017 9:06

Co je to nabijeni? :-) Oukitel K10000 Pro

imaster

30.9.2017 9:27

90%bezdrátovou , zbytek kombinace všeho.

Alfa Omega

30.9.2017 10:32

Někdo by už jim měl zapnout tipec s názvem „bezdrátové nabíjení”. Tak jako nemáme bezdrátové (indikční) sporáky. Krom toho, že je s tím více práce než s klasickou nabíječkou, která může být taky nazývána bezdrátová, protože mezi kontakty usb nabíječky a telefonu žádny drát není. Krom toho úcinnost bezdrátové nabíječky bude daleko menší jak η<90%. Jinak ještě když je ta „bezdrátová nabíječka" tolik opěvovaná, že ji nikdy nevidím třeba ve vlaku někoho používat nebo někde jinde venku (a při nabíjení ten telefon používat k práci), když je to tak pohodlné, že nepotřebujete k nabíjení žádne dráty.

mave

30.9.2017 10:48

DeathValley, pupik.62 však na první pohled jde poznat, že můžete zaškrtnout více možností tak v čem je problém?

Radeg

radeg 22

30.9.2017 11:17

@mave:
Že ve většině případů jsou zaškrtnuty všechny možnosti, protože během měsíce (požadavek při hlasování) se ke každému způsobu minimálně jednou každý dostane. No, možná to bezdrátové asi ne úplně.

R.i.f

30.9.2017 12:30

Nevím jak ostatní, ale já k tomu často používám elektrickou energii

Abkraka_a

AlešA 7

30.9.2017 13:29

Rychlo nabíjení. Z bezdrátu mě brní prsty….
Charger Connect Counter
1572
Baterie dle mě za 1rok na 94-96% své kapacity.
G930F

Tidkiuni

tidkiuni 1

30.9.2017 14:23

Tady ty místní rýpaly, bych nakopal do prd*le …opravdu, za každou cenu chytří, ale pozitivní dopad na společnost nulový.

K tématu: U s7edge jsem používal 90% bezdrát a teď toho lituju, po půl roce baterie ko. Nevydrží nic, kapacita velmi klesla, telefon se pořád zahříval.

U s8 již pouze nabíjení kabelem a opět mix všeho. V autě 2,1A Samsung, doma a v práci originál rychlo nabíječka, v terénu powerbank Xiaomi 10400mAH. Zvláštně na powerbanku nedám dopustit, na takovou poradu, školení, nebo celodenní výlet perfektní.

detizeme

30.9.2017 18:22

V práci mám bezdrátovou nabíječku, doma mám bezdrátovou nabíječku. Soubory přenáším rovněž bezdrátově. Klasickou nabíječku používám minimálně…
…občas dojde i na powerbanku (používám Xiaomi 16000mAh).

tidkiuni:
S7 Edge nabíjím bezdrátově více, než rok a baterie je na tom pořád stejně. Nepozoruji žádný propad výdrže na jedno nabití, ani jiné problémy…ano, telefon se při nabíjení zahřeje, ale to se zahřeje i na kabelu. Na tvém místě bych hledal chybu jinde…nejčastěji je to, jak se říká, rukama…

Forrest G

30.9.2017 22:53

Mám těch hraček vyžadujících nabíjení (často najednou) přes USB víc. Tak jsem si řekl, že než se sr*t s X nabíječkami zabírajícími X zásuvek, radši si pořídím jednu rovnou s 5 USB x 2,4 A (i když dohromady najednou max. 8 A). A zatím spokojenost. Bohužel je to NoName (stála 500), uvítal bych značkovou… ale žádnou s podobnými parametry jsem nenašel.

Uni

uni -71

1.10.2017 7:55

Jen bych dodal, že powerbanku nemusíme nutně používat drátově;)

kapenka51

1.10.2017 14:41

už asi 4,5 roku jedině bezdrátově. Jiný mobil než s touto funkci nekupuji. Kdo nezkusil ten neví co je pohodlí…

kapenka51

1.10.2017 14:51

tidkiuni…já jsem nabíjel bezdrátově všechny své poslední modely: Nexus 4, Nexus 5, SG Alpha, SGS 7, současně SGS 8. Nikdy nebyl problem z akumulátorem. NIKDY. Bezdrátová nabíječka v práci, doma x2. Pohoda. Praktický 100% nabíjení z bezdrátu (sem-tam v autě…).Nabíjím od cca 20-30 do 80-90%. Kontrola baterky pokaždé ukazovala stav velmi dobrý. Tak, soudruhu, kde jste udělal chybu? :)

Libb

Libb 48

1.10.2017 16:26

Alfa Omega: špatný den? Asi jste mě nepotkal v době, kdy jsem měl power banku s Qi ;) Ale uznávám, že vzhledem k rychlosti a ztrátám to bylo jen jako machrovinka. Ale doma používám mix normálního USB kabelu a Qi. U postele mám Qi, takže se mně telefon na nabíječku nebo z ní dává pohodlně a neruším manželku, která chodí většinou spát dřív, hledáním kabelu a pak zdířky.

Jinak anketa smysl má. Spousta lidí v autě prostě nenabíjí. Já třeba jen sporadicky používám power banky, ale když dorazily konečně nějaké s podporou rychlého nabíjení, dává to už lepší smysl.

kimberraptor

2.10.2017 8:36

Už několik let bezdrátové nabíjení. Telefon si vždy vybírám jen s touto možností. Jinak už nechci

SeppWinkler

SeppWinkler 12

2.10.2017 13:43

Anketa zmysel má, veď v nej ide zaznačiť viac možnosti, každý si poskladá svoju kombináciu. Ja napríklad nabíjam len doma na noc na klasickej nabíjačke. Telefón, ktorý by nevydržal od rána do polnoci jednoducho nechcem. Rovnako nechcem so sobou nosiť nabíjačku, power banku, mať nabíjačku v práci a stále len nabíjať :) V aute len núdzovo.

mlazovla

3.10.2017 10:55

Pokémon GO? Mezi masy se externí baterie dostali již o řadu let dříve hrou Ingress. Pokémon GO způsobil jen druhou vlnu.

brizak

3.10.2017 21:33

Jak doma, tak v autě mám rychlonabíječky. Vše s kabelem. Sice, od dob Nexusu 4, měly prakticky všechny moje telefony bezdrátové nabíjení, ale vyzkoušel jsem jen a pouze u zmíněného Nexusu 4, shledal to jako absolutně neprakticé a obratem jsem to zase používat přestal.

Flamb38

5.10.2017 15:34

Elektřinou Karle, elektřinou.

Sagitarius

sagitarius64 0

9.10.2017 17:54

Forrest G:
Stačí hledat- 10 portů, současně max. 12A:
https://postovnezdarma.cz/napajeci-stanice-az-pro-10-zarizeni-usb

RSS (komentáře k článku)