Menu

Android M a funkce Doze – jak funguje nové šetření baterie? (aktualizováno)

Na letošním Google I/O došlo kromě oznámení nového systému Android M také na představení jeho nových funkcí. Jednou z mnoha byla schopnost lépe využívat energii a výkon zařízení pomocí novinky zvané Doze. Google pracuje na optimalizaci spotřeby energie s každou novou aktualizací, ale ve finále záleží vždy především na vývojářích, jak se s výdrží poperou.

Řízení spotřeby v systému Android M

Řízení spotřeby v systému Android M

Díky vývojářskému preview nového systému Android M se naskytla příležitost vyzkoušet, jak to vlastně celé funguje. Doze dokáže rozpoznat, pokud zařízení odložíme například někam na stůl a je delší dobu v nečinnosti. V tuto chvíli ho přivede do režimu spánku, při kterém jsou veškeré nedůležité aplikace uspané. Jakmile přístroj začneme znovu používat, režim spánku se ukončí. Novou funkci nalezneme také v nastavení řízení spotřeby energie. Zde můžeme nově vidět výpis aplikací, které momentálně nespotřebovávají žádnou energii. Určovat budeme moci také to, která aplikace dostane přístup k síti Wi-Fi nebo mobilním datům.

V případě, že se zařízení dostane do zmíněného režimu spánku, platí:

  • přístup k síti je zakázán, výjimkou jsou služby Google Cloud Messaging s vysokou prioritou
  • snahy o probuzení, tzv. Wake Lock, jsou ignorovány
  • upozornění vytvořené třídou AlarmManager jsou ignorovány, výjimku tvoření upozornění nastavené pomocí metod setAlarmClock() a AlarmManager.setAndAllowWhileIdle()
  • neprobíhá skenování okolních Wi-Fi sítí
  • není dovoleno spouštět synchronizaci na pozadí (JobScheduler)

Jak již bylo zmíněno, v okamžiku, kdy se telefon hne, jsou tato pravidla zrušena a všechna oznámení a úkony jsou provedeny. Jsme moc zvědaví, jak tento způsob řízení spotřeby bude fungovat v praxi.

Zdroj: androidcentral.com

 

Komentáře

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

5.6.2015 10:38

Tak teď by mě zajímalo, co je v mém komentu dle adminů špatně :-D Slovíčko u b o h ý ? :-D Nebo n e ž e r e ? :D Nebo snad p o z a d í ? :D :D :D

LadiS

LadiS

z aplikace
5.6.2015 11:27

nejak mi unika podstata tohoto clanku.. co jste tim vlastně sdělili? :D

SeppWinkler

SeppWinkler

5.6.2015 11:38

Chceli povedať len to, že inžinieri z Google stále a stále pracujú na vylepšení spotreby a stále a stále sa im to nejako nedarí. Kde asi urobili inžinieri z Google chybu? Keby sa dali normálnym spôsobom zo systému získať práva admina, tak by si človek ľahko nastavil, čo má bežať na pozadí, čo smie pristupovať k sieti, odinštaloval, čo nepotrebuje a spotreba by sa hneď zlepšila. To by ale potom nemohli inžinieri z Google večne pracovať na zlepšení spotreby :)

Jan

Jan

5.6.2015 11:39

Článek totálně k P R D U !

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 20

z aplikace
5.6.2015 11:56

Jsem zvědav, jak to bude fungovat v praxi. Myslím, že některé společnosti mají dobře propracovaný management napájení. Když bude rovnou v Androidu, bude to plus.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 20

z aplikace
5.6.2015 11:58

Ladis
Děkujeme za komentář. Myslím, že tato nová funkce je hodně zajímavá a myslím, že o ní ještě uslyšíme. Minimálně v tom spojení, zda je užitečná a přínosná, nebo nikoliv. ☺

Článek jsme aktualizovali o několik zajímavých informací o funkci Doze.

LadiS

LadiS

z aplikace
5.6.2015 12:10

ja naprosto chapu tuhle funkci, ktera bude jistě naprosto “revoluční” (jako pokaždý). Ja se ptám na přínosnou hodnotu tohoto konkrétního článku;tu funkci jste Nijak nevysvetlili, nijak ji nerozebrali, nic konkretniho ani nenapsali…a název článku ? přímo do názvu dáte otázku a přitom tam naprosto není odpověď :D

Jirka.s

Jirka.s

5.6.2015 12:13

Ano, takže to co má Sony už asi dva roky pod názvem stamina. A pojď faktuz zmínil jsem Sony, do mě do mě ubožáčku.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 20

5.6.2015 12:22

LadiS
Díky za komentář a upozornění, princip jsme již doplnili. Chápu, že se to bez doplnění jevilo jako článek, který jen znovu upozorňoval na to, o čem jsme již psali ve společném článku. Díky ještě jednou.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

5.6.2015 12:22

Jirka.s: Tobě už není pomoci ;)

Jirka.s

Jirka.s

5.6.2015 12:54

Faktuz: naopak pane, vám není pomoci. Zkuste si pročíst vaše přízpěvky nějaký čas dozadu, pokud jste normální člověk který má rozum a soudnost tak se budete stydět pane.

Mira

Mira

5.6.2015 13:10

Takže zkrátka režim STAMINA či ULTRA STAMINA co už má dávno Sony zabudované a teď to převezme a poupraví Google.

Nejsem proti, tato funkce je užitečná a mělo by to umět více výrobců (resp telefonů), avšak nepozapomínejme kdo byl první :-)

bk2601

z aplikace
5.6.2015 15:18

Aneb pojďme najít na GP nejakou užitečnou aplikaci a implementujeme ji do nového androidu… Mimochodem narážím na greenify, které toho umí víc.

walliňák

5.6.2015 16:10

Honza Dolejš se článkem pravděpodobně snažil říci, že Google konečně implementuje do systému lepší správu využití energie. Ano, jsou firmy, které toto dávno mají, ale také jsou výrobci, kteří ne a uživatel toto musí řešit alternativní aplikací.
Pro někoho dobrá zpráva, ale stejně si to naknec udělají výrobci podle svého
díky, Honzo, za článek

Natsu

5.6.2015 17:53

Problém bude jen v tom že aplikace které nepoužívají Google Cloud Messaging ale aktualizují se na pozadí nebudou fungovat tím pádem nedostanete třeba notifikaci od nějaké aplikace.. a zazní až když se telefon vzbudí tj. uživatel to musí ručně nastavit aby to na aplikaci nespadalo… je to z jedné strany dobré ale z druhé blbé… jiná věc by byla kdyby to tohle zakazovalo aplikacím které uživatel nespustil ale spustili se na pozadí.. tj uživatele nezajímají.. a aplikace co by uživatel sám spustil by mohly mít přístup k provádění synchronizace na pozadí normální i během tohoto šetření.. nebo aspoň v nějakých nastavených časových intervalech..

egee

egee

5.6.2015 18:45

Myslím si že věční kritici článků zde ve světěandroida by měli dostat šanci co ty na to autore ?.
Dejme šanci nespokojencům – ať sami vytvoří a zašlou článek ze své makovice hlavně takový který bude dokonalý a bez chyb které sami kritizují.

Vladimr_sladk

Vladimír Sladký 0

6.6.2015 0:22

V podstatě mám tohle všechno i na Androidu 4.2.2 vyřešeno aplikacemi Greenify, Droid Wall a CPU Tuner (můžu nastavit, že když není externí napájení, tak jestli se po zamknutí obrazovky WiFi vypne zcela, anebo dovolí synchronizaci jen jednou za určitou dobu atd.) a můžu telefonem klidně i “hýbat” aniž by se probudil a začal spotřebovávat baterku zbytečně – spíš se děsím, až jestli si jednou budu moct nový telefon dovolit, tak co bude do té doby v nových Androidech zase “vylepšeno k hošímu” a tedy třeba zakázáno a pod., jak je poslední dobou bohužel v módě rozhodovat i za uživatele co je pro něj “zaručeně nejlepší” (a nejbezpečnější) … ;-(

Faktuzmetedmocmocstvete

Faktuzmetedmocmocstvete

6.6.2015 2:07

Greenify, Droid Wall a CPU Tuner … proboha, zabijte to, než to naklade vajíčka!!!!

Vclav_panenka

Václav Panenka 0

6.6.2015 18:55

Ano. Docela jsou zajímavé.

jiri_v

jiri_v

z aplikace
7.6.2015 21:14

Svet androida a cestina. Chlapi, upozorneni – je ta upozorneni.

jiri_V

jiri_V

z aplikace
7.6.2015 21:16

resp. jsou, abych byl take gramaticky spravne

RSS (komentáře k článku)