Příští verze Androidu možná přinese nová navigační tlačítka

android50_ico

Příští hlavní verze operačního systému, která ponese buď číslo 4.5, nebo 5.0, možná přinese více vizuálních změn uživatelského rozhraní, než kolik se jich odehrálo mezi Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich a Androidem 4.1/4.2/4.3 Jelly Bean/4.4 KitKat. V uplynulých týdnech jsme například mohli vidět nové a upravené ikony aplikací, spadajících do konceptu známého jako “Moonshine” (viz recenze Ochutnejte Android budoucnosti ve svém telefonu: Project Hera Launcher Theme). Nyní se poodhalil další prvek grafického prostředí – navigační tlačítka respektive navigační panel (“dolní lišta” se softwarovými tlačítky na displeji).

Příští verze Androidu možná přinese nová navigační tlačítka Příští verze Androidu možná přinese nová navigační tlačítka

Typické tlačítko Domů je v tomto provedení nahrazeno logem Google, které má patrně naznačovat další integraci Androidu se službami obra z Mountain View. Mírně směrem k abstrakci se mění také obrázek tlačítka pro vyvolání seznamu posledních spuštěných aplikací a přepínání mezi nimi. V oblasti multitaskingu očekáváme v novém Androidu poměrně zásadní posun, kdy se v seznamu běžících programů budou zobrazovat i nové HTML5 aplikace (viz článek Projekt Hera spojí Android, Chrome a vyhledávání). Kolují zvěsti, podle kterých se Google snaží zcela změnit uživatelské rozhraní Androidu, takže dost možná multitasking bude vypadat v příštím Androidu úplně jinak.

Android 5.0 by se mohl jmenovat Lollipop - lízátko Android 5.0 by se mohl jmenovat Lollipop – lízátko

Ačkoli většina uživatelů Androidu je jistě paralelně s tím fanoušky Googlu, je otázkou, jak budou hodnotit logo společnosti na místě tlačítka, sloužícího pro návrat na domovskou obrazovku a vyvolání osobního asistenta Google Now (“Chytré karty Google”). Podle některých zpráv ale tlačítko “Google” může být za určitých okolností nahrazeno původní verzí. Nové tlačítko se prý bude automaticky měnit v závislosti na situaci: jsme-li v konkrétní aplikaci, objeví se místo loga tradiční tlačítko.

V tuto chvíli se ale jedná o nepotvrzenou informaci, která patrně bude potvrzena či vyvrácena až na vývojářské konferenci Google I/O, která proběhne 25. a 26. června.

Zdroje: Android Guys, TechIT, Chimera Revo, Android and Me, Android Community.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)