Menu

Android pro začátečníky #2: Jak správně nabíjet mobilní telefon?

android pro začátečníky 2

Nabít telefon před prvním spuštěním? Formátovat baterii? Nabíjet pouze při určité hodnotě nabití? To všechno jsou otázky, které Tomáše, začínajícího uživatele smartphonu, napadnou před první zapnutím. Pojďme si v druhém dílu našeho seriálu udělat jasno v tom, jak telefon správně nabíjet a jak se chovat k baterii. Některý z tipů v našem seriálu může zaznít také v novém projektu Mobile Master, ve kterém soutěžíme o skvělý Nexus 6.

Moderní baterie v chytrých telefonech

Tomášova stará Nokie disponovala NiMH (Nikl-metal hydrid) baterií – jsou na tom dnešní smartphony jinak? Ano, a to podstatně. Tuto technologii totiž vystřídaly modernější Li-Ion (Lithium-iontové) a Li-Pol (Lithium-polymerové) baterie, které vyřešily některé důležité neduhy. Jediným důležitým parametrem baterií pro běžného uživatele je dnes kapacita, která udává, jakou porci energie dokáže baterie pojmout a jak dlouho tedy telefon vydrží na jedno nabití.

Hned v úvodu ale musíme upozornit, že moderní baterie mohou být v případě špatného zacházení nebezpečné. Pokud se totiž baterie přehřejí, hrozí dokonce výbuch. Přístroj tedy nenechávejte v horkém prostředí (dlouho na slunci například), baterie se nesnažte žádným způsobem mechanicky poškodit a dokonce i při pádu smartphonu bychom měli být opatrní. Baterie se totiž mohla poškodit a začít se přehřívat. Rozhodně doporučujeme rovněž používat pouze originální nabíječky a baterie.

Baterie v mobilních telefonech nemusí být snadné vyměnit

“Po dvou letech jsem u své Nokie zakoupil novou baterii a vyměnil – lze to i dnes?”, napadne Tomáše. Ano, ale už to není tak jednoznačné. Zatímco v minulosti bylo možné baterii z telefonu snadno vyjmout u drtivé části modelů na trhu, dnes již existuje velké množství přístrojů s nevyměnitelnými bateriemi. Znamená to, že vy jako uživatel se k baterii bez složitějšího rozebrání přístroje nedostanete a zpravidla ji mění pouze servis.

Android pro začátečníky - baterie

Formátování baterie – mýtus, který se stále drží mezi námi

“Takže telefon naplno nabít, ihned vybít do vypnutí telefonu a takto 3x zopakovat, je to tak?”, pokračuje Tomáš. Zde vás ale musíme důrazně upozornit – formátování baterie (někde se dočtete i o formování) se už dnes nedělá, ba dokonce to může i uškodit. Tento způsob se hodí udělat pouze v případě, že přístroj chybně udává kapacitu baterie. Po vybití a opětovném nabití se totiž měření kapacity zkalibruje. Před první spuštěním ale bohatě postačí smartphone pouze nabít a dále normálně používat.

Dnešní baterie se neformátují (neformují)

Moderní Li-Ion a Li-Pol baterie již při prvním zapnutí telefonu 3x nenabíjejte a nevybíjejte. Formátování baterie již dnes nemá žádný smysl a dokonce může baterii uškodit.

Kdy můžu telefon připojit k nabíječce?

Tomáš byl zvyklý, že telefon připojil k nabíječce jen tehdy, pokud se blížil stav vybití. U dnešních smartphonů si s tím ale lámat hlavu nemusíte – připojit telefon k nabíječce můžete kdykoliv a baterii to nevadí. Není tedy podstatné, zda začnete nabíjet při 10 % kapacity, nebo 90 %. Dnešní baterie vydrží okolo 700 – 1000 nabíjecích cyklů. Toto číslo ale neudává, kolikrát můžete telefon připojit k nabíječce, ale kolikrát provedete nabití z 0 % do 100 % kapacity. Pro provedení tohoto cyklu byste tedy museli přístroj 5x nabít z 80 % na 100 %.  Proto nás počet cyklů trápit nemusí – při běžné době používání telefonu toto číslo nepřekročíme a baterie začne ztrácet kapacitu spíše stářím. V případě nabíjení pro vás máme tedy jediné doporučení – snažte se telefon hluboce nevybíjet. V momentě, kdy se baterie vybije tak, že se automaticky vypne, to neznamená, že byste dosáhli kapacity 0 % a baterie by se začala ničit. Pokud byste ale takový přístroj nechali několik dní bez dobití, mohla by se baterie nenávratně poničit. Obecně je dobré nezacházet u moderních baterií do extrémů, ve velké míře se o to ale postará vnitřní elektronika baterií a telefonu, takže na to uživatel nemusí příliš myslet.

Android pro začátečníky - baterie 3

Telefon můžete připojit k nabíječce kdykoliv

Již dávno neplatí, že by časté dobíjení telefonu baterii škodilo. Poučka je v tomto případě jednoduchá – telefon k nabíječce připojte bez obav kdykoliv.

Mohu nechat telefon na nabíječce přes noc?

Připojit telefon k nabíječce přes noc je velmi praktické. Jak jsme ale již zmínili v předchozích odstavcích, extrémy bateriím škodí. Jak se tedy tváří baterie na to, že je na nabíječce celou noc? Pokud by se přístroj skutečně nabíjel celou noc, hrozilo by zničení baterie. Smartphony si ale dokážou nabíjení řídit samy, proto se nabíjení po dosažení požadované kapacity přeruší. Co z toho plyne? Že při správné funkčnosti telefonu poškození baterie či dokonce výbuch nehrozí, člověk si ale nikdy nemůže být jist. Rozhodně doporučujeme alespoň ponechat telefon někde v bezpečnější vzdálenosti (nabíjet pod polštářem není dobrý nápad). U méně kvalitních čínských telefonů či baterií je toto riziko rozhodně vyšší, výbuch baterií ale rozhodně není nemožný ani u značek Samsung, Sony, HTC či třeba Xiaomi.

Android pro začátečníky - nabíječka postel

Telefon sám řídí průběh nabíjení

Není pravda, že se baterie při nabíjení celou noc automaticky ničí. Dnešní telefony si průběh nabíjení řídí samy a nabíjení se po dosažení plné kapacity přeruší. Při technické závadě telefonu ale stále hrozí přehřátí baterie či dokonce výbuch, telefon pod polštářem tedy není dobrý nápad.

Jaké jsou druhy nabíječek? Jak ovlivnit rychlost nabíjení?

“Co když budu u kamaráda, který má jiný telefon, a chci si nabít ten svůj? Hrozí mému přístroji nějaké nebezpečí?”, vybaví si Tomáš situaci, která dnes může hravě nastat. Pokud váš kamarád vlastní novější telefon (například s Androidem či Windows Phone), můžete nabíjet i pomocí jeho nabíječky. Většina smartphonů totiž dnes disponuje Micro USB konektorem, nejedná se tedy o rozdílné konektory mezi jednotlivými výrobci (i když jsou stále výjimky, například Apple). Pokud vlastníte první chytrý telefon s tímto konektorem, tak jen upozorňujeme, že jej lze vsunout do zařízení pouze jedním způsobem (orientací). Pomalu se ale začíná rozšiřovat nový konektor USB-C, který tento nešvar vyřeší – je oboustranný.

Micro USB a reproduktor ve spodní části

Ačkoliv označujeme adaptéry do zásuvky jako nabíječky, není to úplně přesné označení. Jedná se totiž pouze o napájecí zdroj, na samotném nabíjení se pak podílí elektronika v mobilním telefonu. Napájecí zdroje se zpravidla liší výstupním proudem – levné nabíječky dodávají proud okolo 1 A, kvalitnější okolo 2 A. Jak se s tím popere mobilní telefon? Vyšší nabíjecí proud může zajistit rychlejší nabíjení baterie, pokud to přístroj podporuje. Jinými slovy si smartphone vezme pouze tolik energie, kolik dokáže. Není tedy nutně pravdou, že napájecí zdroj s vyšším výstupním proudem nabije telefon rychleji, stejně tak platí, že můžete klidně použít silnější “nabíječku” a telefon si vezme jen tolik Ampérů, kolik zvládne, a nehrozí poškození.

V případě nabíjení telefonu z počítače také nehrozí žádné poškození. Počítejte ale s tím, že většina USB výstupů v počítači nabídne maximální proud 500 mA, což znamená, že bude nabíjení telefonu značně pomalejší než u výkonnějších nabíječek.

Android pro začátečníky - nabíječka

Kapitolou sama pro sebe jsou tzv. rychlonabíječky, které nepracují pouze s jinými hodnotami proudu, ale také napětí. Tento způsob nabíjení musí podporovat samotný telefon a doporučujeme tedy rychlonabíječku používat jen k přístroji, ke kterému je dodána. Rychlé nabíjení rozhodně bateriím neprospívá, výrobci nás ale ujišťují, že během průměrné doby používání telefonu (2 roky) poškození baterie a úbytek kapacity nehrozí. Tento fakt lze ale jen těžko ověřit a spousta výrobců dokonce profil rychlého nabíjení standardně u svých telefonů vypíná, i když jej podporují.

Nabíjet lze téměř libovolnou nabíječkou

Díky standardu Micro USB lze telefon připojit téměř k libovolné nabíječce. Elektronika v telefonu si pak sama určí, jakým proudem se telefon bude nabíjet.

Jde to i bez kabelů

V 21. století je možné telefon nabíjet i bezdrátově, není to ale tak jednoduché. Telefon totiž musí tento způsob nabíjení podporovat, bohužel je to zatím výsadou pouze malé části přístrojů na trhu. Samozřejmostí je také nákup bezdrátové nabíječky. Bezdrátové nabíjení je sice v jisté směru pohodlnější (přístroj stačí položit na “nabíjecí destičku”), není ale tak efektivní a doba nabíjení může být znatelně delší.

Android pro začátečníky - qi nabíječka

 

zdroj: forum.xda-developers.com

Seriál Android pro začátečníky pokračuje, co nás čeká příště?

V druhém díle jsme si pověděli, jak správně nabíjet telefon, jaké jsou druhy nabíječek a na co si dát při používání baterií pozor. V dalším díle se zaměříme na první spuštění telefonu a vytvoření Google účtu.

Android pro začátečníky

Chcete přispět k tvorbě návodu pro běžné uživatele a navíc vyhrát každý měsíc Nexus 6? Staňte se Mobile Masterem a natočte jednoduchý návod.

logo mobile master-04

 

Komentáře

Sakul.cz

Sakul.cz

9.7.2015 8:19

RE Ptacek: S tim odpojovanim adapteru to neni tak kriticke. Spotreba na prazdno je zanetbatelna a riziko zkratu stejne tak. Navic tyto adaptery jsou zkratuvzdorne (ochrana proti zkratu, pretizeni, prehrati). Samozrejme pokud to nekdo pokazde vytahuje nevadi to (i kdyz spinane zdroje nemaji starty moc radi a snizuje to jejich zivotnost).

Jery

z aplikace
9.7.2015 8:31

Miroslav Šiler- ty máš hodně jednoduchý život!

ZeeZ

ZeeZ

9.7.2015 9:39

“většina USB výstupů v počítači nabídne maximální proud 500 mAh” – opravte si to prosim, o mAh opravdu nejde.

Pavel

Pavel

9.7.2015 9:39

@Ptáček:
Trafo bylo naposledy u adaptéru pro Nokia 3310 a jemu podobných.
S nástupem spínaných zdrojů žhavení odpadá a naprázdno takový adaptér opravdu odebírá zanedbatelný proud.

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

9.7.2015 12:49

Pavel: Pro zajímavost, schválně jsem to spočítal a v době oběda (volna) přeměřil. Zapojených, ale nepřipojených adaptérů k zařízení mám v domácnosti 365 dní v roce 6-10 (ty 4 co lítají = holící strojek co někdy i měsíc neodpojím když zapomenu atp.). Po letmém propočtu to vychází na 210,- Kč ročně. Když k tomu přičtu Stand-by režim VŠECH zařízení v domě (počítáno samozřejmě v době, kdy nejsem doma), je to dalších 780,- Kč.. Když si to člověk sečte, je to skoro 1000,- Kč ročně zbytečně. Za 1000,- Kč jsem na rok přítelkyni pojistil motorku, aby v případě škody do 35 mil. Kč nemusela platit ani korunu. Co tím tedy chci říci? Ano, proud je zanedbatelný, avšak až ve chvíli, kdy si propojíte všechny faktory a aspekty které s tím souvisí. Pak zjistíte, že těch 1000,- Kč klidně investujete třeba právě do pojištění domácnosti a vůbec nemusíte řešit nějakou zkratuvzdornou ochranu atp. (viz diskuze výše).

uni

uni

9.7.2015 13:21

Dobrý článek. Snad si jej přečte každý:)
Ad Standby, před lety se Nokia chlubila AC s nulovým? odběrem. Není to dnes již spíše std. u všech (aspoň těch značkových)?

Pavel

Pavel

9.7.2015 13:55

@Faktuž…:
A co když mám pouze ten jeden jediný adaptér, který řeším?
I když jej budu odpojovat, na tu pojistku asi nenašetřím, co?
Takže všecko je to jen o konkrétní situaci.
Jeden to nechce řešit, druhý nemá CO řešit.

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

9.7.2015 17:28

Pavel: Vše je vždy o konkrétní situaci. Z mého pohledu je taky hloupost vytahovat věci ze zásuvky nebo zabíjet stand by režim … ta tisícovka ročně mě nezabije, ale jen jsem uvedl kam to může směřovat a současně tu ušetřenou tisícovku někdo může dát do základního pojištění domácnosti a pak třeba vařit a prát i když není doma s klidem na duši :)

Pavel

Pavel

z aplikace
9.7.2015 19:30

Mně snad jebne.
Já musím snad napsat něco, co jsem si myslel, že asi nikdy nanapíšu.
Tohle je asi první názor faktuž….-e, se kterým souhlasím i já. Plně souhlasím.

Zmasterq

zmasterq 0

z aplikace
10.7.2015 4:50

já by to nabíjení přes rádoby WiFi.. podobný princip nezahazoval,viz Tesla a jeho šíření proudu vzduchem a rosvicenou žárovkou v ruce.. apropo co my mužem vědět co mají v laboratoři a co se chystá neříkám,že to bude příští rok ale taky sme se smáli když říkali že budem fotit mobilem,nebo že bude mobil bez drátu….A k nabíjení se standardem Qi.. fandím tomu aspoň se neničí konektor… A že sem je už pár viděl ulomenejch stačí chvíle nepozornosti a je to hned..

Pavel

Pavel

10.7.2015 6:10

@Zmasterq:
Ty si se zase o Vánocích díval na chobotničky, že jo?

Sakul.cz

Sakul.cz

10.7.2015 10:28

K tomu rozsveceni zarovek v ruce. Nevim tedy jak zarovku, ale napriklad zarivku (testoval jsem 11W DZ) rozsvitit lze celkem hodne snadno. Sveho casu jsme se tim celkem bavili, komu se to povede na vetsi vzdalenost. Pro neznale veci to pusobi jako kouzlo, kdyz podate nezasvecene osobe zarivku a reknete zaklinadlo: Abraka Dabra Budis svetlo a ona se zarivka v ruce doticnemu rozsviti.
Jinak vcera jsem si precetl mnoho clanku (ze zvedavosti) o nabijeni pres radiovy signal a i kdyz nektere byly psany velmi verohodne (nektere byly dokonce publikovany na 1 aprila) zadny znich nemuze fungovat s rozumnou ucinnosti. Ty nejverohodnejsi pocitali s ucinosti prenosu kolem 1% .

admitance

admitance

31.7.2015 9:04

Samozřejmě i spínaný nezatížený zdroj připojený do sítě odebírá proud. Mimochodem i takovýto spínaný zdroj obsahuje transformátor.

Brekeke

Brekeke

3.8.2015 12:25

Jen tak pro pořádek, nejedná se o BATERII, ale AKUMULÁTOR… V tom je totiž sakra rozdíl. Nepřebírejme názvosloví komponent z angličtiny, která je paskvil jazyk sama o sobě…

Brekeke

Brekeke

3.8.2015 12:32

K tomu Teslovi… on je totiž krásný příklad, jak ekonomika brzdí vývoj lidstva. Kdyby bylo po jeho a nemontovaly se do všeho už tehdy mocné korporace (Westinghouse apod.) a nenažranci, byla by dnes elektřina v atmosféře, pro každého a zdarma. Laik by řekl, že Tesla tehdy předběhl dobu, on ji ale nepředběhl, jen jeho génius (dle mě největší génius v historii lidstva) byl potlačen mamonou jednotlivců na úkor blahobytu lidstva…
A než začnete argumentovat, tak si o tomto výjimečném člověku zjistěte něco více…

Karle

karle40 26

6.9.2017 8:43

Při nejlepší vůli – formátují se disky, paměťové karty a jiná úložiště. Akumulátory (a elektrolytické kondenzátory) se formují. I moderní Li-Ion a Li-Pol dosáhnou plné kapacity až po několika nabitích.

Proto se, začátečníku, nediv, jak málo ti baterka napoprvé vydržela. Příště to už bude lepší a časem se naučíš s její kapacitou hospodařit. Budeš muset…

RSS (komentáře k článku)