Menu

BlackBerry Priv nakonec nedostane aktualizaci na Android 7 Nougat

BlackBerry Priv je již od začátku poměrně zvláštní zařízení, a to hned z několika důvodů. Jednak se jedná o první BlackBerry telefon s Androidem, který má hardwarovou klávesnici a také to je poslední telefon, který vyrobila přímo tato kanadská značka. Bohužel ale svou éru končí telefon neslavně.

BlackBerry Priv nedostane dvě „velké“ aktualizace

Tento vlajkový model BlackBerry přišel na trh s Androidem 5.1.1, takže v tu dobu se očekávalo, že dostane klasicky dvě velké aktualizace na nové verze Androidu. Aktualizace na Android 6.0 Marshmallow přišla, tím to ale také končí. Na Android 7 Nougat už se nedostane, jak majitelé mohli v posledních týdnech a měsících tušit.

BlackBerry Priv s fyzickou klávesnicí

BlackBerry Priv s fyzickou klávesnicí

Nyní to potvrdil generální manažer společnosti Alex Thurber. V podcastu řekl, že je to pro BlackBerry téměř nemožné. Navíc přiznal, že Priv nebyl příliš úspěšný telefon, takže rozšířená podpora se již delší dobu zdála nepravděpodobná.

Vzhledem k tomu, jak je model Priv málo oblíbený u komunity, to vypadá, že se nedostane na Nougat nebo Oreo ani neoficiální cestou. Doufejme jen, že novější telefony značky BlackBerry, které vyrábí čínský TCL, na tom budou s aktualizacemi lépe.

BlackBerry

BlackBerry Priv

  • Displej 5.4", 1440 x 2560 pixelů, AMOLED
  • Procesor Qualcomm Snapdragon 808
  • RAM 3GB
  • Fotoaparát 18 MP
  • Baterie 3410 mAh
  • Cena od 7 039 Kč

Myslíte si, že se podobný scénář bude opakovat i u novějších BlackBerry telefonů?

Zdroj: androidpolice.com  

 

Komentáře

Liborse

Libor Šedivý 0

11.9.2017 22:36

Já nevím, ale absolutně nechápu tu nechuť k tomuto telefonu. Máme ho doma a osobně musím říci, že jsem v ruce nedržel lepší telefon. HW klávesnice je absolutně boží, navíc dotyková, dají se s ní dělat kouzla a velmi rychle a kvalitně psát. Foťák fotí mnohem lépe než leckterá Xperia. Také rád vzpomínám na LG G4, zkřížit ty dva telefony, tak by to byla bomba. U LG G6 mi chybí IR vysílač a HW klávesnice. Takže co mi zbývá? Asi KeyOne. Prostě telefon bez pořádné poctivé klávesnice je u mě spíše takové pádýlko, které není pro kreativní činnost.

cardi

12.9.2017 4:39

Libor Šedivý: tak tedka se vzbud a rychle do reality

Lubasss30

12.9.2017 8:20

BlackBerry = 100% nefalšovaná podřadná čína.

Liborse

Libor Šedivý 0

12.9.2017 9:38

cardi: A to jako proč proč prosimtě? Mám ten telefon doma a je skvělý. Hlavně naprosto manažersky dobře zvládnutý. Ukaž mi jiný telefon s klávesnicí a dobrým HW. Ano, leda tak KeyOne. Mám tu ještě zlatou Xperii PRO, ale ta už je za zenitem. Já telefony bez klávesnice prostě neberu vážně. Je to šunt, na kterém se nedá tvořit kamaráde. Jsem zvyklý psát dlouuuhé texty, články apod. Chci po cestě i programovat, vyřizovat maily a mnoho dalšího. Na to je matloklávesnice naprosto naprosto NANIC. Furt navrhuje něco, co nechci, místo “o” píše “ó” a těch problémů by se našly tisíce. Vyzkoušel jsem spousty klávesnic, ani jedna mi nevyhovovala, včetně placených. Já pod rukami potřebuji cítit poctivé klávesnic s odporem a ohraničením.

Lubasss30: No, zrovna Priv moc nefalšovaná čína není. ;) U KeyOne asi nelze než souhlasit, ale špatný hw nemá a hlavně má výdrž.

Uni

uni -51

12.9.2017 11:36

Libor Šedivý: On je to spíše problém češtiny než principu našeptávání:) Nicméně na SW klávesnici si našeptávání prostě vypni že…;)
Navíc je otázka, kdy jsi příp. získal první zkušenosti s SW klávesnicí. U odporových displejů není moc co řešit. Pak byly do problematické první roky s Androidem, kdy výrobci “měli také iPhone”, ale jaksi nepochopili pointu, že k tomu šmatlání nestačí prostě mít displej, ale displej s velkou přesností a krátkou odezvou, na což se Apple samozřejmě zaměřil (součást UX). Později už se to srovnalo aspoňu kvalitních výrobců, dnes std. (ačkoli Apple jde opět dopředu, Pro Motion, aspoň prozatím u iPadů, iPhone uvidíme za pár hodin:) ).

Liborse

Libor Šedivý 0

12.9.2017 11:41

uni: S vypnutým našeptáváním je to ještě horší. Pořád tam není hmatová odezva. Tu žádný displej nenahradí. Prostě je to rovinka. Já se na klávesnici nikdy nedivám, kromě šmatlání. A to mi vadí. Nechci se dívat na klávesnici, když píšu. Slyšel jsem o tom, že pomocí nějaké tekutiny by to šlo, ale nějak ten vynález zapadl – asi nebyl funkční. Já prostě chci mít vystouplé klávesky. Na Privu se píše báječně, tam je taky predikce, prostě jen “vytahujete slova”, jsou tam skvělé klávesové zkratky a miliarda dalších úžasných věcí. Na to žádný smartphone dnes nemá. HW klávesnici prostě nelze, nelze nahradit. Já bych chtěl mít v telefonu absolutně vše, pak jsem ochoten za něj zaplatit i 40 tisíc. :-D Prostě malý počítač.

Uni

uni -51

12.9.2017 12:02

Jj, chápu. Jen jsem podotkl, že se věci vyvíjejí. Já jsem se např. naučil psaní swipe, pokud nenarazím na záludnosti češitny, je to velmi rychlé. Přesto když jsem tuhle koukal na “teen” osobu, jak mrská “dvoupalec” na iPhone v tramvaji na QWERTZ SW, myslím, že se rozhodně nepřibližuješ rychlostí (už jen z důvodu nutnosti stisku) a pravděpodobně bych ani já nezdolal swipováním:)

Liborse

Libor Šedivý 0

12.9.2017 12:23

uni: Swype by bylo super, když by fakt umělo odhadovat přesně, ale to není možná už kvůli tomu, že -odhaduje- a je závislé na slovnících. Co se týče rychlého psaní, ale jo, nějak to jde, čím větší displej, tím lépe. Na tabletu už skoro nemám problém. :-D Víte co, já jsem asi “stará” škola – já si pěkně položím prsty na klávesnici, najdu “hrbolky na f a j”, v tom okamžiku už vím poslepu, kde jsou klávesy a mastím. Jo, mám asi jen 300 úhozů za minutu, ale je to dostatečný na rychlý psaní bez swype. V tomto jsem měl nejraději Xperia PRO – tu jsem si si “roztáhl” a 2 prsty psal a psal jak ďas. ;)

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 2

12.9.2017 13:56

Vlastníte BlackBerry Priv? Podělte se s námi o zkušenosti a poraďte tak i ostatním, kteří mají na telefon zálusk.
https://www.svetandroida.cz/katalog-android-zarizeni/zarizeni/blackberry-priv/#aps-reviews

Liborse

Libor Šedivý 0

12.9.2017 14:37

Tomáši, mrknu tam. ;)

Uni

uni -51

12.9.2017 14:40

Libor Šedivý: Já mrkl, výrobce Alcatel to nezná, bylo to rychlé:)

ku_ba

12.9.2017 20:51

Telefon mám doma a používám cca rok. Kdyby BB nešetřilo a dali tam pořádný procesor je to naprosto dokonalý telefon. Takhle je to jen pomalá mrdka, u které musíte čekat snad úplně na všechno. Na co je mi vyhledávání kontaktu přes klávesnici, když to funguje tak, že výsledky se mnohdy zobrazí třeba 2 – 3 vteřiny potom, co napíšu celé jméno. Takže píšete naslepo, protože telefon ani nedokáže zobrazovat zadávané znaky v průběhu psaní, jak hrozně přemýšlí. A kolikrát v tom psaní, když není vidět co píšete, člověk udělá chybu, takže vlastně se nevyhledá nic, takže to co jste napsali musíte zase smazat, což taky trvá a pak to napsat znova a zase čekáte. Takže než se vám zobrazí kontakt je to operace na minutu. Než se u kontaktu doklidáte na ikonku telefonu je to další minuta a než se pak telefon uráčí vytočit číslo, je dalších 5 minut. Jak je možné, že BB tam dalo takový procesor !!!!!!!! To je telefon do koše, ne do kapsy.

Maikl

12.9.2017 23:13

ku_ba: V tom případě bych doporučil tovární nastavení, jelikož takový problém nepozoruji a celkově si na rychlost nemůžu stěžovat.
_________

Věc druhá je konstrukce a topí, ale ne víc než, co mi prošlo rukou u ostatních značek.

Jsem jedině rád, že jsem počkal a koupil až začátkem roku míň než za polovic. Vnímám to jako kudlu do zad, jelikož věděli už dávno, že další aktualizace nebude a taktně mlčeli. Snad budou i nadále podporovat měsíční bezpečnostní aktualizace.

Pokud tedy neměl úspěch a žádný vysouvák Priv 2 nebude, jelikož KEYone není ani zdaleka jeho nástupce, bylo pro mě poslední blackberry… I když klávesnice je klávesnice, což je jediný co mě u nich drží.

V6ak

v6ak 10

14.9.2017 9:57

Priv jsem používal. Dobrý telefon, ale KEYone mi sedí víc – lepší rozměry, novější a rychlejší systém, výborná výdrž baterie atd. Taky jsem rád, že jsem se zbavil výsuvné konstrukce, která přináší potenciální problémy s křuplým flex kabelem apod.

Doufám, že zde bude podpora updatů OS. Prý jej nestíhají vyrábět, tak snad to pro ně bude dostatečný zájem, aby se o néj starali.

A pokud ne, komunita to nejspíš nenapraví u modelu se secure bootem. Teoreticky je možné ledacos, ale custom ROM by zde byla nejspíš poněkud kostrbatá skrze chainload.

AH

15.9.2017 21:09

tak Blackberry to tímhle krokem fuckt dojebalo, měl jsem asi tři řady BB telefonů za sebou a na Priv jsem se fakt těšil, dorazil kurýrem cca v 10:00 první den, kdy se v ČR expedovalo zákazníkům.

Kupoval jsem ho i kvůli tomu, že BB prezentovali, jak budou s minimalistickým zpožděním aktualizovat OS, takže ani ne po 2 letech takový přístup k zákazníkům, ať jdou do prdele, příště kupuju už jen něco, co má čistý android, nejlíp pixel

RSS (komentáře k článku)