Menu

Automatizace: 3 funkce, které by měl umět každý Android #2

automatizace

Možnosti automatizace jsou v Androidu takřka neomezené díky aplikaci Tasker a podobným nástrojům. V druhém pokračování naší minisérie se zaměříme na další 3 pravidla, která nám usnadní používání mobilního telefonu.

Automatizace v Androidu – Tasker jako mocná zbraň

Mobilní telefony jsou tak chytré, jak chytré jsou jejich aplikace. Tak lze ve zkratce shrnout dnešní situaci se smartphony, které toho v základu zase tolik neumí a je potřeba do nich nainstalovat sérii aplikací. V systému často chybí funkce, které bychom ocenili a které by nám hlavně ušetřily čas a práci. Automatizace se dostává téměř do každého odvětví a ani Android nezůstává samozřejmě pozadu. Několikrát jsme vám přinesli recenze aplikací, které dokážou telefon naučit víc. Dnes se spíše než na samotné aplikace zaměříme na vytvořená pravidla, která nám v praxi ušetří čas.

Protože to sám o sobě Android většinou nezvládne, i zde si budeme muset pomoci další aplikací. Možností je spousta, my jsme se rozhodli pro Tasker. Proč? V současné době se i přes jeho těžkopádnější ovládání jedná o nejvybavenější nástroj s mnoha možnostmi i pluginy. Námi vypsaná pravidla lze však většinou realizovat i v jiných aplikacích. Jmenujme například AutomateIt, LLama či Macroidroid.

Předchozí díly seriálu:

aplikace tasker

Tasker
Tasker
Developer: joaomgcd
Price: CZK 99.00

1) Funkce “Sleep Timer” při přehrávání

Rádi usínáte s hudbou nebo při přehrávání videí? Některé aplikace disponují funkcí časovače, po jehož vypršení se přehrávání automaticky zastaví. Není to však ani zdaleka pravidlem. Dnes si proto ukážeme jednoduché pravidlo, které po zvoleném čase přehrávání ukončí. Díky tomu můžete nerušeně pokračovat ve spánku a telefon není po zbytek noci zbytečně vybíjen ani vás neprobudí.

Jak pravidlo nastavit?

Jako první je nutné vytvořit akci, která přeruší přehrávání. To provedeme v sekci Tasks kliknutím na ikonu + ve spodním rohu a pojmenováním například Stop. Na další obrazovce opět stiskněte tlačítko + a vyberte Media – Media Control. V poli CMD zvolte Stop a tlačítkem App vyberte aplikaci, ve které chcete přerušit přehrávání (třeba Spotify). Následně se vraťte pomocí ikony šipky v levém horním rohu až na úvodní obrazovku Taskeru. Nyní stiskněte tlačítko domů a vraťte se na domácí obrazovku telefonu.

Zde vyhledejte mezi Widgety na plochu Tasker Timer a přesuňte jej na plochu. Vyberte námi vytvořené pravidlo Stop, v levém spodním rohu nastavte výchozí čas odpočtu (například 15 minut) a prostřední ikonou přidejte libovolnou ikonu. Nyní se opět šipkou v levém horním rohu vraťte na domácí obrazovku. Nově vytvořený Widget nabídne nastavení nového času kliknutí na ikonu a spuštění či zastavení odpočtu kliknutím na čas.

2) Rozsvícení svítilny zatřesením

Všichni to známe – vracíme se po tmě a nemůžeme najít klíčovou dírku nebo klíč v batohu. Mobilní telefon poslouží výborně jako svítilna, jen není vždy snadné najít ikonu svítilny v notifikační liště. Co si udělat pravidlo, které rozsvítí a zhasne svítilnu jednoduše po zatřesení? To automatizace v Taskeru dokáže snadno a rychle.

Jak pravidlo nastavit?

V sekci Profiles klikněte na ikonu + a vyberte Event – Sensor – Shake. Zde můžete nastavit směr, v jakém chcete pro spuštění svítilny telefonem zatřást a citlivost. Potvrdíme šipkou v levém horním rohu. Zvolíme New Task a pravidlo pojmenujeme například Svítilna. Ikonou + v pravém spodním rohu vybereme AlertTorch. V poli Set pak nastavíme hodnotu Toggle, abychom zatřesením svítilnu nejen zapnuli, ale i vypnuli. Toto pravidlo bude fungovat pouze při rozsvíceném displeji, takže se nebude aktivovat v kapse. Zároveň ale nemusíme nutně odemykat zamykací obrazovku.

3) Ztlumení zvuků během schůzky

Zvonění telefonu v průběhu schůzky je většinou nežádoucí, a proto jsme naučeni si na takovou událost zvuky telefonu ztlumit. Kolikrát se však stane, že zapomeneme. Co si opět trochu pomoci a naučit telefon, aby zvuky vypnul sám? Pomůže nám k tomu událost v kalendáři, kde bývá začátek i konec schůzky většinou zadaný. Telefon pak automaticky po dobu této schůzky zvuky ztlumí a po skončení opět zapne.

Jak pravidlo nastavit?

Opět začněme sekcí Profiles, ve které vybereme StateCalendar Entry. Podrobnější nastavení není třeba, stačí jen zvolit v sekci Available parametr No. Nezapomeňte také v sekci Calendar pomocí lupy vybrat správný Google Kalendář, do kterého ukládáte tyto schůzky. Šipkou v levém horním rohu se vraťte zpět a vytvořte nové pravidlo. Do něj stačí přidat akci z Audio – Do Not Disturb. Z pravidla se vraťte šipkami v levém horním rohu a pravidlo je vytvořeno.

Které pravidlo automatizace vás nejvíce zaujalo? Používáte nějaká podobná pravidla?

 

Komentáře

Marek.P

25.7.2017 18:31

Na nastavení je lepší PhoneProfilesPlus. Je zdarma a je v češtině.

Viktor_pika

Viktor Špička 1

25.7.2017 19:37

Tasker je ”mocný nástroj” z pohledu zkušenějšího uživatele. Nicméně zdarma není a root telefonu pro užití, které bych si v mobilu představoval bohužel nemám. Takže zabíjení procesů na pozadí a změnu power governora budou dál muset zvládat jednoúčelové aplikace :/

Skejpr

Skejpr 0

25.7.2017 20:52

Taky mám s Taskerem problém, že je pro mě absolutně nesrozumitelný. Zkoušel jsem i jiné programy a bylo o bohužel dost podobné. Nakonec jsem zakotvil na IFTTT, ale mám tam jen pár zkušebních věcí v rámci úplně první fáze testování, vesměs se jedná o zapínání a vypínání Wi-Fi a BYT v návaznosti na lokaci (a současně s tím odpojování a připojování hodinek) a ještě to nefunguje stoprocentně.

Dlouhodobě hledám něco, co mi umožní automaticky přepínat jednotlivá BT zařízení – příklad:

Já venku, mám připojená bezdrátová sluchátka a hodinky.
Přijdu do práce – sluchátka se odpojují, hodinky zůstávají.
Odcházím z práce, opět se připojují sluchátka.
Přicházím domů – sluchátka a hodinky se odpojují, propojuje se bezdrátový reproduktor a začíná hrát playlist z GMusic, ale pouze před osmou hodinou. Po osmé už ne, to už bych mohl někoho rušit..

Dá se něco takového nastavit s nějakým existujícím programem, který nevyžaduje ke svému ovládání doktorát z jaderné fyziky??

petrsp62

25.7.2017 22:06

Jednodušším, lepším a hlavně ZDARMA programem je MacroDroid. Je zde plná podpora češtiny. Pro automatizaci zařízení jej používám již několik let a nikdy jsem neměl jediný problém.Velmi doporučuji.

Martin Král89

26.7.2017 10:37

Marek P: tady se řeší automatizace chodu telefonu ne ruční nastavování profilů .. prober se

Ehec

26.7.2017 13:08

petrsp62: několik let? MacroDroid je tady tak rok a verze zdarma je dost omezená a navíc po několikaměsíčním testování zakoupené verze mi daleko více žrala baterii než Tasker. Jinak je ale apka slušná a daleko přehlednější než Tasker a je v češtině..

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 20

26.7.2017 15:36

Ehec
Je už tu opravdu pár let, minimálně 5.
https://www.svetandroida.cz/macrodroid-vas-telefon-ma-na-vic-201207/

Vonbronin

vonbronin94 0

15.8.2017 22:04

ahoj! …budou ještě další články s možnostmi jak tasker polopaticky nastavit? Je super, ale sám nastavit pravidla nezvládám. Díky!

pan_cerny

16.8.2017 23:39

@Skejpr S Taskerem uplne v pohode. Taky jsem byl nejdriv ztraceny. Podivej se na tohle video. Je sice stare pet let, mezitim se zmenil interface, ale to pochopis… https://youtu.be/BEhnOJl5mTo

RSS (komentáře k článku)