Smart AudioBook Player skvělý přehrávač nejen pro audioknihy

Smart AudioBook Player

Váš mobilní telefon či tablet může skvěle sloužit jako mediální přehrávač. Ukážeme si aplikaci Smart AudioBook Player pro chytré přehrávání nejen zvukových audioknih, ale třeba i pro hudbu se spoustou zajímavých funkcí.

Smart AudioBook Player

Jak už sám název aplikace napovídá, jedná se o přehrávač primárně určený pro přehrávání audioknih. Ale nemusí sloužit jen k tomu. S pokročilými funkcemi můžete přehrávat jakékoliv mediální zvukové soubory roztříděné ve složkách. Programu je samozřejmě jedno, jestli se jedná o knihu ve formátu M4B či MP3 hudební album, nebo třeba WAV soubory s nahranými přednáškami.

Aplikace je rozdělena do dvou hlavních částí. Knihovny a Přehrávače. Knihovna slouží pro procházení jednotlivých “knih”, což jsou jakékoliv adresářové struktury v paměti telefonu či na paměťové kartě. Pak stačí mít jen jeden adresář, v němž jsou v libovolných úrovních podadresáře s jednotlivými knihami či třeba alby. Takových můžete mít v aplikaci dokonce víc, takže můžete mít jednu pro hudbu a jednu pro audioknihy a jednu třeba pro naripované zvukové stopy z YouTube. Je to tak přehledné!

Knihovny souborů

Samotný pohled knihovny je roztříděn do několika záložek: Všechny, Nepřečtené, Rozečtené a Přečtené. Aplikace pochopitelně ví, co jste už začali “číst” neboli poslouchat, a tak tohle rozčlenění přináší obrovskou přehlednost do vaší knihovny. Navíc aplikace po přečtení knihy (po skončení přehrávání adresáře) označí daný titul za přečtený. Ty přečtené pak máte pohodlně na jednom místě.

Jak vidíte na obrázku, s “knihou” se dají dělat různé věci, potěší třeba možnost najít na internetu obálku podle názvu, ale hlavně schopnost aplikace po přečtení adresář s knihou smazat, čímž odpadá zdlouhavá ruční správa souborů.

Samotný přehrávač

Přehrávač Smart AudioBook Player je svým rozložením uzpůsoben tak, aby se především pohodlně ovládalo přehrávání. Tlačítka pro mediální funkce jsou, jak vidíte, doslova obří. Navíc lze “Zamknout tlačítka” a přes celou obrazovku tak máte jen tlačítko, což je pro ty méně šikovnější pohodlné. V dolní části jsou dvě dvojice tlačítek pro přetáčení, jedná se o takzvané “krátké a dlouhé”. Oba intervaly jsou nastavitelné, takže u dlouhého přetáčení si můžete nastavit třeba několik minut a u krátkého jen pár sekund

Na obrazovce přehrávače je i několik tlačítek, jejichž viditelnost je nastavitelná:

 • Zapnutí/vypnutí režimu spánku: Po nastavitelné době prověří, jestli spíte a pokud zařízením nezatřesete, přehrávání se postupně ztiší a vy můžete klidně spát a nebudete muset pak hledat, kde jste skončili.
 • Režim vybuzení hlasitosti: Pokud je nahrávka tichá, aplikace obsahuje softwarový booster schopný zvýšit hlasitost až 4x.
 • Režim rychlosti přehrávání: Pokud je namluvený hlas moc rychlý nebo moc pomalý, aplikace umí zpomalit či zrychlit přehrávání a to jen s minimálním zvukovým zkreslením. Hodí se zejména opravdu pro samotné audioknihy, na hudbu to moc není.
 • Záložky: Můžete si označit místa, ke kterým se chcete vrátit. Seznam pak vyvoláte dlouhým stiskem.
 • Postavy: Pokud to audiokniha podporuje, zobrazí seznam postav s jejich charakteristikou a vzorkem hlasu.
 • Pokud podržíte prst na názvu přehrávaného souboru, objeví se seznam souborů podle jejich názvu a vy tak můžete vybírat konkrétní soubor bez nutnosti ručního přetáčení po souborech.

Na obrazovce přehrávače se zobrazují i užitečné údaje o čase a celkové době jak pro daný soubor, tak pro celou “knihu” a nastavitelné je i zobrazení procent, takže hned vidíte, že máte před sebou ještě třeba tři čtvrtiny díla a můžete se na ně těšit.

Chytré funkce chytrého přehrávače

Smart AudioBook Player má ono “smart” ve svém názvu oprávněně – obsahuje několik zajímavých funkcí, které z něj dělají opravdu chytrého pomocníka:

 • Více virtuálních knihoven, přičemž pochopitelně každá může být umístěna jinde.
 • Přehledné zobrazování nepřečtených, rozečtených a přečtených knih i s údaji o čase a procentech přečtení viditelné přímo z pohledu knihovny.
 • Inteligentní nabídka všech rozečtených knih (zobrazí se vytažením z levého okraje v přehrávači) a to napříč všemi virtuálními knihovnami, takže odpadne otravné hledání a přepínání mezi knihovnami.
 • Různé metody řazení v knihovnách pro lepší přehlednost. Aplikace umí dle názvu dohledat i doplňující metadata a obálku díla.
 • Univerzální použití, nehodí se jen na audioknihy, ale třeba i na jednotlivá hudební alba v adresářové struktuře, se kterou pracuje skutečně inteligentně.
 • Aplikace po opětovném spuštění sama vrací přehrávání o několik sekund a to vždy v poměrně chytrém algoritmu.
 • Možnost ovládání multimediálními tlačítky na sluchátkách i na telefonním handsfree.
 • Inteligentní režim spánku, kdy se po nastavitelné době začne přehrávání ztišovat, a vy máte několik sekund na zatřesení. Pokud nereagujete, aplikace přehrávání uspí a vy tak nebudete mít tolik práce po probuzení zjišťovat, kde jste skončili.
 • Nastavitelné dvě úrovně přetáčení.
 • Možnosti pro vybuzení hlasitosti a pro změnu rychlosti přehrávání s minimálním zkreslením zvuku.
 • Synchronizace přehrávání mezi zařízeními přes Google cloud (ale nesynchronizuje knihy samotné).
 • Šikovná možnost po přehrání smazat celou složku pro šetření místa v zařízení.
 • Ukládání všech metadat a nastavení a pozic v adresáři s knihou, takže celý adresář lze i s parametry přehrávání přenášet jinam.
 • Velká podpora formátů – samozřejmostí jsou WAV, MP3, OGG, ale obsahuje i podporu M4A, M4B MBK apod.
 • Široké funkce nastavování.
 • Jednoduché a hlavně velké ovládací prvky pro přehrávání s možností zobrazit jen jediné obří tlačítko.

I možností nastavení je celá řada. Pochopitelně v plné verzi jsou funkce programu i nastavitelnost skoro čehokoliv daleko lepší. Někoho potěší i volba světlého či tmavého motivu, aby se aplikace lépe přizpůsobila jeho potřebám. Aplikace je také stoprocentně přístupná, byla vytvářena také pro zrakově postižené uživatele jako chytrý přehrávač pro načtené zvukové knihy.

Shrnutí

Já sám osobně používám aplikaci už několik let a to na přehrávání skoro všeho. Od zvukových knih, přes hudbu, až po zvukové stopy filmů. Bez funkce chytrého uspávání bych si to už ani neuměl představit a osobně hodně používám i zvyšování hlasitosti, protože zejména některá videa (z nich grabované zvukové stopy) co se týče hlasitosti a normalizace opravdu přinášejí vrásky. Z počátku může být pro nové uživatele trochu matoucí systém knihoven, ale rychle si na něj zvyknete a dokonce sami brzy poznáte, jak velká výhoda je mít víc knihoven. A nezapomeňme ani na trik s vytažením přehledu všech rozečtených adresářů z levého okraje, kdy tak můžete jedním kliknutím začít poslouchat něco jiného.

Aplikaci Smart AudioBook Player doporučuji, je prověřená léty praxe. A kdo chce mít při přehrávání chytré funkce a chce mít možnost poslouchat vše v jednom přehrávači a nestarat se moc o to, jak dobře má udělanou adresářovou strukturu souborů, ten ať aplikaci zkusí.

Smart AudioBook Player
Smart AudioBook Player

Vyzkoušeli jste aplikaci? Je pro vás užitečná?

Michal Rada
O Autorovi - Michal Rada

Je odborníkem v oblasti e-governmentu a využívání informačních technologií ve veřejných službách na národní i evropské úrovni. Je také architektem EG. Kromě toho se věnuje… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)