Vadí vám příliš agresivní automatické ukončování aplikací? (Hlasovačka)

procesy

O tom, že největší slabinou dnešních chytrých telefonů je jejich výdrž na jedno nabití, si už povídají i vrabci na střeše. Je celkem logické, že se výrobci snaží tento nedostatek alespoň částečně eliminovat. Jednou z cest je automatické ukončování aplikací. Je to ale dobrá strategie? Na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Nezabíjejte mou aplikaci, tečka com

Ve středu jsme vás informovali o webové stránce DontKillMyApp.com, kde jsou seřazeni výrobci telefonů podle toho, jak agresivně ukončují aplikace na pozadí. Stojí za ní čeští vývojáři ze studia Urbandroid, které můžete znát coby autory úspěšných programů jako jsou Sleep as Android či Twilight: Blue light filter.

Cílem stránky je upozornit na skutečnost, že příliš agresivní automatické ukončování aplikací dělá z chytrých telefonů hloupá zařízení. To vše jen proto, aby se o něco prodloužila výdrž baterie. Jedním ze zásadních problémů této strategie je fakt, že se nikdo nikde neptá uživatele, zda upřednostňuje delší výdrž, nebo funkční aplikace.

Je nesporným faktem, že smartphony jsou čím dál výkonnější, zatímco kapacita baterie rozhodně neroste adekvátním tempem. Google (a bohužel i výrobci) se pokouší s každým novým vydáním Androidu implementovat funkce, které mají za úkol tento nedostatek vyrovnat.

V případě vyhledávacího giganta můžeme zmínit například funkci Doze, která přišla v roce 2015 s Androidem 6 Marshmallow, nebo režim Adaptivní baterie, který přinesl zatím nejnovější Android 9 Pie.

Výrobci jsou papežštější než papež

Vliv na chování operačního systému Android mají ale i výrobci, kteří ho mohou upravovat a přizpůsobovat svým představám a požadavkům. Někteří ve snaze o delší výdrž nastavili tak agresivní strategii, že ukončují i užitečné aplikace, které by z nějakého důvodu měly zůstat běžet.

Vadí vám příliš agresivní automatické ukončování aplikací?Vadí vám příliš agresivní automatické ukončování aplikací?

Často jsou tímto způsobem ukončovány například nejrůznější nesystémové budíky, obslužné aplikace pro komunikaci s nositelnou elektronikou, nástroje pro automatizaci a mnohé další. Uživatelé se pak rozčilují na autory, že jim nezazvonil budík, nebo nefungují notifikace na hodinkách, ačkoli skutečným viníkem je systém jejich telefonu.

Výrobci mají, na rozdíl od vývojářů, plnou kontrolu nad chováním systému a v podstatě si mohou napsat „úsporné programy“ bez ohledu na cokoli, což se také děje. Proto se vývojáři rozhodli otevřít tento problém a ukázat na ty, jejichž agresivní automatické ukončování aplikací poškozuje jejich práci.

Kdo má máslo na hlavě?

Výsledkem je žebříček, na jehož vrcholu trůní Nokia. Její výrobce – společnost HMD Global – v Androidu Oreo a Pie používá záhadnou aplikaci „Ochrana baterie“ (balíček com.evenwell.powersaving.g3), která má jediný úkol: 20 minut po vypnutí obrazovky zablokuje všechny procesy na pozadí.

Máslo na hlavě má výrobce NokiíMáslo na hlavě má výrobce Nokií

Druhé nejhorší skóre má v tomto směru OnePlus (což můžeme potvrdit z vlastní praxe), následovaný telefony značek Xiaomi, Huawei, Meizu, Sony, Samsung, HTC, Google a „ostatními výrobci“.

Stránka DontKillMyApp.com poskytuje u každého výrobce vysvětlení, jak omezuje procesy na pozadí, ale i tipy, co mohou uživatelé udělat k vyřešení problému – tedy jak nastavit či vypnout správu baterie, případně kde nahlásit toto chování jako chybu.

Vadí vám příliš agresivní automatické ukončování aplikací?

Dostáváme se k otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta logicky navazuje na výše řečené a zní: vadí vám příliš agresivní automatické ukončování aplikací? Hlasujte podle toho, jak to máte na svém telefonu.

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi se můžete zamyslet nad celou problematikou „aplikace na pozadí versus výdrž baterie“. Napište nám, zda je pro vás větší prioritou delší výdrž, nebo funkční programy na pozadí.

Výsledky ankety na téma Vadí vám příliš agresivní automatické ukončování aplikací?Výsledky ankety na téma Vadí vám příliš agresivní automatické ukončování aplikací?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak velká interní paměť vám stačí. Ankety se zúčastnilo 181 respondentů, což je nejvíce od října loňského roku.

Výsledky ankety Jak velká interní paměť vám stačí?Výsledky ankety Jak velká interní paměť vám stačí?

Nejsilněji zastoupenou odpovědí bylo 64 GB, pro které hlasovalo 41 % čtenářů. Druhé místo má 128 GB se 25 %. třetí pak 32 GB se 23 %. Jen 4 % hlasujících by stačilo 16GB úložiště, naopak 6 % potřebuje 256 a více gigabajtů prostoru.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)