Menu

Nabíječka do auta: V čem se liší a jakou vybrat?

Nabíječka do auta – náhledový

Poohlížíte se po nabíječce do auta, ale nevíte, po které sáhnout? Ukážeme si, v čem se nabíječka do auta může lišit a na co si dát pozor.

Nabíječka do auta: Při výběru buďte opatrní

Stačí navštívit jakýkoliv větší internetový obchod a sekce Nabíječky do auta přetéká desítkou modelů od různých výrobců. Jednotlivé produkty se liší cenou, barvou, počtem výstupů, velikostí i výstupním proudem. Bohužel neznalý zákazník může zvolit nejlevnější model v domnění, že to přece nějak nabíjet bude. A pak se spálí – nabíječka nenabíjí, manipulace je obtížná či dokonce způsobuje další problémy. Pojďme si udělat jasno v tom, na co se při nákupu nabíječky zaměřit.

Nabíječko do auta - jakou vybrat

Důležitý je výstupní proud

Stejně jako u běžných nabíječek do sítě je rychlost nabíjení dána především výstupním proudem, který je schopna nabíječka (či spíše napájecí zdroj) schopna do zařízení dodat. Nejlevnější modely tak mohou nabízet třeba jen 1A výstup, což je polovina dnešních kvalitních nabíječek. Nabíjení bude kvůli tomu zbytečně pomalé. Rozhodně tedy hledejte nabíječku s výstupním proudem 2 a více Ampér. Bohužel ani tento údaj nás nespasí. Mnoho nabíječek se sice údajem 2 A pyšní, realita je však často jiná – hraje zde roli kvalita provedení výrobku.

Nabíječka do auta - výstupní proud

Jeden, dva či tři výstupy?

Nabíječka do auta se může lišit i počtem USB konektorů – ten udává, kolik zařízení současně můžete nabíjet. Běžně se setkáváme s 1, 2 či 3 výstupy. V tomto případě se držíme hesla, že méně je možná někdy více. Pokud budete nabíjet jen jedno zařízení, stačí vám jeden výstup. Celkem běžné jsou dva výstupy, tři už ale považujeme za zbytečnost, která navíc zatěžuje samotnou nabíječku. Výjimkou jsou možná cesty na dovolenou, kdy nabíjení ocení celá rodina. Zde ale jen opravdu kvalitní nabíječku (viz naše tipy v závěru).

Je zároveň potřeba mít na vědomí, že u mnoha nabíječek se výstupní proud dělí mezi výstupy – pokud tedy připojíte dvě zařízení a nabíječka zvládá pouze 2 Ampéry, obě zařízení se budou nabíjet pomalu. V případě nekvalitních nabíječek navíc nebude dodáván třeba ani Ampér a zařízení se nemusí nabíjet vůbec.

Nabíječka do auta - 4x USB

Nepodceňte kvalitu nabíječky do auta ani kabelu

Sice už tu slovo kvalita několikrát zaznělo, ale je natolik důležité, že si zaslouží vlastní odstavec. Při ceně nabíječek není na místě šetřit. Nejlevnější modely lze sehnat bez nadsázky již “za kilo”, jejich kvalita je ale špatná a přinesou povětšinou více škody než užitku. Levnější nabíječka totiž zpravidla disponuje slabým výstupním proudem, který neodpovídá údajům výrobce. Nezvládne tak třeba vůbec nabíjet náročnější zařízení (například tablety), případně nabíjí extrémně pomalu (odběr telefonu při používání navigace může být dokonce vyšší).

Situaci může komplikovat i nekvalitní kabel – mnohokrát se totiž prodávají nabíječky bez kabelu a uživatelé pak použijí své kabely, které jsou po ruce. I nekvalitní kabel ale nemusí být schopen přenést dostatek proudu a nabíjení je pomalé, i když za to nabíječka nemůže. Pokud je to možné, používejte originální kabel k nabíječce nebo obecně kvalitnější kabel.

V mnoha případech se nekvalitní nabíječka do auta neprojeví pouze pomalým nabíjením, ale může dokonce i rušit rádio. A spoustu uživatelů potrápí, pokud si mají vybrat mezi nabitým telefonem či kvalitním poslechem. Této cestě se opravdu vyhněte.

Nabíječka do auta - USB kabel

Pozor na velikost a LED diodu

Konstrukční provedení nabíječky také není dobré podcenit. Především levné nabíječky totiž nedrží v cigaretové zásuvce zdaleka tak, jak by měly – některé vypadávají, jiné ztrácejí během jízdy kontakt a mnohdy je umění zasunout nabíječku tak, aby skutečně fungovala. To sužuje především opět nejlevnější modely. Některé nabíječky jsou zase tak velké, že ze zásuvky trčí a zbytečně zabírají prostor okolo. Nejmenším modelům se ale vyhněte určitě.

Mnoho výrobků má na svém těle i LED diodu, která vás informuje o správné funkci nabíječky – je dobře zapojena a má kontakt. To je určitě šikovná vlastnost, občas je ale intenzita LED tak vysoká, že při noční jízdě může oslnit. Vyřeší to sice šikovný kutil s elektrikářskou lepenkou, ale může se tomu předejít při koupi – například přečtením recenzí produktu.

Nabíječka do auta - LED světlo

Jakou nabíječku vybrat? Máme několik tipů

Pokud si vystačíte s jedním USB výstupem, doporučujeme sáhnout po kvalitní nabíječce společnosti Belkin. Na českém trhu se cena pohybuje okolo 300 Kč, což je sice mnohdy i 2x více než u nejlevnějších modelů, ale investice se vyplatí. Je totiž zajištěn opravdu výstupní proud, který výrobce slibuje, a odpadají negativní vlivy jako rušení rádia apod.

Nabíječka do auta Belkin

Pokud se poohlížíte po kvalitní nabíječce se dvěma USB výstupy, velmi dobrou volbou je model Hama USB AutoDetect 4.8A. Přehnaně vysoká není ani cena, která se pohybuje okolo 400 Kč.

Nabíječka do auta - Hama

No a pokud patříte mezi velmi náročné uživatele a potřebujete nabíjet hned několik zařízení – třeba i s ostatními členy v rodině, doporučujeme model Belkin USB F8M935bt06. Cena již sahá k tisícovce, nabíječka ale na oplátku nabídne hned 4 výstupní konektory vyřešené tak, že si svá zařízení mohou připojit všichni z posádky automobilu.

Nabíječka do auta - Belkin 4x USB

Používáte nabíječku do auta? Pomohl vám článek s výběrem? Ocenili byste recenzi nabíječek do auta?

 

Komentáře

rokyshit

z aplikace
27.4.2016 21:30

To je přesně pro takové experti kteří sem často píšou a nakupují v číně😀😀😀😀

Skyline

Skyline 0

z aplikace
27.4.2016 21:47

mám Connect IT CI-176 a spokojenost.

Faldicek

z aplikace
27.4.2016 22:10

Používám držák s nabíjením od Broditu…

jjajapaja

z aplikace
27.4.2016 22:29

kde se da sehnat ta jak je na uvodnim obrazku :-D

Skautik

Lukáš Kymla 0

z aplikace
27.4.2016 22:46

Jen z ciny, v CR se neda sehnatbslusna nabijecka s type-c konektorem a quick charge. Ono obecne v CR něco sehnat ( nemyslim tim od prekupnicku ) je problem, moc firem nema moc zajem sem sve produkty uvolňovat.

jumbo78

z aplikace
27.4.2016 23:07

V autě používám Rapidvolt od iOttie a nemůžu si ji vynachválit. 2×2.5A

TeltroN

TeltroN 0

z aplikace
27.4.2016 23:21

Krymla, co to meleš za moudra zase.

Simpleone

28.4.2016 10:49

Karl

z aplikace
28.4.2016 23:01

Používám nabíječku Tronsmart, která má Quickcharge a to je pro mne podstatné. Objednaná z AliExpressu a zpracování velmi slušné.

Pavel Kalich

9.8.2016 12:07

Využítám od firmy Lampa Italy rozdvojku do zapalovače s rozbočovaček na USB. Slušná značka za příjemné peníze. http://www.autodoplnky-eshop.cz/171-zastrcky-a-zasuvky-zapalovacu

Ales_Hraby

Ales_Hraby 0

18.4.2018 14:06

Hodně zajímavá je nabíječka od Ztylus, dva porty 3.1A, kvalitně zpracovaná a má sekundární funkci bezpečnostního nástroje pro únik z vozu. Sám ji používám a super, k tomu přidává pocit připravenosti pro každou situaci. Koupit možno zde: https://www.ambiq.cz/produkty/usb-autonabijecka-zachranujici-zivoty-ztylus-stinger-plus-detail-18

Lucinka78

Lucinka78 0

2.5.2018 14:07

Já mám v autě auto nabíječku na telefon i s odposlechem

Milisek

Milisek 0

4.5.2018 11:42

S odposlechem? to se někde dá koupit?

Leddlicek

Leddlicek 0

9.5.2018 13:30

Ano já ho mám také koupený, Koupil jsem ho z eshopu 1obchod.com

RSS (komentáře k článku)