Menu

Automatizace: 3 funkce, které by měl umět každý Android

Automatizace

Mobilní telefony jsou dnes opravdu chytré a v mnoha ohledech zastoupí i stolní počítače a notebooky. Kolikrát si však sami pro sebe říkáte, proč tohle telefon neudělá automaticky? Proč to musím vždy dělat ručně? Ke slovu přichází automatizace. Dnes si představíme 3 funkce, které můžete svůj telefon naučit.

Automatizace v Androidu – Tasker jako mocná zbraň

Mobilní telefony jsou tak chytré, jak chytré jsou jejich aplikace. Tak lze ve zkratce shrnout dnešní situaci se smartphony, které toho v základu zase tolik neumí a je potřeba do nich nainstalovat sérii aplikací. V systému často chybí funkce, které bychom ocenili a které by nám hlavně ušetřily čas a práci. Automatizace se dostává téměř do každého odvětví a ani Android nezůstává samozřejmě pozadu. Několikrát jsme vám přinesli recenze aplikací, které dokážou telefon naučit víc. Dnes se spíše než na samotné aplikace zaměříme na vytvořená pravidla, která nám v praxi ušetří čas.

Protože to sám o sobě Android většinou nezvládne, i zde si budeme muset pomoci další aplikací. Možností je spousta, my jsme se rozhodli pro Tasker. Proč? V současné době se i přes jeho těžkopádnější ovládání jedná o nejvybavenější nástroj s mnoha možnostmi i pluginy. Námi vypsaná pravidla lze však většinou realizovat i v jiných aplikacích. Jmenujme například AutomateIt, LLama či Macroidroid.

aplikace tasker

Tasker
Tasker
Developer: joaomgcd
Price: CZK 99.00

1) Zvýšení limitu vypnutí obrazovky při spuštění aplikací pro čtení

Známe to všichni – spustíme některou z aplikací, ve které delší čas vstřebáváme zobrazené informace, aniž bychom sáhli na displej. Může se jednat o aplikace pro čtení elektronických knih a klidně i prohlížeč. Telefon usoudí, že když se delší čas nedotýkáme displeje, tak s telefonem nepracujeme, a po několika sekundách displej vypne. Řešením je samozřejmě trvalé zvýšení limitu vypnutí obrazovky, což se však může negativně podepsat na výdrži baterie. Nám by se spíše hodilo pravidlo, které po spuštění definované aplikace automaticky nastaví delší časový limit.

Přesně to dokáže Tasker zařídit. Nefunguje to přitom pouze tak, že aplikace změní dobu vypnutí obrazovky po spuštění dané aplikace a pak už si hodnoty nevšímá. Naopak. Po spuštění dané aplikace se zapne vytvořený profil, který nastaví delší čas vypnutí obrazovky, po ukončení aplikace pak ale dojde k nastavení původních hodnot. Tedy přesně tak, jak by daná automatizace měla podle našich představ fungovat.

Jak pravidlo nastavit?

V aplikaci Tasker klikněte na ikonu + a vyberte možnost Application. Následně označte aplikace, ve kterých chcete delší čas vypnutí displeje. Po návratu šipkou v levém horním rohu stiskněte možnost New Task a pravidlo pojmenujte. Následně v režimu Task Edit klikněte opět na ikonu +, vyberte Display a Display Timeout. Na poslední obrazovce již stačí jen zvolit čas, za jak dlouho se po spuštění těchto aplikací má displej vypnout.

2) Automatické zapnutí aplikace hudby po zapojení sluchátek

Posloucháte často hudbu a vadí vám, že po připojení sluchátek do telefonu se nic nestane? Některé telefony samy rozpoznají připojená sluchátka a spustí přehrávání v aplikaci Hudba. Samotný Android to však neumí a některé telefony místo Spotify či dalších služeb spouští předinstalovanou aplikaci Hudba. Tu však ne každý používá. Díky Taskeru lze opět jednoduše nastavit, aby se po zasunutí sluchátek spustila libovolná aplikace s přehráváním.

Jak pravidlo nastavit?

V sekci Profile vytvořte profil skrze StateHardwareHeadset Plugged. Pravidlo opět vhodně pojmenujte a v sekci akce je potřeba přidat 3 příkazy. První spustí aplikaci Spotify – vyberte AppLaunch App a vhodnou aplikaci (např. Spotify). Následně přidáme krátkou pauzu, aby před vykonáním dalšího příkazu Tasker čekal, než se Spotify spustí – TaskWait a nastavte například 300 ms. Posledním příkazem je spuštění přehrávání – MediaMedia Control. V sekci Cmd vyberte Play a v poli App zvolte aplikaci, ve které hudbu spouštíme (např. Spotify).

3) Nastavení tichého režimu po překlopení telefonu displejem dolů

Zatímco výše zmíněná pravidla nemusí být úplně pro každého, posledním dnešním tipem je opravdu užitečné pravidlo. Mnohokrát se nám přes den stane, že bychom potřebovali kompletně ztlumit zvonění – na schůzce, ve škole nebo třeba v případě intenzivního soustředění. Proč to vždy dělat ručně, když stačí vykonat jednoduché gesto – třeba přetočit telefon displejem dolů? Automatizace opět funguje tak, že po překlopení se aktivuje Tichý režim, ale po otočení telefonu zpět se automaticky deaktivuje.

Jak pravidlo nastavit?

Opět při vytváření profilu použijte možnost State a dále Sensor – Orientation a volbu Face Down. Profil pojmenujte a v sekci úpravy úkolu zvolte Audio a Do Not Disturb, případně Silent Mod. První možnost spustí režim Nerušit a telefon tedy nebude ani vibrovat. Druhá možnost utlumí všechny zvuky, ale lze nastavit vibrace.

Které pravidlo automatizace vás nejvíce zaujalo? Používáte nějaká podobná pravidla?

 

Komentáře

TomVal

TomVal 21

21.7.2017 16:57

Nevím, co všichni máte s tím automatickým spuštěním hudby při zasunutí jacku sluchátek. Copak telefon v tu chvíli ví, jestli náhodou nechci poslouchat knížky, případně povely pěší navigace? Když si nějaký hudební přehrávač tohle na sebe nastaví, pěkně mě to nakrkne a první, co hledám, je, kde to zase zrušit.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 19

21.7.2017 17:32

TomVal
Díky za komentář. Já třeba používám sluchátka jen na hudbu v poměru 100:1 s jinou aplikací, takže se mi to hodí. A tuším, že na tom bude takhle i spousta jiných uživatelů. Každopádně Tasker umožní si tam nastavit i nějaké dialogové okno a výběr nebo kombinace s jinou podmínkou. :-)

Martin Velký

21.7.2017 21:03

Spousta aplikací na hudbu to umí např Black player (ovšem je nutno nastavit protože to je ve výchozím nastavení vypnuté) . Ale pokud někdo rád používá takovy bez možnosti je to dobré řešení

Petr Benda

22.7.2017 8:08

Ahoj, je to fajn že dáváte dobré rady, ale je škoda že jedete zase na jiné App. Asi před necelým rokem jste rozjeli návody na AutomateIt tak jsem podle toho jel a teď dáváte že se jinou App.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 19

22.7.2017 8:31

Petr Benda
Děkujeme za komentář. Naším cílem je spíše předávat užitečné tipy na pravidla než na samotnou aplikaci. Přiznám se, že Tasker také nemám úplně v lásce kvůli tomu, jak je těžkopádný, ale umí toho prostě v současné době nejvíce. Ale hlavně – výše zmíněná pravidla si můžete nastavit i v AutomateIt či jiných programech, jde spíše o inspiraci.

Jinak s Taskerem jsme také měli krátký seriál https://www.svetandroida.cz/tag/sara/

Jan Dudík

22.7.2017 15:57

Já třeba k telefonu ještě nikdy sluchátka nepřipojoval. Každý má jiné potřeby.

La_da86

23.7.2017 11:51

Mám podobný problém, při poslouchání ABradia. Zapnu a tak 3 minuty to běží, po té se vypne. Mám And.7 na Blackview 6000. V nastavení mám zatrženo u této app., aby nechal zapnutý a přesto vypne. Co s tím?

neodhalitelny42

23.7.2017 12:08

Dobrý den,

poprosím o radu, zda už tuhle věc někdo řešil. Mám Honor 9 a MiBand 3. Rád bych si nějakým způsobem nastavil, abych v případě, kdy jsou zařízení spárovaná, telefon změnil zvuky (místo zvonění jen nějaké cinknutí). Vyzkoušel jsem nainstalovat program Llama, zde tato možnost vůbec není. V automatelt možnost je, ale nefunguje (mám podezření, že funguje jen s Android wear zařízeními). Bohužel wearables zařízení není vidět jako klasické spárované zařízení, takže přes bluetooth pravidlo toto nelze. Máte někdo nějaké řešení či nápad? Děkuji

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 19

23.7.2017 14:42

Tasker mi náramek detekoval jako blízké Bluetooth zařízení. Stačilo najít MAC adresu v aplikaci Mi Fit a jako spouštěč dát BT near. Otázkou ale je, jak to bude fungovat v praxi.

neodhalitelny42

23.7.2017 21:15

to: Jan Dolejš díky. Zkusil jsem tedy nainstalovat Tasker, ale náramek to prostě nevidí zkoušel jsem BT near i BT Connected – při kliknutí na “lupu” není a ani když opíšu MAC adresu, tak nespolupracuje (s telefonem ale normálně pracuje). Jinak pro info, aplikace, přes kterou se dá náramek nastavovat, se jmenuje Huawei Wear. Asi to mají holt nějak jinak.. /-:

ja_som

24.7.2017 11:26

Vďaka za článok, na nevypnutie displeja pre určité aplikácie používam inú aplikáciu, ale možno to prehodím do Taskera.
Plus pár mojich automatizácií:
pri spustení navigácie prepne nastavenie polohy na presné a pri vypnutí navigácie prepne späť na šetrenie energie,
automatické prepnutie režimu nerušiť na prioritné vo večerných hodinách + vypnutie dátového pripojenia a ráno prepnutie režimu na všetko + zapnutie dátového pripojenia.
A ešte jeden drobný, keď batéria telefónu klesne na 18%, tak ma na to upozorní MiBand.

JoVym

2.8.2017 14:53

ja_som:
zaujala mě možnost změny nastavení polohy na přesné v apkách kde je potřeba přesnost GPS (navigace, geocaching atd) S taskerem ale teprve začínám, nemáš nějaký návod na tuto funkčnost. dík

Vonbronin

vonbronin94 0

15.8.2017 8:43

TASKER DNES ZA 25 KČ

Zennek

zennek76 0

29.11.2017 17:01

Není to úplně k tomuto článku,ale není nějaká aplikace “vypnout,zapnout”?Nemyslím tím nerušit. U Huawei Mate 8 to šlo.Teď mám Note 8.Děkuji Z.

RSS (komentáře k článku)