Menu

Aplikace FingerIO: Ovládání telefonu, aniž byste se ho dotkli

FingerIO_phone1

I přes zvětšující se displeje mobilních telefonů se nezřídka stává, že se člověk uklikne. O to víc to platí u SmartWatch, jejichž ovládání vyžaduje potřebnou trpělivost a přesnost. Vědci z Washingtonské univerzity proto vytvořili aplikaci FingerIO, která je schopna sledovat pohyb prstů uživatele na okolní ploše, například povrchu stolu, nebo dokonce ve vzduchu.

Ultrazvukové ovládání

Aplikace funguje tak, že se neustále z reproduktoru smartphonu vysílají uchu neslyšitelné vlny, které se odrážejí od prstu uživatele a odrazy jsou následně přijímány mikrofony zařízení. Pro správnou funkci systému musí zařízení obsahovat dva mikrofony, aby lépe detekovalo pohyb prstů, což je problém především chytrých hodinek. Aplikace je díky přijímaným odrazům v čase schopna vypočítat pozici prstu v prostoru, a to téměř v reálném čase. S přesností kolem 8 mm.

Už žádné vytahování telefonu z kapes

Na rozdíl od konkurenčního kamerového sytému funguje tato technologie i bez vizuálního kontaktu. Tudíž není žádný problém ovládat svůj telefon, i když je v kapse kalhot. V praxi tak můžete pohybem prstů ve vzduchu ovládat hlasitost přehrávané hudby, rolování v nabídce aplikací nebo dokonce psaní textu. Všechny tyto funkce byly vyzkoušeny na Samsungu Galaxy S4 a SmartWatch, které byly doplněny o druhý mikrofon.

fingerIO2-630x271

Jak říká sama vedoucí studie Rajalakshmi Nandakumar: “Nemohli jsme psát jednoduše na displeji svých chytrých hodinek, tak jsme chtěli přeměnit psací stůl nebo prostě okolní prostor k zadávání příkazů do mobilu.“ Technologie bude přestavena v květnu na konferenci v San José, v Kalifornii. A kdo se nemůže dočkat, máme pro něho video.

Video v aplikaci.

Jak se vám líbí bezdotykové ovládání telefonu?

Zdroj: gizmag.com.

Komentáře

nem0cze

24.3.2016 16:18

Jen další žrout energie z baterie s jednodenní výdrží.
Bude zajímavý až baterie bude mít výdrž nejméně týden.
Zatím bych to zařadil do kategorie Gadgets.

Miquel

z aplikace
24.3.2016 17:11

kurnik opet porad mi nejde prehrat video aplikaci. To je pak aplikace pro mne zbytecna a muzu ji smazat. To je problem to prepsat aby to běželo? Nebo mam ja neco udelat jinak aby to fungovalo?

GeorgeZ

z aplikace
24.3.2016 19:46

Zda se,ze si SGS4 prozatim ponecha. :-)

mimar48

z aplikace
24.3.2016 20:53

… jste si v redakci jisti, že bude možné takto ovládat i telefon skrytý v kapse?

@Miquel: … že by v době psaní Vašeho komentáře ještě nebyl u videa přiložený funkční odkaz? Chodím sem poslední dobou výrazně méně, než dřív, ale pokud se nepletu, tak u videí, která v aplikaci nikdy nejedou, jsou vždy přímé odkazy, které fungují dobře. Jenom místo do okna videa ťuknu na odkaz a jede to hned… Po skončení videa dám šipku zpět a jsem zpátky v aplikaci.

Mis012

z aplikace
24.3.2016 20:58

Ono prepsat aplikaci, ke ktere si ani nevyzadate zdrojovy kod, je docela problem. A navic pokud jste si nevsimli tak Petr Mišák aplikuje politiku ignorace (kdyz neodpovime lidi prestane bavit si stezovat)

TracThorr

TracThorr 0

24.3.2016 23:01

Přečetli ste si při psaní článku, kdo je autor? Je to žena, takže žádnej “sám vedoucí studie”. Ověřování zdrojů je základ.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 0

25.3.2016 9:03

Miquel
Pracujeme na nové aplikaci, proto se nyní snažíme suplovat chybějící podporu videa alespoň odkazy na video, aby bylo možné v telefonu video prohlížet.

TracThorr
Děkujeme za doplnění. Jméno poněkud mátlo a přiznám se, že jsem po přečtení článku měl také za to, že je to muž. Opraveno.

Miquel

z aplikace
25.3.2016 11:49

Dekuji za odpoved. Jen jsem nevedel jestli chyba neni u mne.

Cenzzor

z aplikace
25.3.2016 13:36

no ja od misaka dostal celkem slusnej hate kdyz sem se minule v komentarich zminil o nedostatcich aplikace….šumař jeden… bylo mi receno ze taky muze klidne tu aplikaci vypnou jestli si to prejem…a jeste prihodil odkaz na info jak se to s aplikaci ma a tam se psalo ze snad v roce 2017 mozna…. bla bla bla… keci jak to neni jednoduchy bla bla…. kdyz sem mu napsal ze v roce 2017 mozna doatane aplikace taplatu v podobe opraveni 2-3 chyb a pridani dalsiho reklamniho baneru tak uz se nevyjadril…

RSS (komentáře k článku)