TOPlist

Android Marshmallow versus Nougat: která verze nabízí vyšší výkon?

marshmallow_versus_nougat_ico

Srovnávání dvou konkurenčních telefonů či měření rozdílů mezi loňským a letošním modelem je poměrně časté. Málokdy však narazíte na testy, porovnávající starší a novou verzi operačního systému na tomtéž zařízení. Rozdíly přitom mohou být poměrně značné, jak ostatně ukázal test provedený redaktory portálu XDA Developers. Jak tedy dopadl srovnávací test Marshmallow versus Nougat, provedený na telefonech Nexus 6P?

Android Marshmallow versus Nougat Android Marshmallow versus Nougat

Nutno konstatovat, že rozdíly ve výkonnosti mezi oběma verzemi jsou často velmi citelné. Pokud chcete vidět, jak to celé probíhalo, podívejte se na následující dvě a půl minuty dlouhé video.

Android Performance- Nougat Vs Marshmallow

Android Performance- Nougat Vs Marshmallow

Kdo je vítězem klání Marshmallow versus Nougat?

Patrně jste si všimli, že zařízení na pravé straně je viditelně pomalejší. Jde přitom o Nexus 6P s posledním Androidem 7.0 Nougat. Pokud jste kvůli rychlým střihům nestíhali porovnávat výsledky, nabízíme je v podobě tabulky.

Test/Verze systému Android 6.0 Marshmallow Android 7.0 Nougat
AnTuTu 73960 65162
Geekbench 4 (single core) 1218 687
Geekbench 4 (multi core) 2281 1908
BaseMarkOS II 1410 498
PCMARK 4287 4244
3DMARK 1233 1128

Jak můžete vidět, ani v jednom testu nedosáhl Nougat lepšího skóre než Marshmallow. Konečný verdikt tedy může znít, že Android 6.0 je na stejném zařízení rychlejší a výkonnější než Android 7.0. Samozřejmě je otázkou, nakolik syntetické testy odpovídají reálnému použití.

Možným argumentem proti výsledkům testu, jež rozhodně nedopadly pro Nougat dobře, může být zatím neúplná optimalizace benchmarku pro poslední verzi systému. Zde je ale nutné podotknout, že první vývojářský náhled Androidu N, určený právě k testování a ladění aplikací pro novou verzi, byl vydán počátkem března. Autoři tedy měli přinejmenším půl roku na to, aby benchmarky vyladili i pro aktuální verzi.

Praktické zkušenosti uživatelů, kteří měli možnost používat na jednom zařízení obě verze Androidu, však většinou vyznívají opačně – Android 7.0 je poměrně často chválen za svižnější odezvu, větší plynulost, solidní výkon a lepší výdrž baterie. Jestliže jste na svém telefonu zkusili obě verze, budeme rádi, když se v diskuzi pod článkem podělíte o nabyté zkušenosti.

Zdroje: androidcommunity.com, youtube.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)