Android pro začátečníky #2: Jak správně nabíjet mobilní telefon?

android pro začátečníky 2

Nabít telefon před prvním spuštěním? Formátovat baterii? Nabíjet pouze při určité hodnotě nabití? To všechno jsou otázky, které Tomáše, začínajícího uživatele smartphonu, napadnou před první zapnutím. Pojďme si v druhém dílu našeho seriálu udělat jasno v tom, jak telefon správně nabíjet a jak se chovat k baterii. Některý z tipů v našem seriálu může zaznít také v novém projektu Mobile Master, ve kterém soutěžíme o skvělý Nexus 6.

Moderní baterie v chytrých telefonech

Tomášova stará Nokie disponovala NiMH (Nikl-metal hydrid) baterií – jsou na tom dnešní smartphony jinak? Ano, a to podstatně. Tuto technologii totiž vystřídaly modernější Li-Ion (Lithium-iontové) a Li-Pol (Lithium-polymerové) baterie, které vyřešily některé důležité neduhy. Jediným důležitým parametrem baterií pro běžného uživatele je dnes kapacita, která udává, jakou porci energie dokáže baterie pojmout a jak dlouho tedy telefon vydrží na jedno nabití.

Hned v úvodu ale musíme upozornit, že moderní baterie mohou být v případě špatného zacházení nebezpečné. Pokud se totiž baterie přehřejí, hrozí dokonce výbuch. Přístroj tedy nenechávejte v horkém prostředí (dlouho na slunci například), baterie se nesnažte žádným způsobem mechanicky poškodit a dokonce i při pádu smartphonu bychom měli být opatrní. Baterie se totiž mohla poškodit a začít se přehřívat. Rozhodně doporučujeme rovněž používat pouze originální nabíječky a baterie.

Baterie v mobilních telefonech nemusí být snadné vyměnit

“Po dvou letech jsem u své Nokie zakoupil novou baterii a vyměnil – lze to i dnes?”, napadne Tomáše. Ano, ale už to není tak jednoznačné. Zatímco v minulosti bylo možné baterii z telefonu snadno vyjmout u drtivé části modelů na trhu, dnes již existuje velké množství přístrojů s nevyměnitelnými bateriemi. Znamená to, že vy jako uživatel se k baterii bez složitějšího rozebrání přístroje nedostanete a zpravidla ji mění pouze servis.

Android pro začátečníky - baterie

Formátování baterie – mýtus, který se stále drží mezi námi

“Takže telefon naplno nabít, ihned vybít do vypnutí telefonu a takto 3x zopakovat, je to tak?”, pokračuje Tomáš. Zde vás ale musíme důrazně upozornit – formátování baterie (někde se dočtete i o formování) se už dnes nedělá, ba dokonce to může i uškodit. Tento způsob se hodí udělat pouze v případě, že přístroj chybně udává kapacitu baterie. Po vybití a opětovném nabití se totiž měření kapacity zkalibruje. Před první spuštěním ale bohatě postačí smartphone pouze nabít a dále normálně používat.

Dnešní baterie se neformátují (neformují)

Moderní Li-Ion a Li-Pol baterie již při prvním zapnutí telefonu 3x nenabíjejte a nevybíjejte. Formátování baterie již dnes nemá žádný smysl a dokonce může baterii uškodit.

Kdy můžu telefon připojit k nabíječce?

Tomáš byl zvyklý, že telefon připojil k nabíječce jen tehdy, pokud se blížil stav vybití. U dnešních smartphonů si s tím ale lámat hlavu nemusíte – připojit telefon k nabíječce můžete kdykoliv a baterii to nevadí. Není tedy podstatné, zda začnete nabíjet při 10 % kapacity, nebo 90 %. Dnešní baterie vydrží okolo 700 – 1000 nabíjecích cyklů. Toto číslo ale neudává, kolikrát můžete telefon připojit k nabíječce, ale kolikrát provedete nabití z 0 % do 100 % kapacity. Pro provedení tohoto cyklu byste tedy museli přístroj 5x nabít z 80 % na 100 %.  Proto nás počet cyklů trápit nemusí – při běžné době používání telefonu toto číslo nepřekročíme a baterie začne ztrácet kapacitu spíše stářím. V případě nabíjení pro vás máme tedy jediné doporučení – snažte se telefon hluboce nevybíjet. V momentě, kdy se baterie vybije tak, že se automaticky vypne, to neznamená, že byste dosáhli kapacity 0 % a baterie by se začala ničit. Pokud byste ale takový přístroj nechali několik dní bez dobití, mohla by se baterie nenávratně poničit. Obecně je dobré nezacházet u moderních baterií do extrémů, ve velké míře se o to ale postará vnitřní elektronika baterií a telefonu, takže na to uživatel nemusí příliš myslet.

Android pro začátečníky - baterie 3

Telefon můžete připojit k nabíječce kdykoliv

Již dávno neplatí, že by časté dobíjení telefonu baterii škodilo. Poučka je v tomto případě jednoduchá – telefon k nabíječce připojte bez obav kdykoliv.

Mohu nechat telefon na nabíječce přes noc?

Připojit telefon k nabíječce přes noc je velmi praktické. Jak jsme ale již zmínili v předchozích odstavcích, extrémy bateriím škodí. Jak se tedy tváří baterie na to, že je na nabíječce celou noc? Pokud by se přístroj skutečně nabíjel celou noc, hrozilo by zničení baterie. Smartphony si ale dokážou nabíjení řídit samy, proto se nabíjení po dosažení požadované kapacity přeruší. Co z toho plyne? Že při správné funkčnosti telefonu poškození baterie či dokonce výbuch nehrozí, člověk si ale nikdy nemůže být jist. Rozhodně doporučujeme alespoň ponechat telefon někde v bezpečnější vzdálenosti (nabíjet pod polštářem není dobrý nápad). U méně kvalitních čínských telefonů či baterií je toto riziko rozhodně vyšší, výbuch baterií ale rozhodně není nemožný ani u značek Samsung, Sony, HTC či třeba Xiaomi.

Android pro začátečníky - nabíječka postel

Telefon sám řídí průběh nabíjení

Není pravda, že se baterie při nabíjení celou noc automaticky ničí. Dnešní telefony si průběh nabíjení řídí samy a nabíjení se po dosažení plné kapacity přeruší. Při technické závadě telefonu ale stále hrozí přehřátí baterie či dokonce výbuch, telefon pod polštářem tedy není dobrý nápad.

Jaké jsou druhy nabíječek? Jak ovlivnit rychlost nabíjení?

“Co když budu u kamaráda, který má jiný telefon, a chci si nabít ten svůj? Hrozí mému přístroji nějaké nebezpečí?”, vybaví si Tomáš situaci, která dnes může hravě nastat. Pokud váš kamarád vlastní novější telefon (například s Androidem či Windows Phone), můžete nabíjet i pomocí jeho nabíječky. Většina smartphonů totiž dnes disponuje Micro USB konektorem, nejedná se tedy o rozdílné konektory mezi jednotlivými výrobci (i když jsou stále výjimky, například Apple). Pokud vlastníte první chytrý telefon s tímto konektorem, tak jen upozorňujeme, že jej lze vsunout do zařízení pouze jedním způsobem (orientací). Pomalu se ale začíná rozšiřovat nový konektor USB-C, který tento nešvar vyřeší – je oboustranný.

Micro USB a reproduktor ve spodní části

Ačkoliv označujeme adaptéry do zásuvky jako nabíječky, není to úplně přesné označení. Jedná se totiž pouze o napájecí zdroj, na samotném nabíjení se pak podílí elektronika v mobilním telefonu. Napájecí zdroje se zpravidla liší výstupním proudem – levné nabíječky dodávají proud okolo 1 A, kvalitnější okolo 2 A. Jak se s tím popere mobilní telefon? Vyšší nabíjecí proud může zajistit rychlejší nabíjení baterie, pokud to přístroj podporuje. Jinými slovy si smartphone vezme pouze tolik energie, kolik dokáže. Není tedy nutně pravdou, že napájecí zdroj s vyšším výstupním proudem nabije telefon rychleji, stejně tak platí, že můžete klidně použít silnější “nabíječku” a telefon si vezme jen tolik Ampérů, kolik zvládne, a nehrozí poškození.

V případě nabíjení telefonu z počítače také nehrozí žádné poškození. Počítejte ale s tím, že většina USB výstupů v počítači nabídne maximální proud 500 mA, což znamená, že bude nabíjení telefonu značně pomalejší než u výkonnějších nabíječek.

Android pro začátečníky - nabíječka

Kapitolou sama pro sebe jsou tzv. rychlonabíječky, které nepracují pouze s jinými hodnotami proudu, ale také napětí. Tento způsob nabíjení musí podporovat samotný telefon a doporučujeme tedy rychlonabíječku používat jen k přístroji, ke kterému je dodána. Rychlé nabíjení rozhodně bateriím neprospívá, výrobci nás ale ujišťují, že během průměrné doby používání telefonu (2 roky) poškození baterie a úbytek kapacity nehrozí. Tento fakt lze ale jen těžko ověřit a spousta výrobců dokonce profil rychlého nabíjení standardně u svých telefonů vypíná, i když jej podporují.

Nabíjet lze téměř libovolnou nabíječkou

Díky standardu Micro USB lze telefon připojit téměř k libovolné nabíječce. Elektronika v telefonu si pak sama určí, jakým proudem se telefon bude nabíjet.

Jde to i bez kabelů

V 21. století je možné telefon nabíjet i bezdrátově, není to ale tak jednoduché. Telefon totiž musí tento způsob nabíjení podporovat, bohužel je to zatím výsadou pouze malé části přístrojů na trhu. Samozřejmostí je také nákup bezdrátové nabíječky. Bezdrátové nabíjení je sice v jisté směru pohodlnější (přístroj stačí položit na “nabíjecí destičku”), není ale tak efektivní a doba nabíjení může být znatelně delší.

Android pro začátečníky - qi nabíječka

 

zdroj: forum.xda-developers.com

Seriál Android pro začátečníky pokračuje, co nás čeká příště?

V druhém díle jsme si pověděli, jak správně nabíjet telefon, jaké jsou druhy nabíječek a na co si dát při používání baterií pozor. V dalším díle se zaměříme na první spuštění telefonu a vytvoření Google účtu.

Android pro začátečníky

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (66)