Aplikace One Thumb Control: Ovládejte telefon palcem

LG-V10-konstrukce-držení

Trend zvětšování úhlopříčky displejů s sebou přinesl mnoho výhod. Větší zařízení nabízejí větší baterii (a výdrž), výkon, lepší možnosti chlazení a větší zobrazovací schopnosti. Na druhou stranu telefon zabírá více místa, víc váží a s ovládáním jednou rukou se také můžeme rozloučit. Naštěstí si poslední nevýhodu uvědomili i vývojáři a začali produkovat aplikace, jež mají ovládání phabletů jednou rukou výrazně ulehčit. Mezi tyto aplikace patří i One Thumb Control (volně přeloženo Ovládání palcem) od Sylvaina Lagacheho.

Jak to vlastně funguje?

Po projití krátkého a jednoduchého tutorialu se vám v pravém dolním rohu displeje (lze přemístit na jakýkoliv okraj) zobrazí malý plovoucí znak vypadající jako polovina náplasti. Pokud na něj najedete prstem, zobrazí se vám nabídka jednoho až pěti modulů uspořádaných do tvaru čtvrtkruhu, které si sami nastavíte. Po najetí na jeden z těchto modulů se vám v horní části displeje zobrazí okno s konkrétním názvem a stručným popisem. Zároveň se vám zobrazí druhý čtvrtkruh ikon spadajících pod daný modul. Zde po najetí na druhou ikonu provede aplikace konkrétní činnost, jež je dána popiskem.

Jaké moduly lze nastavit?

V aplikaci si jednotlivé moduly nastavíte. Na výběr máte z modulů:

 • aplikací,
 • rychlého nastavení,
 • ovládání hudby,
 • prohlížeče souborů,
 • zkratek častých kontaktů,
 • zkratek veškerých kontaktů.

V aplikacích si zvolíte konkrétní aplikace, u ostatních modulů máte volbu danou a vybírat si nemůžete. V rychlém nastavení jsou podobné ovladače jako v notifikační liště, tedy

 • Wi-Fi, data, Bluetooth, GPS
 • překlápění obrazovky
 • přepínání režimů hlasitosti
 • jas
 • stažení notifikační lišty
 • tlačítka multitasking a domů.

U hudby máte možnosti omezené na pause/play a přepínání skladeb. V prohlížeči souborů se zobrazí všechny složky a u kontaktů nejpoužívanější kontakty. U modulu veškerých kontaktů si vyberete písmeno kontaktu, konkrétního člověka a způsob komunikace (SMS/hovor).

Pokud máte ve druhém čtvrtkruhu více ikon, než vám telefon zobrazí, stačí najet prstem k okraji a celý kruh se vám pootočí ve směru prstu. Nepůsobí to jistě a pokud chcete dosáhnout krajní ikony, občas vám kruh odjede. Na displeji se vám ve všech kategoriích kromě prohlížeče souborů a všech kontaktů ukážou maximálně dva čtvrtkruhy, žádné zesložiťující podnabídky v těchto sekcích neexistují. Ve dvou výjimkách se můžete pomocí podsložek dostat až do páté řady, dál vás aplikace nepustí.

Celá aplikace je velice jednoduchá a přívětivá. V Obchodě Play má přes 500 stažení a průměrné hodnocení 4,7 hvězdičky. Zatím se nachází v Beta verzi, ale s žádnými pády jsme se v průběhu testování nesetkali. Nevýhodou může být i jazyková nepřizpůsobitelnost – jinak než anglicky se spolu nedomluvíte.

One Thumb Control (Not maintained anymore)
One Thumb Control (Not maintained anymore)

Jak řešíte ovládání telefonu jednou rukou vy?

Jaromír Šolc
O Autorovi - Jaromír Šolc

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)