TOPlist

Android pro začátečníky #9: Jak využívat připojení pomocí sítě Wi-Fi?

Android pro zac-a-tec-ni-ky (0-00-00-00)

Co je vlastně ta Wi-Fi síť? Je to vůbec k něčemu dobré? Jak se k ní mohu připojit a co k tomu potřebuji? Přesně na tyto otázky se ptá Tomáš, začínající uživatel smartphonu s operačním systémem Android. Jednotlivé odpovědi na každou z nich najdete v dnešním pokračování seriálu Android pro začátečníky. Společně si tak uděláme jasno v tom co je to Wi-Fi síť, jak jí efektivně používat a jaké výhody nám může přinést. Získané informace navíc můžete zúročit v projektu Mobile Master a vyhrát tak skvělý telefon Nexus 6.

Co je to Wi-Fi síť?

V případě Wi-Fi se jedná o bezdrátovou síť využívající několika standardů IEEE 802.11, které umožňují bezdrátovou komunikaci mezi širokou škálou přístrojů. Velkou výhodou této technologie je, že využívá tzv. „bezlicenčního frekvenčního pásma“. Pro její provoz tedy není nutné vlastnit žádnou licenci nebo jiný dokument, který by nás k němu pověřoval. Díky ji můžeme využívat zcela zdarma. Není tedy problém pomocí některého z routerů s Wi-Fi modulem vytvořit domácí síť umožňující komunikaci mezi přístroji v naší domácnosti nebo se pomocí ní připojit k internetu.

Android pro začítečníky - Wi-Fi

 

Veřejné sítě Wi-Fi

V dnešní době je již naprosto běžné, že v drtivém počtu kaváren, barů nebo restaurací můžeme najít ceduli s nápisem „Wi-Fi zdarma“. V tomto případě se jedná o veřejnou síť, která není chráněna žádným heslem a každý se k ní může připojit. Tím je nám umožněn bezplatný přístup k internetu. Tento způsob připojení ovšem představuje určené riziko, neboť zpravidla nebývá nijak chráněn a nikdy nemůžeme vědět kdo je k síti připojen společně s námi. Při využívání veřejné sítě Wi-Fi tak není vhodné zadávat přístupové údaje do elektronického bankovnictví nebo jiná citlivá data, která by mohla být zneužita ve prospěch cizí osoby.

 

Jak se připojit k zaheslované Wi-Fi?

Opakem veřejných sítí jsou sítě soukromé. Ty slouží výhradně pro soukromá připojení domácností nebo firem a ve většině případů jsou chráněny heslem. Pro připojení k nim je tedy nutné již zmíněné heslo znát a zadat ho při pokusu o připojení k samotné síti. Nemusíme se však bát, neboť celý proces je velice jednoduchý. V seznamu dostupných sítí zvolíme tu námi vybranou a klikneme na ni. Při pokusu o připojení se objeví vyskakovací tabulka s kolonkou pro zadání požadovaného hesla. Jakmile tak učiníme, postačí zvolit možnost Připojit, čímž získáme přístup do námi vybrané sítě Wi-Fi.

Mohu sdílet Wi-Fi pomocí telefonu s operačním systémem Android?

Ano možné je rovněž sdílení Wi-Fi sítí pomocí našeho mobilního telefonu nebo jiného přístroje využívajícího operační systém Android. Sdílení můžeme dosáhnout vytvořením tzv. „Access Point (AP)“. Jedná se o přístupové body, pomocí nich je možné dále sdílet Wi-Fi síť a připojení k internetu. Ve své podstatě tak můžeme říci, že náš telefon přeměníme v router. Jestliže máme například kamaráda, kterému chceme sdílet připojení k internetu, dosáhnout toho můžeme v několika jednoduchých krocích. V nastavení síťového připojení našeho telefonu zvolíme možnost „Další sítě“, následně vybereme „Sdílení připojení k internetu“ a v posledním kroku aktivujeme „Mobile hotspot“. Učiněním všech těchto kroků jsme z našeho telefonu vytvořili Wi-Fi AP, k němuž je možné se připojit a využívat sdíleného internetu. Sdílení internetu je rovněž možné pomocí kabelu USB nebo technologie Bluetooth.

 

Názvy položek se mohou lišit

Názvy jednotlivých položek se mohou lišit, vždy je tak nutné hledat alternativu s podobným významem.

Závěr

V dnešním díle seriálu Android pro začátečníky jsme se společně podívali na problematiku Wi-Fi sítí. Vysvětlili jsme si, o co se vlastně jedná a naučili se je efektivně využívat. V dalším pokračování se společně podíváme na zoubek mobilnímu internetu, naučíme se jej co nejlépe využívat a sledovat přenesená data.

Android pro začátečníky

Chcete přispět k tvorbě návodu pro běžné uživatele a navíc vyhrát každý měsíc Nexus 6? Staňte se Mobile Masterem a natočte jednoduchý návod.

logo-mobile-master-04-360x131-360x131

Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)