Zruší Google update na Android 4.4.3 a přijde rovnou s Androidem 4.5 Lollipop?

kitkat_ico

Očekávané aktualizaci na Android 4.4.3 se na našem webu věnujeme poměrně často – naposledy dnes ráno jsme informovali o tom, že Samsung už testuje tuto verzi pro své telefony Galaxy S4 a Galaxy S5. Podle původních zpráv měl update vyjít v pátek 23. května, nicméně ani v tento termín se majitelé telefonů Nexus 4, Nexus 5 a tabletů Nexus 7 a Nexus 10 nedočkali. Aniž by Google zprávu jakkoli komentoval, můžeme předpokládat, že vypuštění aktualizace bylo odloženo. V tuto chvíli je ale vhodné pozastavit se nad jedním důležitým faktem: zbývá už jen necelý měsíc do vývojářské konference Google I / O, která proběhne 25. a 26. června. V rámci této akce přitom Google obvykle prezentuje novou verzi operačního systému Android, kterou následně uvolňuje jako aktualizaci pro zařízení Nexus.

Zruší Google update na Android 4.4.3 a přijde rovnou s Androidem 4.5 Lollipop? Zruší Google update na Android 4.4.3 a přijde rovnou s Androidem 4.5 Lollipop?

V uplynulých měsících jsme viděli již celou řadu snímků pocházejících údajně z příští verze Androidu – změny se dotknou nejen designu aplikací, ale také jejich ikon, způsobu práce s multitaskingem a dalších aspektů operačního systému. Úpravy jsou označovány jako Projekt Hera či Moonshine. Odborná média nejčastěji uvádějí, že následující verze OS Android ponese číslo 4.5 a kódové označení Lollipop.

Vedle toho Android 4.4.3 KitKat měl proti dosud poslední verzi 4.4.2 přinést jen opravy chyb a drobná vylepšení – neočekávaly se od něj žádné zásadnější změny, ani nové funkce. Redaktor serveru Android Geeks Alex Dumitru v kontextu s výše uvedenými informacemi dochází k závěru, že “je možné, že se Google rozhodl zrušit aktualizaci na Android 4.4.3 a integrovat všechny její novinky přímo do Lollipopu, což by bylo jednodušší pro výrobce telefonů a mobilní operátory.” Android 4.4.3 měla přitom jako první dostat zařízení Google Nexus 4, Nexus 5, Nexus 7 a Nexus 10, která nabízejí uživateli naprosto čistý systém, jehož aktualizace nezávisí na výrobci. To znamená, že za (ne)vydání updatu je zodpovědný pouze Google.

Zruší Google update na Android 4.4.3 a přijde rovnou s Androidem 4.5 Lollipop? Zruší Google update na Android 4.4.3 a přijde rovnou s Androidem 4.5 Lollipop?

Samozřejmě může být Dumitrův předpoklad chybný – přeci jen z výše uvedených faktů vyplývá přinejmenším to, že velcí výrobci již Android 4.4.3 testují. Na druhou stranu ale lze spekulovat o pravdivosti této informace, pokud jsme nový Android neviděli na vlastní oči.

Pokud by se ale domněnka potvrdila, pak by majitelé Nexusů mohli očekávat aktualizaci do konce června, a to tedy rovnou na příští verzi operačního systému, která bude poměrně zásadně inovovaná. Později se pak dočkají také uživatelé dalších telefonů, kterým musí nový firmware připravit výrobci.

Ve hře je také varianta, podle které Google vydá Android 4.4.3, ovšem pouze pro své OEM partnery, kteří tuto verzi nasadí na telefony a tablety, u nichž neplánují update na Android 4.5. Případná aktualizace na Android 4.4.3 tak bude jednodušší, než nasazení prakticky zcela nového systému.

Co si myslíte o plánech společnosti Google s operačním systémem Android v blízké budoucnosti? Podělte se o své názory, dojmy a postřehy v diskuzi pod článkem!

Zdroj: Android Geeks.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)