Jak velká interní paměť vám stačí? (Víkendová hlasovačka)

pamet

Interní paměť je jedním z klíčových parametrů, který hraje (respektive by měl hrát) roli při výběru chytrého telefonu. Pokud koupíte mobil s příliš malou kapacitou, budete se potýkat s nutností mazat soubory a aplikace. Příliš velké úložiště zase znamená zbytečné navýšení ceny. Jak velká interní paměť vám stačí? Na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Výběr chytrého telefonu

Požadavky na chytrý telefon se u jednotlivých uživatelů liší. Zatímco pro jednoho je důležitá velikost obrazovky, druhý se neobejde bez kvalitního fotoaparátu. Velikost interní paměti často zůstává až sekundárním faktorem – řada zákazníků se v tomto směru orientuje podle ceny.

Jak velká interní paměť vám stačí?Jak velká interní paměť vám stačí?

Při výběru nového telefonu je nutné z hlediska parametrů brát v úvahu, že výrobci uvádějí velikost prázdné interní paměti. V zakoupeném telefonu však několik gigabajtů zabere operační systém, případně předinstalované aplikace.

Aktuálně je to největší problém u zařízení se 16 GB interní paměti, kde uživatelům zbývají maximálně jednotky gigabajtů. Může se to zdát jako dostatečný prostor, ale i při běžném používání se dá poměrně rychle zaplnit. Zaberou ho nejen fotky, nainstalované programy, ale i jejich (více či méně dočasná) data.

Alcatel U3 nabízí jen 4 GB interní pamětiAlcatel U3 nabízí jen 4 GB interní paměti

Bohužel v mnoha případech není řešením ani pořízení paměťové karty. Některé telefony je vůbec nepodporují, a u těch, do nichž lze microSD nainstalovat, narazí uživatel na omezené možnosti, co může na kartu uložit. Zpravidla lze na ni ukládat fotky, mapové podklady navigací a některé další soubory. Určitě to ale nefunguje tak, že by bylo možné přesunout na kartu nainstalované aplikace a veškerá jejich data.

Interní paměť v průběhu času

Když Android začínal svou úspěšnou pouť, stačilo mu jen několik desítek megabajtů prostoru. Stejně tak velikost aplikací se většinou vešla do jednotek megabajtů. V průběhu let ale nakynul jak operační systém, tak i programy. Dnes nejsou výjimkou hry, které si ukousnou i více než gigabajt místa. Například image čistého Androidu 9.0.0 pro Pixel 3 XL je velký již téměř 2 GB.

Pojďme se podívat na to, jak se v průběhu času měnila velikost interní paměti v případě referenčních telefonů Google.

  • Rok 2010 – Nexus One – 0,5 GB
  • Rok 2010 – Nexus S – 16 GB
  • Rok 2011 – Galaxy Nexus – 16 GB
  • Rok 2012 – Nexus 4 – 16 GB
  • Rok 2013 – Nexus 5 – 16 GB
  • Rok 2014 – Nexus 6 – 32/64 GB
  • Rok 2015 – Nexus 5X – 16/32 GB/Nexus 6P – 128 GB
  • Rok 2016 – Pixel – 32/128 GB
  • Rok 2017 – Pixel 2 – 64/128 GB
  • Rok 2018 – Pixel 3 – 64/128 GB/Pixel 3 XL 64/128 GB

Je tedy očividné, že v průběhu let velikost interní paměti u telefonů Nexus, respektive Pixel vzrostla více než dvěstěkrát. Odráží to jak větší požadavky na systém, tak především zvětšování aplikací a multimediálních souborů – zejména videí ve vysoké kvalitě.

Jak velká interní paměť vám stačí?

Dostáváme se tedy k otázce: kam jsme dospěli v roce 2019. Jak velká interní paměť vám stačí? Hlasujte podle toho, jaká nejmenší kapacita interní paměti je pro vás akceptovatelná v případě, že telefon nepodporuje paměťové karty.

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete zamyslet nad tím, kde neustále rostoucí požadavky na kapacitu interní paměti smartphonů skončí. Budete jednou nosit v kapsách zařízení s terabajtovým úložištěm? Co u vás zabírá nejvíce místa?

Výsledky ankety Jak velká interní paměť vám stačí?Výsledky ankety Jak velká interní paměť vám stačí?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda jste k Vánocům dostali nebo darovali mobilní telefon. Ankety se zúčastnilo 102 respondentů a dopadla následovně.

Výsledky ankety Dostali nebo darovali jste na Vánoce mobil?Výsledky ankety Dostali nebo darovali jste na Vánoce mobil?

Nejsilnější byla tentokrát skupina, která mobil nedostala, ani nedarovala – čítala 61 % hlasujících.13 % respondentů našlo pod stromečkem nový telefon, zatímco více než dvojnásobek – přesně 27 % – pak telefon daroval.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)