Chytré hodinky Qualcomm Toq: informace o hardwaru a dostupnosti

qualcomm_toq_black_battery

Společnost Qualcomm představila v uplynulém týdnu konkurenta chytrým hodinkám Samsung Galaxy Gear a Sony Smartwatch 2. Jedná se o chytré hodinky Qualcomm Toq, které nás zaujaly bezdrátovým nabíjením a použitím displeje s technologií Mirasol. V tuto chvíle se jedná prakticky o jediný produkt využívající této technologie, přestože Mirasol byl představen, jako připravený k produkci, už na CES v roce 2011.

Na letošním veletrhu IFA 2013 se k tomuto gadgetu dostala redakce Android Police a odhalila světu několik zajímavých informací. V první řadě osvětlila řešení užívání hodinek v úplné tmě. Toq obsahují mimo senzoru pro uzamčení, který se nachází na pásku pod displejem, také senzor, který aktivuje podsvětlení. Ten se nachází na stejném místě, ale nad displejem. Displej Mirasol je, jak už název napovídá, velice dobře čitelný na přímém slunci, dokonce má tak lepší barevné podání než v běžných světelných podmínkách. Údajně je dobře čitelný i v šeru a tudíž bude podsvícení třeba asi jen minimálně. Blíže popsali také stříbrný pásek s literou “Q”. Jedná se o hliníkovou dotykovou plošku, která umožňuje tahem přecházet v nabídkách a prostým dotykem posun v aktuálně zobrazené aplikaci. V přiloženém videu je to předvedeno na příkladu burzovní aplikace při přechodu mezi zobrazením hodnot jednotlivých akcií.

Dozvěděli jsme se také některé hardwarové specifikace, i když ty nejsou úplně jednoznačné. Zajímavé je, že baterie bude mít kapacitu “pouze” 220 mAh oproti Samsung Galaxy Gear, které mají baterii o kapacitě 350 mAh, a přesto by měly vydržet v chodu několikanásobně delší dobu. Na tom má samozřejmě největší zásluhu úspornější a pro hodinky vhodnější displej Mirasol a také jednojádrový procesor s nízkým taktem (maximálně 300 MHz).

Nejzajímavější informací z celého videopohledu je ale upřesnění dostupnosti hodinek. Ty budou dostupné v čtvrtém kvartálu letošního roku za cenu 300 dolarů. Pokud jste si na ně brousili zuby a PayPal konta,  musíme Vás bohužel zklamat. Qualcomm Toq budou dostupné pouze v USA a jen v několika desetitisícovém nákladu. Qualcomm uvádí, že se nejedná až tak o konkurenci pro zavedené značky, jako spíš o výstavní skříň technologií nabízených touto společností. Doufejme tedy, že bude o hodinky takový zájem, aby jim vynutil nástupce nebo ideálně inspiroval jiné společnosti a napomohl rozvoji tohoto nově vznikajícího trhu.

Hands-On with Qualcomm’s Toq Smartwatch at IFA 2013

Hands-On with Qualcomm's Toq Smartwatch at IFA 2013

 

Specifikace

  • displej: 1,55″, Mirasol, rozlišení 288×192 pixelů
  • procesor: jednojádrový Cortex M3, maximálně 300 MHz
  • baterie: okolo 220 mAh (výdrž v řádu několika dní)
  • komunikace: Bluetooth 4.0 LE
  • systém: proprietární, komunikuje s Android 4.0.3 a vyšším

zdroj: Android Police, Xbit Labs

Ondřej Mika
O Autorovi - Ondřej Mika

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)