Menu

Android pro začátečníky #1: Než poprvé spustíme nový telefon

Android pro začátečníky 1

Jaké kroky podniknout po vybalení nového telefonu z krabičky? Jak se k novému přístroji zachovat tak, aby nás příjemně přivítal? Co vše potřebujete jako nový uživatel vědět? To vše si povíme v novém seriálu Android pro začátečníky, který vás provede všemi základy používání chytrých telefonů. Některý z tipů v našem seriálu může zaznít také v novém projektu Mobile Master, ve kterém soutěžíme o skvělý Nexus 6.

Rozbalujeme telefon z krabičky

V úvodu prvního dílu si představme Tomáše – začínajícího uživatele s chytrými telefony, který dosud vlastnil “hloupou” Nokii. Nyní dostal k narozeninám nový chytrý telefon s Androidem a neví, jak vlastně začít. Pojďme mu to ukázat!

Před samotným rozbalením krabičky a nahlédnutím do útrob by měl Tomáš zkontrolovat, zda není prodejní balení žádným způsobem poškozeno či “otlučeno”. Pokud nejeví balení žádné známky poškození, může se Tomáš pustit do rozbalování. Co tam najde?

Balení musí obsahovat:

 • samotný přístroj + baterii (může být i součástí telefonu a není na první pohled vidět)
 • nabíječku (pouze samotný adaptér do zásuvky bez kabelu)
 • USB kabel, který slouží pro nabíjení a propojení s počítačem
 • manuál

Balení dále může obsahovat nadstandardní položky v podobě:

 • ochranného pouzdra
 • fólie na displej
 • redukce pro připojení Flash Disku
 • šňůrku
 • sponku pro vysunutí slotu pro SIM či paměťové karty
 • a další

Huawei P8 - obsah balení

Kontrola balení a obsahu

Než telefon poprvé spustíme, vrhněme se na kontrolu balení a jeho obsahu. Žádné důležité položky by neměly chybět (jejich seznam prozradí manuál).

Jak ochránit telefon před pádem, poškrábáním a nečistotami?

Tomášova stará Nokie snesla i opakované pády na zem – telefon se sice často rozletěl na více kusů, po složení ale zase fungoval na jedničku. Tomášovy obavy s novým telefonem jsou oprávněné – dnešní moderní telefony jsou mnohem choulostivější. Většinu plochy telefonu dnes totiž tvoří dotykový displej, který je pokryt ve většině případů tvrzeným sklem. To sice ochrání displej před poškrábáním běžnými věcmi (klíči v kapse například), může ale po pádu telefonu na tvrdou zem prasknout. Slavný “pavouk” na displeji může vytvořit jediný nešikovný pád telefonu. Měli bychom být tedy opatrní a naučit se telefon držet pevně a jistě.

android pro začátečníky prasklý displej

Ochranné fólie na displej

“Jak tedy displej ochránit?” ptá se Tomáš jako první. Jednou z možností jsou ochranné fólie. Tvrzené sklo sice zachytí většinu snah o poškrábání, s drobnými smítky prachu či písku si ale poradit nemusí. Na displej se tedy velmi často lepí tzv. ochranné fólie, které se sice po čase také poškrábou, ale uchrání sklo displeje. Tento ochranný prvek většinou nijak neomezuje používání telefonu a kvalitní fólii skoro ani nezaznamenáte. Použitou (poškrábanou) fólii pak můžeme snadno z displeje odlepit a nalepit novou. Pokud se rozhodnete pro nákup takové fólie, vždy hledejte produkt přímo pro váš telefon, jednotlivé fólie z jiných telefonů nejsou zaměnitelné. Na trhu se dnes prodávají dokonce matné fólie, které snižují odrazy displeje, či temperované sklo, které může ochránit displej před prasknutím při pádu.

android pro začátečníky ochranná fólie

Při vybalování svého prvního telefonu s Androidem Tomáš objevil fólie, které byly na telefonu přilepeny z obou stran. Jedná se o ochranné fólie a máme je na telefonu nechat? Fólii na zadní straně odstraníme, jedná se pouze o převozní fólii. Přední stranu displeje může klidně krýt ochranná fólie, kterou poznáme snadno – je čirá (bez potisků), velmi dobře přilnula k displeji (nejsou zde žádné bubliny) a nebrání vám v používání telefonu. Takovou fólii můžeme na displeji klidně ponechat.

“Quad Core CPU, 2 GB RAM, Full HD – jsou takové nápisy na fólii normální?”, ptá se Tomáš podruhé. Ano, jsou, ale pouze u převozních fólií. Pokud jsou podobné informace na fólii displeje vytištěny, jedná se 100% pouze o převozní fólii, kterou z displeje odstraníme.

Fólie na displej se hodí, není ovšem nezbytná

Tvrzené sklo displeje “pochytá” většinu snah o poškrábání a ochranné fólie nejsou nezbytné. Pokud ale chceme displej na 100 % ochránit, použití ochranné fólie se hodí.

Šikovné pouzdro usnadní nošení a ochrání telefon

Tomáš chránil svou “hloupou” Nokii ochranným pouzdrem, existuje tato možnost i nyní? Samozřejmě. Při výběru vhodného pouzdra si ale musíme dát pozor na rozměry telefonu či displeje. Spousta ochranných krytů je opět určena pouze pro jeden typ telefonu (některé dokonce nahradí zadní kryt), existují ale také univerzální pouzdra. Zde je nutné se podívat na rozměry telefonu a pouzdra, nebo nejlépe pouzdro před nákupem vyzkoušet.

android pro začátečníky ochranné pouzdro

Jak je to s ochranou displeje v pouzdře? Odpověď zde není tak jednoduchá a názory se často liší. Pokud se jedná o jednoduché pouzdro, kam se telefon celý vkládá, je ve většině případů displej chráněn více než bez pouzdra. U pouzder, které přilnou k telefonu a část překrývá displej, je to složitější. Pokud se totiž mezi pouzdro a displej dostane nějaká nečistota, může se paradoxně displej třením těchto ploch poškrábat i v kapse. Tyto kryty tedy příliš nedoporučujeme.

android pro začátečníky s cover

Přežije telefon pád do vody či v prašném prostředí?

Tomáš ví, že dnešní telefony přežijí i ve vodě či prašném prostředí. Zvládne to i jeho telefon? Na to není jednoznačná odpověď – dotykové telefony standardně nenabízí vyšší odolnost proti vodě či prachu než starší telefony. Možná spíše naopak – zatímco starou Nokii po pádu do vody stačilo většinou vypnout a důkladně vysušit, dnešní mobilní telefony již zpravidla nepřežijí. Na trhu ale existuje hned několik modelů, které si s vodou a prachem hravě poradí. Poznáte je tak, že se pyšní certifikací v podobách IP57, IP58, IP67 či IP68.

android pro začátečníky ochrana proti vodě

Ochrana proti vodě a prachu

Telefon bez zvýšené odolnosti (drtivá část trhu) ponoření do vody nepřežije, problémy způsobuje i prašné prostředí. Na trhu ale existují i modely se zvýšenou odolností.

Jak vložit kartu SIM, baterii a paměťovou kartu?

“Jak sundat zadní kryt? Kterou stranou vsunout kartu SIM do slotu, kam patří paměťová karta?” Spousta otázek a nejasná řešení? Zde přichází na řadu manuál, jehož použití není rozhodně žádná ostuda, ale naopak. Uživatelská příručka nám na prvních stranách prozradí, zda lze u telefonu sundat zadní kryt (obrovské množství dnešních telefonů ani odnímatelný zadní kryt nemá), jak správně vložit baterii (pokud již není zabudována v telefonu), kartu SIM či paměťovou kartu. Při dodržení návodu jsou tyto úkony neskutečně snadné, na metodu pokus-omyl rovnou zapomeňte. Mohlo by dojít k nenávratnému poškození telefonu.

android pro začátečníky manuál

Návod není pro lamy

Podívat se do návodu je téměř nezbytné – právě tam se dozvíte, jak správně do telefonu vsunout kartu SIM či paměťovou kartu. Při nesprávném způsobu vkládání karet by mohlo dojít k nenávratnému poškození telefonu.

“Asi mi omylem přibalili také podivnou kancelářskou sponku.” kroutí Tomáš nevěřícně hlavou a v ruce drží podivný drátek, který opravdu připomíná kancelářskou sponku. Není to ovšem žádný omyl, ale znamená to, že se slot pro SIM kartu skrývá v malé šachtě, ke které není na první pohled přístup. K otevření slouží právě tento přípravek, který se vsune do malého otvoru vedle šachty, čímž se vysune šuplík. Tuto informaci by nám ale prozradil zmiňovaný návod.

android pro začátečníky vyndání SIM

Velikost karet SIM se může lišit

Tomáš pečlivě nastudoval způsob vkládání karty SIM do nového telefonu, přesto se mu ale nedaří kartu do telefonu zasunout. V cestě stojí nečekaný problém – karta SIM se do slotu zkrátka nevejde. Na takovou situaci může narazit spousta uživatelů – zatímco starší telefony používají “velké” karty SIM, novější přístroje již šetří místem a počítají s menšími kartami (MicroSIM či dokonce nanoSIM). Co s tím? Pokud jste domácí kutil, můžete si kartu podle našeho návodu upravit sami (jedná se o pouhé oříznutí). V opačném případě budete muset navštívit operátora, který vám kartu zdarma ořízne či vymění.

android-pro-začátečníky-velikost-SIM

Karty SIM mohou mít více podob

Nové telefony povětšinou používají menší formát karet SIM, než se používal ve starších telefonech. Kartu si můžete oříznout sami doma podle návodu, případně se obrátit na svého operátora (dojít na pobočku).

Seriál Android pro začátečníky startuje, co nás čeká příště?

V prvním díle jsme si pověděli, jaké kroky učinit při rozbalování telefonu, jak nainstalovat kartu SIM nebo jak telefon ochránit před vnějšími vlivy. V příštím díle, který vyjde ve stejnou dobu přesně za týden, si povíme, jak správně nabíjet telefon, jaké jsou druhy nabíječek a na co si dát při používání baterií pozor.

Chcete přispět k tvorbě návodu pro běžné uživatele a navíc vyhrát každý měsíc Nexus 6? Staňte se Mobile Masterem a natočte jednoduchý návod.

logo mobile master-04

 

 

Komentáře

Pavel

Pavel

z aplikace
1.7.2015 7:00

Proč “hloupou” Nokii ?
Proč ne “hloupý” Siemens nebo “hloupý” Sony Ericsson, nebo prostě proč ne obecně “hloupý” telefon?

Otec

z aplikace
1.7.2015 7:06

Děkuji za článek, je to dobrý nápad. Určitě spousta přispěvatelů bude mít kousavé poznámky, ale spousta lidí mi potvrdí, jak je náročné občas o moderní technice něco říkat starším lidem nebo pubertálnímu jedinci.

Pavel

Pavel

z aplikace
1.7.2015 7:06

Velikost SIM.
Standart je standart. I micro i nano je standart. I celá karta ze které se postupně vylupují jednotlivé velikosti je standartních rozměrů.
To co vy v článku označujete jako Standart se obecně označuje jako Mini.

k8

k8

1.7.2015 7:07

Není opět o čem psát, tak se zrecykluje starý článek? Super :-) Že já vůl nebyl novinářem.

Wolfsteen

Wolfsteen

1.7.2015 7:31

K8: A kdo ti brání? Když je to tak jednoduché, založ si vlastní web a piš. Blbě kecat umí každý…

Pavel

Pavel

z aplikace
1.7.2015 7:39

Ten článek psali dva co o sobě navíc ani nevěděli?
Jinak si totíž neumím vysvětlit ty dva odstavce na konci článku týkající se SIM karty:
“Velikost karet SIM se může lišit” a “Karty SIM mohou mít více podob”.
Začínám souhlasit s k8.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 19

1.7.2015 7:59

Pavel
Mohl zde samozřejmě zaznít i jiný telefon, Nokia ale byla v této době nejznámější a každý si na to vzpomene. Obrázek s označením SIM jsem upravil, děkuji.

K8
Jedná se o nový seriál, není to tedy žádná recyklace článku, i když samozřejmě v některých dílech zazní informace, které už jste možná u nás četli. Naším cílem je vytvořit celistvý seriál, který v sobě bude zahrnovat vše. :)

Trent

trent -1

z aplikace
1.7.2015 8:19

Jsem zvědav, kolik tento seriál bude mít pokračování. Takových seriálů tu už bylo více a dočkaly se jednoho dílu. Ale co, když končí i zavedené cykly, jako třeba pařba… ;-)

Mr. Arakin

Mr. Arakin

z aplikace
1.7.2015 8:27

Pavel: co je “standart”?

Vim, co je standard, vim take, co je standarta, ale v cestine jsem se s vyrazem standart jeste nesetkal.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 19

1.7.2015 8:36

Trent
Nebojte, již v pátek se dočkáte pokračování Pařby. :) Také doufáme, že se seriál uchytí – začínajících uživatelů je stále spousta.

František Kučera

František Kučera

1.7.2015 9:57

K ochraně proti pádům bych jen doplnil, že některé (bohužel málokteré) telefony mají otvor pro provlečení poutka na ruku či šňůrky na krk. Což jistě ocení ti, co mají mobil jako náhradu foťáku, nebo ti co mají “děravé ruce”. Jinak dobrý počin, návodů pro Dummies není nikdy dost.

Ivanson

z aplikace
1.7.2015 10:17

Jooo, zlatý poutka. Kde je jim konec. To byla sikovna věc.

pospa58

1.7.2015 10:26

“Než telefon poprvé spustíme, vrhněme se na kontrolu balení a jeho obsahu. Žádné důležité položky by neměly chybět (viz výše).” A jak zjistí, co má nadstandardního má balení obsahovat? Stálo by za to Tomášovi sdělit, že je to v návodu (někdy i na balení),

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 19

1.7.2015 10:46

Pospa58
Za důležité položky považujeme první výčet – telefon, nabíječku, USB kabel a manuál. :) Ale máte pravdu, že občas může chybět i něco z nadstandardní výbavy. Doplníme. Díky

Gwaihir

z aplikace
1.7.2015 11:49

A nějaký další díl bych prosil, jak optimálně nastavit Android pro dítě – teď zrovna řeším první telefon pro dítě, které jde do 3 . třídy. Nemělo by mít internet, ale nějakou aplikaci bych třeba rád doinstaloval. Díky.

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

1.7.2015 16:04

Pro druhý den doporučuji následující:
1. Vypnout předinstalovaný blast (zejména pokud máte náhražky jako Sony či Lenono, případně čínské hračky).
2. Odinstalovat a deaktivovat následující aplikace: Fotky, Gmail, Google+, Hangouts, Chrome,
3. Všude (doslova) vypnout automatickou synchronizaci.
4. Nainstalovat Power Toggles a mít plný přehled o tom, co je zrovna zapnuto a vypnuto.
5. Neinstalovat hned po 1. spuštění Google Play každou blbost co mě napadne ;)

Pavel

Pavel

z aplikace
1.7.2015 17:11

@faktuž…:
Oprava:
2. Odinstalovat AKTUALIZACE a deaktivovat…..
Protože to je sakra rozdíl!
Co bych jinak měl deaktivovat, kdybych to předtím odinstaloval, že?
Když už radím, tak to popíšu podrobně a ne jen částečně, jak to máš ve zvyku. Radíš začátečníkům.

Začátečníci:
Nevšimejte si toho kokota!

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

1.7.2015 17:34

Pavel: Tebe v mládi rodiče hodně bili (stále bijí?), nebo jsi již dospěl a našel si tak nudnou práci, že zde ze sebe musíš z nudy dělat sprosté nevychované individuum, které se místo pomoci zdejším uživatelům snaží ukázat pouze a jen na to, jak smutný život vedeš? Mrzí mě, že musím sdílet stejnou mobilní platformu jako někteří místní diskutující a chápu uživatele mnou nenáviděného iOS a celého konceptu Apple, protože tam zpravidla hloupého člověka nenajdete.

Pavel

Pavel

z aplikace
1.7.2015 20:42

@faktuž…:
Nevím z jakého důvodu vlastně ten iOS nenávidíš, když mezi jeho uživateli není jediný hloupý.
Aha, ty bys byl mezi nimi sám.

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

1.7.2015 22:57

Pavel: Nenávidím jej proto, protože mám v domácnosti 3 zařízení s logem nakousnutého jablka a jednou z mých náplní práce je to, že na tom musím pracovat. Některé věci, zejména logicky ty pro Apple, jinak než na Apple udělat nejdou.

Pavel

Pavel

z aplikace
2.7.2015 8:47

Chudáčku, musíš pracovat.
Tak proč děláš co Tě nebaví?

Lubik

Lubik

8.7.2015 9:36

Docela pěkně se to čte, dají se odpustit drobné nepřesnosti, které někomu tak vadí.
Já bych chtěl jen doplnit, že smartphone, jak jej známe dnes, měl základy právě u chytrých Nokií a Siemensu SX1, které disponovaly také operačním systémem, bohužel neměly dotykový displej a tím hodně ztratily oproti konkurenci. S dotykem bodoval SonyEricsson a následně celá řada výrobců a výsledkem jsou dnešní smarty, které si bez dotykových displejů ani nedokážeme představit.

Hans

Hans

16.7.2015 17:10

Faktuz…
Pro druhý den doporučuji následující:
1. Root (případně rovnou jinou rom)
2. Odinstalovat aplikace a části systému, které tam nechci a nechat tam ty, které tam chci :-)
3. U aplikací které používám (tzn. neodinstaloval jsem je) nikdy nevypínat automatickou synchronizaci – když už mám smartphone s internetem,tak ať mám všechny informace hned jak přijdou na server.
4. Nainstalovat xposed + apk settings atd. a doladit dle svého uvážení :-)
5. Nainstalovat antivir+ firewall s rootem a dovolit připojení k internetu pouze vybraným aplikacím a službám, ostatním zakázat
7. Zálohovat rom, když už jsem si s ní dal takovou práci :-)
6. Dořešit zálohování dat (všechno automaticky zálohovat na nějaký “mráček”)

Luboš

Luboš

7.10.2015 13:52

Mohl by byt v tomto seriálu odkaz na další díl ? Děkuji :)

uni

uni

7.10.2015 14:00

Hans: Svatá pravda, škoda že je tam tolik překážek. Existence alternativních ROM nebo systémů, root často potřebuje odemčení bootloaderu, takže porušení záruky, xposed nestíhá vývoj OS, dlouho trvá, než člověk nasbírá zkušenosti “co ano, co ne”,… ale čte se to moc pěkně a když se poštěstí, tak i používá:)

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 19

7.10.2015 14:42

Luboš napsal: 7.10.2015 13:52

Mohl by byt v tomto seriálu odkaz na další díl ? Děkuji :)

RSS (komentáře k článku)