TOPlist

Android pro začátečníky #8 – Jak upravit prostředí domácí obrazovky?

Android pro zac-a-tec-ni-ky (0-00-00-00)

Můžu nějak upravit uživatelské prostředí svého telefonu? Co je to launcher? Přinese mi vlastně něco nového? Nějak takto znějí další otázky, které si pokládá Tomáš, náš začínající uživatel smartphonu s operačním systémem Android. Na každou z nich si odpovíme v dnešním, v pořadí již osmém pokračování našeho seriálu Android pro začátečníky. Společně zjistíme co to vlastně launcher je, jak ho získáme a jaké možnosti nám nabízí. Zkušenosti a vědomosti, které přečtením dnešního dílu získáte, můžete navíc využít v projektu Mobile Master a vyhrát díky nim skvělý telefon Nexus 6.

Co je to alternativní launcher?

Alternativní launcher je aplikace, která nahrazuje výchozí launcher předpřipravený od výrobce našeho zařízení. Výchozí launcher je totiž vždy již součástí samotného systému a stará se především o jeho vzhled a chod. Setkat se s ním můžeme ihned po spuštění operačního systéme a dále pak vždy po stisku domovského tlačítka. Ve zkratce tedy můžeme říci, že zajišťuje správu domovské obrazovky, ikon, widgetů atp. Stará se také o vzhled a funkci spodní lišty a seznam nainstalovaných aplikací.

Android - Touch Wiz

Jak získám alternativní launcher?

Vzhledem k tomu, že alternativní launcher je klasická aplikace, jeho získání je velice jednoduché. Postačí tedy pouze navštívit obchod Google Play a příslušný launcher nainstalovat (jak na to jsme si ukázali ve 4. díle seriálu Android pro začátečníky). My jsme pro účely našeho seriálu použili jeden z nejznámějších a nejlépe hodnocených launcherů – Nova Launcher.

Jak nastavím alternativní launcher jako výchozí?

Po nainstalování je ještě potřeba nastavit alternativní launcher jako výchozí. Toho můžeme docílit pomocí dvojice způsobů.

  1. V dialogu pro výběr launcheru stiskněte tlačítko Vždy.

Položka vždy

  1. V nastavení zvolíme položku Výchozí aplikace, následně vybereme možnost Domů a vybereme náš nový launcher.

Názvy položek se mohou lišit

Názvy jednotlivých položek se mohou lišit. Vždy je tak třeba hledat alternativu s podobným významem.

Široká možnost přizpůsobení systému Android

Stažením alternativního launcheru se nám dostane možnosti širokého přizpůsobení. Dostaneme se tak k možnosti nastavovat jednotlivé prvky, jako jsou například jednotlivé prvky menu, grafické efekty, pokročilejší správa složek a mnoho dalšího. Je tedy zřejmé, že alternativní launcher nám dokáže nabídnout mnohem více než jen nový vzhled našeho uživatelského prostředí. Po alternativním launcheru by tak měl sáhnout především ten, kdo chce využívat své zařízení na maximum a rád si vše nastavuje k obrazu svému.

Jak vše vrátím do původního stavu?

Pokud se bojíte začít využívat alternativní launcher z toho důvodu, že nevíte jak vše vrátit do původního stavu, tak je tento strach naprosto zbytečný. Jak již bylo řečeno, v případě alternativních launcherů se jedná o klasické aplikace. Postačí tedy provést obyčejnou odinstalaci, čímž náš přístroj uvedeme znovu do původního stavu. Alternativní launcher navíc nijak neupravuje ten, který je v telefonu připravený od výrobce. Při jeho používání totiž dojde pouze na dočasnou deaktivaci toho oficiálního a po odinstalování se tak lze vrátit zpět naprosto bez jakýchkoli ztrát.

Jaký launcher mám použít?

Výběr toho nejlepšího launcheru je vždy pouze na vás, neboť každému z nás vyhovuje něco jiného. My vám však přinášíme tipy na čtyři launchery, jejichž instalací rozhodně neuděláte krok špatným směrem.

1. Nova Launcher

Jeden z dlouhodobě nejoblíbenějších alternativních launcherů. Jeho uživatelé oceňují především jeho jednoduchost, nízkou náročnost a široké možnosti nastavení.

Nova Launcher
Nova Launcher

2. Google Launcher

Oficiální launcher od společnosti Google. Zpočátku byl dostupný pouze pro zařízení s přídomkem Nexus a Google Play Edition. Již delší dobu je však dostupný pro všechny přístroje běžící na operačním systému Android 4.1 a vyšším.

Google Now Launcher
Google Now Launcher

3. WP Launcher (Launcher 8)

Další aplikace, která se postará o vaše uživatelské prostředí, nese název WP Launcher (Launcher 8). Ten prostředí vašeho systému dokáže přeměnit na stejný vzhled, který využívá platforma Windows Phone. Pokud tedy toužíte po „Metro“ prostředí, ale zároveň chcete setrvat na platformě Android, je pro vás Launcher 8 tou správnou volbou.

WP Launcher (Windows Phone Style)
WP Launcher (Windows Phone Style)

4. Hola Launcher

Dnešním posledním zástupcem, který rozhodně stojí za povšimnutí je aplikace zvaná Hola Launcher. Ta sází především na nové grafické prvky a gesta, kterými vylepší naše uživatelské prostředí. Dále pak nabízí několik užitečných funkcí, mezi které patří například čistič operační paměti.

Hola Launcher- Theme,Wallpaper
Hola Launcher- Theme,Wallpaper

Můžete se také nechat inspirovat tipy ostatních čtenářů v článku – Čtenáři doporučují 14 nejlepších launcherů.

Závěr

V dnešním pokračování seriálu Android pro začátečníky jsme si vysvětlili co je to alternativní launcher, jaké výhody nám jeho nainstalování může přinést a jak ho vlastně můžeme získat. V dalším pokračování se blíže podíváme na problematiku Wi-Fi sítí a naučíme se je efektivně využívat.

Android pro začátečníky

Chcete přispět k tvorbě návodu pro běžné uživatele a navíc vyhrát každý měsíc Nexus 6? Staňte se Mobile Masterem a natočte jednoduchý návod.

logo-mobile-master-04-360x131-360x131

Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)