Čtenáři doporučují: programy na plánování a organizaci času

logo_kalendard

Před čtrnácti dny jsme se v rámci našeho cyklu SvětAndroida doporučuje věnovali deseti aplikacím pro správu času, úkolů, poznámek apod.. Ačkoli redaktoři nominovali celkem deset aplikací, zdaleka nevyčerpali všechny alternativy, o čemž svědčí rekordní ohlas ze strany čtenářů. Nakonec se nám sešly tipy na deset programů dané kategorie, z nichž se budeme podrobněji věnovat pěti nejvýše umístěným.

Připomeňme si, podle jakého klíče nominované programy řadíme:

  1. Podle počtu čtenářů, kteří aplikaci nominovali,
  2. v případě shody dále podle hodnocení v Android Marketu (od nejvyšší známky),
  3. v případě shody dále podle celkového počtu hodnocení v Android Marketu (více hodnocení = lépe),
  4. v případě shody dále podle počtu pětihvězdičkových hodnocení.

Do it (Tomorrow)

Jednoznačnou jedničkou byla z hlediska počtu hlasů aplikace Do it (Tomorrow), nominovaná více než čtvrtinou hlasujících. Stojí za ní vývojářské studio Adylitica, Inc., které má ve svém portfoliu řadu dalších zajímavých programů.

Jakub Kadlec popisuje uživatelské rozhraní a funkce: „Do It (Tomorrow), aneb „the todo app for procrastinators“ je v zásadě velmi jednoduše fungující aplikace. Obsahuje dva listy – „today“ a „tomorrow“. Na ty si klasicky můžete napsat seznam úkolů, případě odškrtávat splněné. Vlastní název a popis programu vychází z toho, že u každého „today“ úkolu je šipečka, kterou jedním klepnutím úkol přesunete na následující den :-). Celá aplikace je navíc zabalena do velmi stylového designu, který připomíná klasický zápisník, a nabízí také možnost synchronizace s účtem na http://tomorrow.do. Pro mne je to jednoznačný vítěz na poli TODO aplikací.“

Podobně to vidí také další uživatelé Vladimír Mišenčik a Kája, kteří shodně oceňující jednoduchost a přehlednost. Další čtenář s přezdívkou hlůša pak přidává jako klady synchronizaci s webem, svižnost a grafické provedení.

Autoři dále v popisu na Android Marketu zdůrazňují možnost přidání widgetů na plochu – ty jsou k dispozici ve třech velikostech od ikony 1 x 1, zobrazující počet nesplněných úkolů, přes 3 x 3, a konče celoobrazovkovým widgetem 4 x 4. Kromě toho zmiňují také podporu zařízení s vysokým rozlišením displeje.

Do it (Tomorrow) Do it (Tomorrow)

Do it (Tomorrow)
Do it (Tomorrow)

CalWidget

„Úkolníčky“ na plochu jsou zjevně oblíbené nejen mezi redaktory našeho serveru, ale též mezi čtenáři. Svědčí o tom druhé místo CalWidgetu, který nominovali dva respondenti. První, s přezdívkou ajdam, říká: „CalWidget je v podstatě obyčejný textový widget, který vám na ploše ukáže aktuální seznam vašich událostí v kalendáři. Používám ho díky jeho jednoduchosti a detailnímu nastavení. Nezobrazuje vám žádné zbytečné obrázky, gradienty apod. Po jednoduchém nastavení barev vypadá hezky jak na tmavých, tak i světlých pozadích.“ Prakticky stejně, jen o něco stručněji, popsal CalWidget také čtenář vystupující jako dexter.

Více informací k CalWidgetu nedodávají ani jeho autoři egg ‚n stone (viz diskuzní fórum na jejich webu), kteří své dílko popisují následovně: je prostorově úsporný, ukazuje maximum možných událostí, je široce konfigurovatelný a nabízí mnoho velikostí widgetu. Dále upozorňují, že aplikace nebude fungovat, pokud ji přesunete na paměťovou kartu, což je možná trochu škoda.

Z možností nastavení zmiňme výběr kalendářů, které se v jednotlivých widgetech budou zobrazovat, nastavení rozvržení a barev všech prvků, nebo formátu data.

CalWidget CalWidget

Goal Manager

Třetí příčka je možná poněkud polemická – Goal Manager má sice v Android Marketu velmi vysoké hodnocení 4,9/5 bodů, nicméně dosud pro něj hlasovalo pouze osm uživatelů a počet instalací je někde mezi jedním a pěti tisíci. Pravidla řazení jsou ale dána, takže se pojďme podívat, zda je Goal Manager skutečně tak zajímavý.

Čtenář s nickem Peocites popsal základní vlastnosti takto: „Tato aplikace je dokonale jednoduchá a přímočará. Nemusíte řešit žadný konkretní čas úkolů, žádné kalendáře atd.. Prostě si řeknete, co chcete udělat v jakém časovém úseku, a je to. Navíc vypadá skvěle i na tabletu. Funguje pak jako taková TO-DO nástěnka. Kdo hledáte jednoduchost a přímočarost tak neváhejte a stahujte!“

Autorem je český (?) programátor Tomáš Valenta, který má ve svém portfoliu také zajímavou edukační aplikaci Nauč se Pravopis. Ten své dílko prezentuje: „Goal Manager vám pomůže udělat si pořádek ve svých cílech, úkolech a předsevzetích. Rozdělte si své priority do různých časových úseků v jednoduchém rozhraní. Widget na ploše vám bude neustále připomínat co ještě máte splnit. Goal Manager je optimalizovaný jak pro telefony tak pro honeycomb tablety.“

V dalších verzích pak slibuje přidat možnost sdílení a druhý velký widget.

Goal Manager Goal Manager

82fe8983a33a16f348de61cfe795dec5?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

DGT GTD & ToDo

Tento program, s na první pohled podivným názvem, nominoval čtenář s nickem Seff, který oceňuje synchronizaci s Toodledo, všestrannou kategorizaci a třídění, a považuje ji za nejlepší aplikaci na organizaci úkolů.

DGT GTD je určen pro správu úkolů, seznamů, nákupních lístků, projektů, a dovoluje vše organizovat v nekonečných hierarchických úrovních. Snadno tak získáte kontrolu nad všemi úkoly a závazky, které potřebujete nebo chcete udělat. Jedná se tedy o skutečnou GTD aplikaci se všemi s tím souvisejícími výhodami a funkcemi.

Ač je program teprve ve stádiu alfa verze, již nyní si získal početné řady uživatelů, kteří ho hodnotí kladně. Pro našince pak bude příjemným zjištěním podpora češtiny. Na plochu si také můžete přidat jeden ze čtyř widgetů.

“DGT “DGT

DGT GTD & To-Do List
DGT GTD & To-Do List

CalenGoo

Poslední aplikací, která se dostala do „Top 5,“ je CalenGoo, která je k dipozici pouze v placené verzi za cca 112 Kč (bohužel není k dispozici ani zkušební omezená verze zdarma). Doporučil ji JelenCB, který svou nominaci obhajuje takto: „Zkusil jsem více než deset aplikací a tato jako jediná splňuje maximum požadavků. Barevné odlišení, synchronizace s ostatními zařízeními nebo uživateli přes Google, snadné přesouvání záznamů. Možnost editovat jednotlivé akce v opakované sérii! Možnosti widgetů. Velké množství osobních nastavení.“

Autor Dominique Andre Gunia jmenuje na prvním místě snahu o vytvoření aplikace, která nabídne jednodušší a rychlejší práci s kalendářem. Připraveno je pět různých pohledů: denní, denní na šířku, týdenní, měsíční a agenda. Termíny naplánovaných událostí pak lze měnit jejich pouhým přetažením. Připravena je sada widgetů: denní 4 x 1, měsíční 4 x 3 a 4 x 4 a seznam 2 x 2, 2 x 3 a 4 x 3.

Při přidávání opakovaných událostí můžete použít stejná pravidla, která lze použít v aplikaci Google Calendar – lze tedy například vytvářet události typu „v pondělí a ve čtvrtek jednou za dva týdny“, nebo „každý poslední pátek v měsíci.“

Samozřejmostí je synchronizace s kalendáři a úkoly Google, vyhledávání, možnost nastavit funkci hardwarových tlačítek, nebo připomenutí události vlastním zvukem atd..

CalenGoo CalenGoo

CalenGoo - Calendar and Tasks
CalenGoo - Calendar and Tasks

Další aplikace nominované čtenáři

Due Today Tasks & To-do List
Due Today Tasks & To-do List

176b7207652f0a7e75896362b27cd346?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

MyLifeOrganized: To-Do List
MyLifeOrganized: To-Do List

eeccb01e94312a6ce3419eb629243a3d?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Wunderlist: To-Do List & Tasks
Wunderlist: To-Do List & Tasks

14e3e4b4cb3e320fb3cecdc28f5e7ded?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)