TOPlist

Essential Phone recenze: Mobil od zakladatele Androidu se sebevražednou cenou

Recenze Essential Phone PH-1

Andy Rubin přinesl světu Android, časem opustil Google a vydal se na vlastní dráhu. Jeho poslední tvorba přináší špičkově vybavený Essential Phone PH-1, který jsme podrobili plnohodnotné recenzi. Jak dopadl?

Recenze Essential Phone – obsah

Ve znamení tenkých rámečků

Rozměrná krabička působí nápaditě a prozrazuje, že v ní bude nejspíše zařízení s vyšší cenovkou. Uvnitř na nás ovšem zase takový luxus nečeká – kromě telefonu zde totiž najdeme jen nabíječku, USB kabel, redukci z USB-C na 3,5mm jack a sponku pro vytažení SIM karty.

Trendu tenkých rámečků se nevyhnul ani Essential Phone, displej se snaží vyplnit co největší prostor přední strany. A daří se to. Rámečky po stranách sice nejsou z nejtenčích, horní stranu však vyplňuje displej až do samotných okrajů. Až tedy na jednu výjimku – vyčnívá zde přední kamerka.

Tento prvek se mnohým čtenářům nelíbí a nejspíše právem. Na druhou stranu je potřeba poznamenat, že naživo to nevypadá tak špatně. V horní části je ukryta RGB notifikační LED dioda a do tenkého rámečku se podařilo vměstnat rovněž reproduktor pro volání. Prostoru pod displejem není mnoho, tlačítka se pak logicky přesunula na displej.

Telefon Essential Phone PH-1-konstrukce-predni strana

Zadní strana se nese ve skromném duchu, v horní části je ale možná o něco více prvků, než jsme zvyklí. Máme zde dvojici LED diod pro přisvětlení tmavých scén, laserové ostření, duální 13MPx fotoaparát a dvojici magnetických pinů pro další příslušenství. Prozatím společnost nabízí jen panoramatickou kamerku, časem by se však měly objevit i další doplňky. Čtečka otisků prstů se přesunula na záda a je decentně zapuštěna do zadního krytu.

Spodní stranu okupuje hlasitý reproduktor, USB-C a slot pro nanoSIM kartu. Ptáte se, kam se poděl 3,5mm jack? Bohužel jím Essential Phone nedisponuje, použít tak musíte redukci z balení nebo bezdrátová sluchátka. Ovládací tlačítka jsou na pravé straně telefonu, kolébka hlasitosti je možná trochu netradičně rozdělena na dvě tlačítka.

Telefon Essential Phone PH-1-konstrukce-zadni strana 2

Luxus, kam se podíváš. Titanový rámeček a záda z keramiky

Nutno podotknout, že prémiovými materiály tvůrci rozhodně nešetřili. Aby bylo dosaženo vyšší odolnosti, pyšní se Essential Phone odolnými rámečky z titanu. Ten zvyšuje celkovou pevnost, navíc podle tvůrců odolá více i poškrábání. Celá záda jsou pak zhotovena podobně jako u modelů Xiaomi Mi MIX z keramiky, což vypadá na jednu stranu dobře, ale je to rovněž obrovský lapač otisků prstů. Po konci testování jsme si všimli, že se na zádech objevily miniaturní škrábance, takže to bohužel s odolností není nikterak slavné. K telefonu jsme se chovali tradičně velmi obezřetně. Negativní stránkou je hmotnost, která se vyšplhala až na 185 gramů. A to je opravdu dost. Telefon nabízí jen odolnost proti stříkající vodě IP54, což je méně než hlavní konkurence.

 

Do ruky sedne smartphone dobře, trochu je sice cítit spodní hrana rámečku, ale dá se na to zvyknout. Na ovládací tlačítka dosáhneme pohodlně palcem, dosáhnout do všech zákoutí displeje už je ale nemožné. Pomoci si bohužel musíme druhou rukou, protože čistý Android dodnes neumí funkci zmenšení displeje. Zadní strana může způsobit, že telefon z ruky vyklouzne. Pokud jej však držíme správně, neměli jsme pocit, že by telefon přehnaně vyklouzával. To spíše v případě nějaké nepozornosti a nejistého úchopu.

Essential Phone a keramická záda jsou velkým lapačem otisků prstů Essential Phone a keramická záda jsou velkým lapačem otisků prstů

Špičkový displej, tenké rámečky, ale nevyužívají potenciál

Zobrazovací panel v Essential Phone PH-1 dostal úhlopříčku 5,71″ a vysoké rozlišení 1312 x 2560 pixelů, díky čemuž se jemnost dostala až za hranici 500 PPI. Použita je tradiční IPS technologie, která se postarala o špičkové barevné podání, výborné pozorovací úhly i nadprůměrnou čitelnost na slunci. Oceňujeme i podání bílé. Díky tenkým rámečkům navíc není telefon ani nikterak rozměrný, přestože panel je obrovský. K dispozici je i funkce ambientního displeje, v tomto případě však bez dalších možností nastavení. Displej je kryt tvrzeným sklem Gorilla Glass 5.

Na první pohled zaujme displej až do horního okraje telefonu, ve kterém je zasazen přední fotoaparát. Byli jsme zvědaví, jak se vývojářům podaří tento fakt ošetřit, aby přední kamera nezakrývala důležitý obsah. Řešení ale bohužel není příliš šťastné. Stavové ikony v notifikační liště se sice kamerce efektivně vyhnou, v běžných aplikacích ale zůstane displej nevyužit. Samotné aplikace končí pod hranicí kamery a zbytek prostoru je jednolitý s bílými ikonami na pravé straně. To zbytečně sráží tenké rámečky, neboť z dálky pak Essential Phone vypadá jako běžný telefon.

Telefon Essential Phone-displej-ramecek

Čtečka otisků prstů – šlo by to i lépe

Pozice čtečky otisků prstů na zadní stráně nám vrásky nedělala, to možná spíše její provedení. Rozměrově patří senzor spíše k těm menším, navíc je zapuštěn do těla telefonu jen decentně a není vždy úplně snadné se trefit přesně na senzor. Výsledkem bylo, že se nám opakovaně nepovedlo telefon odemknout na první pokus. Není to dáno podle nás ani tak nepřesností či malou citlivostí senzoru, ale spíše faktem, že se na něj nejde vždy ideálně trefit. Ocenili bychom nějaký výraznější prvek, jak jej prstem lépe nahmatat. Jinak samotné odemčení probíhalo velmi rychle.

Telefon Essential Phone PH-1-konstrukce-ctecka otisku prstu

Hardwarově na úplném vrcholu

Essential Phone chce být chápán jako TOP telefon se vším všudy. Napovídá tomu nejen prémiové zpracování a materiály, ale i útroby smartphonu. Andy Rubin vsadil na ověřený Qualcomm Snapdragon 835, který je doplněn 4GB RAM pamětí a 128GB vnitřním úložištěm. To sice nelze doplnit o paměťovou kartu, tak velká kapacita však bude drtivé většině uživatelů stačit. Lákadlem je pak duální 13MPx fotoaparát, na který se zaměříme v samostatné kapitole.

Kapacita baterie činí spíše průměrných 3040 mAh, což v kombinaci s výkonným hardwarem a velkým displejem neslibuje zrovna rekordní výdrž. Výbava dále nabídne NFC, plnohodnotnou podporu LTE či moderní USB-C konektor. GPS zaměření polohy probíhalo naprosto bez problémů.

[aps_product_sz id=“453243″]

Slušná výdrž na jedno nabití

Kapacita baterie sice na první pohled neoslní, protože 3040 mAh není nic neobyčejného, přesto jsou výsledky o něco lepší, než jsme čekali. Při intenzivním využití, kdy budete používat neustále datové přenosy, brouzdat na internetu, vyřizovat spoustu konverzací, poslouchat hudbu či sem tam přehrávat video, se vám podaří vydržet bez problémů od rána až do večera. Dokonce nám vždy zbývalo něco okolo 25-30 % baterie, což by vystačilo ještě do poloviny druhého dne. A to není špatnou vizitkou telefonu, ale samozřejmě ani žádný zázrak. Dva dny výdrže byste dosáhli už jen za slušného šetření.

Telefon Essential Phone PH-1-konstrukce-USB-C

Essential Phone se od své konkurence trochu odlišuje způsobem nabíjení, protože nevsadil na ověřený Qualcomm Quickcharge, ale vybral si vlastní způsob. Dodávaná nabíječka je schopna dodat až 3 A při napětí 5 nebo 9 V. K tomu je potřeba používat kvalitnější kabel, který je samozřejmě součástí balení. Samotný adaptér má na sobě USB-C výstup, a tak vám použití běžného kabelu ani nedovolí. Nabití je pak rychlé a trvá něco pod 1,5 hodiny do plného nabití.

Čistý Android, který by ještě trochu péče snesl

Essential Phone je třetím smartphonem v řadě, který nám do redakce dorazil s čistým Androidem. Rovněž zde jsme narazili na verzi 7.1 Nougat a na Android Oreo se stále ještě čeká. Podobně jako u předchozích smartphonů jsme si nevšimli výraznějších změn a vylepšení výrobce telefonu, největším rozdílem je znovu aplikace pro fotoaparát. K podobě prostředí žádných námitek nemáme, pojďme se ale spíše zaměřit na rychlost a stabilitu prostředí. V prvním případě na nás díky špičkovému hardwaru a čistému Android čeká opravdu bleskové prostředí srovnatelné s ostatními TOP modely. Není to ale 100%.

Občas se nám stalo, že se telefon na nějakou chvíli zadýchal a my vlastně ani nevěděli proč. Povětšinou to ale souviselo s použitím fotoaparátu a jeho aplikací, která je přímo tragická. Pořízení snímku a jeho uložení trvá velice dlouho a mnohokrát ani nevíte, zda telefon snímek nakonec uložil či nikoliv. Několikrát se nám dokonce stalo, že aplikace pro fotoaparát nešla spustit a museli jsme restartovat telefon. S pády jiných aplikací jsme se ale naštěstí nesetkali. I přesto by si systém menší optimalizaci zasloužil a rozhodně vyměnit aplikaci pro fotoaparát.

S 3,5mm jack konektorem se rozlučte

Jak je na tom Essential Phone s reprodukcí hudby? Bohužel spíše průměrně. Zaměříme-li se na hlasitý reproduktor a jeho kvalitu, je bohužel spíše průměrná a na kvalitní poslech zapomeňte. Hlasitost je možná mírně nadprůměrná, chválit ale nemůžeme jeho umístění. Při držení telefonu na šířku si jej totiž budete rukou zakrývat.

Při prozkoumání telefonu zjistíte, že zmizel 3,5mm jack konektor pro sluchátka. Řešením je tedy použití bezdrátových sluchátek nebo redukce z USB-C. Ta je sice v balení, bohužel tím ale zaplníte nabíjecí konektor, navíc s sebou musíte nosit o jeden kus kabelu navíc. Samotná kvalita přehrávání je ale na výborné úrovni. Sluchátka v balení bohužel nejsou.

Telefon Essential Phone PH-1-jack konektor-redukce

Skvělý fotoaparát, na špičku ale něco schází

Testovaný telefon dostal po vzoru mnoha konkurence duální fotoaparát, tentokrát s dvojicí 13MPx snímačů. Jeden z nich pořizuje tradiční barevné fotografie, druhý pak černobílé snímky. Kombinace senzorů by měla přinést kvalitnější fotografie a lepší snímky v horších světelných podmínkách. Zajímavostí je přední kamerka s možností natáčení 4K videa. O aplikaci pro fotografování jsme se již zmínili, takže jen ve zkratce. Opravdu se nepovedla – možností k nastavení není příliš, je pomalá a občas i nestabilní.

Vraťme se ale k samotné kvalitě snímků. Ty jsou podle nás v dobrých světelných podmínkách velice povedené. Líbí se nám především ostrost a množství detailů. Barevné podání je spíše věrnější, většina uživatelů by možná ocenila trochu saturovanější barvy, ale to může být subjektivní. V horších světelných podmínkách přibývá šum a telefon se i zde řadí k lepším smartphonům, ne však k těm nejlepším. Natáčení 4K videa se nám líbilo, v případě Full HD lze ale spatřit mírnou kompresi. Navíc chybí jakákoliv stabilizace.

Essential Phone rozhodně nefotí špatně, vzhledem k ceně a zařazení by se však měl směle rovnat nejnovějším Pixelům, iPhonům či poslední řadě Galaxy od Samsungu. To se ovšem neděje a ještě nějaký ten kus chybí. Bohužel.

Fotografie a videa ke stažení.

Essential Phone – test videa (4K)

Essential Phone - test videa (4K)

Essential Phone – test videa (FullHD_ stabilizace)

Essential Phone - test videa (FullHD_ stabilizace)


Závěr recenze Essential Phone

Essential Phone je již v prodeji, ale příliš se nedaří, jak jsme vás informovali. Není přitom divu – v zahraničí startoval na částce 15 000 Kč bez DPH, což není na novou a pro mnohé neznámou značku zrovna málo. V průběhu recenze došlo k razantnímu zlevnění na zhruba 13 tisíc korun včetně DPH, což je již zajímavá nabídka. Na českém trhu je ale stále podle serveru Heureka v nabídce pouze jediného obchodu za cenu 25 990 Kč.

Essential Phone vypadá na první pohled skvěle a podobný pocit člověk dostane, pokud jej vezme do rukou. Titanový rámeček a keramika se postará o zvýšenou odolnost proti pádům, v našem případě se však na zádech objevily miniaturní škrábance a keramika tedy nebude tak odolná, jak výrobce uvádí. Displej je výborný a kromě barevného podání chválíme i jemnost a čitelnost na slunci. Díky špičkovému hardwaru patří Essential Phone mezi nejvýkonnější telefony na trhu. Dobře je na tom i duální fotoaparát, i když je nutno přiznat, že na úplný vrchol ještě něco chybí.

Negativ se bohužel sešlo více. Netradiční řešení přední kamery v displeji způsobilo, že aplikace nedokážou využít celou plochu a často jejich obsah končí pod touto hranicí. A to nevypadá zrovna nejlépe. Systémem je sice čistý Android, který je většinu času bleskový, není to však 100%. Vyměnit by bylo potřeba aplikaci pro fotoaparát, která je pomalá i nestabilní, což může tvorbu fotografií znepříjemnit. Nepotěší ani absence 3,5mm jacku, což uživatelé musí vyřešit redukcí. A cena? Ta je minimálně na českém trhu značně nadsazená.

Závěrečný verdikt: Essential Phone se chce zařadit mezi nejlepší telefony na trhu, první pokus se ale bohužel příliš nepovedl. I přes špičkové papírové parametry jsme narazili na několik zbytečných negativ, které telefon sráží. Přestože cena na americkém trhu klesla již na 499 dolarů, v Evropě není telefon oficiálně v prodeji a cena je tak stále vysoká. Konkurencí a zároveň lepší volbou jsou tedy v tuto chvíli téměř všechny vlajkové modely renomovaných výrobců. Samsung Galaxy S8HTC U11 nebo třeba Honor 8 Pro a další. Tyto modely poráží Essential Phone ve většině ohledů a jsou stále levnější.

Klady

+ Vysoký výkon
+ Prémiová konstrukce s vyšší odolností proti pádům
+ Skvělý displej
+ Slušný fotoaparát

Zápory

– Vysoká cena na českém trhu
– Aplikace nedokážou plnohodnotně využívat celý displej
– Aplikace pro focení je pomalá a nestabilní
– Chybí 3,5mm jack konektor
– Lapač otisků prstů

Za zapůjčení telefonu Essential Phone PH-1 na recenzi děkujeme společnosti Smarty.cz.

Jak se vám líbí Essential Phone?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)