Aplikace Audiolibrix: česky čtené audioknihy do vašeho telefonu

Aplikace Audiolibrix: česky čtené audioknihy do vašeho telefonu

Máte čas na čtení knížek? Pokud je vaše odpověď záporná, možná byste mohli zkusit audioknihy – namluvené nahrávky knížek, které lze poslouchat například na cestách nebo během (aktivního) odpočinku. Pomocí aplikace Audiolibrix získáte přístup k více než čtyřem tisícům titulů předčítaným profesionály. Pojďme se podívat, co od této platformy můžete čekat.

Obsah článku

Co aplikace Audiolibrix slibuje?

Mobilní aplikace Audiolibrix je pevně spjata se stejnojmenným internetovým obchodem, nabízejícím údajně největší výběr audioknih v Česku. V jeho nabídce najdete beletrii, poezii, jazykové učebnice, cestopisy, ale i mnoho knížek pro osobní rozvoj, včetně řady aktuálních titulů z populárního brněnského vydavatelství Jan Melvil Publishing.

Co získáte instalací této aplikace? V Obchodě Play autoři uvádějí následující:

  • Možnost vybrat si z katalogu více než 4500 audioknih. Detektivky, historie, osobní rozvoj, filozofie, fantasy, sci-fi… přijdete si na své.
  • Největší katalog českých a slovenských podcastů na webu, které si můžete vybírat a přehrávat rovnou v appce. Zábava, novinky, informace, vzdělávání… volba je na vás.
  • Rychlý nákup přímo v aplikaci – klik, klik a posloucháte!
  • Neobvykle dlouhé ochutnávky – žádný zajíc v pytli, hezky si poslechněte, co kupujete.
  • Pohodlné přehrávání a synchronizaci mezi zařízeními. Posloucháte na telefonu a chcete pokračovat na tabletu? Aplikace si sama pamatuje, kde jste skončili.
  • Časovač vypnutí – jste moc unavení a do pár minut usnete? Aplikace se sama vypne v čas, který si určíte. Usínáte, ale ještě byste poslouchali déle? Tak prostě ťukněte do telefonu a počítadlo se resetuje.
  • Záložky – přehrávejte si oblíbené části pořád dokola… klidně až do zbláznění.
  • Pak taky umí salta, přemety, kliky… no dobře, tak neumí, ale má spoustu dalších funkcí.

Audiolibrix: Audioknihy ihned, kdekoliv a kdykoliv

Audiolibrix: Audioknihy ihned, kdekoliv a kdykoliv

Jak Audiolibrix funguje v praxi?

Po instalaci a prvním spuštění nejprve zvolíte, v jakém jazyce s vámi má aplikace komunikovat. Na výběr je čeština, slovenština a angličtina. V dalším kroku se buď přihlásíte, nebo registrujete. K čemu je to dobré? Zakoupené audioknihy budete mít k dispozici na svém účtu, takže je po přihlášení můžete poslouchat na jakémkoli zařízení, počínaje notebookem, přes počítač a tablet, až po chytrý telefon. Registrace vyžaduje e-mailovou adresu, heslo, jméno, zemi a vyjádření souhlasu s obchodními podmínkami. K přihlašování pak budete používat e-mail a heslo.

Mobilní aplikace má celkem pět sekcí, mezi kterými lze přepínat tlačítky v dolní liště. První na řadě je Knihovna, ve které najdete všechny zakoupené audioknihy. Jednotlivé tituly můžete nejen přehrávat, ale také stáhnout do zařízení a následně poslouchat offline. Aplikace si napříč zařízeními pamatuje, kde jste skončili s poslechem, takže automaticky pokračuje ve čtení na správném místě. Po vyslechnutí celé knihy ji můžete archivovat, případně vymazat stažené soubory ze zařízení, aby nezabíraly místo. Neznamená to ale, že byste tím o daný titul přišli – budete ho mít stále k dispozici.

Ve druhé sekci Katalog můžete nakupovat nabízené audioknihy. Protože více než 4500 titulů je opravdu hodně, budete mít na výběr podle žánrů, kolekcí a sérií. Samozřejmě nechybí ani vyhledávání, které hledá v názvech, autorech, vydavateli i popisku. Výsledky je možné řadit podle několika kritérií – například dle popularity, hodnocení, názvu, data vydání nebo délky. U každé knížky je k dispozici spousta informací – kromě popisku například údaj o délce, jazyku, žánru a interpretovi. Velice kladně hodnotíme možnost poslechnout si ukázku, na základě které můžete posoudit, zda vám namluvení knihy vyhovuje.

Nakupujeme a posloucháme audioknihy

Pokud vás nějaký titul zaujme natolik, že si ho budete chtít koupit, stačí klepnout na příslušné modré tlačítko s cenou. Následně se otevře webová stránka, nabízející dvě možnosti platby: platební kartou Mastercard nebo Visa, nebo pomocí platebního systému PayPal. Krátce po zaplacení a zpracování transakce se zvolený titul ocitne ve vaší knihovně, kde si ho můžete poslechnout či stáhnout. Samozřejmě ho budete mít k dispozici i ve webové desktopové verzi.

Třetí sekce Přehrávač slouží k poslechu pořízených audioknih. Nabízí předpokládané funkce, jako je pozastavení a opětovné spuštění přehrávání či přeskakování mezi kapitolami/soubory. Tyto funkce jsou dostupné i přes „mini přehrávač“ v notifikacích a na odemykací obrazovce. Navíc tu je možnost označit si zajímavou pasáž záložkou, změna rychlosti přehrávání (zpomalení i zrychlení) a nastavení časovače, které využijete například při poslechu knížek před usnutím.

Zbývající dvě sekce si dovolíme označit jako „servisní“. Ve Stahovači lze sledovat probíhající stahování knížek a jednotlivých souborů. V profilu pak najdete odhlášení, zprávy od provozovatele služby a máte zde možnost povolit sledování stavu hovorů. To doporučujeme, neboť aplikace pak bude schopná automaticky pozastavit přehrávání při příchozím nebo odchozím telefonátu.

Resumé

Mobilní aplikace Audiolibrix pro Android si rozhodně zaslouží pochvalu především za nesmírně široký katalog nabízených titulů všemožných žánrů. Díky schopnému vyhledávání a přehlednému třídění do kategorií snadno najdete knížku, kterou hledáte, nebo by vás mohla zajímat. Vyslechli jsme několik knih, namluvených různými mluvčími (např. Miloš Čermák čte své povídky sám) a můžeme konstatovat, že jde o profesionální a dobře provedené nahrávky.

K dokonalosti tak chybí snad jen podpora placení přes Google Pay, aby uživatel nemusel znovu zadávat číslo své platební karty. Autoři navíc reagují na podněty uživatelů a případné chyby, které se sem tam objeví, průběžně opravují. Ačkoli možností poslechu audioknih je na Androidu celá řada, dovolíme si tvrdit, že tento program patří k nejlepším ve svém oboru.

Program Audiolibrix je v Obchodě Play od března roku 2014 a za tu dobu si ho nainstalovalo více než padesát tisíc uživatelů. O jasně převažující spokojenosti svědčí průměrná známka 4,5, stojící na více než 1300 hodnoceních. K dispozici je také aplikace pro iOS a další platformy.

Audiolibrix - Audioknihy
Audiolibrix - Audioknihy

Posloucháte audioknihy?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)