TOPlist

Android pro začátečníky #5: Co je to Google účet a k čemu slouží?

Android pro zac-a-tec-ni-ky (0-00-00-00)

Mám si vytvářet Google účet? K čemu mi bude dobrý? Využiji ho také v praxi? To je přesné znění otázek, které si pokládá Tomáš, začínající uživatel smartphonu s operačním systémem Android. V pátém dílu našeho seriálu si na ně společně odpovíme a uděláme si jasno v tom, co je to Google účet a jak ho vlastně využijeme. Některé věci, které se dnes dozvíte, můžete použít také v projektu Mobile Master, ve kterém soutěžíme o „nadupaný“ telefon Nexus 6

Co je Google účet?

Co to vlastně je ten Google účet? Přesně takto zněla jedna z dalších otázek Tomáše. Jedná se, jak nám již napovídá samotný název, o uživatelský účet od společnosti Google. O tom, že se vyplatí si ho vytvořit ihned při prvním spuštění telefonu, rozhodně nemůže být pochyb, neboť s sebou nese velké množství výhod a navíc je potřeba k využití mnoha služeb, které nám náš nový smartphone nabízí.

Google účet

Účet od Googlu není pro běh Androidu úplnou nutností, bez něj je ale telefon hloupý – nemůžete totiž instalovat další aplikace. Zároveň získáte další bonus zdarma – e-mail, cloud či třeba automatickou zálohu kontaktů a dat.

Jaké jsou součásti Google účtu?

Tvorbou uživatelského účtu od společnosti Google získáme kromě možnosti instalování aplikací z obchodu Google Play (jak na to jsme si ukázali ve 4. díle seriálu Android pro začátečníky), také možnost využívat emailový klient Gmail, synchronizaci kontaktů, vlastní profil na sociální síti Google+ nebo využívat bezplatné internetové úložiště Google Drive. Jeden účet je navíc možné použít na více zařízení najednou. Můžeme k němu tak být přihlášeni například z našeho telefonu a tabletu současně. Jak můžeme vidět, důvodů, proč si tento uživatelský účet vytvořit, je opravdu mnoho a využijeme ho takřka na každém kroku.

Jak Google účet založit?

Ihned při prvním spuštění telefonu budeme dotázáni, zda již vlastníme účet od společnosti Google, nebo si budeme přát vytvořit nový. Uživatelé, kteří již využívají emailový klient Gmail tak mohou na otázku „Máte účet od Googlu?“ zvolit odpověď Ano a pokračovat zadáním přihlašovacího jména a hesla.

Pokud však patříte ke zcela novým uživatelům nebo nevyužíváte ani Gmail, bude nejlepší se do tvorby účtu vrhnout právě teď. Dále tedy pokračujte volbou Ne a dále zvolíme možnost Vytvořit účet. Tvorbu účtu je možné učinit kdykoliv v pozdějším používání telefonu, my však tento krok doporučujeme učinit již nyní. V průvodci následně vyplníme naše jméno a pomocí šipky můžeme pokračovat. Nyní se nám naskytne pohled na obrazovku, na které si zvolíme své vlastní uživatelské jméno. To má každý uživatel jedinečné a proto bude zřejmě nutné vystřídat více variant, neboť některá z nich již bude zabraná. Uživatelské jméno je velice důležité, protože právě to budeme využívat pro další služby nebo funkce. Náš účet je také nutno nějakým způsobem chránit. K tomu slouží heslo, které bude nutno zadat na další obrazovce. To musí být dlouhé minimálně 8 znaků a musíme jej zadat dvakrát, aby nedošlo k překlepům. O tom, jak založit nový účet Google nebo jak obnovit zapomenuté heslo, se dozvíte také ve 3. díle seriálu Android pro začátečníky.

Co je Gmail?

Gmail je chytrý emailový klient, který vznikne společně s vytvořením Google účtu. Mezi jeho hlavní přednost patří především úložiště s kapacitou 15 GB. To je velikost, která je naprosto dostatečná pro běžnou textovou komunikaci. K dispozici je ovšem také dostatek místa pokud přijímáte poštu obsahující objemnější přílohy v podobě různých mediálních souborů. Klient je dostupný jak v mobilním telefonu ve formě aplikace, tak i prostřednictvím klasického webového prohlížeče v počítači.

Záloha kontaktů – K čemu je to dobré a jak ji provést?

Další velkou výhodou majitelů Google účtu je možnost zálohovat kontakty přímo na něj. Tu je rozhodně dobré provést, neboť o své kontakty nikdy nepřijdete. Spoustě z nás se jistě někdy stala situace, že neuváženě smazala data z telefonu a veškeré kontakty byly nenávratně pryč. S jejich zálohou této nepříjemnosti předejdeme a budeme je tak moci kdykoli obnovit. Můžeme je také obnovit po přihlášení našeho účtu na jiném zařízení. To využijeme především při koupi nového telefonu. Zálohované kontakty následně najdeme po přihlášení do Gmailu. Na počítači si tedy otevřeme webový prohlížeč, přihlásíme se do Gmailu a v levém horním rohu rozklikneme záložku – Pošta. Zde již vidíme kolonku Kontakty.

Android pro začátečníky - Kontakty

Pokud jste se tedy rozhodli pro zálohu, postačí přejít v našem telefonu do aplikace Kontakty či Lidé a v menu vyhledat možnost Přesunout kontakty do (Může se lišit podle verze systému Android). Poté již pouze zvolit možnost Google. Tím zahájíme celý proces zálohování, který dále proběhne automaticky.

Položky se mohou lišit

Jednotlivé položky se mohou v některých maličkostech lišit podle různých verzí operačního systému Android.

Co je Google Drive a proč ho chtít?

Google Drive je bezplatné internetové úložiště, které získáme společně s vytvořením svého účtu. Určen je především pro pohodlnou zálohu nejrůznějších dat. Pokud se například chystáte uvést svůj telefon do továrního nastavení, ale nechcete přijít o fotky, které máte uložené v jeho paměti, není nic jednoduššího než je zálohovat právě na Disk Google.

Další výhodou je, že soubory zálohované na Disk Google budou dostupné na všech zařízeních, která jsou propojena s naším účtem. Obsah disku také můžeme sdílet s našimi přáteli nebo kolegy.

Disk Google 3

Google Kalendář

Tato aplikace slouží jako náhrada za „hloupý“ kalendář, který je již předinstalován výrobcem telefonu. Stáhnout ho můžeme z obchodu Google Play (jak na to se dozvíte ve 4. díle seriálu Android pro začátečníky). Díky tomu, že je tento plánovač synchronizován s naším účtem, najdeme v něm snadno události, na které nás někdo pozval pomocí Gmailu a můžeme je snadno sdílet dál svým přátelům nebo kolegům, kteří se společně s námi účastní komunikace přes Hangouts. Další jeho funkcí je také možnost přidat k dané události polohu, neboť spolupracuje také s aplikací Google Mapy.

Závěr

V dnešním díle seriálu Android pro začátečníky jsme si blíže představili, jaké výhody sebou přináší účet Google. Ukázali jsme si, jak jej vytvořit a k jakým aplikacím a službám je přidružen. V příštím díle si ukážeme, jak přenést kontakty ze starého telefonu a jak s nimi pracovat.

Android pro začátečníky

Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)