Android M a funkce Doze – jak funguje nové šetření baterie? (aktualizováno)

DSC05971_big

Na letošním Google I/O došlo kromě oznámení nového systému Android M také na představení jeho nových funkcí. Jednou z mnoha byla schopnost lépe využívat energii a výkon zařízení pomocí novinky zvané Doze. Google pracuje na optimalizaci spotřeby energie s každou novou aktualizací, ale ve finále záleží vždy především na vývojářích, jak se s výdrží poperou.

Řízení spotřeby v systému Android M

Řízení spotřeby v systému Android M

Díky vývojářskému preview nového systému Android M se naskytla příležitost vyzkoušet, jak to vlastně celé funguje. Doze dokáže rozpoznat, pokud zařízení odložíme například někam na stůl a je delší dobu v nečinnosti. V tuto chvíli ho přivede do režimu spánku, při kterém jsou veškeré nedůležité aplikace uspané. Jakmile přístroj začneme znovu používat, režim spánku se ukončí. Novou funkci nalezneme také v nastavení řízení spotřeby energie. Zde můžeme nově vidět výpis aplikací, které momentálně nespotřebovávají žádnou energii. Určovat budeme moci také to, která aplikace dostane přístup k síti Wi-Fi nebo mobilním datům.

V případě, že se zařízení dostane do zmíněného režimu spánku, platí:

  • přístup k síti je zakázán, výjimkou jsou služby Google Cloud Messaging s vysokou prioritou
  • snahy o probuzení, tzv. Wake Lock, jsou ignorovány
  • upozornění vytvořené třídou AlarmManager jsou ignorovány, výjimku tvoření upozornění nastavené pomocí metod setAlarmClock() a AlarmManager.setAndAllowWhileIdle()
  • neprobíhá skenování okolních Wi-Fi sítí
  • není dovoleno spouštět synchronizaci na pozadí (JobScheduler)

Jak již bylo zmíněno, v okamžiku, kdy se telefon hne, jsou tato pravidla zrušena a všechna oznámení a úkony jsou provedeny. Jsme moc zvědaví, jak tento způsob řízení spotřeby bude fungovat v praxi.

Zdroj: androidcentral.com

Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)