Menu

Android pro začátečníky #3: Poprvé spouštíme nový telefon

Android pro začátečníky 3

“Bude na mě telefon mluvit česky? Zvládnu úvodní nastavení? Musím vytvářet nějaké účty?” přesně tak zní otázky Tomáše, začínajícího uživatele chytrého telefonu, před zapnutím smartphonu. Prvního spuštění se ale vůbec bát nemusíte – ukážeme vám, že prvotní nastavení zvládnete levou zadní. Některý z tipů v našem seriálu může zaznít také v novém projektu Mobile Master.

První spuštění a nastavení

Po správném vložení baterie, karty SIM, případně paměťové karty a nabití telefonu už zbývá jediné – podržet tlačítko napájení (manuál prozradí, které to je) a probudit přístroj k životu. Následných pár kroků je důležitých, ale zároveň velmi snadných a srozumitelných. Pojďme na to.

Jednotlivé položky se mohou mírně lišit

Před samotným začátkem si je potřeba uvědomit, že zařízení s Androidem jsou na trhu s různou verzí systému, zároveň si spousta výrobců upravuje podobu prostředí po svém. Z toho důvodu nemusí znění některých položek přesně odpovídat tomu z našich obrázků. Volby budou ale velmi podobné.

Výběr jazyka, času a Wi-Fi připojení

Po prvním spuštění nás zpravidla Android vyzve k výběru jazyka a země, ve které přístroj používáme. Pokud jste zakoupili telefon či tablet na českém trhu, neměla by česká lokalizace chybět. Možná ale nebude nastavena ihned po spuštění přístroje a musíte tedy zvolit češtinu ťuknutím prstu a výběrem se seznamu. Podobné je to i s výběrem České republiky ve volbě země a některé přístroje vám také umožní zkontrolovat čas. Tyto volby lze případně upravit v nastavení přístroje kdykoliv později. Telefon či tablet nás také může vyzvat k odsouhlasení licenčních podmínek, které je doporučeno přečíst.

Android nás také vyzve k připojení k síti Wi-Fi. To je standardní postup a slouží pro správný průběh nastavení. Pokud doma vlastníte bezdrátovou síť Wi-Fi, měla by se zobrazit v daném seznamu sítí. Po ťuknutí na název sítě je zpravidla nutné zadat heslo, které tuto síť chrání. Pokud toto heslo neznáte, obraťte se na někoho, kdo danou Wi-Fi používá nebo kdo ji přímo vytvářel (nastavoval). Některé přístroje umožní připojení Wi-Fi přeskočit a použít datovou síť (internet “ze SIM karty”, který ale není zdarma).

Google účet – mocný pomocník s mnoha usnadněními

“Potřebuji vytvořit nový účet?” ptá se Tomáš trochu překvapeně. Zpráva o tom, že pro plnohodnotný chod systému Android je účet od Googlu nezbytný, vás nesmí vyděsit, ale naopak potěšit. Tento účet totiž v sobě ukrývá spoustu užitečných možností a funkcí, o kterých jste dosud možná ani nevěděli. Důležité je si ale uvědomit, že dané bonusy využívat nemusíte.

Jaké výhody přináší Google účet?

  • možnost instalace aplikací z Obchodu Play
  • e-mailovou schránku zdarma (je vytvořena automaticky ve tvaru uživatelské jméno@gmail.com)
  • 15GB cloudové úložiště pro veškerá data
  • záloha kontaktů, fotografií či videí
  • možnost používat Google Drive
  • možnost sdílení dat mezi více vašimi zařízeními
  • další použití mohou prozradit návody z Mobile Master

Google účet

Účet od Googlu není pro běh Androidu úplnou nutností, bez něj je ale telefon hloupý – nemůžete totiž instalovat další aplikace. Zároveň získáte další bonus zdarma – e-mail, cloud či třeba automatickou zálohu kontaktů a dat.

Pokud již nyní vlastníte GMail od Googlu, můžete jej použít a nemusíte provádět registraci znovu. V tomto případě stačí na otázku “Máte účet od Googlu?” odpovědět volbou Ano a pokračovat v zadávání přihlašovacího jména a hesla.

Pokud jste novými uživateli nebo GMail nepoužíváte, je vhodné vytvořit účet nyní. Pokračujte tedy volbou Ne a dále Vytvořit účet (tento úkon lze provést také kdykoliv později, ale doporučujeme to provést nyní). V jednoduchém průvodci vyplňte nejprve své jméno a příjmení a později uživatelské jméno. Právě uživatelské jméno je velmi důležité, neboť jej později můžete používat pro další užitečné služby a funkce. Toto jméno musí být jedinečné, takže pokud se jmenujete Petr Novák, uživatelské jméno ve tvaru petr.novak či petrnovak ani nemusíte zkoušet. Už jej totiž zpravidla obsadil někdo před vámi, o čemž vás Google také informuje. Je tedy nutné zadat takový tvar, který se dobře pamatuje, ale zároveň ještě nebyl použit (velmi často se za žádaný tvar přidá nějaké číslo). Náš účet musí být opatřen také heslem, které zadáme na další obrazovce. Jeho délka musí činit minimálně 8 znaků, heslo je nutné zadat dvakrát pod sebou pro ověření.

Uživatelské jméno a heslo

Tyto údaje si pečlivě zapamatujte, neboť se vám mohou hodit v případě přihlášení k jiným službám od Googlu či zadávání do jiného přístroje s Androidem.

Pokud se vám stává, že hesla snadno zapomínáte, rozhodně se vyplatí Nastavit možnosti obnovení. To provedeme stejnojmennou volbou na další obrazovce, kde následně zadáme telefonní číslo a záložní e-mail (jakýkoliv e-mail, který aktivně používáte). Další obrazovka v sobě ukrývá několik voleb, které je dobré pročíst a rozmyslet si jejich použití. Záloha a obnovení dat do účtu Google je šikovná funkce, která zajistí, že při opětovném použití tohoto účtu (při koupě nového telefonu například) budou automaticky užitečná data a údaje staženy do nového přístroje (data aplikací, hesla Wi-Fi, nastavení apod.). Informace o poloze pak poslouží ke zpřesnění lokalizace vaší polohy, což dnes využívá mnoho aplikací (Widget s počasím například, Facebook apod.). V tomto případě je volba jen na vás – aktivní funkce zrychlí lokalizaci vaší polohy, na druhou stranu jsou shromažďována data o vaší poloze, což ne každý ocení.

Celý proces pak potvrdíme souhlasem s licenčními podmínkami účtu Google a volbou Přijímám. Nutností bude také zadat ověřovací kód z obrázku (to proto, aby si Google ověřil, že jste člověk a ne robot). Gratulujeme, nyní je účet vytvořen. Na další obrazovce lze zvolit, zda chcete k účtu přidružit také platební kartu pro nákup aplikací a dalšího obsahu. Zpočátku doporučujeme tento krok přeskočit, nákupu aplikací se budeme věnovat v příštím díle. Tím vytváření Google účtu a prvotní nastavení končí. V závislosti na použitém telefonu se mohou objevit ještě další části úvodního nastavení, které vám mohou například nabídnout úložiště služby Dropbox, použití účtu od výrobce či třeba přenos dat ze staršího telefonu. Tyto kroky lze zpravidla bez problémů přeskočit.

Závěr

Pokud jste úspěšně prošli průvodcem prvního spuštění, vítá vás již domovská obrazovka Androidu. Rázem se tak můžete vrhnout do prozkoumávání prostředí vašeho nového telefonu. V dalším díle se zaměříme na instalací dalších aplikací z Obchodu Play, nastavení platební karty a povíme si o hlavních zásadách při používání a instalaci dalších aplikací.

Android pro začátečníky

Chcete přispět k tvorbě návodu pro běžné uživatele a navíc vyhrát každý měsíc Nexus 6? Staňte se Mobile Masterem a natočte jednoduchý návod.

Android pro začátečníky - Mobile Master

 

Komentáře

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

15.7.2015 9:01

Proč nenapíšete stejných pár vět s podnadpisem „Jaké vneýhody přináší Google účet?”.? Jsem myslel, že článek má být objektivní. Zejména když uvážím, že Androidí telefon lze zcela a naplno využívat bez sližeb google, člověk nemusí být přihlášen a pokud má být registrován, nemusí tam mít své jméno a svou fotku, jako je možno sledovat zde. Všimněte si, že ani zarytí jablíčkáří nejsou v ČR tak jednodušší, aby vše co mají synchronizováno dělali pod svým jménem a svou tváří … a to je k tomu iPhone nutí 5x více než Android. Nebuďte tedy server, který tvoří ovce.

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

15.7.2015 9:12

Od kdy je slovo j a b l í č k á ř v seznamu filtrů a můj komentář proto čeká na schválení? Milá redakce, děláte si legraci? To fakt nemáte nic jiného na práci? Si připadám jak někde za totality, horší jak VB …

loko

loko

15.7.2015 12:52

pro plné využití systému je nutný google účet. Musíte souhlasit s licenčními podmínkami. Tímto souhlasem umožňujete googlu vesele těžit informace z vašeho zařízení. To vás samozřejmě nesmí děsit, ale těšit ;-)

Patrik N

z aplikace
15.7.2015 15:07

Já mám dva maily, jeden na seznamu a jeden na centrum. Ten od seznamu mám na všemožné kraviny, a používám ho i jako “google účet”. Nikdy chrom, YT atp. neprotestoval, takže nemusíte mít nutně GMail, aby jste naplno využili svůj smartphone.

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

15.7.2015 17:45

loko: Vůbec tomu nerozumíš, viz co píše Patrik N. ;) Taktéž to tak mám a z mého pohledu to tak má každý inteligentnější tvor na této zemi.

k8

k8

15.7.2015 17:54

Loko: Jako kdyby to u iShitu bylo jinak :)

loko

loko

15.7.2015 19:23

On jde google play bez účtu u google? o tom nevím. O google play jde přeci především, ne o gmail, nebo youtube, které nemá snad důvod fungovat pouze s účtem.

K8: Aby nedošlo k nedorozumění, android používám, a ano – iOS je to samé

Pavel

Pavel

z aplikace
15.7.2015 20:30

U Googlu učet je potřeba, ale jde o to, že ne nutně s gmail-em.

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

16.7.2015 12:31

loko + Pavel. Přesně tak, takže si na seznamu vytvoříte nějakou hloupost na jedno použití, přihlásíte tím telefon, spárujete aplikace a klidně bez toho blastu od Google dokážete žít :)

Pavel

Pavel

z aplikace
16.7.2015 12:36

@faktuž:
A pak internet nemá být plný zbytečného balastu…

Klaja

Klaja

16.8.2015 8:34

Admini mohli by jste projit ty stranky “serialu” hyperlinkem i dopredu? Ze na spodu clanku najdu jak posun na dalsi dil( pokud tedy uz je novy) tak posun na predchozi, ktery uz funkcni…?

RSS (komentáře k článku)